Cyklonavigace

Navigace na kolo je velmi užitečné zařízení, ať už patříte k občasným nebo pravidelným cyklistům. Díky cyklonavigaci se na svých cestách neztratíte, k dispozici budete mít velmi podrobnou mapu Česka, ale i dalších zemí.

Cyklonavigace pracují na stejném principu jako navigace do auta, velikostně a funkční výbavou je však uzpůsobena jízdě na kole. Kromě trasy pak budete moci během svých cest využívat i další možnosti. Navigace na kolo například změří vaši aktuální i průměrnou rychlost, denní i celkovou ujetou vzdálenost nebo třeba dobu jízdy. Některé navigace budete moci propojit s chytrým telefonem.

Při výběru narazíte na dvě různé podoby navigací. Každá vám nabídne něco trochu jiného. Dopředu byste tak měli vědět, co přesně od navigace požadujete, jaké funkce budete schopni využívat a kolik budete chtít do navigace investovat. Při výběru konkrétní navigace byste si měli dále všímat velikostí displeje, zajímat by vás měl způsob přenosu dat i výdrž baterie.

Porovnat ceny cyklonavigací

Typy

Cyklonavigace se dělí na mapové nebo nemapové.

  • Mapová navigace – jedná se o klasickou navigaci, která je podobná navigaci v autě. Tuto navigaci budete moci propojit s mobilním telefonem, za jízdy tak budete moci přijímat hovory nebo zprávy. Propojit ji rovněž můžete se sportovními senzory. Mapové navigace mají i další funkce, jsou tak velmi praktické a jejich jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
  • Nemapová navigace – tyto navigace slouží spíš jako cyklocomputer, což je zařízení, které na svém displeji zobrazuje mnoho nejrůznějších hodnot. Dále jsou pak vybaveny GPS a umožní vám ujetou trasu ukládat. Nemapovou navigaci není možné spárovat s mobilním telefonem, ale umožní vám připojit sportovní čidla. Její největší výhodou je nižší cena. Na vašich cestách vás však navigovat nebudou.

Velikost

Na svých cestách oceníte dostatečně přehledný displej. Cyklonavigaci lze velikostí přirovnat k menšímu mobilnímu telefonu. Výška se obvykle pohybuje okolo 8 cm a šířka bývá cca 5 cm. K dostání jsou však i větší nebo naopak menší navigace.

Úhlopříčka displeje – s velikostí navigace souvisí i úhlopříčka displeje. Ve srovnání s velikostí celého displeje je úhlopříčka menší. Úhlopříčka se udává v palcích, za dostačující jsou považovány cyklonavigace s úhlopříčkou alespoň 3´´. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je úhlopříčka větší, tím přehlednější bude i displej.

Připojení

Cyklonavigace mohou být drátové i bezdrátové.

  • Bezdrátové – používání je jednodušší, při jízdě vám nebude kabel nijak překážet. Výhodou je i snadnější montáž. Bezdrátové cyklonavigace můžete snadno umístit na jakékoliv kolo. V případě bezdrátových navigací však může docházet k výpadkům nebo rušení signálu. Počítat rovněž musíte s jejich vyšší pořizovací cenou.
  • Kabelové – v jejich případě je montáž o něco složitější a kabel může působit rušivým dojmem. Tyto navigace jsou však spolehlivější a potěší i jejich nižší pořizovací cena.

Výdrž baterie

Důležitým parametrem je i výdrž baterie. Integrovanou baterií by měla být vybavena každá navigace. Obvykle se výdrž baterie pohybuje v řádech hodin. Méně kvalitní baterie mohou nabídnout výdrž 10 hodin, ty kvalitnější mohou vydržet v chodu jeden den.

Funkce

Cyklonavigace mívají i různé praktické funkce. S jejich počtem roste i cena přístroje, proto dobře zvažte, které pro vás budou důležité a bez kterých se naopak obejdete.

  • Dotykový displej – usnadňuje ovládání navigace.
  • Kadence – měřič kadence zaznamená, kolikrát za minutu sešlápnete pedál.
  • GPS – dovede vás do předem naplánovaného cíle.
  • Záznam trasy – navigace vám umožní zobrazit projetou trasu.
  • Výškoměr – využijí především ti, kteří často jezdí v kopcích. Kromě výškoměru mohou navigace nabídnout i měřič stoupání.
  • Start/stop – funkce která navigaci při rozjezdu zapne. Při delším stání pak dojde k jejímu automatickému vypnutí.
  • Kompatibilita – navigace na kolo bývají kompatibilní s operačními systémy Android, iOS a Windows. Levnější navigace vám většinou umožní využívat pouze aplikace výrobce. Dražší je pak možné spárovat i s jinými sportovními asistenty.
  • Aplikace – některé cyklonavigace lze propojit i s jinými aplikacemi. Ty se většinou týkají zdravého životního stylu.
  • Antireflexní vrstva – zaručí viditelnost i na přímém slunci.

Značka

Při výběru cyklonavigace vám mohou pomoci i mnohé recenze zákazníků, kteří s ní již mají nějaké zkušenosti. Mezi nejoblíbenější v současné době patří cyklonavigace Garmin. Tento výrobce nabízí navigace na kolo, které budou vyhovovat nenáročným i velmi náruživým cyklistům a na našem trhu je zastoupen největším počtem modelů. Menší výběr budete mít v případě navigací značek iGET, MIO, Sigma nebo Wahoo.

Cena

Za jednodušší a méně vybavenou navigaci zaplatíte okolo 4 000 Kč. Kromě menší výbavy si budete muset vystačit s menší velikostí displeje. Tyto přístroje budou naprosto dostačující pro méně náročné cyklisty. Více možností nabízí navigace s cenou od 4 – 6 000 Kč. Za ty nejvybavenější pak budete moci zaplatit i více než 10 000 Kč. Součástí dražších navigací bývá i bohatá výbava.

Porovnat ceny cyklonavigací

Otázky a odpovědi

Co vše by měla kvalitní navigace na kolo nabídnout?

Cyklonavigace musí být nejenom funkční, ale i velmi odolné. Důležité tedy je, aby byla vámi zvolená navigace odolná vůči vodě i prachu. Díky tomu ji budete moci používat za každého počasí.

Jakým způsobem se mohou přenášet data?

Nejčastěji se data přenáší prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth nebo Wifi. Využívat však můžete i kabelový nebo ANT+ přenos dat. Co dalšího může být součástí balení?

V balení můžete najít i různé přídavné snímače, které budou během vyjížďky monitorovat vaše tělesné funkce. Nejčastěji se jedná o hrudní pás nebo jiný měřič tepu. Dalším doplňkem pak může být i měřič kadence.

Může cyklonavigaci nahradit mobilní telefon?

Pro mnohé je investice do cyklonavigace v době chytrých telefonů zbytečná. Cyklonavigace však mají ve srovnání s mobilem nebo třeba sportovními hodinkami několik podstatných výhod. Navigaci na kolo budete moci pomocí držáku pevně přichytit k řídítkám. Ve srovnání s telefonem jsou mnohem odolnější a ustojí nejen špatné počasí, ale i případný pád.

K mobilnímu telefonu budete moci přikoupit speciální držák i pouzdro, avšak v pouzdře nebude displej telefonu tolik čitelný a držák vám nemůže zaručit dokonale pevné uchycení velkého mobilního telefonu. A nakonec vám mobilní telefon nebude moci nabídnout speciální funkce, které budete chtít jako cyklista využívat.

Závěr

S pomocí cyklonavigace nebudete při svých vyjížďkách na kole bloudit, navigace vás bez potíží provede jakýmkoliv terénem. Pakliže při výběru upřednostníte značkovou navigaci, můžete si být jistí, že bude velmi přesná. Kvalitní navigace je navíc odolná vůči vodě a prachu a použít ji budete moci za každého počasí. Kromě toho však mají cyklonavigace další funkce, které zaznamenají a vyhodnotí vaši jízdu a budou vás motivovat k lepšímu výkonu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.gpscentrum.cz, www.garmin.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (73 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo