Voliéry

Máte větší množství ptáčků a chcete jim dopřát více prostoru, aby se mohli svobodně prolétnout? Voliéry se hodí pro chov ptáků, kteří zvládají celoroční vystavení přírodním vlivům v případě, že je chcete chovat ve venkovní voliéře, jako jsou například korely, andulky nebo rosely. Mají různé rozměry a je možné je mít jak venku, tak vevnitř. Před tím, než je zakoupíte, zjistěte si, na jaké parametry se zaměřit a podle čeho je vybírat.

Porovnat ceny voliér

Nejlepší voliéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. A.K. for Pets Anna 66 x 56 x 175 cm 100 % 6 499 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Inter-Zoo Omega I 56 x 56 x 146 cm/4 mm 96 % 4 997 Kč Zobrazit Animalshop.cz
3. Ferplast Hemmy dřevo 84,5 x 65,5 x 165 cm 90 % 5 849 Kč Zobrazit abc-zoo.cz
4. Ferplast Nota 82 x 58 x 166 cm 86 % 3 125 Kč Zobrazit zoo-zona.cz

Typy

Voliéry se dělí na venkovní a vnitřní podle toho, kde jsou umístěny. Pokud bydlíte v domku, máte možnost využít vnější varianty, ostatní si budou muset vystačit s vnitřní voliérou, která ale není vůbec špatná.

Venkovní voliéra

S tímto typem voliéry je to o něco jednodušší, a to především proto, že je větší, jelikož i venku máte více prostoru k dispozici. Podle toho, kolik papoušků vlastníte, budete vybírat rozměry, které mohou dosahovat až 4x3x2 metrů. Měla by být zabezpečená, aby se do ní nedostala dravá zvířata.

Důležité také je, aby se ptáčci neodřeli, tudíž zkontrolujte, zda jsou dřevěné části bez třísek i bez suků – mohla by tam vzniknout díra. Voliéru je možné opatřit zámkem pro lepší bezpečnost. V zimě bude třeba voliéru zahřát, a to pomocí elektrického topítka s krytem proti popálení ptáků

Vnitřní voliéra

O něco složitější to bude s vnitřní voliérou, jelikož se vám musí vejít do bytu/domu, ale zároveň by v ní papoušci měli mít dostatek prostoru k žití. Její rozměry jsou proto menší, můžete ji dokonce najít na kolečkách, což vám ulehčí přemisťování a úklid.

Velikost

Než voliéru pořídíte, odpovězte si na otázku, zda pro ni vůbec máte dostatek prostoru. Platí, že čím větší, tím lepší – papoušci se mohou volně pohybovat a mají větší svobodu. Voliéry menší než 1 m3 se ani nevyplácí kupovat, v takovém případě je lepší zvolit klec.

U klecí se obecně doporučuje na jednoho ptáčka prostor minimálně půl na půl na třetinu metru. Velikost se také odráží od toho, jak aktivní daný druh je. Čím aktivnější, tím více prostoru bude potřebovat. Je proto dobré se předem o těchto skutečnostech informovat.

Umístění

Už máte rozmyšleno, jak velkou voliéru pořídíte, kam ale s ní? Je třeba si ujasnit pár pravidel předem.

  1. Vyhněte se místům náchylným k nadměrnému prachu nebo kouři, protože mohou poškodit dýchací systém vašeho ptáčka.
  2. Vyhněte se prostorům, které vytvářejí průvan, jako jsou otevřená okna, dveře a klimatizační jednotky. Průvan může způsobit nachlazení vašeho papouška, které se může rozvinout v zápal plic, jež je života ohrožující.
  3. Udržujte výběh pro ptáky mimo vaši kuchyni. Pro ptáky nejsou výpary vznikající při vaření zdravé a také jim hrozí přehřátí při používání varných zařízení.
  4. Výška voliéry je důležitá – umístěním příliš vysoko se ptáci naučí, že jsou lepší než vy a příliš nízké umístění způsobuje stres. Umístěte voliéry pro ptáky na úroveň vašeho hrudníku.
  5. Udržujte svou klec v místnosti, kterou často používáte – to je důležité pro sociální obohacení a mentální stimulaci vašeho ptáčka.

Vlastnoručně vyrobená voliéra

Pokud si chcete voliéru vyrobit sami, nic vám nebrání! Na výběr máte z kovové nebo dřevěné konstrukce, základem je neprohrabatelné dno, například z betonu. Na něj můžete dát hlínu a zasít trávu. Střechu můžete zvolit buď krytou, nebo polokrytou, přičemž polokrytá je výhodou zejména v letních měsících, kdy si ptactvo může užívat teplých slunečních paprsků.

Použijte potřebné latě, destičky, díly, jako jsou dvířka, a pletivo, ze kterých vytvoříte stěny. Výsledná voliéra by měla být umístěna alespoň ve výšce očí, ideálně však v úrovni hrudníku, aby se pták cítil bezpečně a mohl udržovat kontakt s okolím.

Vybavení

Voliéru už máte, nyní je na čase ji vyplnit vybavením, aby se v ní papoušek nenudil. Myslete i na estetiku, prostor by neměl být přeplácaný doplňky, naopak by měl ptáčkovi poskytovat dostatek volného místa, aby se v něm cítil svobodně a mohl létat.

Bidýlko

Zde bude ptáček sedět nebo stát. Ideálně by měla být cca 1 cm široká a mít nerovný hladký povrch. Pokud máte andulku, pořiďte jí nejedovatou větvičku, ze které bude moct odlupovat kůru. Cementová nebo dřevěná bidýlka přirozeně zastřihují ptačí drápy. Můžete přidat i nějaké přírodní větve – čím drsnější, tím lepší. Skvělou volbou jsou větve z ovocných stromů. Ujistěte se, že máte ve výběhu alespoň tři hřady různých velikostí, aby napodobovaly přirozené prostředí vašeho ptáčka.

Podlaha

Výběh pro ptáky bude mít obvykle drátěné dno a podnos pro snadné čištění. Zakrytím podlahy výběhu několika vrstvami písku pomůže napodobit přirozené prostředí.

Ptačí koupele

Protože ptáci obecně milují vodu, poskytněte jim ptačí koupel, která je dostatečně velká na to, aby si v ní mohli sednout a cákat se, ale ne tak velká, aby se nemohli sami dostat ven. Kromě toho mějte po ruce lahvičku s rozprašovačem, abyste ptáka pravidelně stříkali trochou vody, obzvláště v létě vám za to poděkuje.

Pomůže také snížit prach z peří, aby se udržovalo zdravé. Koupel pro ptáky byste měli čistit zhruba dvakrát nebo třikrát týdně, i když pokud ji používá více ptáků, může být vyžadováno častější mytí.

Krmení a napáječka nebo miska s vodou

Samozřejmostí je přísun jídla a pití, a to pomocí napáječky nebo misky s vodou.

Větve k broušení zobáku, budka pro andulky a úkryty

Kromě bidýlek ptáci potřebují také větve, na kterých si mohou brousit zobák a úkryty pro případ, že by chtěly být sami.

Hračky

I papoušci si potřebují hrát – pořiďte jim do voliéry žebříky a houpačky.

Funkce

Voliéra je vhodná v případě, že chováte větší počet ptáčků nebo jim chcete dopřát dostatek prostoru. Mohou tam volně létat a připomíná jim to jejich přirozené prostředí. Voliéra se vám vejde jak ven, tak dovnitř, dokonce i do bytu, stačí zvolit správnou velikost.

Značka

Mezi oblíbené značky voliér patří Flamingo, Montana, Ferplast nebo Rajen Pets. Najdete u nich jak menší, tak větší voliéry, na kolečkách i bez nich. Podle rozměrů se cenově liší.

Cena

Abyste svým ptáčkům poskytli to nejlepší zázemí, které jim bude připomínat jejich přirozené prostředí, musíte mít dostatek financí. Pojízdné varianty do interiéru vás sice nevyjdou na velký obnos peněz, přesto počítejte s minimálně 2 000 Kč.

Do 5 000 Kč se dočkáte obyčejného designu, ovšem nad 5 000 Kč už máte k dispozici větší výběr. Najdete tam dřevěný materiál, barevné provedení i stříšku ve tvaru obráceného V. Od 10 000 Kč budou nakupovat majitelé většího počtu ptáčků, kteří vyžadují více prostoru. Cena dosahuje až 35 000 Kč.

Porovnat ceny voliér

Údržba

Čištění voliéry pro ptáky je snadné a mělo by se provádět pravidelně. Použijte dezinfekční prostředek bezpečný pro ptáky, abyste se zbavili všech choroboplodných zárodků a vyčistili veškerý trus a zajistěte, abyste pravidelně vyměňovali listy písku v kleci, musí být čerstvé. Pro čištění se nesmí používat prostředky s abrazivy, prostředky na bázi lihu či rozpouštědel. K čištění se také nesmí používat tlakové či parní stroje/čističe.

Denně

Každý den vyměňte podestýlku, případně klecové noviny, a zbavte se jich. Omyjte misky a napáječky pomocí mýdla a vody a nechte zaschnout.

Týdně

Kromě výměny podestýlky také omyjte dno mýdlovou vodou, abyste snížili riziko rozvoje bakterií. Pokud má vaše voliéra stříšku, také ji omyjte. Mříž vydrhněte kartáčem namočeným ve vodě, zbavíte ji tak případných nánosů ptačího trusu. Nevynechte ani ptačí bidýlka a hračky, které můžete vyměnit, aby byli ptáčci neustále stimulováni novými vjemy.

Měsíčně

Jednou měsíčně se do toho dejte opravdu naplno a vyčistěte všechny prostory ve voliéře. Vezměte si na pomoc kartáč s tvrdými štětinami a použijte speciální dezinfekci, která zničí veškeré choroboplodné zárodky. Nakonec celou klec dobře opláchněte vodou, například pomocí zahradní hadice, a nechte dostatečně vyschnout. Zatímco budete voliéru čistit, umístěte ptáčka do náhradní klece, ve vlhkém prostředí by neměl pobývat.

Otázky a odpovědi

V čem je hlavní rozdíl mezi venkovní a vnitřní voliérou?

Rozdíl je hlavně v rozměrech. Jelikož vevnitř je prostor omezený, jsou i rozměry menší. Zvláště, pokud se chystáte voliéru umístit do bytu, budete hledat také pojízdnou variantu, která vám usnadní přenášení a údržbu. Venku zase hrozí nepříznivé podmínky počasí, tudíž je třeba myslet na zateplení a zabezpečení před větrem. Platí, že čím větší voliéru zvolíte, tím lepší.

Na co si dát při výběru voliéry pozor?

Největší roli budou hrát rozměry, které odráží dostatek místa v prostoru, kam chcete voliéru umístit. Dále budete řešit právě umístění – vyhnout byste se měli místům náchylným k nadměrnému prachu nebo kouři, prostorům s průvanem, kuchyni, ale také ložnici, ve které by vás ptáčci mohli rušit při spánku.

Při umístění myslete na výšku – ptáčci by se měli nacházet v úrovni hrudníku. Je zapotřebí dostatek socializace, proto byste měli kolem často procházet.

Jak na údržbu voliéry?

Denně vyměňte podestýlku, případně klecové noviny, a zbavte se jich. Omyjte misky a napáječky pomocí mýdla a vody a nechte zaschnout. Jednou týdně vyčistěte dno mýdlovou vodou, omyjte stříšku (pokud ji voliéra má) a kartáčem vydrhněte mříž. Nevynechte ani hračky a ptačí bidýlka.

Měsíčně vyčistěte všechny prostory ve voliéře pomocí kartáče s tvrdými štětinami a speciální dezinfekcí. Nakonec celou klec dobře opláchněte vodou, například pomocí zahradní hadice, a nechte dostatečně vyschnout. Zatímco budete voliéru čistit, umístěte ptáčka do náhradní klece, ve vlhkém prostředí by neměl pobývat.

Závěr

Voliéry se hodí pro větší množství chovu ptáků, protože jim umožňuje dostatek volného pohybu a mohou se v nich cítit jako ve svém přirozeném prostředí. Mohou být umístěny venku i vevnitř, podle toho se liší jejich rozměry. Při výběru je třeba dbát na určité parametry, které zaručí bezpečnost a pohodlí pro vaše zvíře. Protože voliéra není levnou záležitostí, vše si předem ujasněte a zjistěte, co je zapotřebí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.orgwww.labet.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo