Měnič napětí můžete znát také pod pojmem konvertor. Jedná se o zařízení, které dokáže změnit provozní napětí z 12V nebo 24V na 230V a umožňuje tak využívat síťové spotřebiče, které jsou napájené z běžné zásuvky.
Měniče ocení zejména na cestách, vždy když budete potřebovat síťové napětí 230 V, které ale nemáte k dispozici. V tomto případě váš problém vyřeší obyčejná autobaterie nebo jiný zdroj stejnoměrného napětí a měnič. Výbornými pomocníky jsou i tam, kde dochází k výpadkům elektrické energie.
Nejlepší měniče napětí
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Soluowill NP3000-24 24V/230V 3000W | ⭐ 94 % | 9 390 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
2. | Carspa CAR 1.6KU-12 12V/230V 1600W | ⭐ 88 % | 2 658 Kč | Zobrazit | Onlineshop.cz |
3. | Compass 07116 230V/12V 120W | ⭐ 86 % | 773 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
Využití měniče v praxi
Jak již bylo řečeno, měniče umožňují napájení běžných spotřebičů v místech, kde není veden elektrický proud. Můžete je použít pro notebook, televizi, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu nebo elektrické nářadí na chalupě. Využijete je jako vlastník domácí elektrárny s fotovoltaickými panely. V tomto případě mění stejnosměrný proud ze solárních článků na střídavý o 230 V.
Měnič napětí je možné připojit na zdroj stejnosměrného napětí, například na autobaterie, a to pomocí kabelů se svorkami. Některé modely jsou však vybaveny také autozástrčkou, kterou jednoduše strčíte do zapalovače automobilu.
Typy
Nejčastěji mění napětí z 24V na 12V nebo 230V, případně k převodu napětí z 12V na 230V, nebo z 12V na 24V. Většina modelů, které jsou běžně k dostání, má výstupní napětí s modifikovanou neboli trapézovou sinusovkou.
Tento typ není vhodný pro spotřebiče citlivé na průběh napětí. Tyto spotřebiče potřebují pro svůj plynulý chod měnič s čistou sinusovkou. Tento model dodává stejný průběh napětí jako ten, který je dostupný v klasických zásuvkách.
Měnič s obdélníkovým (trapézovým) průběhem
Nejlevnější měniče, které disponují tzv. obdélníkovým průběhem, si můžete pořídit pro odporové spotřebiče, jako žárovky, nabíječky nebo jednodušší motory bez elektronického řízení. Obdélníkový měnič disponuje se ztrátou až 10%, tedy odběr z akumulátoru bude cca 1/10 příkonu spotřebiče.
Měnič s modifikovanou sinusovkou
Je vhodný pro provoz osvětlení, topných těles, nebo zařízení se spínaným zdrojem. Zde patří notebooky, počítače nebo nabíječky. Nemusí však fungovat spolehlivě se všemi druhy přístrojů. Při použití těchto měničů může docházet u určitých zařízení k vrnění nebo mírně zvýšenému zahřívání. Tato skutečnost nemá vliv na funkčnost nebo poškození zařízení.
Na tyto měniče je možné krátkodobě připojit spotřebiče, jako jsou malé lednice, mikrovlnné trouby, čerpadla, nebo třeba ruční nářadí. Není však vhodný pro složité zařízení, které pracující s regulací veličin. V tomto případě se jedná o čerpadla, plynové kotle, triakové regulátory a také citlivou elektroniku.
Měnič s čistou sinusovkou
Je vhodný hlavně pro ledničky, klimatizace a další zařízení s indukčním motorem. Je spolehlivý v kombinaci s jakýmkoliv přístrojem a zvládne i dlouhodobý provoz. Patří k těm spolehlivým a vyznačuje se menší poruchovostí a lepší dílenským zpracováním. K nevýhodám tak patří pouze vyšší pořizovací cena.
Měnič napětí s funkcí UPS
Měnič napětí s funkcí UPS funguje jako záložní zdroj. Své využití má tak při hlavně při výpadcích elektrického proudu, kdy zajišťuje stabilní přívod elektřiny. Použít ho můžete pro chod počítače, serveru, oběhových čerpadel, využití má v akvaristice nebo líhních.
Tyto přístroje jsou připojeny do sítě a nabíjí se přídavnou baterii. V případě, že dojde k výpadku elektrické energie, čerpá měnič energii z baterie a funguje jako záložní zdroj po dobu kapacity baterie. Se zapnutím elektriky se znovu přepne do původního nastavení a připojená baterie se začne dobíjet.
Výkon
Při výběru napěťového měniče je nejdůležitější správně určit jeho potřebný výkon. Zde musíte zohlednit všechny spotřebiče, které budete potřebovat k měniči připojit. U všech přístrojů je potřeba spočítat příkon ve wattech.
Obecně se doporučuje, aby byla dlouhodobá zátěž měniče 80% jeho výkonu. Dlouhodobý provoz na hranici možností tohoto zařízení, tedy na 80-100% jeho výkonu, výrazně zkracuje životnost měniče. Proto se doporučuje používat měnič se zátěží nejvíce 80% jeho výkonu v případě, že jde o občasné použití. V případě, že je zátěž kolem 50%, může být používán v nepřetržitém provozu. Toto pravidlo však neplatí pro spotřebiče s kompresorem.
Napětí a proud jednotlivých spotřebičů můžete vyčíst z výrobního štítku. Pro výpočet je třeba použít následující vzorec:
napětí (V – volt) × proud (A – ampér) = příkon spotřebiče (W – watt)
A jako příklad pro ukázku správného postupu jsou udávány hodnoty 230 V a 0,8 A. Když tedy tyto dvě hodnoty vynásobíte, získáte výslednou hodnotu příkonu, v tomto případě to je 184 W.
Pak už jen zvolíte měnič, který má alespoň 1,5–2krát větší výkon, než je příkon energeticky nejnáročnějšího spotřebiče. V našem případě by bylo nutné zakoupit měnič o výkonu 300–400 W.
Tento postup lze však použít pouze pro energeticky méně náročné přístroje se spínacím napájecím zdrojem jako například počítač, notebook nebo telefon.
Pro náročnější přístroje s komutátorem, což je například ruční elektrické nářadí (vrtačky, pily, brusky nebo vysavače), by měl být výkon měniče 2,5 – 3 krát vyšší. Pro spotřebiče s asynchronním motorem jako jsou pily, frézy, malé soustruhy nebo oběhová čerpadla by měl měnič dosahovat 6 – 8 krát vyššího výkonu.
V případě spotřebičů vybavených kompresorem jako je lednice nebo mrazák by měl mít měnič až 15 – 20 násobný výkon. Tedy pro 100W lednici se doporučuje minimálně 1500W měnič. Důvodem je kompresor, který má při náběhu vysoké startovací proudy po relativně dlouhou dobu, na což již výkonová špička měniče není schopna reagovat.
Vstupní a výstupní napětí
Při výběru měniče je nutné znát také vstupní a výstupní napětí. Měniče se používají nejčastější v automobilech, kde je vstupní napětí 12V, které je nutné přeměnit na výstupní o 230V. Nákladní automobily mají vstupní napětí 24V.
Některé měniče jsou vybaveny USB portem, který má výstupní napětí 5 V, akumulátory dobíjené ze solárních článků mají napětí 12 nebo 24V.
Cena
Kvalitní měniče jsou vybavené ochranou proti přepětí, přetížení a přepólování. Dále pak ochranou před nízkým napětím a také tepelnou ochranou. Před zapojením měniče si seznamte se vším, co tento přístroj nabízí. Vše je přehledně sepsáno v návodu k použití. Neodborná manipulace s přístrojem může vést k úrazu elektrickým proudem, v horším případě i k požáru.
Mezi kvalitní výrobky patří měniče značky Carspa, Whiteenergy, Geti nebo Soluowill. Měniče napětí můžete zakoupit v rozmezí od cca 1 000 – 10 000 Kč. Cena je odvozena od výkonu a také od toho, jestli daný typ využívá modifikovanou, nebo čistou sinusovku.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.autio.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pro mě jsou nejlepší měniče napětí od značky Whiteenergy nebo Carspa. Mám je vyzkoušené a jsou velmi spolehlivé. Pokud tedy takovou věc sháníte, pak vsaďte na tyto dvě značky.
Já mám osobní zkušenost s produktem Carspa CAR600U-242 24V/230V 600W a je fakt dobrý. Za sebe ho doporučuji.
Já tedy měnič napětí používám pro mikrovlnnou troubu a ten rozdíl je fakt znát. Kdo ještě tuhle vychytávku nemá, měl by si jí pořídit.
Doposud jsem používal měnič napětí Carspa, ale momentálně jsem pořídil Soluowill NP1200 a obrovská spokojenost. Sice byl rozdíl v ceně skoro dva tisíce, ale stálo to za to.
Je možné že tím ušetřím energii když budu chtít zapnout 400w žárovku přes měnič napětí?
Sháněl jsem kvalitní měnič napětí, na který bude spolehnutí. Nakonec jsem vzal Carspa P60-12 a dobrý.
Já tedy musím poděkovat za váš článek, který mi pomohl vybrat kvalitní, a hlavně velmi spolehlivý měnič napětí. Je to skutečně hodně velký pomocník.
Dobrý den, chtěla bych zhodnotit váš článek. Článek je velmi obsáhlý, srozumitelný a poučný. Mě hodně ulehčil práci s výběrem kvalitního měniče napětí, takže velmi vám děkuji za vaší pomoc.
Dobrý den,
je možný najít nějaký měnič, který by se dal zapojit na autozapalovač či autobaterii při nastartovanéím motoru a aby zvládnul 1600W flexku?
Dobrý den, je možné minič provozovat přes autobaterii při nastartovaném autě a jaký měnič z 12V/230V doporučujete pro napájení mrazícího pultu. Předem děkuji za informaci.