Jízda v autě se zamlženými okny je pro řidiče nebezpečná a pro spolucestující nepohodlná. Dokonalý výhled by měl být jednoduše prioritou pro každého. Ne vždy je však možné zamlžování skel zabránit bez pomoci speciálních přípravků. Jedním z nich je praktický sprej, který zamlžování oken předejde.
K zamlžování skel dochází v chladném počasí. Důvodem, proč k zamlžování dochází je kondenzace, což je proces, během kterého se vodní páry přeměňuje na kapalinu. K tomuto jevu dochází při střetu vlhkého teplého vzduchu s chladným povrchem v autě.
Při výběru konkrétního spreje proti zamlžování je dobré vědět, z jakého důvodu k zamlžování oken vzniká. Díky tomu budete vědět, jak tomuto problému předcházet. Dále se můžete zaměřit na složení a trvanlivost účinku spreje. Kvalita se pak odvíjí od konkrétního výrobce a svůj podíl na ní má pochopitelně i pořizovací cena.
Složení
Spreje proti zamlžování neboli anti-fog spreje fungují na velmi jednoduchém principu. Po nanesení vytvoří sprej souvislý tenký sprej, který zabraňuje kondenzaci vodní páry. O to, co vše může sprej nabídnout, se postará konkrétní složení spreje.
Základní složkou každého spreje by měly být aktivní látky tzv. sufraktanty. V základu pak můžete koupit šetrné bezalkoholové spreje nebo rychle schnoucí spreje, které fungují na bázi alkoholu. Moderní spreje pak nabídnou složení fungující na bázi nanotechnologie. O váš komfort se pak postará i parfémová složka spreje, která interiér vozu zahalí do příjemné vůně.
Doba účinnosti
Spreje proti zamlžování se liší i dobou účinnosti. Právě tento parametr by vás měl při výběru konkrétního spreje velmi zajímat. Z hlediska bezpečí a pohodlí je vhodné koupit sprej, který bude spadat do skupiny trvanlivějších přípravků. Doba účinnosti se z velké části odvíjí od složení, konkrétního výrobce a svůj vliv na ní má také pořizovací cena. Delší dobu účinnosti mohou obecně nabídnout specializované spreje.
Typ povrchu
Spreje proti zamlžování lze aplikovat na různé druhy povrchu. K dostání jsou spreje, které můžete nastříkat na skleněné povrchy, obklady nebo povrchy plastu. Tyto spreje tak můžete používat nejen v interiéru vozu, ale i na jiných místech. Oblíbené jsou například spreje, které vyřeší zamlžování skel brýlí nebo spreje, které lze používat ve sprchových koutech.
K dostání jsou spreje universální i specifické, které lze používat pouze na konkrétním místě. Každý sprej je unikátní právě svým složením.
Značka
Spreje proti zamlžování nabízí různě kvalitní výrobci. Pakliže chcete ve své blízkosti používat šetrný sprej, měli byste se při výběru zaměřit na prověřené výrobce. Ti mají ve své nabídce spreje se zdravotně nezávadným složením a velmi často i ekologické přípravky, které neobsahují aceton, alkohol, chlór nebo rozpouštědla. U zákazníků jsou oblíbené spreje značky K2, Sonax, Muc-Off, Oxford, Coyote nebo Liqui Moly.
Cena
Spreje proti zamlžování jsou pro někoho zbytečnou investicí, pro jiného jednoduchá pomůcka, která může velmi efektivně vyřešit potíže se zamlžováním skel. Pokud sečtete veškeré klady, můžete dospět k závěru, že je sprej poměrně rozumnou investicí. Spreje proti zamlžování nepatří mezi nijak nákladnou položku a jedno balení vám navíc vydrží poměrně dlouhou dobu. Spreje proti zamlžování je možné koupit za cenu od cca 60 – 250 Kč.
Otázky a odpovědi
Jakým jiným způsobem zamlžování oken řešit?
Zamlžování oken předejdete poměrně jednoduše. Stačí pootevřít okna a interiér vozu vyvětrat. K zamlžování však dochází především v zimě, kdy by byla jízda s otevřenými okny značně nekomfortní.
Vyřešit zamlžený interiér pomůže i správně nastavená klimatizace. Méně potíží budete mít i v případě, kdy budete dbát na patřičnou čistotu oken. A vaše potíže mohou pomoci vyřešit i gumové koberečky pod nohama. Na rozdíl od koberečků textilních nenasakují gumové koberce vodu, která pak při následném schnutí zamlžování způsobuje.
Jsou kvalitnější spreje s chemickým nebo ekologickým složením?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Chemické spreje obecně nabízí delší dobu účinnosti, ekologické spreje jsou naproti tomu šetrnější, což bude více vyhovovat rodinám s malými dětmi i alergikům.
Dražší ekologické spreje však mohou nabídnout prakticky ty stejné vlastnosti jako méně šetrné spreje vyrobené na chemické bázi. Při výběru zvažte především svoje vlastní priority a požadavky, které na sprej máte.
Jakým způsobem spreje proti zamlžování aplikovat?
Sprej proti zamlžování by měl být aplikován rovnoměrně na celou plochu okna. Způsob aplikace by měla být uvedena na každém přípravku. Pro co největší účinnost je pochopitelně vhodné rady výrobce dodržovat. Základem je aplikovat sprej na suchá a čistá okna, sprej, který na sklo nastříkáte, posléze rozetřete za pomoci hadříku. Poté budete muset nějakou dobu počkat, až sprej na okna zaschne.
Závěr
Spreje proti zamlžování jsou přípravky, které můžete používat v autě i běžném životě. Pomocí spreje můžete zabránit zamlžování skel brýlí i čočky fotoaparátu. Využít ho můžete také v koupelně. Při nákupu tak zvažte, k jakému účelu hodláte sprej používat.
Na trhu jsou k dostání universální spreje, které vás ne vždy nadchnou svojí účinností. Naopak spreje na konkrétní povrch a místo bývají velmi účinné a spolehlivé. Spreje koupíte ve specializovaných prodejnách i prostřednictvím internetu. Na kvalitní sprej vás navede konkrétní značka i recenze zákazníků.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?