Rozvaděče

Rozvaděč nebo také rozvodná skříň je určena k bezpečnému umístění elektrických komponentů i kabelů. Rozvodné skříně se liší výrobním materiálem i způsobem instalace.

Různá je i jejich velikost, na kterou má vliv počet vstupů i výstupů. Rozvaděče je možné umístit do interiéru i exteriéru.

V závislosti na umístění můžete vybrat rozvaděč volně stojící a zabudovaný. Kromě umístění můžete zohlednit výrobní materiál, počet modulů a v případě stavebních rozvaděčů i stupeň krytí a potřebné normy.

Porovnat ceny rozvaděčů

Nejlepší rozvaděče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Noark Electric 101497 PNS 8T 100 % 269 Kč Zobrazit Esvit.cz
2. DCK Holoubkov 55421462 ER 212/NKP7P 98 % 8 220 Kč Zobrazit kvelektro.cz
3. EATON KLV-48UPS-F 94 % 1 399 Kč Zobrazit Dek.cz

Typy

Rozvaděče je možné rozdělit do několika skupin podle způsobu využití. Tyto výrobky jsou nedílnou součástí každé obytné i mnohých užitkových budov.

Elektroměrové rozvodné skříně

Tyto skříně jsou k vidění na domovních pozemcích. V tomto případě se uvnitř skříně nachází elektroměr. Skříně tak umožňují měřit odběr elektrické energie.

Bytové rozvodné skříně

Nejčastější typ skříně, která je nutným vybavením každého domu, bytu i budov, které využívají elektrický proud. Umístěny jsou v nich jističe, proudové chrániče i přepěťové ochrany.

Speciální rozvodové skříně

V těchto skříních, které se umísťují na zeď, i do vnitřních prostor objektů najdete menší počet jističů a často zde najdete jednofázové nebo třífázové zásuvky. Mezi speciální rozvaděče je možné zařadit zásuvkové i přenosné typy.

Materiál

Rozvaděče jsou vyrobeny z plastu nebo kovu. V případě, že budete volit plastový rozvaděč, vybírejte takové, které jsou odolné vůči UV záření. Nekvalitní plast může vinou slunečního záření praskat. Pokud bude váš rozvaděč umístěn na fasádách domů, můžete volit i takový, který lze opatřit fasádním nátěrem.

Koupit můžete rozvaděč neprůhledový i průhledový. Domácnosti a budovy, kde je rozvaděč umístěn takzvaně na očích volí nejčastěji neprůhledový rozvaděč a to zejména z estetického hlediska.

Často je vybrán tak, aby byl co nejméně nápadný a co nejméně tak rušil ráz místa svého umístění. Průhledové rozvaděče jsou vhodnější pro skrytá místa, jejich výhodou je zejména přehlednost.

Umístění

Rozvaděč je možné umístit několika způsoby. Nejčastější volbou jsou rozvodné skříně zabudované do zdi. Umístit je můžete do klasické zdi i sádrokartonového jádra. Druhou variantou jsou rozvodné skříně, které vystupují do prostoru.

Tyto skříně umožňují vést kabeláž po stěně, skryté jsou většinou ozdobnými lištami, lze je však vést i v trubkách. Výhodou tohoto řešení je jednodušší přemísťování, které se obejde bez větších stavebních zásahů.

Počet fází

Elektroměry se liší také počtem fází. Jednoduší jednofázové jsou určeny pro menší objekty jako chaty, ale umístěny mohou být také v garáži. Do běžné domácnosti je však nutné pořídit třífázový rozvaděč, které zvládne nároky složitějších moderních spotřebičů.

Stavební rozvaděč

Stavební rozvaděč je umístěn na staveništích a ve většině případů je volně přístupný, lákat může nenechavce, ale také děti. Z hlediska bezpečnosti tedy musí splňovat mnohé bezpečnostní i technické parametry.

Kromě toho by měl být vybaven štítkem výrobku, na kterém musí být vyznačeno jméno výrobce, typ a identifikační číslo. Dále byste měli najít označení normy, platná norma pro rozvaděče nízkého napětí je ČSN EN 61439-4. Vyznačen by měl být také stupeň krytí a typ proudu.

Stavební rozvaděč musí poskytovat také nadproudovou ochranu, která se postará o ochranu elektrického vedení, přístrojů nebo součástek, mezi které patří pojistky a jističe.

Při poruše rozvaděče nebo jeho části by měl rozvaděč zabránit dotykovému napětí. Některé rozvaděče se odpojí automaticky. I v případě, že stavební rozvaděč splňuje veškeré bezpečnostní normy, měl by být vždy bezpečně uzavřen.

Stupeň krytí

Zejména u stavebních rozvaděčů nebo těch, které jsou umístěny venku nebo v prašném prostředí, byste neměli podcenit ani stupeň krytí. Stupeň krytí je parametr, který udává stupeň ochrany před vniknutím vody nebo prachových částic. Stupeň krytí je označen zkratkou IP, za kterou se nachází dvě číslice.

K dostání jsou rozvaděče s ochranou IP 20 – IP 65.

Značka

Rozvaděč je vhodné koupit na základě doporučení zkušeného elektrikáře. Ten vám poradí velikost a objasní i způsob instalace. Nákup na vlastní pěst může vést k jeho nesprávnému výběru. Mezi výrobce patří DCK Holoubkov, SEZ, Famatel, NOARK, B2B Partner, Eaton, ELPLAST-KPZ a další. Stavební rozvaděče nabízí i Callipso nebo Scame.

Cena

Nejlevnější jsou rozvaděče umístěné uvnitř bytů, jejich cena se pohybuje od 700 – 1 500 Kč. Samostatně stojící rozvodové skříně mohou vyjít až na 5 000 Kč.

Cena stavebních rozvaděčů je mnohem vyšší. Tyto rozvaděče musí splňovat více požadavků a typické je pro ně vyšší krytí. Cena se odvíjí i od toho, zda je rozvaděč částečně nebo kompletně vybaven. V závislosti na těchto skutečnostech můžete koupit stavební rozvaděč od cca 3 – 30 000 Kč.

Porovnat ceny rozvaděčů

Otázky a odpovědi

Co by mělo být součástí stavebního rozvaděče?

Stavební rozvaděč by měl být vybaven větším počtem zásuvek, které vám umožní připojení různého nářadí i přístrojů, bez kterých se na stavbě neobejdete. Zásuvky mohou umožňovat využívat napětí 230 a 400 V. Koupit můžete běžně dodávaný rozvaděč, ale je možné vyrobit model splňující veškeré vaše potřeby.

Kam je možné rozvaděč namontovat?

Montáž rozvaděče je možná na zděný i plastový pilíř. V tomto případě jsou kabely vedeny pod podstavcem do země. Rozvaděč může být umístěn ve zdi, což je nejvíce využívaný způsob. Přidělat ho můžete na stěnu, v tomto případě jsou kabely umístěny v liště, ale zvolit můžete i jiný způsob.

Poslední možností je umístění na venkovním stožáru, i v tomto případě jsou kabely umístěny v trubkách. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, je třeba brát v potaz návrh projektanta. O montáž se ve všech případech postará školený elektrikář.

Co je antoníček?

Stavební rozvaděč je běžně označován právě jako antoníček. Najdete ho na hranici pozemku a jeho úkolem je zajistit připojení do sítě. Pokud vybíráte stavební pozemek, budete mít díky antoníčku jistotu, že elektrická síť je na vámi zvoleném pozemku již dostupná.

Závěr

Do každého rodinného domu musí být umístěn jeden rozvaděč, majitelé bytových domů musí rozvaděčem vybavit každý byt. Více rozvaděčů je možné použít i v rodinném domě, které obývá více generacím. S výběrem rozvaděče vám poradí elektrikář, který se postará i o jeho instalaci.

Rozvaděče můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Allegro.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (44 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Chtěl jsem se zeptat, jestli by byl rozvaděč Eaton BF-U-3/72-C bílá (283048) vhodný pro rodinný dům? Díky moc.

  2. Prosím , jaký je rozdíl mezi rozvaděči ER a PER ?
    Děkuji za odpověď

  3. Moc se mi líbí váš napsaný článek a taky mi pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo