Sponkovačka je jednoduché zařízení, které za pomocí spon spojuje různé materiály. K nejznámějším patří jednoduché kancelářské sponkovačky, které zná snad každý. Sponkvačka by však neměla chybět v dílně každého kutila, tento přístroj nejde svoje uplatnění v každé domácnosti. Použít ji můžete pro dekorativní práce, obkládání stěn různými textilními tapetami nebo izolačními materiály, ale i připevnění dřevěných desek.
Princip použití je jednoduchý, stačí naplnit zásobník sponkami nebo hřebíky. Ty jsou stiskem tlačítka vysokou rychlostí nastřeleny do různých materiálů. Kvalitní sponkovačka by vám měla umožnit vystřelit cca 25 sponek za minutu. Při práci je nutné držet sponkovačku rovně, aby bylo umístění sponky rovnoměrné.
Sponkovaček je celá řada, liší se od sebe velikostí, zdrojem, který k práci využívají i spojovacím materiálem. Ke spojení můžete využít sponkovačky nebo hřebíky, k dostání jsou však i modely, které umožňují použití obojího.
Nejlepší sponkovačky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Rapid R19 | ⭐ 100 % | 1 071 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Makita AF506 | ⭐ 99 % | 1 589 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Güde 40220 | ⭐ 94 % | 871 Kč | Zobrazit | Sesivacky.cz |
4. | Bosch HT-14 0.603.038.001 | ⭐ 89 % | 618 Kč | Zobrazit | Kamody.cz |
5. | Extol 9176 | ⭐ 76 % | 229 Kč | Zobrazit | Datart.cz |
Typy
Jak jsme již zmínili, můžete vybírat mezi sponkovačkou a hřebíkovačkou, nebo zvolit kombinaci obou. Jednotlivé typy využijete rozdílným způsobem, je tedy na zvážení, kterému výrobku dáte přednost, nebo se vám vyplatí investice do dražšího kombinovaného zařízení.
Sponkovačka
Sponkovačka má mnoho podob využití, hodí se pro spojování kartonů, připevňování různých folií na zahradě i stavbách. Lze s ní kotvit sádrokartony nebo přistřelovat obkladový materiál. Využívá se i v čalounictví, při potahování látkou atd. Použít ji můžete na dřevěné, plastové, kožené i jiné materiály.
Hřebíkovačka
Hřebíkovačku využijete při práci na stavbách, snadno ji použijete i v méně přístupných místech. Je ideální při připevňování desek velkých rozměrů, kotvení dřevěných obkladů nebo spojování šindelové krytiny. S její pomocí zkompletujete nábytek a pomůže i s kotvením dřevěných konstrukcí.
Pohon
Oba přístroje jsou k dostání v několika podobách, v závislosti na tom, jakým způsobem jsou poháněny.
Ruční
Ruční podobu najdete pouze u sponkovaček, které využijete zejména v kanceláři, kdy s jejich pomocí sešijete papíry. Tyto sponkovačky jsou velmi malé a lehké, vyrobené mohou být z kovu nebo plastu.
Ruční sponkovačka má svoje uplatnění také v dalších odvětvích, využít ji můžete příležitostně v dílně a dobře poslouží také čalouníkům. Dílenské sponkovačky jsou větší a výrobní materiál je již kvalitnější. Stále se však jedná o poměrně levné zařízení, které je určeno k občasnému použití.
Akumulátorové
V akumulátorové podobě je možné koupit sponkovačku i hřebíkovačku. Tato zařízení využijete zejména na stavbách nebo v místech, kde není možné táhnout žádnou kabeláž. V případě akumulátorových modelů byste se měli zajímat zejména o výdrž baterie a dobu, po kterou se bude opakovaně nabíjet.
Elektrické
Fungují na stejném principu jako akumulátorové typy. Elektrickou můžete pořídit sponkovačku, nebo zařízení, které umožňuje spojování sponami i hřebíky. V tomto případě budete při práci omezeni přívodním kabelem, který je nutné zapojit do elektrické sítě. Oproti akumulátorovým jsou elektrická zařízení levnější. Elektrické typy jsou určeny k nepřetržitému provozu a vynikají vysokým výkonem.
Plynové
Plynové sponkovačky i hřebíkovačky využívají k vystřelení tlakovou bombičku. Nevýhodou je v tomto případě bombičku po vyprázdnění měnit. Ani v tomto případě nebudete při práci limitování přívodním kabelem nebo plynovou hadicí.
Pneumatické
V pneumatické verzi je možné koupit oba typy. K vystřelení spony nebo hřebíku je využíván stlačený vzduch. Součástí výrobku je kompresor, díky tomu najdou své uplatnění zejména v různých halách a často bývají součástí různých výrobních linek.
Sponky a hřebíky
Spony i hřebíky lze zakoupit v různě velkých baleních, nejčastěji jsou baleny po 1 000 kusech. Součástí sponkovaček jsou často univerzální zásobníky, které vám umožní používat více různých velikostí. To jakou velikost budete moci použít, se dozvíte z příbalového letáku.
Spony jsou vyrobeny z pozinkované oceli a k dostání jsou v různých šířkách i velikostech. Šířku budete vybírat s ohledem na model sponkovačky, délku pak můžete uzpůsobit materiálu. Koupit můžete malé cca 6 mm i velké 80 mm spony.
Také hřebíků máte na výběr mnoho velikostí, délka je nejčastěji v rozmezí 20 – 65 mm. Tyto velikosti hřebíků lze používat v akumulátorových i plynových hřebíkovačkách. Hřebíky s délkou do 100 mm jsou určeny především pro pneumatické hřebíkovačky.
Zásobník
U sponkovačky je důležitá také velikost zásobníku. Čím je zásobník větší, tím méně často ho budete během práce doplňovat. Příliš velký zásobník má také svoje nevýhody, tou největší je jeho větší hmotnost. Při delším používání se vám sponkovačka značně pronese. Ideální váha výrobku je cca 1 kg.
Sponky i hřebíky je možné doplňovat seshora, zespodu a zezadu. Za nejlepší variantu je považováno dolní plnění. Ideální je před nákupem vyzkoušet, manipulace se zařízením by měla být snadné, aby bylo možné sponkovačku používat i na méně přístupných místech. Kombinované výrobky by pak měly umožňovat plynulé přecházení ze spon na hřebíky.
Spouštění
Sponkovačku můžete spouštět dvěma způsoby.
Tlačítko
V tomto případě je spona nebo hřebík vystřelen po zmáčknutí tlačítka. Výhodou tohoto systému je, že máte přístroj plně pod kontrolou a nedojde k náhodnému vystřelení.
Automatická spoušť
Automatická spoušť je pohodlnější, nevyžaduje při práci vaši asistenci. Sponkovačka sponku nebo hřebík vystřelí ihned po přitlačení zařízení na materiál. U tohoto spouštění však může dojít při nesprávné manipulaci k náhodnému vystřelení, které může způsobit úraz.
Tuto variantu zvažte v případě, že se ve vaší domácnosti vyskytují malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří by mohli přijít se zařízením do styku.
Funkce
Kvalitní sponkovačka by měla umožňovat regulovat sílu nástřelu. Díky tomu ji budete moci používat v kombinaci s různě tvrdými materiály.
LED diody nebo displeje vás budou informovat o stavu zásobníku. Některé levnější výrobky jsou vybaveny průhlednými okénky, i díky nim budete ihned vědět kolik spon nebo hřebíků v zásobníku zbývá. V případě akumulátorových typů budete mít přehled i o stavu baterie.
Samozřejmostí by měla být i bezpečnostní pojistka, která zabraňuje náhodnému vystřelení. Poté, co skončíte práci, je nutné sponkovačku nebo hřebíkovačku uzamknout a uložit na bezpečné místo.
Značka
Sponkovačku a hřebíkovačku nabízí mnoho výrobců. Jmenovat můžeme například výrobky značky Stanley, Makita, Milwaukee, Festa, Metabo, Bosch, Güde, DeWalt nebo Extol. Kvalitní výrobce vám poskytne spolehlivý přístroj vyrobený z odolných materiálů. Umožní vám zakoupit kvalitní sponky a hřebíky a poskytne i pozáruční servis.
Cena
Nejlevněji pořídíte kancelářské sponkovačky, ty jsou k dostání za cca 100 Kč. Robustnější ruční typy, které využijete i při spojování tvrdších materiálů, stojí od 200 – 500 Kč. Za cca 500 a více Kč jsou k dostání i první elektrické sponkovačky. Nevýhodou těchto levných modelů je tělo vyrobené z méně odolného plastu, které je více náchylné k poškození.
Kvalitnější výrobky nabízí cenové rozpětí 800 – 2 000 Kč. Zde najdete i kombinaci obou variant. Zakoupení dražšího výrobku závisí zejména na četnosti využití. Pro domácí účely si vystačíte s méně výkonným modelem, profesionálové mohou vybírat mezi výrobky, jejichž cena převyšuje 2 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Co je pinovačka?
S pomocí pinovačky můžete spojovat různé materiály pomocí pinů, které vytváří téměř neviditelné spoje. Pin je možné přirovnat k tenkému drátku. Pinovačky jsou tak určené zejména k výrobě dekorací. Koupit můžete přístroje umožňující používat pouze piny, ale také zařízení, které umožňují nastřelování mini hřebíčků.
Jakou údržbu sponkovačka vyžaduje?
Pravidelně byste měli čistit zásobník, ve kterém mohou zůstávat části sponek. Vaší péči vyžaduje také úderník. Na něm se během používání tvoří otřepy. Ty je třeba pravidelně odstraňovat za pomoci jemného brusného papíru.
Neudržovaný úderník může díky otřepům brát zaráz více sponek najednou. Dojít tak může k jeho zaseknutí a možnému poškození. Ruční sponkovačky vyžadují občasné promazávání pohyblivých částí.
Která sponkovačka je nejvhodnější pro domácí použití?
K nejoblíbenějším sponkovačkám patří akumulátorové typy. Jednotlivé modely můžete využít v mnoha situacích. Díky absenci přívodního kabelu nejste při práci nijak limitování. Využít můžete i plynové sponkovačky, které jsou však vzhledem k nutné výměně plynových kartuší náročnější na provoz.
Závěr
Největší výhodou sponkovaček a hřebíčovaček je snadné použití. Téměř bez námahy je možné spojit mnoho různých materiálů, díky tomu je využijete v domácnosti, na zahradě, na stavbě atd. Aby byla práce se sponkovačkou bezproblémová, je vhodné si model vyzkoušet, zařízení by vám mělo padnout do ruky.
Oceníte nejen ergonomickou rukojeť, ale také povrchovou úpravu, díky které nebude klouzat ani ve zpocené dlani. Každá kvalitní sponkovačka by vám měla umožnit měnit sílu nástřelu a samozřejmostí musí být i bezpečnostní pojistka.
Sponkovačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz
Zdroje: www.dek.cz, www.spojovace.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Používám sponkovačku značky Extol a pracuje se s ní moc dobře. Občas se trochu sekne, ale hned zase jede bez problémů dál.
Nikdy bych si nemyslela, že je takový problém vybrat sponkovačku, dokud jsem s manželem nebyla nakupovat v obchodě pro kutily. Byl to opravdu horor, no ale nakonec našel, co hledal, naštěstí.
Suprový článek, hodně se mi líbí.