Jak vybrat přípravek na menopauzu?

Menopauza je nevyhnutelným obdobím v životě každé ženy, které zahrnuje spoustu změn, ať už psychických, tak také fyzických. Již 4 roky před poslední menstruací se určité znaky mohou projevit, proto nečekejte a zjednodušte si toto období tím, že budete užívat přípravky na menopauzu, ať už hormonální nebo nehormonální. Co všechno zvážit při jejich výběru?

Prohlédnout přípravky

Co je to menopauza?

Menopauza, jinak také klimakterium nebo přechod, nastává v období od 40 do 50 let. Dochází v něm k hormonálním změnám kvůli zastavení procesu menstruace. Již není možné počít dítě, reprodukční schopnosti jsou u konce. Toto období doprovází řada nepříjemných projevů, jako je pocení, návaly horka, citlivost prsou, snížený zájem o sexuální aktivity, zhoršená nálada, únava nebo problémy se spánkem. Kromě doplnění vhodných přípravků určených na menopauzu se doporučuje dostatečně odpočívat, sportovat, pečovat o sebe a kvalitně se stravovat.

Typy

Příznaky menopauzy se dají řešit buďto hormonální nebo nehormonální terapií, přičemž každá z nich má své výhody i nevýhody. Každému bude vyhovovat něco jiného, proto jednotlivé možnosti zvolte dle svých preferencí a zdravotního stavu.

Hormonální terapie

Menopauza se dá řešit užíváním hormonů obvykle estrogenu a progesteronu, které zmírňují příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, vaginální sucho a výkyvy nálad. Estrogen je určen ženám, které mají stále dělohu, aby se snížilo riziko rakoviny děložního hrdla. Na druhou stranu, hormonální léčba může zvýšit riziko srdečních onemocnění, rakoviny prsu, trombózy a mrtvice. Vedlejšími účinky užívání jsou bolesti hlavy, nevolnost, změny nálady a zadržování vody. Zároveň není vhodná pro všechny, zejména pro ženy se srdečním onemocněním a rakovinou prsu, kde by hormony mohly napáchat neplechu.

Nehormonální terapie

Léčba bez hormonů využívá bylinné doplňky, jako je červený jetel, sójové isoflavony, černý cohosh a další. V rámci vitaminů se využívá vitamín E, hořčík a vápník. Změny ve stravě, pravidelný pohyb, zvládání stresu (např. jóga, meditace) také dokáží mnohé. Výhodou této formy terapie je to, že s sebou nenese taková zdravotní rizika a má méně vedlejších účinků. Neočekávejte ale tak silné účinky jako u hormonální terapie, zároveň na každého funguje něco jiného. Pozor si dejte na interakci s jinými léky, které užíváte, aby se nesnížila jejich účinnost.

Forma

Přípravky na menopauzu se prodávají v několika formách, nejčastěji se však jedná o kapsle a tablety. Pokud vám ale nevyhovují, vyzkoušejte jinou formu.

Kapsle

Velmi oblíbenou volbou jsou kapsle, které mají želatinový nebo rostlinný obal a uvnitř tekutou či práškovou formu přípravku. Díky obalu se lépe polykají, rychleji se rozpouštějí v trávicím traktu, čímž umožňují aktivním látkám rychleji se vstřebat. Nemají žádnou chuť ani zápach, takže vám nebudou při užívání nijak vadit. Jako nevýhodu můžeme považovat vyšší cenu kvůli složitějšímu výrobnímu procesu.

Tablety

Tablety jsou slisované do určitého tvaru a polykají se stejně jako kapsle, jen s tou výjimkou, že z nich cítíte určitou chuť, která vám nemusí pokaždé vyhovovat. Výhodou je, že se dají různě dávkovat čtvrcením nebo půlením. Hůře se polykají, proto nemusí být vhodnou volbou pro každého. Vstřebávání je pomalejší a pořizovací cena nižší.

Čaje

Mezi nehormonální přípravky se řadí také čaje, například z černého cohoshu, červeného jetelu, šalvějové, zelené, petrželové, měsíčkové, heřmánkové, z kozlíku lékařského či rooibos. I bylinky mohou mít pozitivní vliv na hormony, navíc nemívají vedlejší účinky, i když mohou mít kontraindikaci s určitými druhy léků.

Tekutá

Tekuté přípravky na menopauzu se často lépe vstřebávají a jejich užití je jednoduché, zejména, pokud máte potíže s polykáním tablet. Nejčastěji jde o tekuté extrakty bylin, které rozmícháte ve vodě nebo je konzumujete rovnou. Pokud vám jejich chuť vadí, bude užívání o to složitější.

Sprej

Trochu netradičním přípravkem na menopauzu je sprej, který se jednoduše užívá a rychle se vstřebává. Velké množství takových produktů sice nenajdete, ale vyplatí se zkusit, pokud si myslíte, že by vám mohl sprej vyhovovat.

Funkce

Přípravky na menopauzu mají za úkol zlepšit průběh tohoto nepříjemného období tím, že sníží projevy vedlejších účinků, jako je pocení, návaly horka, citlivost prsou, snížený zájem o sexuální aktivity, zhoršená nálada, únava nebo problémy se spánkem. Díky tomu se budete cítit lépe a jednoduše zvládnete toto období překonat. Terapie může být buďto hormonální, kde se doplňují hormony, které tělo přestává produkovat, nebo nehormonální, kde se využívají bylinky a přírodní doplňky stravy.

Značka

Mezi oblíbené značky přípravků na menopauzu patří Salvia Paradise, Sarapis, Allnature nebo Fytopharma.

Cena

Přípravky na menopauzu se nacházejí v různých cenových kategoriích, přičemž nejlevnější je do 300 Kč. Najdete je v lékárnách a mívají v balení okolo 60 tabletek. Pod 100 Kč zakoupíte bylinkové čaje.

Od 300 Kč do 600 Kč obsahují přípravky větší množství tablet nebo látky navíc, které vám od příznaků uleví. Složení může být čistě rostlinné, tudíž vhodné pro vegany.

Nad 600 Kč bývá složení opět veganské, bez lepku, laktózy, dochucovadel, sladidel a konzervantů, kapslí je více než 60, většinou 80 až 90, ale může jich být i více.

Prohlédnout přípravky

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem přípravky na menopauzu pomáhají?

Snižují projevy vedlejších účinků, jako je pocení, návaly horka, špatná nálada, problémy se spánkem, nízké libido a další. Hormonální terapie není volně k prodeji, musí vám ji předepsat lékař, protože má na tělo určitý vliv, který by nemusel být pro každého vhodný. Je třeba zvážit váš zdravotní stav, než začnete přijímat estrogen, popřípadě progesteron (ty během menopauzy klesají). Nehormonální terapie využívá přírodní zdroje, jako jsou bylinky a vitaminy, které sice nemají takovou sílu jako hormony, nicméně mají na příznaky menopauzy pozitivní vliv.

Jsou přípravky na menopauzu vhodné pro všechny ženy?

Pokud se jedná o hormonální přípravky, pak ne. Jak už jsme si řekli, je třeba posoudit váš zdravotní stav, estrogen může mít vliv na rakovinu prsu, trombózu a mrtvici. Zároveň se mohou objevit vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, změny nálady a zadržování vody.

Mají přípravky na menopauzu vedlejší účinky?

Vedlejší účinky se mohou objevit zejména u hormonálních přípravků, i bylinky ale mohou způsobit například zažívací obtíže, suchost úst, citlivost na slunce, ospalost, zvýšení krevního tlaku, závratě nebo vyrážky. Jde ale především o citlivé jedince, ve většině případů se nemusíte bát. V případě obav konzultujte užívání přípravku na menopauzu se svým lékařem.

Závěr

Přípravky na menopauzu jsou cennými pomocníky, se kterými zvládnete toto nepříjemné období lépe. Zmírní vedlejší fyzické účinky a zlepší vaše psychické rozpoložení. Celkově můžete díky hormonální či nehormonální terapii žít život jako dříve, bez problémů a s lehkostí. Vyberte si vhodnou formu, která se vám bude jednoduše užívat a složení, které vašemu tělu dělá dobře.


Zdroje: www.pilulka.cz, www.fitness007.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo