Měniče napětí (konvertory)

Měnič napětí můžete znát také pod pojmem konvertor. Jedná se o zařízení, které dokáže změnit provozní napětí z 12V nebo 24V na 230V a umožňuje tak využívat síťové spotřebiče, které jsou napájené z běžné zásuvky.

Měniče ocení zejména na cestách, vždy když budete potřebovat síťové napětí 230 V, které ale nemáte k dispozici. V tomto případě váš problém vyřeší obyčejná autobaterie nebo jiný zdroj stejnoměrného napětí a měnič. Výbornými pomocníky jsou i tam, kde dochází k výpadkům elektrické energie.

Porovnat ceny měničů napětí

Využití měniče v praxi

Jak již bylo řečeno, měniče umožňují napájení běžných spotřebičů v místech, kde není veden elektrický proud. Můžete je použít pro notebook, televizi, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu nebo elektrické nářadí na chalupě. Využijete je jako vlastník domácí elektrárny s fotovoltaickými panely. V tomto případě mění stejnosměrný proud ze solárních článků na střídavý o 230 V.

Měnič napětí je možné připojit na zdroj stejnosměrného napětí, například na autobaterie, a to pomocí kabelů se svorkami. Některé modely jsou však vybaveny také autozástrčkou, kterou jednoduše strčíte do zapalovače automobilu.

zpět k obsahu ↑

Typy

Nejčastěji mění napětí z 24V na 12V nebo 230V, případně k převodu napětí z 12V na 230V, nebo z 12V na 24V. Většina modelů, které jsou běžně k dostání, má výstupní napětí s modifikovanou neboli trapézovou sinusovkou.

Tento typ není vhodný pro spotřebiče citlivé na průběh napětí. Tyto spotřebiče potřebují pro svůj plynulý chod měnič s čistou sinusovkou. Tento model dodává stejný průběh napětí jako ten, který je dostupný v klasických zásuvkách.

Měnič s obdélníkovým (trapézovým) průběhem

Nejlevnější měniče, které disponují tzv. obdélníkovým průběhem, si můžete pořídit pro odporové spotřebiče, jako žárovky, nabíječky nebo jednodušší motory bez elektronického řízení. Obdélníkový měnič disponuje se ztrátou až 10%, tedy odběr z akumulátoru bude cca 1/10 příkonu spotřebiče.

Měnič s modifikovanou sinusovkou

Je vhodný pro provoz osvětlení, topných těles, nebo zařízení se spínaným zdrojem. Zde patří notebooky, počítače nebo nabíječky. Nemusí však fungovat spolehlivě se všemi druhy přístrojů. Při použití těchto měničů může docházet u určitých zařízení k vrnění nebo mírně zvýšenému zahřívání. Tato skutečnost nemá vliv na funkčnost nebo poškození zařízení.

Na tyto měniče je možné krátkodobě připojit spotřebiče, jako jsou malé lednice, mikrovlnné trouby, čerpadla, nebo třeba ruční nářadí. Není však vhodný pro složité zařízení, které pracující s regulací veličin. V tomto případě se jedná o čerpadla, plynové kotle, triakové regulátory a také citlivou elektroniku.

Měnič s čistou sinusovkou

Je vhodný hlavně pro ledničky, klimatizace a další zařízení s indukčním motorem. Je spolehlivý v kombinaci s jakýmkoliv přístrojem a zvládne i dlouhodobý provoz. Patří k těm spolehlivým a vyznačuje se menší poruchovostí a lepší dílenským zpracováním. K nevýhodám tak patří pouze vyšší pořizovací cena.

Měnič napětí s funkcí UPS

Měnič napětí s funkcí UPS funguje jako záložní zdroj. Své využití má tak při hlavně při výpadcích elektrického proudu, kdy zajišťuje stabilní přívod elektřiny. Použít ho můžete pro chod počítače, serveru, oběhových čerpadel, využití má v akvaristice nebo líhních.

Tyto přístroje jsou připojeny do sítě a nabíjí se přídavnou baterii. V případě, že dojde k výpadku elektrické energie, čerpá měnič energii z baterie a funguje jako záložní zdroj po dobu kapacity baterie. Se zapnutím elektriky se znovu přepne do původního nastavení a připojená baterie se začne dobíjet.

zpět k obsahu ↑

Výkon

Při výběru napěťového měniče je nejdůležitější správně určit jeho potřebný výkon. Zde musíte zohlednit všechny spotřebiče, které budete potřebovat k měniči připojit. U všech přístrojů je potřeba spočítat příkon ve wattech.

Obecně se doporučuje, aby byla dlouhodobá zátěž měniče 80% jeho výkonu. Dlouhodobý provoz na hranici možností tohoto zařízení, tedy na 80-100% jeho výkonu, výrazně zkracuje životnost měniče. Proto se doporučuje používat měnič se zátěží nejvíce 80% jeho výkonu v případě, že jde o občasné použití. V případě, že je zátěž kolem 50%, může být používán v nepřetržitém provozu. Toto pravidlo však neplatí pro spotřebiče s kompresorem.

Napětí a proud jednotlivých spotřebičů můžete vyčíst z výrobního štítku. Pro výpočet je třeba použít následující vzorec:

napětí (V – volt) × proud (A – ampér) = příkon spotřebiče (W – watt)

A jako příklad pro ukázku správného postupu jsou udávány hodnoty 230 V a 0,8 A. Když tedy tyto dvě hodnoty vynásobíte, získáte výslednou hodnotu příkonu, v tomto případě to je 184 W.

Pak už jen zvolíte měnič, který má alespoň 1,5–2krát větší výkon, než je příkon energeticky nejnáročnějšího spotřebiče. V našem případě by bylo nutné zakoupit měnič o výkonu 300–400 W.
Tento postup lze však použít pouze pro energeticky méně náročné přístroje se spínacím napájecím zdrojem jako například počítač, notebook nebo telefon.

Pro náročnější přístroje s komutátorem, což je například ruční elektrické nářadí (vrtačky, pily, brusky nebo vysavače), by měl být výkon měniče 2,5 – 3 krát vyšší. Pro spotřebiče s asynchronním motorem jako jsou pily, frézy, malé soustruhy nebo oběhová čerpadla by měl měnič dosahovat 6 – 8 krát vyššího výkonu.

V případě spotřebičů vybavených kompresorem jako je lednice nebo mrazák by měl mít měnič až 15 – 20 násobný výkon. Tedy pro 100W lednici se doporučuje minimálně 1500W měnič. Důvodem je kompresor, který má při náběhu vysoké startovací proudy po relativně dlouhou dobu, na což již výkonová špička měniče není schopna reagovat.

zpět k obsahu ↑

Vstupní a výstupní napětí

Při výběru měniče je nutné znát také vstupní a výstupní napětí. Měniče se používají nejčastější v automobilech, kde je vstupní napětí 12V, které je nutné přeměnit na výstupní o 230V. Nákladní automobily mají vstupní napětí 24V.

Některé měniče jsou vybaveny USB portem, který má výstupní napětí 5 V, akumulátory dobíjené ze solárních článků mají napětí 12 nebo 24V.

zpět k obsahu ↑

Cena

Kvalitní měniče jsou vybavené ochranou proti přepětí, přetížení a přepólování. Dále pak ochranou před nízkým napětím a také tepelnou ochranou. Před zapojením měniče si seznamte se vším, co tento přístroj nabízí. Vše je přehledně sepsáno v návodu k použití. Neodborná manipulace s přístrojem může vést k úrazu elektrickým proudem, v horším případě i k požáru.

Mezi kvalitní výrobky patří měniče značky Carspa, Whiteenergy, Geti nebo Soluowill. Měniče napětí můžete zakoupit v rozmezí od cca 1 000 – 10 000 Kč. Cena je odvozena od výkonu a také od toho, jestli daný typ využívá modifikovanou, nebo čistou sinusovku.

Tip: Zaujali vás měniče napětí? V případě, že už nějaký doma máte, tak by vás mohli zajímat elektrocentrály, powerbanky nebo pevné disky.

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

10 komentářů
 1. Reagovat
  Viktor Šedo 7.12.2020 v 11:07

  Dobrý den, používám k dodávce vody ze studny čerpadlo GRUNDFOS CU 301 ,vybavené elektronickým ovládáním. Jaký měnič z 12V/230V doporučujete. Předem děkuji za informaci. Viktor Šedo Čeladná

  • Reagovat
   JT 23.1.2021 v 20:43

   Dobrý den, popis CU 301 je zřejmě opsaný z řídící jednotky čerpadla. Čerpadlo, které je ve vrtu se jmenuje SQE.

  • Reagovat IMG 314C741B0D68 1 96x96 - Měniče napětí (konvertory)
   Maruška 3.1.2021 v 17:50

   Dobrý večer, výkon měniče napětí by měl být minimálně 6x až 8x vyšší než je odběr čerpadla.

 2. Reagovat
  Lisec 13.12.2020 v 17:15

  Dobrý večer. Četl jsem váš článek a moc mě zaujal ale nevým jaký by měl být výkon měniče v karavanu když. máme bojler na teplou vodu o výkonu 230v 600w .Děkuji Lisec

  • Reagovat IMG 314C741B0D68 1 96x96 - Měniče napětí (konvertory)
   Maruška 3.1.2021 v 17:35

   Dobrý večer, výkon měniče napětí by měl být minimálně 3x vyšší než je odběr spotřebiče.

 3. Reagovat
  Fanda 9.3.2021 v 19:59

  Dobrý večer četl jsem článek o měničích napětí je podrobný a užitečný,ale přesto se chci přesvědčit zda můj výpočet je dostatečný.Jedná se o chlazení o příkonu 270W,jestli měnič napětí se stálým výkonem 2200W a špičkou 4400W .Děkuji.

 4. Reagovat
  Aleš 30.4.2021 v 20:20

  Měnič mám v karavanu na počítač. Je tichý a jsem sním spokojený.

 5. Reagovat
  Ladislav 23.5.2021 v 11:27

  Dobrý den. Poptávám měnič12V-230V s čistou sinusovkou. Použit bude jen k nabíjení elektrokola nabíječkou se vstupem 2A,což je 460W.Poraďte co zakoupit ? Jeden problém je ovšem s umístěním měniče. Tak se ptám, v jaké max. vzdálenosti měniče od baterie lze umístit tento měnič, jedná se asi o 1metr, třeba v závislosti na průměru vodičů od baterie. Poraďte.Dík.

 6. Reagovat
  Barbora 8.6.2021 v 1:33

  Dobrý den, mám měnič v maringotce a velmi hučí a je hlučný. Je to normální?
  Děkuji

 7. Reagovat
  Jan 29.9.2021 v 0:31

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je na elektrické klávesy potřeba měnič s modifikovanou, nebo čistou sinusovkou?
  Děkuji

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz