Nejtišší elektrocentrály

Elektrocentrály jsou agregáty, které lze využít k výrobě elektrické energie. Hodit se mohou v domácnosti, na stavbách, chalupách i v obytných vozech. Elektrocentrály mají několik podob, pokud hledáte tichou centrálu, jejichž chod vás nebude zbytečně rušit, bude pro vás dobrou volbou elektrocentrála invertorová.

Invertorové elektrocentrály jsou založeny na principu dvojí transformace generovaného proudu. Ze střídavého proudu generují proud stejnosměrný a dále ho pak opět přemění na proud střídavý. Invertorová technologie navíc ohlídá, že bude sinusová vlna stabilní. Tyto elektrocentrály dodávají energii se stabilní frekvencí 50 Hz a napětím 230 V. Díky tomu poskytují tyto generátory velmi kvalitní výstupní proud bez zbytečného kolísání. Tichou elektrocentrálu tak můžete bez obav využívat k napájení citlivé elektroniky i běžných spotřebičů. Mezi ni spadají počítače, mobilní telefony, televize a další běžné typy.

Invertorová jednotka je složena ze spalovacího motoru, generátoru, ovládacích a pomocných prvků. Většinou nechybí střídač generující čistý proud, řídící jednotka, tlumič hluku, spínač přetížení a zásuvky. Invertorové elektrocentrály disponují i generátorem napětí AVG. Ten dokáže udržet konstantní napětí za různých otáček motoru.

Invertorové elektrocentrály jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým množstvím výrobků, které se liší výkonem, druhem a spotřebou paliva. Rozdílná je i velikost nádrže na palivo či hlučnost. Vhodné je přihlédnout i k počtu zásuvek, kterými je elektrocentrála vybavena.

Porovnat ceny elektrocentrál

Typ podle paliva

Tiché elektrocentrály lze rozdělit i podle typu paliva. Elektrocentrály obecně pro svůj chod využívají až 4 různé typy paliva. Nejčastěji je to benzín, dále se jedná o diesel, plyn a speciální olej.

  • Benzín/plyn – u tichých invertorových elektrocentrál je nejčastějším typem paliva benzín nebo plyn. Toto palivo se obecně využívá u méně výkonných, menších a tišších elektrocentrál. Výhodou plynových elektrocentrál je ekologický provoz a nenáročná údržba. Doplňování paliva je však o něco náročnější.
  • Diesel a olej – je pak naopak využíván u velkých a velmi výkonných elektrocentrál, které ustojí i průmyslový provoz.

Provedení elektrocentrály

Tiché elektrocentrály spadají převážně do kategorie mobilních agregátů. Přesto i zde naleznete invertorovou elektrocentrálu stacionární.

  • Mobilní elektrocentrála – menší elektrocentrály, které jsou oblíbené právě pro svoje kompaktní rozměry a nízkou hmotnost. Nevýhodou je jejich nižší výkon, díky kterému jsou vhodné spíše na cesty nebo pro občasné domácí použití.
  • Stacionární elektrocentrála – velký agregát, který spíše zůstává stát na jednom místě. V případě nejtišších elektrocentrál je zde nevýhodou kromě vyšší ceny i poměrně malý výběr.

Výkon

Výkon je parametr, který s hlučností elektrocentrály přímo souvisí. Nejtišší elektrocentrály jsou zároveň těmi nejméně výkonnými. Jejich výkon zpravidla nebývá vyšší než 3 000 W. To je řadí do kategorie méně až středně výkonných agregátů.

Hlučnost

Pokud vybíráte nejtišší elektrocentrálu, bude vás velmi zajímat právě hlučnost. Za tiché se považují elektrocentrály s hlučností do 58 dB. Hlučnost výkonnějších tichých elektrocentrál může být i stále příjemných 62 dB.

Počet zásuvek

Elektrocentrály většinou disponují 1 – 3 zásuvkami. Některé spíše levnější agregáty jsou doplněny o dvoufázové 230 V zásuvky. Dražší pak mohou nabídnout i třífázovou 400 V zásuvku. Do ní můžete zapojit větší stavební stroje. Invertorové elektrocentrály bývají často vybaveny i USB vstupem.

Funkce

I nejtišší elektrocentrály mívají různé užitečné funkce, které vám jejich používání usnadní.

  • Displej – bývá součástí digitálních elektrocentrál a využít ho můžete k průběžnému sledování stavu agregátu.
  • Dálkové ovládání – některé elektrocentrály lze ovládat i na dálku pomocí dálkového ovladače.
  • GSM modul – moderní elektrocentrálu můžete ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu.
  • Automatické vypnutí – bezpečnostní funkce, která může zabránit zadření motoru.
  • Regulace otáček – funkce, která se postará o ekonomický chod agregátu.
  • Startér – součástí některých agregátů může být i startér, který využijete při nabíjení autobaterie.

Značka

Nejtišší elektrocentrálu můžete koupit od mnoha výrobců. Za Top značky se považují velmi tiché agregáty značek Heron, Scheppach a AL-KO. Další velmi kvalitní a tiché jsou i elektrocentrály značky GÜDE, Kraft & Dele, Fieldman, Proteco, VeGa a mnoha jiných. Výběr tichých elektrocentrál je opravdu velký a s výběrem té pravé vám mohou velmi pomoci recenze zákazníků.

Cena

Cena elektrocentrály souvisí s mnoha parametry. Důležitá je především výkon, velikost nádrže či počet funkcí. Nejlevnější elektrocentrály nestojí více než 10 000 Kč a své využití mají především na cestách. Za větší a výkonnější elektrocentrálu, která ještě splňuje požadavek na co nejméně hlučný provoz, zaplatíte od 10 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny elektrocentrál

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody invertorových elektrocentrál?

Invertorové centrály generují kvalitní proud s konstantní silou bez větších výchylek. Tyto centrály jsou oblíbené i pro svoji kompaktní velikost, ačkoliv i tento typ centrály lze koupit jako velké zařízení v kovovém rámu. Větší výběr však máte, pokud budete vybírat malou kufříkovou centrálu, kterou budete moci snadno přenášet. Velkou výhodou je pak tichý chod, který řadí invertorové elektrocentrály do kategorie nejtišších elektrocentrál.

Co nabízí digitální tichá elektrocentrála?

Součástí digitálních elektrocentrál je displej, na kterém se zobrazují veškeré podstatné parametry. Obyčejně to bývá délka výdrže generátoru, stav paliva atd.

Mají invertorové centrály nějaké nevýhody?

Hlučnost elektrocentrály souvisí s výkonem. Invertorové elektrocentrály jsou těmi nejtiššími, což je však zároveň řadí do kategorie méně výkonných centrál. Své využití mají invertorové elektrocentrály spíše v kombinaci s menším nářadím či různými drobnějšími přístroji nebo spotřebiči. Vzít ji můžete do karavanu i na chatu, využít ji můžete také v kanceláři nebo v domácnosti.

Závěr

Nejtiššími elektrocentrálami jsou invertorové agregáty. Pro tento typ elektrocentrál je typický nejen tichý chod, ale i malá hmotnost, nízká spotřeba a kompaktní rozměr. Své uplatnění tichá elektrocentrála najde v domácnostech, dílnách, kempech, chatách i karavanech. Tiché generátory můžete využívat i při kempování či na festivalech. Obecně jsou invertorové elektrocentrály určeny k napájení citlivých elektronických zařízení. Napájení bude bezpečné a nemusíte se bát, že elektroniku poškodí změny proudového napětí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Myslím si, že ty nejtišší elektrocentrály má jednoznačně značka Parkside, ta patří mezi mé oblíbené. Mám od nich spoustu nářadí, takže když jsem chtěl elektrocentrálu, byla volba samozřejmá a rozhodně jsem neprohloupil.

  2. Potřeboval jsem elektrocentrálu na chalupu, tak jsem dojel koupit od značky Scheppach a naprostá spokojenost. Funguje opravdu perfektně a je na ní spolehnutí, takže to byla opravdu parádní investice.

Přidat komentář

Recenzer
Logo