Záložní zdroje (UPS)

Záložní zdroje využijete u různých výrobků ve chvíli, kdy je přerušena dodávka elektrické energie. Součástí zdroje je různě velký akumulátor, který je schopen potřebné zařízení napájet v řádech minut nebo hodin. Záložní zdroj je možné připojit k běžným spotřebičům jako je lednice, mrazák, televize, počítač atd. Velmi oblíbené jsou záložní zdroje pro oběhové čerpadla nebo kotle.

UPS je možné zapojit do sítě, ze které jsou napájeny. Při výpadku se zdroj přepne na záložní 12 nebo 24 V baterii. Ta začne spotřebič napájet 230 V. Poté, co je dodávka proudu obnovena, dochází k opětovnému přepnutí do tzv. vyčkávacího režimu, ve kterém dojde k opětovnému dobití baterie.

Záložní zdroje je možné pořídit k topení, oběhovému čerpadlu, solárním systémům, požárním ventilátorům. Běžně se pořizují k počítačům, vybavit jimi můžete ale také líhně, terária či akvária. Při výběru hraje důležitou roli právě typ záložního zdroje a jeho využití. Podstatným parametrem je výkon a doba chodu. Uživatelský komfort vám poskytnou dodatečné funkce.

Porovnat ceny záložních zdrojů

Nejlepší záložní zdroje

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. CyberPower BU650E 95 % 1 129 Kč Zobrazit Mall.cz
2. APC BE400CP 92 % 2 624 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Eaton 5E 850i USB 90 % 1 919 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Jak již bylo řečeno, záložní zdroj je možné pořídit k mnoha různým spotřebičům. V závislosti na použití se liší požadavky na výkon i samotný záložní zdroj.

K počítači

Záložní zdroje se běžně pořizují k počítače, kde může být výpadek proudu mnohdy velkým problémem. Díky němu nepřijdete o rozdělanou práci a můžete pokračovat i po dobu výpadku elektrické energie. Záložní zdroje se liší velikostí výkonu i dobou, po kterou může napájení probíhat.

U tohoto zdroje by vás měl zajímat i počet zásuvek nebo typ konektorů, které vám umožní jednotlivé příslušenství připojit.

Při výběru UPS pro počítače narazíte na 3 typy:

 • Offline – jsou nejjednodušší, potřebnou energii mohou dodávat velmi rychle. Jsou však velmi náchylné proti poklesům přepětí i napětí. Jsou dostačující pro méně náročné uživatele.
 • Line-Interactive – dobře reagují na možné výkyvy v síti. Díky tomu splní lépe požadavky náročnějších uživatelů a pořídit je můžete také do menší kanceláře.
 • Online – nejkvalitnější zdroje, které mají velký výkon. Tyto zdroje jsou v provozu nepřetržitě, nepotřebují tedy žádný čas k nastartování. Na možné výkyvy reagují pružně a jsou vhodné spíše pro komerční využití.

Pro oběhové čerpadlo

Při výpadku proudu pohání záložní zdroj oběhové čerpadlo, čímž chrání kotel před přehřátím. Při výběru tohoto záložního zdroje budete muset vycházet z typu vašeho čerpadla. Podle čerpadla je třeba dimenzovat velikost baterie. Zdroje pro oběhová čerpadla mohou mít sinusový nebo trapézový průběh:

 • Sinusový – je spolehlivější, při startu dodají čerpadlu potřebný vyšší příkon, který vyžaduje motor čerpadla.
 • Trapézový – zvládne zálohovat automatiku kotle, většinou však při startu nedodají motoru vyšší příkon.

Pro kotle

Velká oběhová čerpadla mohou napájet také kotle na tuhá paliva či pelety. Tyto záložní zdroje se liší velikostí akumulátoru.

Kvalitnější jsou UPS s integrovaným akumulátorem pro bezpečné dohoření u kotle na tuhá paliva, který může vydržet cca 4 hodiny. Pro dlouhodobé napájení pak umožňují připevnit propojovací sadu, ke které je možné připevnit externí akumulátor z automobilu, či jiného vozidla.

Výkon

Výkon je tím nejdůležitějším parametrem. Před určením správného výkonu musíte znát příkon spotřebičů, které hodláte na zdroj napojovat. Podle velikosti příkonu pak budete vybírat kapacitu baterií. Velikost baterie má vliv na dobu, po kterou může zdroj potřebnou energii dodávat.

Počítačové UPS mají nejčastěji výkon od 200 – 650 W. Méně výkonné zdroje umožňují připojit počítač, výkonnější mohou napájet celou herní sestavu. Ty nejvýkonnější pak umožňují připojit další kancelářské vybavení. Zde je vhodné řídit se pravidlem, že výkon zdroje má být alespoň o 1/3 vyšší než je potřebná energie.

Záložní doba

Záložní zdroje pro počítače mají obvykle záložní dobu v rozmezí 1 – 10 minut. Díky tomuto časovému intervalu můžete uložit rozdělanou práci. Běžné domácí zdroje mají obvykle záložní dobu 1 – 3 minuty, delší čas využijete zejména v kanceláři.

U záložních zdrojů pro oběhová čerpadla a kotle je záložní doba mnohem vyšší a pohybuje se v řádech několika hodin.

Funkce

Každý záložní zdroj by měl disponovat několika funkcemi. I jejich počet se odráží na pořizovací ceně. Na samotný chod zdroje nemají jednotlivé funkce žádný vliv, poskytnou vám však větší komfort při používání.

 • Externí baterie – prodlouží životnost záložního zdroje.
 • Signalizace – běžná je zvuková i světelná signalizace, která vás upozorní na případnou poruchu.
 • Možnost výměny akumulátoru – životnost baterie se časem snižuje, u často používaných zdrojů tak oceníte možnost jeho výměny.
 • Shutdown – po vyčerpání kapacity se postará o šetrné vypnutí.
 • Úsporný režim – ušetří elektrickou energii.

Značka

Záložní zdroje pro kotle a čerpadla můžete koupit od značky Regulus, Avansa, Carspa, Kemot, Astip nebo MH Power. Záložní zdroj pro počítač je k dostání od APC, Regulus, Viking, Legrand, CyberPower a dalších.

Cena

Cena záložních zdrojů pro kotle a čerpadla začíná na 3 000 Kč. K dostání jsou čistě sinusové zdroje s výkonem do 800 W. Oblíbená je cenová skupina od 5 – 7 000 Kč, kdy můžete využívat některé funkce. Ty nejdražší a nejmodernější vyjdou i na více než 10 000 Kč.

Zdroje, které můžete připojit k počítači, začínají na 1 000 Kč, jsou vhodné pro nenáročné uživatele. Kvalitnější a výkonnější UPS záložní zdroje koupíte od 3 – 10 a více tisíc korun.

Porovnat ceny záložních zdrojů

Údržba

Záložní zdroj obvykle nepotřebuje žádnou velkou údržbu. Zdroj by měl být umístěn v interiéru a neměl by být vystaven přílišné prašnosti a vlhkosti.

Zdroj není vhodné umísťovat do blízkosti zdrojů tepla. V případě, kdy bude odpojen, doporučuje se dobíjet cca každé 3 měsíce baterii. Podle potřeby je vhodné zařízení alespoň 1 x ročně vyfoukat a zbavit tak případného prachu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat záložní zdroj pro oběhové čerpadlo?

Při výběru tohoto UPS, budete vycházet z typu čerpadla. Starší typ čerpadla má zpravidla větší odběr, novější čerpadla mají již elektronickou regulaci. Tyto čerpadla mají nižší příkon a vystačí si tak s malou baterií.

Je možné zjistit poruchu UPS?

Záložní zdroj je technické zařízení, které může být poruchové. Kvalitní záložní zdroj by měl být vybaven autodiagnostikou svých funkcí a v případě poruchy by vás měl upozornit například alarmem.

Kromě zvukového se jedná i o světelný alarm, tedy blikání patřičné kontrolky. Při poruše zdroje by však nemělo dojít k výpadku sítě a spotřebič či kotel by měl být dále napájen.

Jaký záložní zdroj pro počítač?

Do běžné domácnosti si vystačíte s klasickým záložním zdrojem. Náročnější uživatelé nebo majitelé kanceláří mohou zvolit výkonnější rackové záložní zdroje. Tyto typy jsou mnohem dražší, nabízí však mnohem větší výkon a řadu funkcí.

Závěr

Záložní zdroj je užitečný pomocník, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Zdroje mají široké využití a umožnují připojit téměř jakýkoliv spotřebič. Záložní zdroj připojený k počítači vám poskytne potřebný čas, během kterého můžete uložit rozdělanou práci.

Záložní zdroj pro kotle a oběhová čerpadla zabrání možnému přetopení, které může vést k poškození kotle v horším případě, však může být nebezpečné pro členy domácnosti.

Záložní zdroje můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz


Zdroje: www.alza.cz, www.akoupelnyatopeni.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (28 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U nás ve firmě je běžné, že když se zapne nějaký přístroj navíc, okamžitě vypadne proud. No, a když máte rozdělanou práci, vyskočil by člověk vzteky z kůže. Od té doby, co máme záložní zdroj, je klid.

 2. Záložní zdroj mi již několikrát při výpadku proudu zachránil rozdělanou práci, takže sem rád, že jsem si ho koupil. I když to nebyla zrovna levná záležitost.

 3. Vzhledem k tomu, že nám doma každou chvilku vypadne proud, musel jsem pořídit záložní zdroj, jinak by mi asi za chvíli odešel počítač i jiné spotřebiče.

 4. Srozumitelný a díku článku jsem se dozvěděl hodně informací. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo