Vazače

Vázací stroje jsou schopny proděrovat různé množství papíru. Takto upravené listy pak opatří hřebenovou vazbou. Vazače se běžně používají v kancelářích, na úřadech i školách. Své využití však mají i v domácnostech, kde pomohou se školními i studentskými projekty a využít je můžete i během home office.

Při výběru narazíte na manuální a elektrické vázací stroje, které vám umožní vyrobit pevnou nebo kroužkovou vazbu. U kroužkových vazačů pak můžete volit mezi plastovými nebo drátěnými hřbety.

Porovnat ceny vazačů

Nejlepší vazače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Renz SRW 360 100 % 12 327 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. Wallner HP 5012 91 % 2 081 Kč Zobrazit velkoobchodplus.cz
3. Genie CB850 88 % 1 996 Kč Zobrazit Tipnet.cz
4. Peach Star Binder Pro PB200-30 87 % 1 554 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Fellowes Star+ 150 A4 87 % 2 456 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Používání vazače dokumentů je velmi snadné. Stačí pouze vložit požadované množství dokumentů na pracovní část a pomocí páky nebo tlačítka papíry proděravět. Poté velmi jednoduše nasadíte plastový nebo kovový kroužek. Podle toho, jaký způsob ovládání zvolíte, budete vybírat mezi manuálním popřípadě elektrickým vazačem.

  • Mechanické vazače – tyto jednoduché vazače jsou vhodné pro menší počet vázaných listů. Přístroje najdou své uplatnění i v domácnostech.
  • Elektrické vazače – oblíbený typ do kanceláří a míst, kde je nutné častěji svázat i větší množství dokumentů.

Vazba

Zvolit můžete i typ vazby, vazba může být pevná nebo kroužková.

Pevná

Abyste vyrobili pevnou vazbu, budete potřebovat termovazač. Tento stroj jednotlivé listy spojí pomocí roztaveného lepidla. Tento způsob vazby není v současnosti příliš oblíbený, o čemž vypovídá i velmi malý počet dostupných přístrojů.

Kroužková

Jednoduší a flexibilnější je použití kroužkového vazače. Kroužková vazba je velmi oblíbená, díky možnosti vazbu rozebrat můžete podle potřeby přidávat či měnit dokumenty. Aby bylo možné kroužkovou vazbu provést, budete potřebovat plastový nebo drátěný kroužek. Z dalších doplňků se používá přední a zadní desky, nebo se přední strana opatřuje průhlednou fólií.

Plastové hřbety

Vazače, které umožňují použití plastových hřbetů, jsou oblíbenějším typem. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena. Tyto vazače perforují 21 děr, jejichž rozměr je 3 x 8 mm. Rozteč je 9/16´´.

Plastové hřbety můžete vyrobit manuálními i elektrickými vazači. Manuální vazače mohou svázat cca 80 – 90 listů a ovládají se pomocí páky. Ta v prvním kroku nejprve papíry proděruje a v druhém kroku sváže. Kvalitnější profesionální stroje jsou schopny dokumenty proděravět a svázat v jednom kroku. Ty nejdražší stroje jsou elektrické a ovládají se pomocí tlačítek nebo pedálu.

Kovové hřbety

Vazače, které vyrobí kovový hřbet, se používají zejména v kancelářích nebo tam, kde je třeba vyrobit profesionálnější vzhled dokumentů. Vazače vyrobí 34 děr, rozměr jednotlivých děr je 4 x 4 mm. Kovovou vazbu je mnohem složitější rozebrat a životnost dokumentů je mnohem vyšší. Kovové hřbety vám umožní dokumenty otáčet o 360°.

Vazače s kovovými hřbety patří k těm dražším, a umožní vám svázat až 140 listů. To, jak velkou šířku může kovový vazač mít, určuje pořizovací cena přístroje.

Materiál

Vazače jsou vyrobeny z plastu, pracovní nebo více namáhané části jsou vyrobeny z kovu. Čím je vázací stroj dražší, tím kvalitnější je plast, ze kterého je vyroben a tím více částí je kovových. Ani při občasném použití se však nevyplatí kupovat příliš levný stroj, který se může poškodit již při prvním použití. Proto se raději zaměřte na vazače známých výrobců. U těchto přístrojů máte jistotu, že v případě potřeby seženete náhradní díly nebo různé příslušenství.

Spotřební materiál

K vázacím strojům budete moci pravidelně dokupovat spotřební materiál nebo různé příslušenství, které vám s výrobou dokumentů pomohou.

  • Plastové hřbety – plastové hřbety jsou k dostání ve velkém počtu, vybírat můžete z mnoha barevných kombinací.
  • Drátěné hřbety – využívají se spíše u komerčních výrobků jako jsou různé brožury nebo kalendáře. Drátěné hřbety působí reprezentativněji, což se cení i v mnoha kancelářích.
  • Karton – používá se jako zadní deska dokumentů. Tyto kartónové kryty mají mnoho podob, od jednoduchých jednobarevných můžete koupit karton v imitaci kůže. V jenom balení bývá několik desítek kusů.
  • Krycí deska – přední desky bývají vyrobené v PVC. Průhledný plast dokumenty ochrání a zároveň je vše dobře přehledné a čitelné. Zvolit můžete krycí desku barevnou, kouřovou i čirou.

Možnosti

Vazače nabízí i některé praktické funkce, které vám používání vazačů ještě více usnadní.

  • Zásobník – součástí velkého množství vazačů je zásobník, do kterého můžete vložit větší množství plastových nebo kovových hřbetů.
    Ergonomická páka – u manuálních přístrojů oceníte ergonomickou vázací a děrovací páku
  • Laminátor – koupit můžete i vazač, jehož součástí je laminátor. Ten je součástí pouze termovazačů. Tyto vazače lze pořídit za poměrně příznivou cenu a své využití tak mají i v domácnostech.
  • Průzor – je umístěn na čelní straně vazače. Díky průzoru budete mít kontrolu nad množstvím odpadu v odpadním prostoru.

Z dalších praktických funkcí, které nabízí většina vazačů, můžeme jmenovat nastavitelnou hloubku okraje nebo možnost děrovat větší množství dokumentů najednou.

Značka

Vázací stroje mají mnoho podob a jejich výrobou se věnuje poměrně velké množství výrobců. K vysoce hodnoceným patří vazače značky DSB, Opus, Univox, Fellowes, Renz, 4 BIND, Peach nebo Leitz.

Cena

Vazače pro občasné použití stojí od 800 – 1 500 Kč. Okolo 2 000 Kč je možné koupit i elektrické vazače, které obstojí i v náročnějších provozech. Dražší a kvalitnější vazače lze koupit od 3 000 – 10 000 Kč. Součástí těchto vazačů jsou i mnohé další funkce.

Porovnat ceny vazačů

Otázky a odpovědi

Co je rychlovazač?

Jedná se pouze o plastové nebo kartonové desky. Dokumenty, které chcete vložit do rychlovazače, je nutné nejprve proděrovat děrovačkou. Poté je vložíte do desek a připevníte pomocí kovové spony, kterou nakonec ohnete a tím zabráníte vypadnutí dokumentů.

Kdy se hodí teplená vazba?

Teplenou vazbu můžete znát díky knižním brožurám, diářům a dalším výrobkům. Tepelnou vazbu nelze rozebrat a využívá se spíše u méně namáhaných dokumentů. Jednotlivé stránky jsou spojeny roztaveným lepidlem.

Jak lze ještě dokumenty třídit?

Dokumenty můžete zakládat do pořadačů pomocí závěsných proužků. Ty můžete používat i kovových i plastových vazeb. Závěsné proužky lze koupit v sadách. V jedné sadě může být až 100 kusů.

Závěr

Vazače jsou jednoduché přístroje, které vám umožní svázat různé dokumenty nebo další výrobky. Vazače se využívají v polygrafických provozech, kancelářích, školách i domácnostech. Díky vazači budou všechny dokumenty chráněny před poškozením a vazač jim vdechne i elegantní, reprezentativní vzhled.

U vazače se zaměřte na kapacitu vazby, ta udává množství listů, které je schopen vazač svázat. Vázat můžete dokumenty s formátem A4, tyto vazače jsou vůbec nejrozšířenější. Zpracovávat však můžete i dokumenty ve formátech A3 a A2. Rozebrat budete moci plastové hřbety. Kovové hřbety a termo vazba je naopak nerozebíratelná. Výhodou kovových hřbetů je možnost listy otáčet o 360°.


Zdroje: www.pala.cz, www.krouzkovavazba.cz, www.vybavkancl.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo