Slackline

Chůze po laně je něco, co si v dětství vyzkoušel snad každý minimálně v dětském věku. K tomuto účelu sloužilo jakékoliv lano nebo provaz. Modernímu provazochodectví dostalo název slackline a novou pomůckou, k tomuto účelu vyrobenou, jsou různě široké a dlouhé popruhy.

Rozdíl mezi chůzí po laně a chůzí po slackline je v tom, že zatímco lano je umístěno na pevno a dá se tedy říct, že ve stabilní poloze, slackline je naopak po zavěšení pružný a volný. Díky tomu můžete stále překonávat svoje vlastní limity.

Popruh se bezpečně ukotví mezi dva pevné body, nejčastěji stromy nebo sloupy a poté již můžete začít s tréninkem. Tato aktivita je určena všem věkovým skupinám a existuje několik různých variant. Trénovat můžete klasickou chůzi, kdy je popruh slackline zavěšen pouze nízko nad zemí. Ti, kdo se nebojí, mohou využít variantu umístění vysoko nad zemí. Chodit můžete ale i nad vodou nebo ve větru.

Při výběru slackline je důležité seznámit se s několika zásadními parametry, mezi které patří určení a tedy i způsob použití. Neméně důležitý je způsob upínání a na výběr má vliv také šířka, délka a materiál tohoto vybavení.

Porovnat ceny slackline

Nejlepší slackline

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gibbon Jibline Treewear Set 100 % 2 199 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. Singing Rock SLACKLINE 25 m 100 % 2 241 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. Gibbon ClassicLine XL Treewear Set 88 % 2 199 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
4. Singing Rock SLACKLINE 15 m 74 % 1 520 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Gibbon ClassicLine Treewear Set 70 % 1 799 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Slackline je možné rozdělit do skupin podle způsobu používání a schopnostmi uživatelů. Jednotlivé popruhy mohou mít v závislosti na způsobu využití různé vlastnosti. V závislosti na místě a způsobu ukotvení popruhů se můžete setkat s následující pojmy:

  • Slackline – označení pro moderní, avšak běžnou chůzi po laně. Pružný popruh je zavěšen nízko nad zemí.
  • Trickline – v tomto případě se opět jedná o nízko natažený popruh, avšak chůze je doplněna o různé triky jako skoky nebo salta. Odvážnější mohou vyzkoušet i leh nebo třeba šňůru.
  • Longline – chůze po dlouhém laně, v tomto případě má slackline délku 30 metrů.
  • Highline – adrenalinová chůze, kdy je lano zavěšeno v různých výškách. Tuto variant však není vhodné zkoušet na vlastní pěst, je vhodná pro profesionály a chybět by nemělo ani dostatečné jištění.
  • Waterline – jedna z oblíbených variant je bezesporu chůze nad vodou. Tato disciplína je velmi náročná na koncentraci, protože na rozdíl od pevné zemi se voda neustále pohybuje. Výhodou jsou však příjemnější pády.
  • Windline – je chůze v poměrně silném větru, opět vhodná spíše pro ty, kdo vyhledávají adrenalinové situace.
  • Urbanline – chůze provozovaná ve městě, kdy je slackline natažen mezi lampami nebo třeba sloupy

Materiál

Materiál určuje vlastnosti této dráhy. Vliv má na nosnost i pružnost, a vybírat byste ho měli podle způsobu využití.

Polyester

Polyester je stabilnější a méně pružný. Vyhovovat tak bude dětem, začátečníkům a všem, kdo chtějí popruh využít především pro běžnou chůzi.

Uvádí se, že polyesterový slackline není vhodný pro trickline, tedy chůzi s různými trikovými prvky. Naopak vám poskytne potřebnou stabilitu při dlouhé chůzi – longline či chůzi ve výškách higline.

Nylon

Nylon je pružnější materiál, který naopak oceníte při nácviku triků, a různých řekněme akrobatických prvků. Nylonový popruh vám poskytne potřebnou pružnost při odrazech, počítat však budete muset s o něco kratší životností.

Polyester i nylon

Nejuniversálnější jsou popruhy vyrobené v kombinaci obou materiálů. Avšak pokud budete chtít slackline využít i na provádění skoků, budete se muset spokojit s menší pružností.

Délka

Slackline jsou k dostání v různých délkách. To jak je popruh dlouhý je na jedné straně důležité, na druhé však délka nemá nijak zásadní vliv na používání. I slackline o nejuniversálnější délce 20 metrů, je možné napnout například na 3 – 4 metry, pouze několik centimetrů nad zemí.

Ve výsledku budete mít obstojně stabilní lajnu, která vám bude na začátku více vyhovovat. Jakmile se naučíte zvládnout balanc a chůzi nacvičíte, můžete lajnu natáhnout do plné délky.

Pokud budete slackline používat výhradně na jednom místě, není nutné kupovat zbytečně dlouhý, který stejně nevyužijete. Pokud se však této zábavě budete věnovat na různých místech, je třeba počítat s nějakou rezervou.

Délka popruhů je cca 10 – 25 m. Kratší popruhy jsou méně obtížné na zdolávání, což bude více vyhovovat začátečníkům. Snadnější je i samotné uvazování a nižší je i hmotnost. Vyznavači slackline se shodují, že ideální délka je 20 metrů, 2 – 4 metry budete potřebovat pro správné uchycení.

Šířka

Pokud jde o šířku, máte k dispozici dvě varianty, užší má šířku 2,5 cm a širší 5 cm. Co se týká samotné chůze, zde vám ji větší šířka nijak neusnadní, obě varianty jsou v tomto ohledu totožné.

Širší pás je vhodnější pro skoky a různé triky. Širší varianta pak může více vyhovovat začátečníkům, protože budou mít při chůzi větší jistotu.

Upínání

Také způsobů upínání je několik, nejčastěji narazíte na upínání pomocí ráčny, méně časté je upínání pomocí kladkostroje.

V začátcích je vhodné umístit slackline jen několik centimetrů od země, doporučené maximum je 50 cm. Pro kotvení je třeba vybírat pevné body. Nejčastěji se lajna umísťuje mezi stromy, jejich šířka by měla být alespoň 10 cm.

  • Ráčna – nejrozšířenější způsob upínání, se kterým se setkáte u ráčen s délkou do 20 metrů. Výhodou je rychlá instalace, nevýhodou větší hmotnost.
  • Ellington – opět se jedná o způsob, který je vhodný pro slackliny dlouhé 20 metrů, rozdíl je však v hmotnosti. Elington je oproti ráčně lehčí a tedy i snáze přenosný.
  • Kladkostroj – je vhodný pro uchycení dlouhých popruhů. V tomto případě budete muset počítat s vyšší pořizovací cenou.

Kotvení

Kotvit můžete bez nebo s dalšími kotvícími prostředky.

Bez dalších prostředků – rychlejší způsob kotvení označován jako Gibbon nebo Quick, kdy se popruh protáhne kovovým okem. Nevýhodou je možné poškození stromů stále se utahujícím popruhem.

Třením vlastního materiálu popruhu pak dochází i k rychlejšímu opotřebování popruhu. Z tohoto důvodu se do těchto namáhaných míst umísťuje například látka nebo speciální ochranu označenou jako Tree Wear.

S dalšími prostředky – těmito prostředky jsou myšleny smyce a spansety. Jedná se o kovové části označované jako kotvítko a šekl a další možností jsou textilní oka.

Textilní oka patří k nejméně preferovaným způsobům, protože i v tomto případě dochází k nežádoucímu tření, které vede k rychlejšímu opotřebení lajny. Vhodnější jsou tedy spansety nebo smyce. Obecnou výhodou kotvení s přídavnými prostředky je skutečnost, že nedochází k překroucení popruhu.

  • Kotvící spansety – smyčka připomíná písmeno O a používá se v místech, kde není možné kotvit mezi stromy. Jsou tedy vhodné pro dobrodruhy, kteří slackline používají v náročném terénu.
  • Kotvící smyce – pro běžné kotvení mezi stromy jsou vhodné smyce, které jsou pohodlnější a méně náročnější.

Barva

Co se týká barevného provedení, jsou zastoupeny snad všechny barvy. Výběr barevného provedení je také důležitým parametrem a není vhodné ji vybírat pouze podle vlastního vkusu.

Výrazné nebo reflexní barvy jsou vhodné pro používání ve špatných podmínkách. Při používání na slunci však může docházet k oslnění, obzvlášť v případě, že budete chtít provozovat highline nebo waterline.

Značka

Výrobců je velké množství a koupit můžete vysoce kvalitní i nekvalitní výrobky. Ty méně kvalitní jsou občas označeny pojmem upínací popruh. Tento název by vás měl od koupi odradit.

Pokud chcete u slackline využít veškeré benefity, zaměřte se raději na kvalitní výrobce. Mezi ty nejlepší patří Gibbon, který má na trhu největší zastoupení. Kvalitní výrobky koupíte i od Equilibrium Slacklines.

Cena

Kvalitní slackline je na pohled velmi jednoduchý výrobek, jeho cena je však poměrně vysoká. Ty nejlevnější popruhy, jejichž délka se pohybuje kolem 12 metrů, může stát i více než 1 000 Kč. Tato délka je doporučována spíše dětem.

Universální délka 20 metrů, se v případě kvalitních výrobků pohybuje od 1 500 – 2 000 Kč. Větší kvalitu výrobního materiálu i samotného upínání najdete u výrobků s cenou do 5 000 Kč. A za více než 5 000 Kč pak koupíte dlouhé popruhy, které pro upínání využívají kladkostroje.

Porovnat ceny slackline

Otázky a odpovědi

Je možná chůze po slackline bez bot?

Procházet se můžete v botách i bez bot. Chůze naboso je však určitě preferovanější. Ti, kdo tento styl provozují, mluví o větším citu a lepším propojení. Obecně je chůze na boso vhodnější pro začátečníky a děti.

V čem je slackline prospěšný?

Slackline je pro někoho zábava a pro mnohé doslova životní styl. Slackline se řadí mezi sporty a každý sport přináší vašemu tělu mnoho benefitů, pohyb je pak velmi důležitý pro děti, které tráví příliš mnoho času na počítači nebo mobilním telefonu.

Chůzí po lajně procvičíte snad každý sval, zpevníte postavu a zbavíte se nadbytečných kilogramů. Při chůzi budete přirozeně držet správnou polohu těla, a zbavit se tak můžete bolestí zad.

Slackline zlepší vaši rovnováhu a posilníte střed těla. Kromě těchto benefitů pro zdraví, můžete díky chůzi po lajně najít nové přátele a zažít mnoho příjemných chvil.

Co je medvědí lajna?

Jedná se další oblíbený způsob, kdy je lajna natáhnuta dvojitě, tak, že každá noha má svoji vlastní dráhu chůze. Tento způsob se začal používat nejprve v souvislosti s dětmi, nicméně oblibu v něm našli i dospělí.

Ti pak dvojité napnutí používají například pro pořádání závodů, kdy má každý svoji vlastní dráhu. Na medvědí lajně můžete také chodit po čtyřech nebo třeba válet sudy a najít si můžete i vlastní způsob zábavy.

Závěr

Za universální je považována lajna s délkou 20 metrů. Ta je doporučována i začátečníkům. Šířka již závisí na způsobu používání, pro chůzi je vhodná lajna se šířkou 2,5 cm, která je doporučována již v začátcích.

Šířka 5 cm je vhodná pro ty, kteří budou slackline využívat pro skoky a jiné triky. A také je typická pro lajny s délkou 30 metrů. Slackline napnete pomocí ráčny, jejíž nevýhodou je však vyšší hmotnost, podobné vlastnosti vám poskytne lehčí ellington. Dlouhé lajny se napínají za pomoci kladkostroje.


Zdroje: www.mastersport.cz, www.hudy.cz, www.slackshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (16 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem Gibbon Jibline Treewear Set a za mě je fakt slušný. Určitě můžu doporučit, dokonce i cena byla dobrá.

  2. Pořídil jsem Slackline set EQB a za mě rozhodně dobré. Kvalita špičková a cena přijatelná.

  3. Vaše informace mi hodně pomohli, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo