Projekční plátno je nejdůležitějším příslušenstvím, které musíte pořídit k projektoru. Projektor se běžně využívá ve školách, kancelářích, avšak některé domácnosti ho upřednostňují před televizí. Výhodou sledování filmů pomocí projektoru je mnohem větší prostor, než co vám nabídne televize. Výhodou je i nižší pořizovací cena.
Projekční plátna jsou zastoupena několika typy, to které při výběru upřednostníte, udává místo, kde budete plátno používat. Důležitou roli hraje také velikost plátna, poměr stran, materiál i způsob ovládání.
Porovnat ceny projekčních pláten
Nejlepší projekční plátna
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Optoma 92“ 16:9 DS-9092PWC | ⭐ 95 % | 3 794 Kč | Zobrazit | czc.cz |
2. | Elite Screens M113NWS1 | ⭐ 82 % | 2 169 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Aveli 266x150cm 16:9 XRT-00085 | ⭐ 77 % | 2 339 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Projekční plátna je možné rozdělit do 2 základních skupin. Vybírat budete mezi mobilním a stabilně umístěným plátnem. V každé z kategorií pak najdete dalších několik různých výrobků. Nejčastěji se plátna stahují ručně, k tomuto účelu využijete šňůru s madlem. Dražší plátna lze stahovat pomocí elektrického ovládání.
Mobilní
Tato plátna lze podle potřeby přenášet, vybírat můžete ze dvou typů:
- Stojanové – jejich používání je rychlé a pohodlné. Plátno můžete používat doma k promítání filmů, avšak tento typ je využívaný spíše při firemních prezentacích.
U těchto pláten je třeba přihlédnout ke stabilitě stojanu. U značkových pláten jsou to však právě stabilita a bezpečnost tím nejhlavnějším, na co jsou kladeny při výrobě největší nároky. Cenově jsou tyto typy cenově velmi výhodné. Nevýhodou stojanových projekčních pláten je horší rovinnost plochy, na okrajích se bude plátno mírně vlnit.
- Rámové – oproti předchozímu typu se je plátno umístěno v pevné nejčastěji hliníkové konstrukci. Díky tomu je plátno velmi pevné, avšak počítat musíte s horší mobilitou. Hmotnost plátna může být i 20 kg. Nevýhodu je i mnohonásobně vyšší cena. Součástí balení těchto pláten bývá pojízdný robustní kufr.
Stabilní
Plátna vyžadují pevné připevnění na zeď či strop. I v této kategorii najdete hned několik typů:
- Roletové – levnější a jednodušší plátno, které je dostupné prakticky pro každého. Plátno lze navinout manuálně do kazety.
- Roletové s brzdou – pracuje na stejném principu jako roletové plátno, k dispozici však máte soft brzdu, díky které se předejde nekontrolovatelnému a rychlému navinutí zpátky do tubusu. Rozdíl v ceně není nijak velký, jedná se o cca 500 Kč.
- Motorové – elektrické – plátno je možné umístit na stěnu nebo strop. Rozvinout a zavinout můžete plátno jednoduše pomocí dálkového ovladače, což se pochopitelně odráží na vyšší pořizovací ceně.
- Typ mapa – toto plátno je lze pověsit na zeď, avšak v tomto případě není součástí plátna kazeta. Plátno je umístěno v pevném rámu, je vhodné do domácnosti, vždy ihned připravené k použití. Vybírat můžete materiál rámu, k dostání je plátno v plastovém, kovovém nebo dřevěném rámu. Jedná se o vůbec nejlevnější typ stabilního plátna, jeho další předností je výborná rovinnost plochy.
Velikost
Projekční plátna mají různou velikost. Při výběru není rozumné vybírat co největší plátno, řídit byste se měli radou odborníků. Ti říkají, že první divák by měl sedět od plátna ve vzdálenosti 2 až 3 násobku uhlopříčky, nejdále by pak mělo být plátno umístěno do 6 násobku uhlopříčky.
Nejmenší plátna mají šířku i výšku do 120 cm, ta největší mohou mít více než 2 metry. Úhlopříčka je v případě nejmenších pláten 71´´, největší plátna mají úhlopříčku až 280´´.
S parametrem velikosti pak úzce souvisí poměr stran. Plátna mají poměr stran 1:1, 4:3, 16:9 a 16:10.
Gain (Zisk)
Takto je označována odrazivost, která udává pozorovací úhel. Plátno, které má zisk 1.0, odráží to, co vysílá projektor. Jestliže je zisk 1.3 je obraz 1,3 krát světlejší než v případě plátna se ziskem 1.0. Toto se týká bílých pláten, která jsou nejběžnější. Kromě nich můžete narazit na plátno šedé, jehož zisk je ještě nižší.
Plátno s vyšším ziskem využijete v případě, kdy má projektor nižší svítivost a budete tedy potřebovat světlejší obraz. Šedé plátno potřebuje pro správnou kvalitu obrazu více svítivý projektor.
- Pozorovací úhel – je úhel, ze kterého bude možné projekci sledovat, aniž by byla patrná ztráta kvality obrazu. V případě domácích pláten je pozorovací úhel v rozmezí 130°-160°, reklamní plátna mají úhel až 180°.
Povrch
Také výrobní materiál je jiný. Zde není možné doporučit konkrétní materiál, protože každý výrobce ho označuje jiným způsobem. V tomto případě tedy hraje hlavní roli pozorovací úhel, intenzita okolního světla, výkon projektoru a proporce místnosti.
Značka
Projekční plátna je možné koupit od značky Aveli, MW, Optoma, Sencor, 4World, Epson, NOBO a dalších.
Cena
Nejlevnější plátna je možné koupit za necelých 2 000 Kč, vybrat si můžete nástěnné i přenosné plátno. V domácnosti si vystačíte s plátny s cenou do 3 000 Kč. Zde jsou již k dostání plátna téměř všech velikostí. Dražší plátna již mohou být vybavena motorem, v tomto případě se cena pohybuje od 4 – 8 000 Kč, cena nejdražších pláten se pohybuje okolo 10 000 Kč.
Porovnat ceny projekčních pláten
Otázky a odpovědi
Lze k projekčnímu plátnu koupit nějaké příslušenství?
Ke stojanovému plátnu můžete koupit praktické textilní pouzdro. S jeho pomocí můžete plátno bezpečně uskladnit i přenášet. Tato pouzdra jsou k dostání ve všech dostupných velikostech.
Co je stativové plátno?
Tato plátna jsou umístěna na stojanu, který svým tvarem připomíná stativ. Kvalitnější plátna mají výškově nastavitelnou nohu.
Jednotlivé typy se liší i spodní částí, běžnější je zakončení trojnožkou, praktický může být kruhový stojan, který vám umožní plátno podle potřeby natáčet. Stativová plátna bývají z důvodu bezpečnosti menší než plátna rámová, která jsou umístěna na dvou postranních nohách.
Jaké plátno je nejlepší?
Za nejlepší je považováno antireflexní plátno, které nabízí výjimečnou kvalitu obrazu za každých světelných podmínek. Sledovat prezentace i filmy můžete za plného denního světla nebo během rozsvícených světel.
Tyto výjimečné vlastnosti mají tato plátna díky odlišné technologii výroby. Ta spočívá v co největším omezením odlesků, které dokonale rozptýlí odraz světla a eliminují také efekt světla bodového.
Závěr
Výběr správného plátna je díky velkému počtu výrobků poměrně složitý. Plátno byste měli ideálně vybírat přímo s projektorem, protože jeho parametry velmi ovlivňují plátno samotné. Jestliže si nebudete při výběru projektového plátna vědět rady, je více než vhodné obrátit se na kvalifikovanou osobu. Poté vám již nic nebrání vychutnat si projekci v té nejlepší kvalitě.
Projekční plátna můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Za naší firmu mohu vřele doporučit Optoma 92“ 16:9 DS-9092PWC, které nám plně vyhovuje. Má velmi dobrou kvalitu a je skvěle zpracováno. Pořizovací cena byla necelé čtyři tisíce.
Dobrý den,
mám projektor Xgimi Aura a sháním vhodné plátno pro krátkou projekční vzdálenost velikosti 135-150″ pro sledování filmů
Děkuji
Mam Optoma UHD48x a absolutne nevim, jake platno poridit, spisjakou velikost. Projektor zobrazi 33-300 palcu. Nevim, jaky velky, promitany obraz by byl nejlepsi. Od zdi sedim cca 5m. Moc rad bych byl za vasi radu, popr.s kym se spojit, kdo by mi poradil. Dekuji.
Objednala jsem Aveli 200×150 cm a je dost dobré. Vynikající kvalita, odpracuje si své, takže pohoda.
Pravidelně pořádám různé přednášky a prezentace, takže pořízení projekčního plátna byla více než nutnost. Vzal jsem Aveli 221×125 cm na základě vašeho článku.
Sháněl jsem projekční plátno k sobě do pracovny a díky vašemu článku jsem zvládl vybrat to nejvhodnější. Pořídil jsem Aveli 221×125 cm a paráda.
Super článek.