Florbalové branky

Florbal je kolektivní hra, která je podobná lednímu nebo pozemnímu hokeji. V našich končinách je florbal velmi populární, s nadšením ho hrají děti i dospělí. Účel hry je velmi jednoduchý, hráči se snaží soupeři nastřílet co možná nejvíce gólů do branky. Nedílnou součástí hry je tak i základní vybavení. V případě florbalu se žádný neobejde bez pořádné florbalky, florbalového míče a chybět nesmí ani branka. Výjimkou je pouze brankář, který hokejku nepotřebuje.

Florbalové branky mají několik podob, první, čeho si všimne naprosto každý je rozdílná velikost branek. Rozdělit je lze na tréninkové a zápasové, popřípadě školní a pro zábavu. Kromě toho se však liší také typem konstrukce, způsobem ukotvení nebo možností složení.

Porovnat ceny florbalových branek

Typy

Florbalové branky je možné rozdělit do dvou skupin. První větší skupinu tvoří branky vhodné pro amatéry, druhou jsou pak oficiální zápasové branky.

  • Amatérská – je k dostání v několika různých velikostech a prakticky každou z nich je možné rozložit. Amatérské branky mohou mít kovovou nebo plastovou konstrukci.
  • Zápasové – oficiální profesionální brance nesmí chybět certifikát IFF. Kromě toho má branka daný přesný rozměr, který je 160 x 115 cm. Hloubka branky je 65 cm. Její součástí je stabilní svařovaná kovová konstrukce a pochopitelně nechybí ani síť.

Velikost

Florbalové branky se liší svojí velikostí. Nejmenší branky mají velikost 45 x 60 cm, největší jsou pak branky zápasové, jejichž velikost je 160 x 115 cm. Další branky mají rozměry 120 x 90, 115 x 90 a 90 x 60 cm.

Typ konstrukce

Nejdůležitější částí branky na florbal je konstrukce. Vybírat můžete mezi dvěma materiály kovem a plastem.

  • Plast – značkové plastové branky jsou k dostání pouze v rozměru 90 x 60 cm. Výhodou plastu je pochopitelně nižší hmotnost, s plastovou brankou si lépe poradí děti. Plastové branky jsou většinou skládací. Počítat však musíte s kratší životností branky.
  • Kov – tento materiál je častější a v případě kovu můžete vybírat mezi více různými velikostmi branek. Výhodou kovové branky je větší stabilita a delší životnost. Nevýhodou vyšší hmotnost. Některé kovové branky mají nohy opatřené gumou, která zabrání poškrábání povrchu.

Možnost složení

Florbalová branka zabírá nemalý prostor, a proto lze koupit také skládací branku. Tu před použitím jednoduše rozložíte a po zápase zase snadno složíte. Tuto možnost však nabízí pouze branky vhodné pro amatéry. Certifikované zápasové branky mají konstrukci svařovanou a není ji tedy možné složit.

Příslušenství

K florbalové brance lze dokoupit další příslušenství.

  • Síť – florbalová branka je dodávána jako celek, její součástí je tedy vždy síť. Ta má však svoji omezenou životnost a koupit ji můžete také samostatně. Při výběru branky se zaměřte na takového výrobce, který vám toto příslušenství umožní koupit v potřebném rozměru.
  • Bezpečnostní objímka – mezi dalším příslušenstvím najdete také objímku. Ta zajistí větší stabilitu, minimalizuje pohyb a ochrání i hrací plochu.
  • Tréninková plachta – lze jí koupit na různě velké branky. Plachta má několik otvorů a vy tak budete moci vyzkoušet střely na branku, aniž byste potřebovali brankáře.

Značka

Výrobců není mnoho a kvalitní florbalové branky jsou tak zastoupeny pouze menším počtem výrobců. Koupit můžete branku značky Eurostick, Salming, Unihoc Basic, MPS, Floorbee. Dětem pak koupíte levnou branku od Spokey nebo Stiga.

Cena

Florbalovou branku koupíte již za cca 600 Kč. Do 1 000 Kč lze koupit i set, který obsahuje 2 branky a florbalové hokejky. Tyto výrobky jsou určeny pouze dětem pro domácí použití a výběr není nijak velký. Více možností nabízí cena od 1 200 – 2 000 Kč. Zde jsou již k dostání mnohem kvalitnější branky s kovovou i plastovou konstrukcí. Oficiální branku lze koupit za 4 500 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny florbalových branek

Otázky a odpovědi

Je možné branku použít i pro jiné hry?

Florbalovou branku můžete pochopitelně používat i jako fotbalovou branku. Jestliže si budete chtít zahrát doma s dětmi nebo přáteli jen tak pro zábavu, nebudete k tomu pravděpodobně pořizovat velkou bránu.

Strefit se do malé branky vyžaduje mnohem více šikovnosti, ale i tato branka vám přinese spoustu sportovních zážitků. Vhodné je však vybrat bezpečnou a stabilní branku, u které nehrozí, že se během hry převrátí.

Jak dlouho trvá branku na florbal složit?

Sestavení konstrukce branky je poměrně jednoduché, více času vám však zabere umístění sítě. Síť je třeba na konstrukci opětovně namotat, což je již časově náročnější. Namotávat síť však budete pouze u kovových branek, plastovou branku lze složit přímo se sítí a sestavení tak zabere pouze několik vteřin.

Má účel hry vliv na velikost branky?

V případě, kdy kupujete branku domů, je výběr velikosti individuální záležitostí. Při tréninku se však zpravidla používají menší branky. Účelem je dokonalé natrénování střelby. Zápasové branky pak mají rozměr pevně daný.

Závěr

Vybrat správně florbalovou branku není až tak složité. Zohlednit byste však měli minimálně velikost branky a prostor, který můžete vynaložit pro její uskladnění. Na základě četnosti využívání a ceny, kterou jste ochotni do branky investovat, pak budete vybírat výrobní materiál. Jedinou funkci, kterou branka nabízí, je možnost složení a rozložení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.florbal4u.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vaše informace byli pro mě užitečný, děkuju.

Přidat komentář

Recenzer
Logo