Stykače

Stykače se hojně využívají k nepřímému spínání nebo ovládání různých spotřebičů. Stykač je vlastně malý spínací přístroj, jehož součástí je elektromagnetický ovládací obvod se spínacími kontakty.

V domácnostech se stykače poměrně běžně používají při ovládání elektrického topení, elektrických bojlerů nebo zásobníků vody, nebo jimi lze ovládat energeticky náročné spotřebiče. Ty stykač zapne v době, kdy můžete využívat nižší sazbu za elektřinu. Díky tomu ušetříte poměrně velké množství financí za elektřinu.

Porovnat ceny stykačů

Nejlepší stykače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hager ERC225 100 % 507 Kč Zobrazit Dek.cz
2. Kanlux KMC-20-20 97 % 218 Kč Zobrazit Palmat.cz
3. Noark Ex9CH25 40 230V 86 % 529 Kč Zobrazit kvelektro.cz

Typy

Stykačů je hned několik variant, rozdělují se do skupin dle maximálního proudového zatížení. Mnoha stykačům nevadí ani vysoké proudy. Stykače najdou své uplatnění i domácí dílně, kde díky nim velmi rychle zastavíte poruchový stroj a zabráníte tak možnému úrazu elektrickým proudem.

Stykače je možné rozdělit do skupin podle typu spínacího proudu. Vybrat můžete stykač vhodný pro střídavý i stejnoměrný spínací proud. Standardní stykače jsou navrženy k napájení stejným typem spínacího proudu. Výkonnější stykače lze napájet stejnosměrným i střídavým napětím.

AC – stykač s řídícím obvodem

Stykače pro střídavý proud, kdy je cívka navinutá na plech s tvarem písmene I a E. Napájecí napětí cívky je – AC (50/60 Hz), 024 / 048 / 110 / 230 / 400 V.

DC – stykač s řídícím obvodem

Stykač pro stejnosměrný proud. Zde je cívka navinutá na magnetické jádro, které má severní a jižní pól. Napájecí napětí cívky je – DC 012 / 024 / 048 / 060 / 110 / 125 / 220 V.

Počet pólů

Další dělení stykačů je dle počtu pólů:

  • 3pólové – stykače se třemi silovými kontakty – využívají se při ovládání 3 fázových obvodů, kategorie užití je AC3.
  • 4pólové – stykače se čtyřmi silovými kontakty – jsou vhodné pro ovládání mírně induktivních nebo neinduktivních zátěží. Kategorie užití je AC1.

Napětí

Nejdůležitějším parametrem je napájecí napětí. Jestliže budeme mluvit o mechanickém stykači, bude důležité napětí cívky. Poté co je napětí přivedeno na svorku cívky, dochází k sepnutí stykače.

Také cívky se dělí to dvou skupin:

  • Normální provozní podmínky AC2
  • Obtížné servisní podmínky AC3
  • Extrémní provozní podmínky AC4

Konstrukce

Jednotlivé stykače se neliší pouze tvarem a velikostí, ale také krytím.

  • Domovní rozvaděč – zde nejčastěji využijete stykače s podobou jističe. Krytí svorek těchto typů je minimálně IP20. Stykač se zabuduje do domovního rozvaděče, vidět bude jen jeho čelní strana.
  • DIN lišta – velké množství stykačů se dnes umísťuje pomocí šroubů na DIN lištu. Instalace je možná na svislou i vodorovnou plochu. Jestliže budete na lištu umísťovat více stykačů, je nutné mezi nimi nechat větrací otvory, za chodu se totiž budou vzájemně zahřívat.
  • Pomocné kontakty – stykače lze osadit pomocnými kontakty, které slouží k ovládání obvodů. Pomocné kontakty se doplňují z boční nebo přední strany.

Značka

Na trhu jsou stykače zastoupeny několika výrobci. Mezi oblíbené patří stykače značky Kanlux nebo Eaton. Kromě nich lze koupit i výrobky ABB, Elko EP, Boneta, Ducati Energia, OEZ a další.

Cena

Cenové rozpětí stykačů je poměrně široké. Stykač koupíte za méně než 300 Kč, ale na trhu jsou i stykače s pořizovací cenou vyšší než 10 000 Kč. Cena však není při výběru stykače tím nejdůležitějším. Před tím, než budete stykač kupovat, musíte přesně vědět, jaký typ pro svoji domácnost potřebujete.

Porovnat ceny stykačů

Údržba

Stykače jsou prakticky bezúdržbové. Abyste měli jistotu, že vše funguje správně, doporučuje se stykač cca 1x za rok zkontrolovat. Přesná doba údržby závisí na tom, jak moc je stykač namáhán. Životnost obecně udává výrobce.

Otázky a odpovědi

Jak se stykač liší od relé?

Stykač je zařízení určené k vypínání a zapínání výkonových spotřebičů. Součástí stykače je několik hlavních a pomocných kontaktů. Hlavní kontakty slouží ke spínání spotřebičů, vedlejší kontakty spínají malé proudy informačních nebo řídících signálů. Některý tyto kontakty jsou pevné, další jsou umístěny na pohyblivé kotvě. Odtud si je k sobě, při průchodu proudu, přitahuje elektromagnetická cívka.

Tímto způsobem pak dojde k vzájemnému propojení kontaktů. Rozdíl je pak v rozpojení kontaktů. Stykače na rozdíl od relé kontakty rozpojí hned potom, co přestane téct proud přes cívku. Díky tomu se stykače používají při automatizaci v domácnosti nebo na ovládání spotřebičů.

Jak ušetřit díky stykači?

Abyste dosáhli na nějaké energetické úspory, musíte mít v domácnosti nainstalovaný dvoutarifní elektroměru.

Součástí tohoto elektroměru musí být přijímač HDO (hromadné dálkové ovládání), jističe a stykač. Přepínání do nízkotarifního pásma pak umožní kód, který posílá distributor. Na stykač můžete připojit například kotel, tepelné čerpadlo, bojler, akumulační kamna, podlahové vytápění atd.

Jak ještě stykač využít?

Největší výhodou stykačů je jednoduché ovládání. Pomocí stykače můžete doslova odkudkoliv ovládat cokoliv. Stykače jsou ideální například k ovládání osvětlení v komerčních budovách.

Pomocí jednoho vypínače můžete ovládat desítky světel, aniž byste musely táhnout kabel od každého vypínače. Vystačíte si pouze s jedním kabelem, který povede ke stykači. V komerčních prostorech se stykače často využívají k ovládání centrální vzduchotechnické jednotky, centrálního vysavače atd.

Závěr

Stykač je elektromagnetický spínač, který vám umožní dálkově ovládat mnoho různých energeticky náročných spotřebičů. V běžné domácnosti je můžete využít k vypínání a spínání elektrického topení, tepelného čerpadla, bojleru atd.

Stykače mají mnoho podob a vyznat se v důležitých parametrech je pro laika značně obtížné. Pokud si s výběrem nejste jistí, je vhodné obrátit se na odborníka, který s vámi na základě vašich potřeb vhodný stykač vybere a pomůže i s jeho zapojením.

Stykače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Allegro.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Potřeboval bych vyřešit spínání bojleru. Mám fve a přemýšlím o raspberry pi s home assistant, který mi bude spínat relátka dle složitější logiky, které pak budou ovládat stykače. Jde tedy o přepínání sítí, nesmí se nikdy potkat zdrojové napětí fve a ds, prodleva nehraje roli. První logika bude v home assistant, v případě selhání potřebuji, aby stykače nedovolily navzájem sepnuto. Poraďte, které stykače, díky.

    • Dobry den, řeším naprosto identický problém. Našel jste nějaké optimální řešení? Děkuji.

  2. Dobrý den, našel jsem doma instalační stykač Minia RSI-20-10-A230 na DIN lištu. Mohl by mi někdo jako pro laika vysvětlit princip fungování tohoto stykače? Dočetl jsem se, že stykač slouží k vedení velkého proudu, snáší proudové nárazy a přepětí a jsou určeny ke spínání hlavních obvodů. Může mi někdo vysvětlit jaký je rozdíl v tom, když např. nějaký spotřebič bude zapojený bez stykače nebo přes stykač? Např. vířivka nebo masážní vana. Na stykači je kontrolka, která signalizuje, že stykač je v provozu. Když náhodou vypadne proud a znovu ho nahodí, tak se spotřebič rozběhne přes stykač bez problému. Spotřebič zapojený bez stykače může vyhodit pojistku?
    Hlavně se však chci zeptat. Vzhledem k vlastnostem vířivky, existuje stykač, který při výpadku proudu a znovu nahození zůstane rozpojený a vyžaduje mechanické nahození, to jest že někdo zmáčkne tlačítko?
    Děkuji předem za vysvětlení a především za tip na stykač či jiné zařízení na lištu, které po výpadku proudu zůstane rozpojené a vyžaduje fyzickou asistenci.

  3. Dobrý den, potřeboval bych vybrat 3 pólový výkonový stykač (třífázový 400V) s napětím pro cívku 230V pro spínání ponorného čerpadla. Existuje nějaké provedení, které je možné použít ve vlhkém prostředí? Zatím jsem vytipoval stykač KCPM-09-230. Bude instalován ve venkovním prostředí, tj. ve vlhku, může být použit?
    Děkuji I.Koblic

  4. Vůbec jsem si nevěděl rady, jak vybrat vhodný stykač. Naštěstí jsem narazil na váš článek, který mi to hodně usnadnil.

Přidat komentář

Recenzer
Logo