Divadelní kukátka

Divadelní kukátka spadají do kategorie binokulárních dalekohledů. Tyto malé velmi stylové doplňky jste mohli zahlédnout především ve filmech pro pamětníky. Tento stylový doplněk v minulosti nechyběl snad žádnému návštěvníkovi divadelního přestavení. Jestliže patříte i vy mezi milovníky divadla a nechcete přijít o žádný detail, měli byste se po nějakém kukátku také porozhlédnout. Vzít si ho můžete nejen do divadla, ale i na koncert nebo jakékoliv jiné přestavení. S pomocí kukátka velmi dobře uvidíte, co se na pódiu děje, i když budete scénu pozorovat ze vzdálenějších sedaček.

Při výrobě divadelních kukátek se dbá, více než kdy jindy, na elegantní vzhled. Divadelní kukátko tak není jenom praktickým pomocníkem, ale i stylovým módním doplňkem. Divadelní kukátko byste však neměli vybírat pouze podle vzhledu a ceny, ale přihlédnout byste měli k několika hlavním parametrům. Nejdůležitější částí každého dalekohledu bude objektiv a zajímat by vás mělo pochopitelně také zvětšení. Z hlediska odolnosti se vyplatí investovat do kukátek, jejichž tělo je vyrobeno z kovu. Konečnou kvalitu pak určuje především spolehlivý výrobce.

Porovnat ceny kukátek

Zvětšení divadelního kukátka

Tento parametr je pro běžného uživatele tím nejdůležitějším, protože ovlivňuje, jak moc si budete moci scénu přiblížit a kolik toho budete schopni vidět. V tomto ohledu bude výběr kukátka jednoduchý, protože všichni přední výrobci dodávají do obchodů divadelní dalekohledy, které nabízí 3násobné zvětšení. Samozřejmostí je i možnost obraz dle potřeby přibližovat.

Objektiv

Hlavní částí kukátka je i objektiv, který ovlivní, kolik světla do objektivu vstupuje a jak jasný výsledný obraz bude. Ani v tomto ohledu příliš na výběr nemáte, drtivá většina divadelním kukátek je vybavena objektivy s průměrem 25 mm.

Sklo

Důležitou část optiky tvoří optické sklo. Divadelní kukátka mohou být vybavena jedním z dvou typů optických skel. Jednat se může o skla s označením BaK4 nebo BK7. Čočky dalekohledu bývají standardně pokryté několika antireflexními vrstvami.

BaK – 4

Jedná se o vysoce kvalitní baryové sklo. Vyznačuje se větší ostrostí, lepším jasem a větší propustností světla. Všechny tyto vlastnosti zajistí vysoce kvalitní obraz. Optické sklo BaK4 bývá součástí dražších divadelních kukátek.

BK7

Je označení pro bórové sklo. Narazit na něj můžete spíše u levnějších kukátek. Světlo, které prochází tímto optickým sklem, nezajistí tak velký rozptyl světla, přesto vám bude dalekohled schopen nabídnout poměrně jasný obraz. Pokud byste dalekohled používali za denního světla, nebude rozdíl mezi použitým optickým sklem tak vysoký.

Divadelní dalekohledy se však používají spíše ve tmě nebo za světla umělého, kdy bude rozptyl světla vyšší a bude rovněž docházet k větším světelným ztrátám. Kvalitu dalekohledu však automaticky nezaručuje pouze použitý typ optického světla. Pokud jsou optické hranoly zpracovány opravdu precizně, může vám i divadelní kukátko s optickým sklem BK7 nabídnou dokonalý kulturní zážitek. V tomto případě hraje velmi důležitou roli především samotný výrobce.

Způsob držení

Divadelní kukátka se liší i způsobem držení. Některá kukátka nenabízí nic navíc, a držet je tak budete jako klasický binokulární dalekohled. Součástí jiných může být alespoň řetízek, který vám umožní pověsit kukátko na krk. V některých případech budete moci řetízek zakoupit dodatečně.

Stylová divadelního kukátka mohou být vybavena teleskopickou rukojetí. Kukátko pak můžete držet dvěma různými způsoby, a to jako běžný dalekohled nebo právě za lornetku, což je označení právě pro rukojeť. Výhodou bude, pokud vám kukátko umožní délku rukojeti dle potřeby nastavovat.

Značka

Divadelní dalekohled od toho klasického poznáte opravdu na první pohled. Kukátka mají velice elegantní vzhled, mnoho z nich působí na první pohled jako křehká starožitnost. Přesto však můžete koupit i dalekohledy mnohem jednoduššího nebo modernějšího vzhledu. Vše souvisí pouze s vaším vkusem.

Mezi přední výrobce těchto kukátek patří především Levenhuk, který je na našem trhu zastoupen v největším počtu. Stejnou kvalitou se však mohou pyšnit kukátka značek Eschenbach, Viewlux nebo Dörr. Menší výběr budete mít v případě kukátek Braun nebo Praktica. Trochu stranou pak stojí vysoce moderní kukátka Nikon, která na trh dodávají speciální dalekohledy se zvětšením 6 a více.

Cena

Ačkoliv divadelní kukátka vypadají na první pohled skutečně velmi krásně, jejich pořizovací cena zase tak vysoká není. Kukátko s jednodušším vzhledem budete moci pořídit již za cenu okolo 800 Kč. Za stylovější kousky pak zaplatíte zpravidla okolo 1 000 Kč. Cena kukátek vyrobených z prvotřídních materiálu však může vyšplhat až ke 3 000 Kč. Cena moderních kukátek bývá v rozmezí 8 – 12 000 Kč.

Porovnat ceny kukátek

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství by mělo být součástí kukátka?

V ideálním případě byste měli kukátko koupit společně s ochranným pouzdrem nebe obalem. Do něho je třeba kukátko umístit pokaždé, když ho nebudete používat. Díky ochrannému pouzdru zabráníte případnému poškrábání čoček, což by se pochopitelně na kvalitě obrazu výrazně negativně projevilo. Kromě pouzdra bývá častou součástí balení čistící utěrka, záruční list a uživatelská příručka.

Nabízí divadelní kukátka nějaké nadstandardní možnosti?

U divadelních kukátek se nepředpokládá, že budou používána v extrémních podmínkách. V tomto případě tak není důležitá odolnost, ale spíše vzhled. Přesto však mohou dražší kukátka nabídnout alespoň odolnost vůči stříkající vodě.

Další možnou funkcí je úsporná LED svítilna. Paprsek světla je velmi úzký a vy tak při manipulaci s dalekohledem nebudete nikoho obtěžovat. Kukátko vám však může poměrně dobře posvítit na cestu ztemnělým sálem. Samozřejmostí je i plynulé ovládání ostření.

Jakou mívají divadelní kukátka hmotnost?

Hmotnost kukátek se nejčastěji pohybuje v rozmezí 140 – 450 gramů. Hmotnost souvisí s použitými materiály a různými přídavnými prvky. Ani hmotnost byste neměli příliš podceňovat, zejména v případě, kdy budete mít kukátko po celou dobu v ruce.

Závěr

Divadelní kukátko je krásným a zároveň praktickým doplňkem pro každého, kdo často navštěvuje divadelní představení, koncerty nebo třeba muzikály. Při výrobě těchto malých dalekohledů se klade důraz především na elegantní design. Výběr klasického dalekohledu je poměrně složitou záležitostí, v tomto případě budete mít výběr poměrně jednoduchý. V těch nejdůležitějších parametrech jako je zvětšení nebo průměr objektivu se kukátka nijak neliší.

Pokud budete vybírat modely předních výrobců, můžete si být kvalitou a funkčností kukátka naprosto jistí. Pro pohodlné používání však můžete přihlédnout k hmotnosti, způsobu, jakým budete moci kukátko držet či funkcím, který je vám schopen daný výrobek nabídnout.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo