Zahradní drtiče

Leží vám na zahradě zbytky keřů či stromů a přemýšlíte, co s nimi? Vyrobte si vlastní základ na kompost, podestýlku (například do kočičího záchodu) nebo je použijte jako hnojivo. Ruční drcení je poněkud složité a vyžaduje hodně úsilí, proto namísto toho využijte zahradní drtič, který dřevo promění v drobné části, jež se dají dále využít. Na jaké parametry se soustředit při výběru a jakými všemi funkcemi drtič disponuje?

Porovnat ceny drtičů

Nejlepší zahradní drtiče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita UD2500 92 % 7 737 Kč Zobrazit Nako.cz
2. Fieldmann FZD 5015-E 91 % 4 333 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Riwall PRO RES 3044 B ES24A1901064B 91 % 4 990 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Riwall Pro RES 3044 ES24A1902092B 89 % 3 762 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Güde GH 2501 94372 86 % 2 560 Kč Zobrazit Expert.cz
6. Hecht 6280 XL 80 % 5 890 Kč Zobrazit Nako.cz
7. Fieldmann FZD 4020-E 78 % 3 288 Kč Zobrazit Tipa.eu
8. Fieldmann FZD 4010-E 75 % 2 898 Kč Zobrazit Eberry.cz

Typy

Než si zahradní drtič pořídíte, je nutné položit si několik otázek. Například, jak silné větve máte v plánu drtit nebo kolik hluku při provozu snesete? Každý z typů funguje jinak a liší se také cenově.

Nožové drtiče

Tento typ zahradního drtiče je podobný sekačkám na trávu s tím, že dřevo rozsekávají rychle rotující nože. Využijete ho spíše do zahrad, ve kterých převládá měkký zelený odpad a tenčí větve. Neznamená to, že byste s ním nemohli drtit i silnější větve, jen je dost možné, že se přístroj častěji ucpe. Mezi jeho nevýhody patří velká hlučnost.

Válcové drtiče

Pokud chcete nadrtit silnější větve, válcový drtič je ideální volbou. Jeho chod je navíc tišší a systém si větve sám vtáhne. Drcení probíhá v prostoru mezi válcem a přítlačnou deskou, kde se nachází rotující válec s ostrými hroty. Kdyby se náhodou stalo, že by se drtič ucpal, máte k dispozici funkci zpětného chodu.

Drtič se speciálním válcem

Systému drtiče se speciálním válcem se říká také turbínový. Je vybaven dutým válcem, po jehož obvodu jsou umístěny nožové pláty. Nařezané větve vypadávají skrz dutinu válce rovnou do sběrného boxu. Jsou velmi výkonné a dokáží zpracovat i silnější větve. Materiál je dovnitř opět vtahován automaticky. Stejně jako předchozí drtič, i tento je vybaven zpětným chodem, kdyby se materiál ve stroji ucpal. K tomuto problému by ale docházet nemělo. Turbínový drtič je zhruba stejně hlučný jako válcové modely.

Šnekové drtiče

Tento typ není tak rozšířený, ale využijete ho pro drcení tvrdého zeleného materiálu a větviček. Při drcení měkkého materiálu dojde pouze k požvýkání. Přístroj si vše vtahuje sám, není nutné do něj materiál pěchovat. Co se týče hlučnosti, chod je relativně tichý.

Štěpkovač nebo drtič větví?

Jedná se o dva rozdílné stroje, které fungují na odlišném principu a také vytvářejí jiný konečný produkt. Před koupí byste si měli rozmyslet, zda budete dřevo využívat na pálení do kamen nebo na kompost či jako náhradu mulčovací kůry. Zatímco štěpkovač vytváří větve dlouhé zhruba 3 cm, drtič dřevo rozdrtí na drobné části.

Nevýhody

I když mají zahradní drtiče několik výhod a budou vám sloužit jako dobří pomocníci, mají také samozřejmě několik nevýhod. Jaké?

  • Hluk při provozu – Existují sice druhy drtičů, které mají tichý chod, není tomu ale však u každého. Je tedy možné, že vás bude obtěžovat hluk, který přístroj při drcení dřeva vydává.
  • Údržba – To může být trochu otrava. Po každém použití byste měli vnitřní ústrojí očistit od zbytků drti. Díky tomu zajistíte, aby drtič fungoval co nejefektivněji a nože se neotupily.
  • Ne všechen materiál je vhodný – některé drtiče nezvládnou zpracovat silnější větve, protože na to nemají dostatečný výkon, proto se možná nakonec budete muset rozhodnout pro štěpkovač.

Pohon

Podle typu pohonu můžeme drtiče rozdělit na několik dalších podkategorií. Zde záleží jen na vašich preferencích a požadavcích. Podle toho, co zahradní drtič pohání, se bude totiž odvíjet výkon, hluk i možnosti využití.

Elektrické drtiče větví

Elektrický pohon je obecně nejoblíbenější pro vlastníky menších zahrad, protože disponuje nižším výkonem, jednoduchou konstrukcí a snadnou obsluhou, což se hodí, chystáte-li se zpracovávat nevelký objem odpadu a větví. Mezi další výhody se řadí tichý chod a malé rozměry. Aby se vám drtič lépe přenášel, často u něj naleznete také kola. Jen je třeba, abyste měli poblíž zásuvku, do které můžete přístroj zastrčit. Na druhou stranu, nemusíte dokupovat žádné palivo.

Benzínové drtiče větví

Pokud požadujete vyšší výkon a lepší mobilitu, ideální pro vás bude pořídit benzínovou variantu, se kterou rozdrtíte větší objem odpadu i silnější větve. Jedná se o velké, robustní, odolné a těžké stroje, které jsou výrazně hlučnější. Vzhledem k jejich výkonu jim to ale určitě odpustíte. Jsou většinou oblíbené u majitelů velkých zahrad, případně profesionálů. Díky svým schopnostem vás ale také vyjdou na vyšší pořizovací cenu.

Drtiče větví tažené za traktor

Nejvyšší výkon najdeme u drtiče, který se táhne za traktorem. Jedná se o speciální druh, jež umí zpracovat dokonce i tenčí kmeny malých stromků a lze s ním zajet i na těžko přístupná místa. Hodit se tak bude majitelům lesů, vinařům, vlastníkům ovocných sadů nebo statkářům. Dejte ovšem pozor na to, aby hmotnost stroje nebyla vyšší, než jakou je schopen traktor unést.

Maximální průměr větví

Aby mohl zahradní drtič fungovat správně, mělo by na něm být uvedeno, jaký maximální průměr větví můžete použít, aniž by se neucpal. Kromě toho byste také měli být informováni o typu odpadu, pro jehož likvidaci je určen. Většina drtičů zvládne nasekat větve a další materiál o průměru 4 cm. S průměrem souvisí i maximální délka. U delších větví by měly být stroje výkonnější.

Hmotnost

Aby se vám drtič jednoduše přenášel, je důležitá také hmotnost. Obvykle se pohybuje kolem 20–30 kg, benzínové modely jsou ale těžší a mohou vážit až 500 kg, proto jsou vybaveny podvozkem s koly, abyste je mohli jednoduše přesunout. Pokud máte v plánu drtič přesouvat často, tento parametr pro vás bude zásadní. Některé nožové stroje s trojnožkovým podstavcem můžete přenášet ručně.

Zpětný chod

Ne každý zahradní drtič má k dispozici funkci zpětného chodu – pokud ji ale má, je to velká výhoda. V případě, že se vám větve ve stroji zaseknou, zapnete zpětný chod, a ony se vrátí zpátky. Bezpečnostní pojistka zajistí, aby se v případě poruchy stroj automaticky vypnul, a nezpůsobil tak žádné nebezpečí úrazu.

Bezpečnost

Jak jsme si právě řekli, v případě zaseknutí větví by mohlo dojít k poškození stroje, proto je většina drtičů vybavena bezpečnostní pojistkou, která stroj vypne v případě, že k zaseknutí dojde. Mezi bezpečnostní pomůcky, které byste při práci měli používat, patří pracovní rukavice a ochranné brýle, chránící oči proti létajícím třískám. Jestliže je drtič hlasitý (nožový model), budou se vám hodit také chrániče sluchu.

Dále dodržujte následující pravidla:

  1. Nikdy nevkládejte do stroje větve s kusy zeminy nebo kameny.
  2. Vypínač by měl být umístěn tak, abyste na něj v případě potřeby snadno dosáhli.
  3. Elektrický drtič nepoužívejte pro práci v dešti.
  4. Aby vám přístroj vydržel co nejdéle, pravidelně ho udržujte a po každém použití ho pečlivě vyčistěte a sem tam dejte nabrousit nože (pokud je to možné).
  5. Vyhněte se kontaktu s dětmi.

Funkce

Hlavní funkcí zahradního drtiče je z větví, které se vám válí po zahradě, vytvořit nadrobno nasekané kousky, které se dále dají využít na mulčování, jako podestýlka na kočičí záchod či jako základ na kompost.

Příslušenství

K drtiči je dobré si také pořídit vhodné příslušenství, abyste přístroj mohli využívat naplno. Patří sem sběrná nádoba, násypníky, podavače a pěchovadla, transportní kola i ergonomická madla. Pojďme se na tyto prvky podívat podrobněji a popsat si, jakou úlohu hrají při provozu drtiče.

Sběrná nádoba

Abyste zpracovaný materiál nemuseli sbírat ručně, můžete si práci ulehčit pomocí sběrné nádoby, do které se nasekané dřevo rovnou samo přemístí. Objem se různí, pro domácí využití vám ale postačí 30 až 60 l. Můžete narazit také na bezpečnostní pojistku, která zajistí, aby se stroj nepustil, aniž by k němu byla připojena sběrná nádoba.

U cenově dražších drtičů se místo sběrné nádoby většinou nachází výhozový komín, kterým se odpad přemisťuje do samostatné nádoby, pytle nebo na korbu auta.

Násypníky, podavače a pěchovadla

Nejčastější je trychtýř s otvorem ve tvaru čtyřlístku, jež usnadňuje vkládání rozvětvených větví, malých stromků nebo trnitých keřů. Většinou jsou odnímatelné, aby byla usnadněna jejich skladnost. Měly by být dostatečně široké a pobrat i sypký odpad.

Transportní kola

Pro těžší modely, například ty benzínové, je zapotřebí přidělat transportní kola, díky kterým se zjednoduší transport zahradního drtiče. Čím větší jsou kola, tím snadněji budete drtič přemisťovat. Jestliže tedy budete potřebovat provádět transport často, zvolte větší kola.

Ergonomická madla

K většímu pohodlí při transportu přispívají také ergonomická madla, která se nachází u většiny drtičů.

Vyměnitelné nože

Protože se časem nože mohou opotřebovat a otupit, je výhodné, když se dají vyměnit za nové. Neplatí to u všech strojů, proto pokud budete drtič využívat často, hledejte takový, u něhož je výměna možná. V případě, že se vám nože opotřebují a nebudete je moci vyměnit, bude zapotřebí pořídit nový stroj. Nepodceňujte tak tento parametr a dopředu se informujte o možnostech.

Značka

Mezi oblíbené výrobce zahradních drtičů patří Fieldmann, Parkside, Hecht nebo Bosch. Pohybují se v různých cenových kategoriích a liší se mezi sebou funkcemi i příslušenstvím.

Cena

Na úvod si rovnou řekněme, že se nejedná o úplně levnou záležitost. Jde o větší stroj, který musí být výkonný, aby dřevo dokázal zpracovat. Nejlevněji ho proto seženete do 5 000 Kč, přičemž tyto modely nižší výkon i hmotnost, převládají elektrické varianty.

Od 5 000 Kč do 50 000 Kč najdete i benzínové modely, které jsou o něco výkonnější, ale také těžší, proto jsou vybaveny transportními koly. Zpracují navíc i větve o rozměru 10 cm.

Nad 50 000 Kč budete mít k dispozici ty nejvýkonnější modely, které jsou na benzínový pohon, dokáží zpracovat větve o větším průměru a je možné je připojit za traktor. Jejich cena dosahuje až 3,5 milionu Kč.

Porovnat ceny drtičů

Údržba

Aby vám zahradní drtič sloužil tak, jak má a vy jste prodloužili jeho životnost, je třeba, abyste se o něj správně starali. Pravidelně proto čistěte drtící systém, aby v něm nebyly zbytky dřevěné drti. To samé proveďte i u sběrné nádoby, pokud ho drtič má. Protože se časem otupí i nože, je dobré je vyměnit či nechat nabrousit. Nezapomeňte také stroj promazávat, abyste snížili tření a riziko zadření.

Co se týče skladování, drtič by měl být na suchém místě přikrytý plachtou s minimálním přístupem světla, aby se nepoškodily plastové díly.

Otázky a odpovědi

Je lepší drtič nebo štěpkovač?

Záleží na tom, jakého výsledku chcete se dřevem dosáhnout. Pokud máte v plánu ho úplně rozdrtit a využít například na mulčování, do kompostu nebo jako podestýlku, pak si zakupte zahradní drtič.

Podle čeho vybrat zahradní drtič?

Parametrů, na které se při výběru soustředit, je mnoho. Jako první se budete rozhodovat podle typu, na základě kterého bude drtič fungovat. Dále vás bude zajímat, o jaký druh pohonu se jedná.

Následně je třeba zvážit maximální průměr větví, hmotnost, funkce a příslušenství, kterým přístroj disponuje. To vše dohromady určuje, k jakým účelům lze drtič využít, jak ho skladovat, jak s ním manipulovat a jakým způsobem vám dokáže usnadnit práci na zahradě.

Jak na údržbu zahradního drtiče?

Údržba není nijak náročná, je ale třeba ji provádět po každém použití drtiče. Je třeba vyčistit drtící systém a sběrnou nádobu tak, aby v nich nebyly žádné zbytky dřevěné drti. Jednou za čas nabruste nože nebo je dejte úplně vyměnit, protože postupně dojde k jejich otupení.

Nutno podotknout, že ne každý model výměnu nabízí, proto se na tento parametr zaměřte již při výběru. Nezapomeňte také stroj promazávat, abyste snížili tření a riziko zadření. Skladujte v suché místnosti pod plachtou s minimálním přístupem světla, aby se nepoškodily plastové díly.

Závěr

Zahradní drtič se bude hodit každému majiteli, kterému se na zahradě občas či často objevují větve, se kterými neví, jak naložit. Díky tomuto přístroji se dřeva nejen jednoduše zbavíte, ale máte šanci ho dále využít na několik způsobů. Modelů je na trhu velké množství, stačí si jen vybrat podle vašich požadavků.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já pořídila Makita UD2500 a je to fakt super drtič. Manžel si ho nemůže vynachválit, navíc jsem ho kupovala jako překvapení k výročí svatby, takže byl dost v šoku, když tu obří krabici rozbalil a našel, co vlastně potřeboval a chtěl stejně kupovat. Doufám, že nám dlouho vydrží, protože je to skutečný dříč.

Přidat komentář

Recenzer
Logo