Dalekohledy

Nejoblíbenější typy dalekohledů

Dalekohled držel v ruce snad každý. Prapředek dalekohledu byl vynalezen kolem roku 1608 a po letech se dočkal vylepšené podoby. První dalekohledy se využívaly ve hvězdářství, později je používali mořeplavci. V současné době se s nějakou podobou dalekohledu setkáte také v mobilních telefonech nebo fotoaparátech.

Klasickou podobu dalekohledu využijete pro pozorování vzdálených objektů. K dostání jsou v mnoha různých podobách, každý typ je vhodný pro něco jiného. Vybrat si můžete model vhodný pro pozorování oblohy, další jsou vhodné pro myslivce, turisty atd.

Porovnat ceny dalekohledů

Nejlepší dalekohledy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Olympus 8×40 DPS I 92 % 1 966 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Levenhuk Atom 10–30×30 81 % 701 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Bresser Spotty 20-60×60 76 % 1 890 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Pokud vybíráte dalekohledy podle způsobu využití, narazíte na 4 základní typy, jsou to dalekohledy turistické, myslivecké, hvězdářské a modely určené pro sportovce.

Turistické a sportovní dalekohledy

Tyto modely se vyznačují menší hmotností, umožňují snadnou manipulaci a jsou skladné. Nabízejí zvětšení v rozmezí 7 – 10 x, průměr objektivu je v rozmezí 21 – 50 mm. Zaměřte se na odolnost při pádu a upřednostněte voděodolné dalekohledy.

Lovecké

Lovecké dalekohledy budete pravděpodobně používat také v šeru nebo tmě, měly by mít tedy větší průměr objektivu, a to alespoň v rozmezí 46 – 63 mm. Přiblížení postačí v rozmezí 7 – 8 x. I zde se vyplatí vybírat odolné typy s pogumovaným tělem.

Hvězdářské

Většinou se jedná o monokulární dalekohledy, které nabízí velké zvětšení a to v rozmezí 100 – 300, ale i více mm. Záleží především na četnosti využití, místě používání a ceně, kterou chcete do zařízení investovat. Hvězdářské dalekohledy jsou velké a těžké, a proto je nutné zakoupit také pevný a stabilní stativ.

U těchto typů hraje důležitou roli také to, kde je budete používat. Někdo má to štěstí, že může oblohu pozorovat například ze zahrady, ti, kdo bydlí ve městě, však budou muset s dalekohledem vyjíždět do míst s menším osvětlením. Proto si před koupí vyzkoušejte, jak se vám bude dalekohled skládat a převážet.

Divadelní

Na divadelní představení budete vyrážet s malým typem kukátka se zvětšením od 3 – 4x a menšími objektivy kolem 25 mm.

Dělení podle konstrukce

Podle toho, zda budete pozorovat objekt jedním nebo oběma očima, se dalekohledy dělí na binokulární a monokulární.

Binokulární dalekohledy umožňují sledování oběma očima a patří k těm rozšířenějším, které využijete při jakékoliv aktivitě. Výhodou je, že pozorováním oběma očima je přesnější 3D obraz. Díky menšímu přiblížení mají větší zorný úhel, což vám umožní lepší pozorování pohybujících se objektů.

Monokulární umožňují pozorování vzdálenějších objektů. Tyto dalekohledy nabízí možnost většího přiblížení s menším zorným úhlem. Aby byl obraz co nejlepší, používají se v kombinaci se stativem, který zamezí možnému chvění rukou. Tyto modely jsou vhodné zejména pro pozorování oblohy.

Zvětšení

Tento parametr udává, kolikrát je dalekohled schopen přiblížit objekt, který chcete pozorovat. Zvětšení nebo také přiblížení se udává v násobcích, nejběžnější dalekohledy poskytují 7, 8, nebo 10násobné zvětšení.

To znamená, že pokud pozorujete jakýkoliv objekt na vzdálenost 1 kilometru a budete ho pozorovat dalekohledem, který umožňuje 10ti násobné zvětšení, bude to vypadat, jakoby byl od vás vzdálen pouhých 100 metrů.

Zvětšení 7 nebo 8 násobné se používá zejména u mysliveckých dalekohledů. Zvětšení v rozmezí 10 – 12 je vhodné pro turistiku nebo ornitologii. Pokud budete dalekohled používat na pozorování různě vzdálených objektů při různých situacích, můžete si vybírat dalekohledy se zoomem. Tyto dalekohledy vám umožní zvětšení plynule měnit. V tomto případě se zvětšení pohybuje v rozmezí 7 – 20 ti násobku.

Průměr objektivu

Jedná se o parametr, který udává velikost vstupní čočky. Čím je vstupní čočka větší, tím více světla do dalekohledu pronikne, což má vliv na velikost optického výkonu.

Nejčastější průměry jsou 42, 50 a 56 mm, k dostání jsou pak i dalekohledy jiných průměrů. Dalekohledy pro myslivost by měly mít průměr čočky 50 nebo 56 mm, průměr turistických by měl být naopak menší, postačí 42, ale třeba i 32 mm.

Optický výstup

Lidské oko má schopnost zužovat nebo rozšiřovat zornice podle světelných podmínek. Maximální průměr zornice je cca 7 – 8 mm. Starší osoby mohou mít průměr zornice menší. Pokud je optický výstup dalekohledu menší než zornice, vstupuje do oka menší svazek světla, než jaký může lidské oko využít.

Za tmy nebo šera je tak obraz méně rozlišitelný. V případě, že je optický výstup světelného svazku dalekohledu stejný nebo větší, využije oko celý světelný tok. Obraz je tak pro oko lépe rozlišitelný.

Optický výstup bývá často označován termínem průměr výstupní pupily. Jde o poměr optického vstupu a zvětšení dalekohledu. Optický výstup udává v mm, velikost svazku světelných paprsků, které dopadají na oko pozorovatele.

Pro noční pozorování je ideální optický výstup 7 a více mm, za šera 5-7 mm, pro pozorování za denního světla postačí optický výstup 2-3 mm.

Optické sklo

U dalekohledů se můžete setkat se dvěma typy skel. Pod označením BK-7 se skrývá kvalitní bórové sklo, BaK-4 je pak označení pro ještě kvalitnější baryové sklo.

BK-7

BK-7 toto sklo je použité u levnějších typů dalekohledů a je dostačující pro pozorování za denního světla. Na krajích zorného pole může být obraz méně kvalitní, není tak jasný a kontrastní.

BaK-4

Baryové sklo má vyšší index lomu, větší ostrost a jas, propouští více světla, což má vliv také na barevnost obrazu. Dalekohledy s tímto sklem jsou vhodné také pro pozorování za horších podmínek a patří k těm dražším.

Úprava čoček

Při výběru dalekohledů se vám může stát, že narazíte na dalekohledy, které mají stejné hodnoty zvětšení i průměru objektivu. Mohou mít i stejnou velikost a přesto se od sebe liší cenou, která může být rozdílná i o několik tisíc korun. Důvodem tohoto cenového rozdílu jsou antireflexní vrstvy.

Antireflexní vrstvy jsou u dalekohledu velmi důležité, tyto vrstvy snižují odrazivost světla a zvyšují prostupnost dalekohledu a mají vliv na celý optický výkon.

U dalekohledů se můžete setkat s těmito antireflexními vrstvami:

  • FC – jednoduchá antireflexní vrstva
  • MC – do 7 vrstev
  • SMC – nad 7 vrstev + přísady
  • HTC/DEC – úprava hranolů a čoček

Značka

Mezi oblíbené značky patří Olympus, Auriol, Levenhuk nebo Bresser. Další kvalitní výrobky pak koupíte od značek jako Nikon, Meopta, Vanguard, Swarovski, Eschenbach a další. Při jejich nákupu se zaměřte na specializované prodejny a ověřené výrobce.

Cena

Dalekohled můžete koupit za několik stokorun, ale také za něho můžete zaplatit i několik desítek tisíc korun. Cena závisí zejména na účelu a četnosti využívání. Od toho je pak odvozena kvalita optiky, velikost objektivu atd.

Pro občasné používání vám budou stačit typy, které je možné pořídit do 1 000 Kč. V této kategorii najdete také dalekohledy vhodné pro děti. Za kvalitnější modely určen pro běžné používání zaplatíte 2 – 10 000 Kč.

V této kategorii je možné koupit dalekohledy pro každou příležitost. Profesionálové nebo skuteční nadšenci však pravděpodobně zabloudí do cenové kategorie nad 10 000 Kč.

Porovnat ceny dalekohledů

Údržba

Při venkovním pozorování je samozřejmé, že se dalekohled zašpiní. Tělo je možné jednoduše otřít hadříkem, větší opatrnost vyžaduje čištění čočky. Čočku není možné čistit pomocí hadříku a dokonce se nedoporučuje používat ani antistatickou utěrku, která je často součástí balení dalekohledů.

Takové čištění by mohlo vést ke škrábancům. Poškozené čočky ztrácí schopnost přenášet světlo a poskytují jakoby zamlžený obraz. Na takto poškozené čočky se nevztahuje ani záruka.

Prach a drobné nečistoty, které se na čočkách objeví, čistěte za použití jemného štětečku s měkkým vlasem, nebo je odfoukněte za pomoci speciálního gumového balonku, který se používá také pro čištění objektivů fotoaparátů. Čistící sady je možné koupit v prodejnách, specializovaných na prodej fotoaparátů nebo dalekohledů.

Mastnotu čistěte pomocí několika kapek čistícího roztoku například isopropanolu nebo jiných roztoků vhodných i pro čištění brýlí a vatové tyčinky.

V případě, že dalekohled spadne do vody nebo zmokne, neotírejte čočky hadříkem, ale nechte vodu pomalu odpařit. Stejně tak postupujte i v případě, že se bude čočka mlžit. Pokud to bude nutné, vyčistěte čočky výše popsaným postupem.

Dalekohled se pokud možno nesnažte ani sami opravovat, pokud na zařízení objevíte nějakou závadu, svěřte ho raději do rukou odborníkům.

Otázky a odpovědi

Kde je možné najít důležité parametry dalekohledu?

Vše, co je u dalekohledu důležité, tedy zvětšení a průměr objektivu, musí být vyznačeno na těle dalekohledu. Příkladem může být označení 10 x 50, které vám říká, že dalekohled umožňuje 10 ti násobné zvětšení a vstupní čočka má průměr 50 mm.

Na dalekohledu by mělo být uvedené také zorné pole. Velikost zorného pole se udává v metrech a udává, jak velkou výseč uvidíte ve vzdálenosti 1 km.

Co je relativní světelnost?

Relativní světelnost vyjadřuje, kolik světla prochází optikou dalekohledu. Jak už název napovídá, jedná se o teoretické množství. Relativní světelnost si můžete vypočítat podle následujícího vzorce: (průměr objektivu udaný v mm /zvětšení)²= relativní světelnost. Pro výběr vhodného dalekohledu však tento údaj není až tak důležitý.

Závěr

Při výběru dalekohledu zohledněte také materiál konstrukce. Tělo dalekohledu by se vám mělo dobře držet a dalekohled by neměl klouzat ani v rukavicích. Do dalekohledu plněném interním plynem se nebude prášit a nebude docházet k jeho zamlžování při změnách teploty.

Vodotěsné dalekohledy se budou hodit turistům i myslivcům a samozřejmostí jsou také pro vodáky či jachtaře. Díky vnitřnímu ostření se bude dalekohled lépe čistit a zvýšíte i jeho trvanlivost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.megapixel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (67 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Jindřich Bíža 17.2.2024 v 18:40

    Jezdím na kole, motorce a chodím na ryby a tak jsem potřeboval nějaký lehký šikovný kapesní dalekohled. Po delším výběru jsem zvolil Olympus WP II 10×25 Black a opravdu nelituji – krásně čistý barevný obraz a opravdu provedení do kapsy :)

    Díky za pěkný článek

  2. Dalekohled jsem potřebovala pro syna, který má na zahradě dům na stromě a z něj pozoruje zvířátka, která se na zahradě pohybují, jako třeba veverky, minule lišku, ale také různé ptáčky. Pořídila jsem mu v internetovém obchodu Auriol KSTL 10-30×60, s kterým je moc spokojený a bohatě mu na to jeho sledování stačí, přestože neměl 100 % hodnocení.

  3. Když jsme na chalupě, snažím se pozorovat ptáčky, které máme na krmítku, ale bez dalekohledu jsem musela chodit blíž a vždy celá banda uletěla. Objednala jsem si proto Olympus 10×50 S a jsem nadšená, protože dobře vidím každého broučka, co si chodí na krmítko pro zrníčka.

  4. Nedávno jsem si objednal hvězdářský dalekohled a je to neuvěřitelná relaxace. Když je čas, vytáhnu ho na terasu a sleduji oblohu.

  5. Rád pozoruji zvířata ve volné přírodě, takže jsem sháněl vhodný dalekohled. Náhodou jsem narazil na váš článek, který mi s výběrem opravdu hodně pomohl. Mockrát děkuji.

  6. Koupil jsem si nedávno tento typ: Olympus 8×40 DPSI a splnil moje očekávání.

  7. Ano, vybírám dalekohled a článek mi moc pomohl. Děkuji!

  8. Tento článek mi pomohl vybrat správný a kvalitní dalekohled. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo