Ultrazvukové čističky

Ultrazvukovou čističku v domácnosti využijete při čištění zašlých šperků, zubních protéz i hraček. S její pomocí odmastíte dioptrické brýle, vyčistíte nůžky, psací potřeby a mnoho dalších předmětů. Čištění bude rychlé, efektivní a nenáročné. Velkou výhodou je i skutečnost, že se předměty nemusí před vložením do čističky rozebírat.

Čistička funguje na principu kavitace. Při kavitaci dochází k rychlému růstu teploty a střídání akustického tlaku a podtlaku. Dále se v kapalině tvoří bublinky, které z vložených předmětů čistí veškeré nečistoty. Pro zlepšení účinku čištění můžete přidat malé množství běžného čistícího prostředku.

Pří výběru čističky byste se měli zajímat o objem vany, frekvenci ultrazvuku, výkon nebo délku čistícího cyklu. Jednotlivé typy jsou dodávány s příslušenstvím, které vám pomohou při čištění různých předmětů. Důležité je i ovládání a možné přídavné funkce.

Porovnání cen ultrazvukových čističek

Nejlepší ultrazvukové čističky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Geti GUC 601 600 ml 91 % 789 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Nedis JECL110WT 90 % 899 Kč Zobrazit Penta.cz
3. Ultrasonic CD 4900 88 % 1 080 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Sanitas SUR 42 86 % 1 561 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Jeken 5200A 82 % 1 215 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Ultrazvukové čističky je možné rozdělit do dvou skupin podle způsobu využití. V našem případě se budeme zajímat o běžné malé čističky, které je možné používat v domácnosti. Tyto čističky jsou určené pro používání na kratší dobu, běžně se udávají 4 hodiny provozu a jsou nejčastěji vyrobeny z nerezu.

Druhou skupinu tvoří profesionální čističky, které se využívají v různých odvětvích průmyslu, zdravotnictví, kadeřnictví, laboratořích atd.

Jedná se o větší a dražší přístroje s několika funkcemi, které však není nutné více představovat, protože je v domácnosti nevyužijete. Průmyslové čističky bývají v chodu delší dobu, z tohoto důvodu je výrobním materiálem nerez nebo ocel.

Objem vany

Jedná se o důležitý parametr, který určuje, jak velké předměty budete moci do přístroje vkládat. Součástí vany je košík, který velikost vany o něco zmenší. Při čištění je nutné, aby byl čištěný předmět zcela ponořený ve vodě.

Z tohoto důvodu je vhodné zohlednit velikost předmětů, nebo raději volit větší rozměr čističky. Domácí čističky mají objem nejčastěji v rozmezí 0,5 – 6 litrů.

S objemem čističky výkon generátoru. Čističky s větším objemem by měly disponovat větším výkonem. V případě, že nebude výkon dostatečný, nemusí být čištění efektivní. Čističky mají nejčastěji výkon rozmezí 35 – 200 W. Velikost výkonu má vliv na cenu přístroje. Proto, aby bylo čištění opravdu kvalitní, je lepší za čističku trochu připlatit.

Frekvence ultrazvuku

Tento parametr udává, jak budou předměty vyčištěny. V tomto případě platí, že čím je frekvence ultrazvuku nižší, tím je čištění kvalitnější. Podle velikosti frekvence lze čističky rozdělit do 3 skupin.

K dostání jsou i čističky nabízející volit 2 frekvence čištění. Díky tomu je lze použít pro čištění většího množství různých předmětů.

  • Nízká frekvence čištění 20 – 28 kHz – je určena pro čištění hodně zašlých nečistot a je vhodná zejména pro celokovové díly.
  • Střední frekvence 35 – 40 kHz – jedná se o nejčastější způsob čištění, určený pro universální využití. Tyto čističky využijete na čištění mnoha různých předmětů.
  • Vysoká frekvence 45 – 180 kHz – díky šetrnému způsobu čištění jsou přístroje vhodné zejména pro čištění šperků nebo předmětů s velmi malými otvory či dutinkami.

Nastavitelné parametry

Čistička by měla umožňovat nastavit délku čištění teplotu vodní lázně.

Čas čištění

Nejvíce vám poslouží čistička, která umožňuje nastavit různou délku cyklu. V případě nejlevnějších čističek se délka cyklu pohybuje v rozmezí 3 – 5 minut. Po uplynutí času se čistička automaticky vypne. Pokud není výsledný efekt uspokojivý je možné proces libovolně opakovat.

V případě dražších modelů může jeden cyklus trvat i 20 a více minut, nebo je možné potřebnou délku čištění nastavit. Po skončení cyklu je výsledek výrazně lepší a obsluha čističky jednodušší.

Teplota lázně

Také teplota lázně má vliv na dobu i kvalitu čištění. Nejlepšího efektu čištění dosáhnete při teplotě v rozmezí 50 – 60°C. Jestliže je teplota lázně vyšší, stoupá sice účinnost přidaných čistících prostředků, ale naopak klesá účinnost ultrazvuku. Vyšší teplota není vhodná ani pro zářiče, které jsou více namáhány. Horní hranice je tak u většiny přístrojů 70°C.

Při prvním čištění výrobci doporučují nastavit teplotu nejvíce na 50°C a zvolit kratší dobu čištění. Po jejím uplynutí je vhodné předmět zkontrolovat. Pokud je vše v pořádku, je možné v čištění pokračovat, popřípadě zvolit teplotu vyšší.

Čistící prostředky

Do čističky je možné použít různé běžné saponáty, ale také jedlou sodu, ocet i kyselinu citrónovou. Kromě běžných čističů se běžně prodávají speciální prostředky, za pomoci kterých je možné odmastit a vyčistit šperky, předměty z mosazi nebo platiny.

V ideálním případě by se měla používat destilovaná voda, která na rozdíl od běžné vody neobsahuje rozpustné plyny. V případě, že tuto vodu doma nemáte, nechte čističku s kohoutkovou vodu nejdříve několikrát běžet na prázdno. Teprve poté vložte předmět určený k vyčištění.

Funkce

Ultrazvukové čističky jsou jednoduchá výrobky, které nemají mnoho funkcí. I u těch nejlevnějších najdete LED displej a možnost nastavení teploty a doby čištění. Dražší mají k dispozici ochranu proti přehřátí nebo chladící ventilátor pro rovnoměrný ohřev.

Značka

Ultrazvukovou čističku můžete koupit od mnoha z výrobců. V současné době patří k nejoblíbenějším výrobky značek Silvercrest, GETI, Nedis, CODYSON, Sanitas, Jeken, Ultrasonic nebo Dema.

Cena

Nejlevnější ultrazvukové čističky zakoupíte za necelých 1 000 Kč. Také tyto přístroje jsou vybaveny LED displejem, časovačem s vteřinovým ukazatelem. Jsou vhodné na čištění mincí, šperků, brýlí, zubních náhrad atd.

Do 2 000 Kč koupíte větší čističky, které se od těch nejlevnější zase tolik neliší. Díky většímu objemu mají větší výkon, funkce však zůstávají stejné. Nejdražší čističky vhodné pro domácí použití stojí od 3 – 4 000 Kč. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, disponují větším objemem a více funkcí.

Porovnání cen ultrazvukových čističek

Údržba a použití

Pro dlouhou výdrž výrobku a vlastní bezpečí je nutné dodržovat několik pravidel. Před prvním použitím se s přístrojem nejdříve seznamte a pečlivě prostudujte návod k zařízení.

Vodu a čistící prostředky je nutné nalévat pouze do vypnuté čističky. V opačném případě vám hrozí úraz elektrickým proudem. Používejte pouze doporučené čistící prostředky. Nevhodné čističe mohou spotřebič poškodit.

Není vhodné nastavovat příliš dlouhou dobu čištění. O času, které jednotlivé předměty k vyčištění potřebují, by vás měl informovat výrobce prostřednictvím manuálu. Ideální však je nastavovat kratší dobu a proces raději opakovat. Čističku nezapínejte, pokud je prázdná.

Otázky a odpovědi

Mohou čističky šperky poškodit?

Výrobci čističek uvádí, že přístroj je zcela bezpečný. Klenotníci však upozorňují, že při nesprávném použití může dojít k poškození. Na ně má vliv především dlouhá doba čištění. Obecně také nedoporučují provádět čištění příliš často.

Je pravda, že se šperky mohou čistit pomocí páry?

Čištění párou je způsob, který využívají zejména klenotníci. Experimentování v domácím prostředí se vám nemusí vyplatit. Pomocí páry není možné čistit zejména perly, smaragdy ani jiné přírodní kameny.

Proč je nutné používat demineralizovanou vodu?

Obyčejná voda obsahuje minerály, které mohou čištěné předměty poškodit. Proto je doporučováno používat demineralizovanou nebo destilovanou vodu. Vodu z kohoutku je možné demineralizovat několika cykly čističky bez vložených předmětů. Teprve do takto ošetřen vody je možné předměty vložit.

Závěr

Ultrazvuková čistička je oblíbené zejména pro minimální úsilí, které musíte během čištění vynaložit. Její výhodou je jednoduchá obsluha i údržba a také cenová dostupnost. Aby bylo čištění opravdu bezpečné, dodržujte pokyny výrobce, nepřekračujte doporučenou dobu čištění a používejte vhodnou vodu i čistící prostředky.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem ultrazvukovou čističku na hračky a různé drobné předměty. Jsem s ní moc spokojená, je to vynikající pomocník.

  2. Sháněla jsem ultrazvukovou čističku a díky tomuto článku sem si konečně vybrala. Zvolila jsem SilverCrest Ultrazvukový čistič SUR 48 C4 a bomba.

  3. Mám Nedis JECL a funguje, jak má. Používám jí teprve měsíc, ale zatím splnila mé očekávání.

  4. Používáme ultrazvukovou čističku na šperky a čistí opravdu skvěle. Dlouho jsme se rozmýšleli, jaký model vybrat, ale díky vašemu článku to bylo jednoduché.

  5. Pro maminku jsem zakoupil ultrazvukovou čističku, protože si stěžovala na zašlou zubní protézu, na kterou nepomohly ani speciální tablety. Čistička splnila účel a já byl pochválený.

  6. Moc pěkný článek.

  7. Dobrý den tento článek byl pro mne užitečný,ale nikde ani na jiných stránkách jsem se nedočetl jestli se mohou čistit i malé věci z auta nebo motorky například vstřiky nebo páčky atd a ani nevím jakou čističku bych pro tyto účely měl zakoupit.Diky za radu Peťan .

  8. Reply
    Václav Moskva 15.3.2022 v 17:43

    Přečetl jsem celá, užitečná informace.

  9. Váš článek se mi velmi líbí a hodnotím ho velice kladně. :))

Přidat komentář

Recenzer
Logo