Detektory kovů

Detektor kovů je zařízení, které mají mnozí spjati s hledači pokladů. Avšak kromě hobby detektorů se využívají i profesionální detektory, které můžete znát například z letiště. Tyto přístroje při své práci používají také archeologové. Použít se mohou i při hledání kovu v potravinách a běžné jsou také ve stavebnictví.

Detektory kovů jsou na trhu zastoupeny několika typy, které se liší svými možnostmi i pořizovací cenou. Levnější variantu představují analogové detektory, dražší a modernější verzí jsou detektory digitální.

U tohoto přístroje vás bude zajímat zejména to, co vše a v jaké hloubce bude detektor schopný najít. Kromě toho se však zaměřte také na hmotnost a způsob napájení přístroje. Ujasněte si, jaké funkce u detektoru využijete a neopomeňte ani na poctivého výrobce.

Porovnat ceny detektorů kovů

Nejlepší detektory kovů

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Profi Tools GOLD GC 1039 95 % 1 999 Kč Zobrazit tvproducts.cz
2. Minelab VANQUISH 340 94 % 6 190 Kč Zobrazit Detektory-vychodni-cechy.cz
3. Garrett ACE 200i 92 % 6 097 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Bounty Hunter Land Ranger Pro 92 % 8 960 Kč Zobrazit Detektorypilot.cz
5. Garrett ACE 250 88 % 7 499 Kč Zobrazit Mall.cz
6. Minelab Go Find 66 88 % 5 990 Kč Zobrazit Detektorypilot.cz

Typy

Jak již bylo řečeno detektory kovů lze použít různými způsoby. Jednotlivé typy si alespoň v krátkosti přiblížíme, podrobněji se však budete věnovat hobby detektorům, které jako jediné využijete v běžném životě.

Hobby detektory

Jsou ideální pro nadšence, děti a všechny, kteří chtějí trávit svůj čas hledáním mincí, různých kovových předmětů, odznaků, nábojnic a všeho možného. Tyto detektory mohou být digitální i analogové.

Universální detektory

Tyto detektory se používají při různých rekonstrukcích. Detektory ve zdech objeví elektrické kabely nebo jiné vodiče.

Detektory na zlato

Speciální detektory, které se používají při vyhledávání přírodního zlata. Detektory, které mohou přírodní zlato vyhledat, jsou velmi drahé a to zejména díky opravdu malé velikosti, ve které je možné přírodní zlato najít.

Detektory do vody

Různé kovy můžete za pomoci dalších speciálních detektorů vyhledávat i ve vodě. Na rozdíl od běžných typů mají vodotěsnou cívku, kterou je možné ponořit do hloubky několika metrů.

Tyto detektory vám standardně umožní používání ve sladké vodě, pokud budete chtít detektor používat i ve slané vodě, budete muset nejprve zjistit, který přístroj vám toto použití umožní.

Typ hobby detektorů

Hobby detektory jsou určeny začátečníkům i pokročilým. Levné analogové přístroje nedisponují displejem ani přílišnými funkcemi, digitální detektory jsou mnohem propracovanější, ale i výrazně dražší.

Analogový

Analogový detektory jsou levnější a vhodné pro děti, začátečníky a ty, kdo se této činnosti věnují spíše okrajově. Detektor by měl umožňovat nastavit diskriminaci, což je rozlišování různých předmětů. Dále by mělo být možné nastavit citlivost a hlasitost.

Analogové detektory však mohou využívat také profesionálové. Tyto přístroje jsou výrazně dražší a disponují mnohými funkcemi. Mají velký dosah a výborné rozlišovací schopnosti. Tyto přístroje jsou velmi kvalitní, přesto je koupíte levněji než modernější digitální detektory.

Digitální

Jejich předností je LDC displej. Detektory kovy vyhledávají pomocí digitálního signálu a jsou schopny rozlišit feromagnetické i neferomagnetické kovy. I tyto detektory najdete v levnějších a dražších variantách.

Ty levnější mohou využít i běžní uživatelé, které nepotřebují u detektoru žádné nadstandardní funkce. Dražší detektory naopak disponují řadou funkcí a rychlá je i odpověď na každý zaznamenaný kov.

Frekvence

Detektory kovů mohou pracovat v různých frekvencích. Některé přístroje mají frekvenci danou, jiné mohou frekvenci měnit. Klasické detektory pracují na frekvenci 3 kHz – 30 kHz.

  • 3 – 4 kHz – frekvence je velmi nízká a používá se při hledání předmětů umístěných hluboko v zemi.
  • Do 8 kHz – je považována za universální. Hledat můžete větší i menší předměty.
  • Do 19 kHz – vyšší frekvence, která se používá při hledání menších předmětů, například šperků a mincí.
  • Do 25 kHz – vysoká frekvence, pomocí které najdete i velmi malé předměty
  • Do 48 kHz – umožňuje najít i velmi malé kousky přírodního zlata

Hmotnost

Detektor kovu budete mít po celou dobu hledání v ruce, proto je i hmotnost parametr, který byste měli při výběru minimálně zohlednit. Nemá pochopitelně žádný vliv na funkčnost, ale má mnoho do činění s uživatelským komfortem. Zde se doporučuje, vybrat kvalitní, ale co možná nejlehčí přístroj.

Napájení

Detektory kovů fungují v kombinaci s klasickými bateriemi, nebo akumulátorem. Kromě nich je možné koupit detektor, který lze dobíjet pomocí USB kabelu. U dobíjecích přístrojů si tak zjistěte, jak dlouho detektor na jedno nabití vydrží. V případě bateriových se vždy vyplatí, mít nějaké rezervní baterie po ruce.

Zákony

Hledání kovů vyžaduje dodržování správných postupů, tato činnost má dána jasná pravidla. Z právního hlediska si nesmíte ponechat žádný předmět, který je možné považovat za archeologický nález. Z tohoto důvodu velké množství poctivých hledačů přímo spolupracuje s archeologickými ústavy.

V případě, že budete chtít hledat na vlastní pěst, měli byste každý nález, který může mít nějakou hodnotu nahlásit na obecním či městském úřadě popřípadě na policii. V opačném případě vám může hrozit finanční nebo jiný postih.

Funkce

Detektory kovů disponují celou řadou zajímavých funkcí. S cenou přístroje roste i jejich počet. Funkce však nejsou to jediné, co vám detektor nabízí, vybírat můžete také mezi příslušenstvím.

V případě detektorů není příslušenství nijak rozsáhlé, zakoupit můžete pouze speciální sluchátka, krumpáč, lopatku a další náčiní na kopání. Toto příslušenství může být přímo v balení, nebo je můžete dokoupit později.

  • Diskriminace – umožňuje vám nastavit typ hledaného kovu. Díky této funkci nebudete při hledání rušení poplašnou signalizací a nebudete se muset zabývat každým hřebíkem.
  • Sensitive – je citlivost přístroje. Jedná se o jednu ze základních funkcí, kterou by měl být vybaven i ten nejlevnější detektor. Funkce sensitive určuje stupeň vyhodnocení signálu, což oceníte v blízkosti elektromagnetického pole, které by vás mohlo při hledání rušit.
  • Frequency – nadstandardní funkce, která vám umožní zvolit frekvenci. Hodit se může při skupinovém hledání, kdy by se mohly přístroje navzájem rušit.
  • Tone – funkce umožňující nastavení intenzity a typu tónu. Díky funkci můžete nastavit pro každý předmět jiný tón. Například nález předmětu ze železa vám detektor oznámí nízkým tónem, dražší kov tónem středním a nález zlatého předmětu tónem vysokým.
  • Identifikace hloubky – funkce je výbavou spíše dražších a kvalitnějších digitálních přístrojů. Detektor je schopen graficky znázornit, v jaké hloubce se nalezený předmět nachází.
  • Zaměření cíle – funkce, která vám ukáže přesné místo nálezu, což vás zachrání před zdlouhavého a mnohdy zbytečného kopání.
  • Skenování – umožňuje prohledávat terén pomocí sondy
  • Odezva – nejedná se o funkci, ale rychlost reakce na nalezený předmět. V tomto případě je třeba, aby byla odezva rychlá, v případě pomalé odezvy nemusí detektor na předmět včas zareagovat.

Značka

Detektor kovů v různých cenových relacích koupíte od značek Hunter, Minelab, Nokta, Fisher, Bounty, Duramaxx a dalších.

Cena

Cena detektoru ovlivňuje kvalitu i možnosti přístroje. Pokud se této činnosti chcete věnovat pravidelně, neměla by pro vás být cena tím nejdůležitějším parametrem. Obecně levnější jsou analogové detektory, které je možné koupit od 1 500 – 2 500 Kč a jsou určeny pouze příležitostným hledačům nebo dětem.

Ti, kdo chtějí hledání provádět pravidelně, ale nevyžadují žádné nadstandardní funkce, by měli vybírat mezi detektory s cenou 3 – 6 000 Kč. Cena profesionálních detektorů je však mnohem vyšší. Zde již najdete přístroje s cenou 20 a více tisíc korun.

Porovnat ceny detektorů kovů

Otázky a odpovědi

Co jsou Feromagnetické horniny?

Jedním z pojmů, na který můžete jako začínající lovci pokladů narazit je i pojem Feromagnetické horniny. Jedná se o horniny, které obsahují velký podíl kovů a zejména levnější detektory je mohou považovat za pravý kovový předmět. V případě dražších detektorů však tyto horniny žádný problém nepředstavují.

Jakou možnost nabízí Ground ballance?

Jedná se o nastavení, které vám umožní detektor vyladit podle typu půdy, na které hledání probíhá. Typ půdy zásadně ovlivňuje práci s detektorem. Levné detektory mají většinou toto nastavení dané pevně, avšak dražší umožňují potřené hodnoty nastavit manuálně.

Jak hluboko může detektor kov najít?

Hloubka se u přístrojů liší, svůj podíl na dosahu má pořizovací cena, nicméně tento parametr by měl být u každého detektoru uveden.

Informace o dosahu je však nutné brát s rezervou, protože hloubku ovlivňuje nejen typ půdy, ale také další parametry. Obvyklá hloubka v případě cenově dostupných výrobků je do 40 cm, dražší přístroje mohou kov najít ve větší hloubce.

Závěr

Hledání pokladů láká stále více nadšenců. Tuto aktivitu si užívají nejen nadšenci, ale také sběratelé nebo milovníci historie. Levné přístroje potěší děti i méně náročné uživatele, nadšenci pak mohou sáhnout po dražších digitálních nebo speciálních detektorů, které můžete používat pod vodou, nebo jsou schopni najít i velmi malé kousky zlata.

S výběrem detektoru vám rádi pomohou také ve specializovaných prodejnách, kde vám poradí zejména s ohledem na druh půdy, na kterém se budete nejčastěji pohybovat. Ať již vyberete jakýkoliv detektor, používejte ho vždy podle platných zákonů.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (29 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednal jsem si detektor Nokta Makro Simplex WHP + Pulsedive a musím jej pochválit. Rozhodně si to hodnocení na Heuréce plně zaslouží.

  2. Mám doma tři maniaky, kteří se rozhodli, že budou hledat poklad všude, kam pojedeme na výlet nebo dovolenou. Tak jsem jim pořídila od Profi Tools vhodný detektor kovu a je spokojenost na obou stranách.

  3. Náš syn vymyslel, že budeme na pozemku naší chalupy hledat poklad a potřebujeme k tomu nějaký detektor kovu. Koupil jsem Profi Tools Gold GC.

  4. Článek je velmi přehledný a taky mi hodně pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo