Možná si říkáte, k čemu vám je budík, když máme všichni telefony, na kterých můžeme tuto funkci využít? Pokud například nechcete vybíjet baterii z mobilu nebo si chcete užít další výhody, které digitální budík nabízí, vyplatí se si ho pořídit. Může se také jednat o doplněk interiéru, který váš domov zútulní a pomůže vám lépe vstávat. Jak takový budík vybrat a na co si dát pozor? To si dnes povíme.
Nejlepší digitální budíky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | JVD RB9299.1 | ⭐ 96 % | 790 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | TFA 60.2528 | ⭐ 95 % | 611 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Solight CA01B | ⭐ 91 % | 356 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
4. | Sencor SDC 4800 B | ⭐ 90 % | 449 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
5. | Sencor SDC 120 | ⭐ 88 % | 449 Kč | Zobrazit | 4home.cz |
Digitální budík vs. budík v mobilu
Budík v mobilu je jednou z aplikací, kterou zde můžete najít. Znamená to, že zatímco spíte, na pozadí běží spousta dalších, a tak se úroveň baterie snižuje, aniž byste telefon měli v ruce (to vyřešíte například zapnutím režimu letadla).
Pokud dojde k vybití, budík se nezapne a nevzbudí vás. To u digitálního budíku nehrozí. Je spolehlivý, nevybíjí se, a navíc vyzařuje méně modrého světla, které je pro spánek škodlivý. Je tedy určen pouze k jednomu jedinému účelu, což má své výhody. Celkově jde ale spíše o to, co preferujete vy.
Digitální budík vs. smart budík
Když už jsme si porovnali budík v mobilu a digitální budík, musíme se také ještě pobavit o alternativě v podobě smart budíku. Jedná se o inteligentní budík, který si sám určí čas, kdy je vás třeba probudit. Jeho součástí je náramek, se kterým každou noc spíte.
Díky němu budík monitoruje vaše pohyby a ví, kdy jste ve fázi REM (snová fáze). Na budíku si stačí nastavit orientační čas, kdy byste se chtěli probudit, a tak se také stane tehdy, kdy se nacházíte v té nejlehčí spánkové fázi, a vstávání tak pro vás bude lehké. Už se nemusíte bát, že byste se cítili po ránu vyčerpaní. Navíc některé modely disponují i monitorem chrápání.
Napájení
Digitální budíky se dají napájet různými způsoby. Záleží opět na tom, co preferujete vy, a co se vám spíše finančně vyplatí. Baterie bude třeba dokupovat, napájení ze sítě také něco stojí.
Napájení pomocí baterií
Využívají se baterie AA nebo AAA, či knoflíkové typy. Sice nemusíte nabíjet průběžně, počítejte ale s dokupováním baterií, tudíž i zvýšením konečné pořizovací ceny.
Napájení síťové
Moderní způsob napájení budíku je adaptér ve formě USB, který se zasune do zásuvky. Ideální, pokud budete mít budík umístěný doma. Používá se u větších rozměrů budíků.
Napájení síťové se zálohovou baterií
V případě, že dojde k výpadku proudu, zálohová baterie uvnitř budíku převezme zodpovědnost. Nebývá ale obvykle součástí balení, budete si ji muset dokoupit sami. Vhodná varianta pro cestování nebo jako jistota, že se budík nevybije během noci, a vy ráno nezaspíte.
Design
Vybírat můžete z různých tvarů, nejčastěji se objevují čtverce, kruhy či obdélníky. Co se týče barev, na trhu najdete vše od základních tmavých až po svěží odstíny. Svůj ideální budík objeví i děti, u kterých jsou k dispozici různé pohádkové postavy a motivy. Aby se vám lépe vstávalo, najděte takový design, na který se vám bude dobře koukat a budete se díky němu cítit lépe.
Materiál
Nejčastějším materiálem digitálních budíků je plast. Narazit ale můžete také na dřevo, které působí luxusněji a má různá designová provedení. Dražší modely mohou být vyrobeny z kovu. Jejich součástí je také LCD displej, na kterém si můžete přečíst, kolik je zrovna hodin, jaký je den, datum, teplota a na kdy máte nařízený budík.
DCF signál
Všechny výše popsané informace (čas, datum, venkovní teplota) mohou fungovat právě díky DCF signálu, jinak také rádiovému signálu.
Hlučnost budíku
Velkou nevýhodou klasických zastaralých budíků bylo, že jejich hlučnost naprosto narušila jakékoliv přirozené probuzení. Díky digitálním budíkům máte možnost vybrat vhodnou melodii, u dražších modelů dokonce nahrát svou vlastní, což vám opět umožní lépe vstát. Některé budíky umožňují hlasitost upravit.
Funkce
Na rozdíl od klasického budíku má digitální další funkce, které můžete využít. Liší se dle konkrétního modelu, zde jsou ale ty nejčastější:
- Duální alarm – na jeden budík mohou vstávat dva lidé tak, že si nastaví dva rozdílné časy na probuzení. Ideální pro partnery či sourozence žijící v jednom pokoji.
- Snooze – opakované buzení po odložení budíku na předem stanovenou dobu, po uplynutí času se alarm znovu spustí.
- Rádio – můžete mít po probuzení zapnutou vaši oblíbenou stanici, to samé platí i pro usínání.
- Projekce času – díky malému projektoru zabudovanému v budíku můžete aktuální čas vidět na stěně či jiném povrchu, který si vyberete. Pokud se v noci probudíte, budete ihned vědět, kolik je hodin, aniž byste se na budík podívali.
- Bluetooth – některé modely (není jich moc) nabízejí propojení budíku s telefonem přes funkci bluetooth, díky čemuž můžete přehrávat vaši oblíbenou hudbu či zvolit skladbu, která vás má budit.
- Sleep – po nastavené době se hudba (většinou v rádiu) automaticky vypne, a vy tak můžete bez problémů usínat při oblíbených skladbách.
- Intenzita zvuku buzení – zejména dražší digitální budíky umožňují nastavit hlasitost melodie, která vás budí. Ideální pro všechny, kdo tvrdě spí, aby měli jistotu, že se opravdu probudí.
- Inverzní displej – během provozu budíku je displej neprůhledný, při jeho aktivaci se údaje zviditelní.
- Tlumení jasu – pro zdravý spánek je také důležité nastavit si úroveň jasu tak, aby vám budík moc nesvítil do očí.
- Další doplňkové funkce – měření vnitřní teploty v místnosti, informace na displeji (aktuální čas, datum, den v týdnu, čas probuzení).
Značka
Mezi oblíbené značky digitálních budíků patří Sencor, JVD, TFA nebo Garni. Některé z nich jsou čeští výrobci, jiné jsou celosvětově známé. Liší se svým provedením, a tak má každý šanci najít model dle svých představ.
Cena
I když jsou oproti klasickým budíkům o něco dražší, stále se dají zakoupit za rozumnou cenu. Nejlevněji vás budík vyjde na 100 Kč až 600 Kč, kde převažuje plastové provedení, podsvícený LCD displej, duální buzení a napájení na baterky. Nebudete si moct nastavit vlastní melodii, ale spolehnout se na něj můžete.
Od 600 Kč do 1 000 Kč už budete mít možnost většího výběru. Modely disponují DCF rádiovým signálem, bývají napájeny adaptérem se záložní baterií (nebo bez ní), většinou mívají LED displej, základní i pokročilé funkce, v některých případech i rádio.
Nad 1 000 Kč se dočkáte pokročilejších funkcí, napájení síťovým kabelem se záložní baterií (nebo bez ní), rozmanitých nastavení, LED displeje a často i rádia. V této cenové kategorii je k dostání více designových provedení a neobvyklé tvary.
Údržba
Protože budete mít budík po celou dobu venku, bude se na něj prášit a bude vystaven vnějším vlivům, a proto je třeba ho pravidelně udržovat. Abyste věděli, jak na to, máme pro vás několik tipů:
- Udržujte svůj budík v čistotě: Na digitálním budíku se mohou hromadit prach a nečistoty, které ovlivňují viditelnost displeje, proto jej pravidelně otírejte měkkým hadříkem.
- Zkontrolujte baterie: Pokud váš digitální budík používá baterie, je dobré je pravidelně kontrolovat, abyste se ujistili, že stále fungují, a abyste zabránili úniku kapalin z vybitých baterií.
- Vyhněte se extrémním teplotám: Udržujte budík mimo přímé sluneční světlo nebo zdroje tepla, které mohou poškodit elektrické součásti.
- Upravte jas: Pokud je jas displeje příliš vysoký, může to zkrátit životnost displeje. Zvažte úpravu nastavení jasu nebo ztlumení displeje, když jej nepoužíváte, abyste prodloužili životnost displeje.
- Vyvarujte se pádu nebo nárazu budíku: Digitální budíky mají elektronické součásti a při pádu nebo silném nárazu se mohou poškodit. Při manipulaci s budíkem buďte opatrní.
Otázky a odpovědi
V čem je digitální budík lepší?
Digitální budík je spolehlivý, kromě probouzení také disponuje dalšími funkcemi, které se vám budou hodit a bude zároveň fungovat jako doplněk do vaší domácnosti. Oproti klasickým typům máte možnost zvolit si melodii, která vás bude budit. V porovnání s telefonem si můžete být jisti, že se vám jen tak nevybije, jelikož buzení je jeho hlavní úloha, na rozdíl od mobilu, který disponuje mnoha funkcemi.
Který způsob napájení digitálního budíku je nejlepší?
Záleží na tom, kde chcete budík využívat. Pokud bude neustále u vás doma, vyplatí se napájení ze sítě. Pokud naopak cestujete, ne vždy budete mít přístup k zásuvce, a proto zvolte raději baterie nebo síťové napájení se zálohovou baterií, abyste jednotlivé napájení mohli střídat.
Na jaké parametry se při výběru digitálního budíku soustředit?
Bude třeba se zaměřit na druh napájení, o kterém už jsme se více bavili, materiál, hlučnost budíku a hlavně funkce, kterými disponuje. Je totiž na vás, co požadujete, a od toho se také bude potom výběr individuálně odvíjet. Design je už taková věc navíc, ovšem bude důležitý vzhledem k tomu, kam plánujete budík umístit.
Závěr
Digitální budík může být pomocníkem pro všechny, kdo nesnášejí ranní vstávání. Budíky totiž často využívají nepříjemné melodie, které jsou navíc hlasité, a narušují tak přirozené probouzení. Díky všem funkcím, které digitální modely nabízejí, máte šanci vytvořit si lepší podmínky a cítit se po ránu vyspalí. Určitě na budíku nešetřete, pokud už ho budete pořizovat, abyste z jeho výhod vytěžili co nejvíc.
Digitální budíky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?