Skartovačky

Skartovačka je zařízení, které by nemělo chybět v žádné firmě, kde se pracuje s důvěrnými informacemi. Aby se tyto informace nedostaly do nepravých rukou, dojte pomocí skartovačky k jejich kompletnímu zničení. Skartovačku však můžete používat i v domácnosti. Moderní skartovačka umí skartovat vše, co se nachází na papíru nebo datových nosičích tedy CD discích.

Při výběru vhodného skartovače zohledněte některé důležité parametry. Koupit můžete přístroj, který budete obsluhovat ručně, modernější skartovače pak mohou zpracovat i několik desítek dokumentů najednou.

K dostání jsou i skartovačky, které si poradí i s vícestránkovými dokumenty, které mohou být svázané sponkami. K dalším důležitým parametrům patří objem koše, délka skartování, možné funkce a stupeň utajení.

Porovnat ceny skartovaček

Nejlepší skartovačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fellowes Powershred 60Cs 96 % 2 497 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Fellowes Powershred 53C 91 % 2 725 Kč Zobrazit czc.cz
3. AT AT-20S 90 % 7 244 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Sencor SSK 160 86 % 637 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Peach PS300-21 84 % 744 Kč Zobrazit Datart.cz

Typ

Před výběrem skartovačky je vhodné položit si nejprve otázku, jak často a kolik dokumentů budete potřebovat skartovat. Od toho se pak odvíjí typ skartovačky. Pro občasné použití si vystačíte i s manuálním skartovacím zařízením, do firem pak budete vybírat mezi elektřinou napájenými stroji.

Manuální

Ruční skartovačky jsou menších rozměrů, designově příliš nenadchnou, ale svoji práci splní svědomitě. Dokument vložíte do přístroje a pomocí ručního otáčení kliky nařežete na různě silné proužky. Kromě papíru využijete skartovačku také na zlikvidování CD, DVD i kreditních a jiných karet.

Elektrické

Hodí se pro větší počet dokumentů a vybírat můžete z mnoha velikostí. Některé skartovačky zvládnout vyskartovat i více dokumentů naráz, využít můžete automatické plnění.

Do takového přístroje je možné vložit celý svazek dokumentů, které budou zcela bez vaší asistence vyskartovány. Levnější přístroje mají plnění manuální, které vyžaduje vaši asistenci.

Elektrické skartovačky lze rozdělit podle provedení konstrukce na několik typů:

  • Nástavec na koš – součástí skartovačky není koš, nástavec na koš položíte a můžete skartovat. U těchto nástavců máte přehled o stavu koše a dalšími výhodami je i nízká cena a přenosnost. Skartovačka je malá a skladná a vzít ji můžete kamkoliv, kde bude třeba.
  • Stolní – její podobu je možné přirovnat ke klasické tiskárně. Skartovačka se umístí na pracovní stůl a využijete ji běžných způsobem. Tyto typy zvládnou zpracovávat také kartony. Nevýhodou může být menší objem koše.
  • S košem – součástí skartovačky je jeden nebo více oddělených košů větších objemů. Jsou určeny pro skartování papírů i dalších materiálů.

Výkon

Výkonnější stroje mohou pracovat neomezeně, menší stroje budou potřebovat po několika minutách přestávku. Ve většině případů mohou pracovat cca 20 minut a 20 – 40 minut bude muset odpočívat. Narazit však můžete i na nekvalitní stroje, které vyžadují přestávku už po několika minutách práce.

Kapacita

Tento parametr určuje, kolik dokumentu naráz budete moci skartovat. Kapacita je uváděna v gramáži, přičemž je důležité vědět, že kancelářský papír mí gramáž 80g/m2. Setkat se však můžete i s údajem 70g/m2, což je spíše trik nekvalitních výrobců, jak svoje výrobky zvýhodnit.

Objem koše

Při výběru byste si měli položit také otázku, jak velký objem koše využijete. Objem koše je u nejmenším skartovačů 11 litrů, do domácnosti můžete koupit i objem 34 litrů. Pro firemní účely pak využijete větší skartovačky, které mohou mít objem 80 nebo 121 litrů.

Na plný koš budete upozorněni zvukovou nebo světelnou signalizací. Nejlevnější skartovačky nemusí touto funkcí disponovat a plný koš si tak budete muset ohlídat.

Hlučnost

Jednotlivé stroje se velmi liší také hlučností. Nejčastěji se hlučnost pohybuje v rozmezí 56 – 75 dB. Hlučnost není u jednotlivých modelů vždy uvedena. Je tedy vhodné před výběrem skartovačku ideálně vyzkoušet, nebo se alespoň zaměřit na uživatelské recenze.

Stupeň utajení

Zásadním parametrem je u skartovaček stupeň utajení. Ten určuje, na jak tenké proužky budou dokumenty nařezány. Čím jsou proužky užší, nebo CD disky či platební karty menší, tím je nižší šance, že by někdo tyto materiály opět poskládal a přečetl.

Skartovačky dokáží dokumenty rozsekat i na opravdu malé kousky, výhodou je i redukce odpadu v koši a s ním i spojená méně častá nutnost koš vysypávat.

Některé firmy se musí řídit směrnicemi, které stupeň utajení přímo určují. V současné době se tak řídí dle norem DIN a certifikací u Národního bezpečnostního úřadu.

Stupeň utajení podle NBÚ:

  • Stupeň utajení 1 – vyžaduje velikost proužků maximálně 6 mm.
  • Stupeň utajení 2 – důvěrné, vyžaduje proužky maximálně o velikosti 2 mm, částice by měly mít velikost 4 x 80 mm.
  • Stupeň utajení 3 – tajné, částice musí mít maximální velikost 2 x 15 mm.
  • Stupeň utajení 4 – přísně tajné, částice musí mít velikost maximálně 0,8 x 13 mm.

DIN 5 – má rozmezí 1 – 5 a skartovače rozděluje podle velikosti nařezaných částí.

DIN 7 – má rozmezí 1 – 7 a skartovače rozděluje podle celkové plochy odpadu.

Řez

V závislosti na požadovaném stupni utajení je možné vybírat mezi 2 řezy, které skartovačky provedou.

  • Proužkový – skartovačka dokumenty rozřeže na různě silné proužky. Přístroje využijete v domácnostech i firmách, kde budete provádět skartaci běžných dokumentů.
  • Křížový – v tomto případě jsou dokumenty rozřezány na malé části, což využijete zejména při skartaci velmi důvěrných dokumentů.

Funkce

Lepší skartovače jsou schopné automaticky ohlídat tloušťku svazku. Díky tomu nedojde k případnému zaseknutí skartace. Využít můžete i těchto nadstandardních nebo bezpečnostních funkcí:

  • SafeSence – funkce, která vypne provoz v okamžiku, kdy přiblížíte ruku příliš blízko vstupnímu otvoru.
  • AntiJam – díky této funkci nedojde během provozu k zaseknutí papíru, které byste v jiných případech museli řešit rozebráním přístroje.
  • Zpětný chod – bude se vám hodit u skartovaček, které předešlou funkcí nedisponují. S pomocí zpětného chodu snadno uvolníte zaseknutý list papíru.
  • Oddělený koš – skartovačka, která umožňuje kromě papíru skartovat i jiný materiálem, by měla mít dva oddělené koše, díky kterým nebude docházet k jejich míchání.
  • Ochrana proti zahlcení – jedná so o funkci, která mění chod, a tím chrání motor proti možnému přetížení.
  • Ochrana proti přehřátí – v případě se začne motor přehřívat, dojde k vypnutí celého stroje.

Značka

Kvalitní a poměrně tiché skartovačky koupíte od značek Kobra, Bonsali, Fellowes, HSM nebo Rexel. Mezi další oblíbené značky patří Peach, Hama nebo AveTECH.

Cena

Jednoduché skartovačky koupíte do 500 Kč. Jedná se především o samostatné nástavce nebo skartovače s menším košem. Do 1 000 Kč je možné koupit manuální a kvalitnější elektrické přístroje.

Velký výběr kvalitních výrobků nabízí cenové rozpětí 1 – 3 000 Kč. Zařízení zpracuje větší množství dokumentů nebo disků a k dispozici máte i některé funkce.

Jestliže využijete také možnost skartování kancelářských sponek, budete muset zakoupit dražší přístroje. Jejich cena začíná na cca 4 000 Kč a šplhat může i k 10 a více tisícům.

Porovnat ceny skartovaček

Otázky a odpovědi

Vyžaduje skartovačka nějakou údržbu?

Pravidelná údržba prodlouží životnost každého stroje, nejinak je tomu i u skartovačky. V tomto případě je údržba opravdu jednoduchá. Zakoupit můžete olejový papír, který necháte skartovačkou projet dle četnosti používání, ideálně však 1x za měsíc.

Co vše dokáže skartovačka zpracovat?

Běžná skartovačka je určená primárně ke skartování papíru. Levnější přístroje umožňují vložení papíru o velikosti A4, ale koupíte i skartovač, který si poradí také s velikostí A3.

Jestliže budete provádět skartaci dokumentů sešitými sponkami nebo drátky, vybírejte stroj, který si poradí i s tímto materiálem. Skartovat je možné také CD i DVD disky nebo kreditní karty.

Jak rychle skartovačka pracuje?

Nejvíce jsou zastoupeny modely, které skartují rychlostí 2 m/minutu. Tato rychlost je dostačující do domácnosti i běžné kanceláře. Rychlejší přístroje zpracují až 5 m/minutu, využijete je při opravdu velkém množství skartovaných dokumentů.

Závěr

Skartovací zařízení vybírejte především podle množství dokumentů, které budete zpracovávat. Není nutné kupovat drahý přístroj, který plně nevyužijete. Pro občasné použití si vystačíte i s malou ruční skartovačkou.

Díky svým rozměrům a malé hmotnosti ji můžete kdykoliv uschovat a nebude vám zbytečně zabírat místo. Pro častější použití jsou určeny elektrické přístroje. Při jejich výběru se zaměřte především na způsob plnění, velikost koše, ale také hlučnost.


Zdroje: www.alza.cz, www.mall.cz, www.officeo.cz, www.obchod.activa.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (32 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Skartovačka to je u nás snad nejpoužívanější spotřebič, ale najít nějakou dobrou, to už je horší. Momentálně zkouším Hama Basic a zatím se zdá, že bude v pohodě.

  2. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem vhodné skartovačky. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo