Domácí hnojiva

Ekologie je v dnešní době velké téma. Mnozí přemýšlí, jak žít tak, aby co nejméně zatěžovali planetu. Jednou z možností je i kompostování. Organický odpad z kuchyně se ekologicky zpracovává nejen ve vesnicích, ale i ve městech. Na zahradu můžete postavit jednoduchý kompostér, v bytě vám s kompostováním pomohou speciální kompostéry, ale i organické koše. Výsledný kompost se poté používá při hnojení květin, stromů, keřů atd.

Přesto, že jsou takové kroky dozajista chvályhodné, nemusí takové přihnojování různým druhům rostlin stačit. V kompostu se většinou nachází všechno možné a rostliny zužitkují pouze některé živiny. Pakliže se o pěstování zajímáte a chcete svým rostlinám opravdu přilepšit, můžete si doma jednoduchým způsobem vyrobit speciální domácí hnojiva.

Prohlédnout hnojiva

Složení

Na trhu jsou běžně k dostání různé typy hnojiv. Jednotlivá hnojiva se liší právě svým složením nebo poměrem složek. Každá rostlina však ke svému růstu potřebuje 3 základní složky, jedná se o dusík, fosfor a draslík. Tyto složky ke svému zdravému růstu potřebuje zelenina, květiny, stromy, keře a veškerá ostatní zeleň.

Ačkoliv bude rostlina po přihnojení umělým hnojivem stále růst, můžete pozorovat neduhy v podobě blednutí listů, uvadání či čehokoliv jiného. V tomto případě většinou rostliny potřebují přihnojení pouze jednou danou složkou.

Dusík

Dusík podporuje růst rostlin, díky přihnojování dusíkem bude vaše zelenina i květiny velké. Avšak vždy myslete na to, že velikost by neměla být nikdy na úkor kvality, proto i v tomto případě platí známé pravidlo, všeho s mírou.

Hnojivo bohaté na dusík můžete připravit například z větší misky čerstvých i sušených kopřiv, cca 3 – 4 polévkové lžíce kvasnic, popřípadě 2 kostičky čerstvých kvasnic. Dále budete potřebovat nahrubo namletou kávu, popřípadě lógr, černý a bylinkový čaj. Čaj i káva by měla být v totožném množství, avšak není nutné jednotlivé složky vážit na gramy. Všechny tyto složky jsou bohaté na dusík a společně budou fungovat jako močovina, která se na hnojení používala donedávna.

Příprava hnojiva je jednoduchá, nejprve je důležité nechat vylouhovat čaje i kávu. Po mírném vychladnutí vody vše nalijte do nádoby s kopřivami. Tuto směs necháte zcela vychladnout a přidáte poslední složku, tedy kvasnice. Takto připravenou směs je nechat cca 5 – 7 dní uležet. Hotový silný koncentrát je třeba naředit v poměru 1 : 3. Hotové hnojivo lze lít přímo ke kořenům, nebo je můžete aplikovat pomocí rozprašovače na listy.

Fosfor

Hnojivo bohaté na fosfor připravíte například z banánových slupek a kelpu. Kelp je název pro rozemleté mořské řasy. Mořské řasy můžete koupit prostřednictvím internetových obchodů. Banánové slupky popřípadě celé hnědé banány vložíte do nádoby, přidáte ½ – 1 šálek kelpu a zalijete 1 litrem vody, zatížíte. Tato směs necháte opět 5 – 7 dní louhovat a následně ji zředíte v poměru 1 : 3. Opět je možné přilívat ke kořenům nebos stříkat na listy.

Draslík

Hnojivo bohaté na draslík připravíte z cibulových slupek a kostivalu lékařského. Kostival lékařský se používá jako zelené hnojivo i jako mulč. Tuto léčivou bylinu si můžete vypěstovat sami na zahradě. Pro přípravu hnojiva je možné používat čerství i sušený kostival. Složky, které tyto suroviny obsahují, podporují zdravý růst a odolnost rostlin. Postřik z kostivalu je navíc výbornou prevencí proti padlím.

Příprava hnojiva je opět velmi jednoduchá, obě složky vložíte do vhodné nádoby, zalijete 1 litrem vody, zatížíte, aby se do nádoby nedostal vzduch a necháte 5 – 7 dní louhovat. Hnojivo se ředí v poměru 1 : 2. V případě, kdy budete chtít hnojivo bohaté na draslík používat na přihnojování mladých rostlin, měla by být koncentrace ještě větší, aby nedošlo k případnému spálení rostlin.

Co dalšího na výrobu použit:

Domácí hnojivo můžete připravit z mnoha různých ingrediencí, které má v domácnosti snad každý.

  • Kvasnice – již zmiňované kvasnice můžete použit při přihnojování okurek, rajčat, paprik, ale i jahod nebo pokojových rostlin. Na přípravu hnojiva z kvasnic se používají dva různé postupy. Někteří kvasnice přidávají do vlažné vody, aby podpořili jejich kvašení. Jiní naopak kvašení podporovat nechtějí, potřebují pouze využit látky v kvasnicích obsažené. Z tohoto důvodu je přelívají studenou vodou.
  • Soda – složka, která snižuje pH, tedy kyselost půdy. Hnojivo vyrobené ze sody bikarbony je vhodné pro dýně, jahody, rajčata, růže i hortenzie.
  • Mléko – výborným hnojivem i je mléko, které navíc působí proti mšicím a plísním. Hnojivo z mléka však může způsobovat uhnívání kořenů, proto je důležité mléko více naředit. Použít lze pouze čerstvé mléko, které se ředí v poměru 1 : 1 – 1 : 4. Přihnojovat můžete kořeny, rozstřikováním mléka budete bojovat proti mšicím.
    Popel – také popel může být použit jako domácí hnojivo, používá se především při hnojení překyselené půdy. Popel lze zapracovat do půdy nebo ho pouze poházet okolo rostlin. Přidávat ho můžete i do kompostéru v zahradě.
  • Slupky z brambor – obsahují velké množství draslíku a použít je můžete při hnojení snad všech rostlin. Pro přípravu hnojiva postačí zalít slupky vodou, ta by měla sahat cca 1 cm nad brambory. Poté směs povařte po dobu cca 45 minut. Uvařené slupky oceďte. Hnojit můžete až zcela vychladnutým hnojivem.
  • Chlebová kůrka – používá se na hnojení okurek. Chlebové kůrky postačí zalít vodou, zatížit a postavit na cca 1 týden na teplé místo. Následně je nutné koncentrát zředit v poměru 1 : 3 a používat při zalévání.

Otázky a odpovědi

Jak hnojivo správně naředit?

Každé hnojivo je třeba naředit v určitém poměru. Záleží na samotných surovinách, ze kterých je hnojivo připraveno i na četnosti používání hnojiva. Například hnojivo z kopřiv se doporučuje při přihnojování v intervalu 1 x za 14 dní naředit v poměru 1 : 10, pokud budete přihnojovat každý týden, můžete do 10 litrové konve nalít pouze půl litru hnojiva, které naředíte 9, 5 litry vody. Pochopitelně najdete i mnoho dalších postupů. Vždy je ale rozumné používat více než méně naředěné hnojivo.

Co vědět o hnojivu z kopřiv?

Kopřiva je doslova zázračná rostlina, kterou můžete využívat různými způsoby. Jedná se jednu z hlavních složek, kterou najdete snad v každém postupu na přípravu domácího hnojiva. Kopřiva obsahuje dusík, draslík, fosfor i další prvky. Kopřivy naložené ve vodě vás mohou překvapit svým velkým zápachem. Nádobu s výluhem byste tak měli vždy umístit na vzdálené místo, kde nebude zápach nikoho obtěžovat.

Jaké nádoby na výrobu domácího hnojiva používat?

Jednotlivé složky mohou louhovat ve skleněných nebo plastových nádobách. Nedoporučuje se používat nádoby kovové. Velikost nádoby souvisí spíše s vašimi potřebami. Pro menší zahradu postačí zmiňovaná cca 4 litrová nádoba, v případě velké zahrady můžete použít různě velké sudy na vodu. V případě většího množství surovin je většinou nutné na hotové hnojivo počkat delší dobu. Výjimkou nejsou 2 – 3 týdny, přičemž je důležité vše pravidelně promíchávat.

Závěr

Domácí hnojivo podpoří růst zeleně ve vašem okolí. Návodů, jak domácí hnojivo připravit je celá řada, zvolit si můžete postup, který je vám nejbližší. Ať už zvolíte jakýkoliv postup, vězte, že doma připravené organické hnojivo podpoří růst rostlin, zeleniny i stromů. Příprava domácí hnojiva je velmi jednoduchá, použit můžete běžně dostupné plodiny nebo zbytky suroviny z kuchyně. Díky domácí přípravě budete šetřit nejen svoji peněženku, ale i životní prostředí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.higarden.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo