Hoblíky

Nejoblíbenější typy hoblíků

Hoblík využijí všichni, kdo nějakým způsobem opracovávají dřevo. Nemusíte patřit zrovna k profesionálům, hoblík se vám bude i při menších dřevěných stavbách, kdy z jeho pomocí zbavíte dřevěné desky nebo hranoly všech třísek. Pro občasné použití si vystačíte s tradičním ručních hoblíků, moderní variantu představuje elektrický nebo aku hoblík.

Při výběru elektrického hoblíku budete muset přihlédnout k několika parametrům. Přihlédnout budete muset pochopitelně k výkonu, šířce a hloubce záběru i jednotlivým funkcím a možnostem.

Porovnat ceny hoblíků

Typ

Hoblíky se dělí podle druhu pohonu. Na výběr máte ze dvou možností. Jednodušší variantu představují ruční hoblíky, v současné době jsou rozšířenější moderní elektrické hoblíky, které upřednostňují profesionálové i domácí kutilové.

S pomocí ručního hoblíku můžete hoblovat libovolně dlouhou plochu, ve výsledku získáte vysoce kvalitní opracování bez nutnosti obrušovat případné otřepy. Elektrické hoblíky ač rychlejší a výkonnější neopracují materiál tak kvalitně a často budete muset hoblovat na dvakrát. V některých případech je nutné desky či prkna ještě obrousit.

Ruční

Ruční hoblíky ocení zejména milovníci klasiky a starého dobrého řemesla. Tyto tradiční hoblíky dnes nejsou v běžných obchodech k sehnání. Narazit na ně však můžete ve specializovaných prodejnách zaměřených na truhlařinu.

Je téměř běžné, že cena ručního nářadí bývá mnohem nižší než v případě elektrického nářadí. V případě kvalitních ručník hoblíků je však cena prakticky totožná. Ruční hoblíky jsou však menší a snadnější na přenášení.

Pracovat s nimi můžete kdekoliv, protože nebudete limitování nutností připojení na elektrickou energii. Kvalitní ruční hoblíky mají prakticky neomezenou životnost, nebudete muset řešit případný servis nebo nákup náhradních dílů. A samotné dřevo je s těmito hoblíky opracováno opravdu precizně. Práce však bude v tomto případě výrazně pomalejší a namáhavější.

Ruční hoblíky se liší tvarem a velikostí. Koupit můžete uběrák, hladík, cidič, klopkař macek nebo zubák.

  • Uběrák – je určený pro základní opracování, tedy ubírání materiálu.
  • Cidič – vhodný pro opracování tvrdého dřeva
  • Hladík – Nejjednodušší hoblík vhodný na povrch opracovaný uběrákem, ale použít ho můžete i na neopracovaný povrch.
  • Klopkař – používá se stejně jako hladík, je však doplněn o železnou část, díky které zabráníte zalamování třísek
  • Macek – dlouhý hoblík určené pro velké plochy
  • Zubák – ostří tvoří malé zuby, tyto hoblíky se používají na plochy, které se budou posléze lepit k sobě.

Elektrický

Moderní a praktický elektrický hoblík je k dostání v mnoha podobách. Jeho předností je vysoký výkon, díky kterému zvládnete dřevo opracovat rychle a kvalitně. Nevýhodou je přívodní kabel, který vás může při práci limitovat. Elektrické hoblíky se dělí do dvou skupin. Domácí dílny vybavíte kompaktním hoblíkem, profesionální tesařským.

Akumulátorový

Pokud nechcete být limitování kabelem, můžete vybrat hoblík s nabíjecí baterií. Při výběru se zaměřte především na výdrž baterie, která může být v některých případech opravdu nízká.

Přestože se akumulátorové hoblíky od těch elektrických prakticky nijak neliší, budete muset počítat s nižším výkonem. Výkon se postupně snižuje i pozvolným vybíjením baterie. Aku hoblíky jsou díky menšímu hoblovacímu záběru i hloubce vhodné spíše pro občasné použití.

Příkon

Příkon vás bude pochopitelně zajímat při výběru elektrických přístrojů. Příkon má vliv na spotřebu elektrické energie i na výkon a tedy rychlost a kvalitu opracování. Není rozumné kupovat příliš levné hoblíky s nízkým výkonem, který se pohybuje kolem 500 W.

I v domácích podmínkách by měl mít hoblík výkon v rozmezí 700 – 1 200 W. Profesionálové budou potřebovat výkonnější hoblík. V tomto případě by měl být výkon v rozmezí 1 000 – 1 300 W, ale k dostání jsou i výkonnější stroje.

Velikost příkonu určuje i množství a velikost hoblovacího záběru:

  • Hoblíky se záběrem do 10 cm mají obvykle příkon v rozmezí 600 – 1 000 W.
  • Hoblovací záběr od 10 – 20 cm vyžaduje příkon od 1 000 – 1 300 W.
  • Profesionální hoblíky mají záběr 20 – 30 cm a výkon je v tomto případě od 1 300 – 2 000 a více W.

Hoblovací záběr

Hoblovací záběr je informace o tom, jak velkou plochu na jeden zátah opracujete. Šířka hoblování je nejčastěji v rozmezí 65 – 300 mm. Hoblíky s nejmenším záběrem se řadí do skupiny hobby, nejoblíbenější domácí hoblíky mají záběr okolo 100 mm. Profesionálové i ti, kdo často hoblují širší prkna, mohou vybírat hoblíky se záběrem 200 – 300 mm.

Hloubka hoblování

To kolik materiálu budete schopni na jeden zátah ubrat, závisí z velké míry na výkonu hoblíku. Čím je vyšší výkon, tím je možné hoblovat do větší hloubky.

Dřevo je hoblování pomocí hoblovacích nožů, které jsou poháněny nejčastěji plochým převodovým řemenem. Ty se vyrábí z vysoce kvalitních materiálů, mezi které patří slinuté karbidy i rychlořezná ocel. Nože jsou sice vysoce odolné, mohou se však zničit, pokud ve dřevě zapomenete například hřebík nebo šroub.

Pro domácí využití se nejčastěji pořizují hoblíky s hloubkou kolem 3 mm, což je záběr, který vám umožní poměrně kvalitní a bezproblémové opracování.

Hloubku hoblování je možné u většiny hoblíků nastavit po milimetrech. Hloubka hoblování se u jednotlivých přístrojů pohybují v rozmezí 2 – více než 80 mm. Pro domácí využití se nejčastěji pořizují hoblíky s hloubkou kolem 3 mm, což je záběr, který vám umožní poměrně kvalitní a bezproblémové opracování.

Funkce

Elektrické hoblíky mají i několik doplňkových funkcí, které vám práci usnadní. Jednotlivé funkce má na svědomí elektronika hoblíku. K základním funkcím patří možnost regulovat otáčky. Mezi další funkce patří aretace spínače, což je možnost hoblovat i bez toho, že budete muset držet spínač.

U hoblíků oceníte i ergonomickou rukojeť, díky které vám nebude hoblík při práci klouzat.
Tlumení vibrací je schopnost, kterou některé hoblíky také nabízejí. Práce s takovým hoblíkem bude příjemnější i po delší době.

Příslušenství

K hoblíkům můžete přikoupit i nějaké další příslušenství. Některé je vhodné spíše pro časté hoblování na profesionální úrovni, jiné využijete i u domácích hoblíků.

Odsávač hoblin je vhodné v případě častého hoblování. Hoblíky, které odsávání umožňují, budete moci připojit na vysavačovou hadici. Možnost odsávání nemají tesařské hoblíky, jejichž úběr je do 4 mm.

Vodící lištu využijete i u hobby hoblíků, s její pomocí bude dřevo rovnoměrně opracované.

Vak na hobliny je praktická pomůcka, která vám umožní uložit odpad. V tomto případě odpad padá přímo do této sběrné nádoby.

Úložný kufřík je součástí mnoha hoblíků a umožní vám bezpečné uskladnění.

Stabilitu hoblíky zvýšíte pomocí montážního příslušenství. To vám umožní upevnit hoblík ke stabilní podložce.

Bezpečí při práci vám zaručí ochranné brýle a rukavice. Zapomenout byste neměli ani na vdechování prachu. Dýchací cesty si můžete chránit za pomoci průmyslového respirátoru.

Značka

Elektrické hoblíky koupíte od ověřených výrobců, ke kterým patří Bosch, Makita, Narex, DeWalt, Triton, Einhell nebo Metabo. Ruční koupíte například od značky Vorel, Stanlay, IGM, nebo Kunz.

Cena

Cena obyčejných ručních hoblíků nepřekročí 1 000 Kč. Mezi nejlevnější patří plastové hoblíky. Dražší jsou obyčejné kovové nebo dřevěné hoblíky, které koupíte do 2 000 Kč. Krásné kousky vhodné pro opravdové nadšence vás vyjdou i na 5 a více tisíc Kč.

Cena elektrických hoblíků začíná na cca 1 500 Kč. Pro občasné využití si vystačíte i s hoblíkem do 2 000 Kč. Do domácí dílny pořídíte kvalitnější hoblíky, jejichž cena šplhá i k 5 000 Kč. Profesionálové mohou koupit i hoblíky jejichž cena se pohybuje kolem 10 000 Kč.

Porovnat ceny hoblíků

Otázky a odpovědi

Co je kompaktní hoblík?

Pod tímto pojmem se ukrývá levnější hobby hoblík, se kterým si vystačíte při domácím použití. Vystačit se s ním však mohou i profesionálové, kteří nemají na hoblík přemrštěné nároky. Kompaktní hoblík je menší a jeho váha je tedy nižší.

Práce s ním tak nebude zbytečně namáhavá a potěší i nižší pořizovací cena. Mezi kompaktní hoblíky se řadí všechny stroje, jejichž šířka záběru není větší než 10 cm.

Co je tesařský hoblík?

Profesionálům je určený tesařský hoblík. S jeho pomocí ohoblujete velké plochy. Díky širšímu záběru bude hoblování rychlé a těchto hoblíků můžete počítat také s vyšším výkonem a větší hloubkou záběru. Vyšší je v tomto případě hmotnost i pořizovací cena. Záběr je u těchto hoblíků od 20 – 35 cm.

Jak zajistit dlouhou životnost hoblíku?

Aby hoblík dlouho vydržel, je třeba dodržovat správný pracovní postup a neošidit ani čištění či údržbu. Hoblujte vždy až s hoblíkem, jehož nože jsou plně roztočeny, díky tomu se vyhnete zpětnému nárazu.

Na hoblík ze začátku netlačte, nechte nože dostatečně zabrat a pak tlak na hoblík zvyšte. Dodržujte směr hoblování, hoblíky neumožňují zpětný pohyb.

Závěr

Hoblík vybírejte také podle hmotnosti. S výkonem hoblíku roste i šířka záběru a s ní hmotnost. Ačkoliv doma pravděpodobně nebudete s hoblíkem pracovat několik hodin denně, bude se vám lépe manipulovat s lehčím strojem.

Na druhou stranu však není vhodné podceňovat ani výrobní materiál. Podezřele lehký hoblík s dostatečným výkonem, bude pravděpodobně vyroben z méně kvalitních plastů.

Při hoblování se neubráníte postupnému otupování nožů. Pokud bude práce s hoblíkem náročnější a méně kvalitní, budou na vině pravděpodobně právě tupé nože. Ty můžete v některých případech vyměnit nebo otočit.

Hoblíky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (124 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vsadil jsem na osvědčenou a léty prověřenou značku, na kterou nedám dopustit a mám od ní skoro veškeré nářadí. Koupil jsem hoblík Makita 1806B a super, žádné problémy, dobře maká a celkově se s ním parádně pracuje. Jen tedy ta cena přes 9 000 korun může být pro někoho problém, ale pokud ho používáte pravidelně při práci jako já, vrátí se vám ta investice brzy zpět na zakázkách.

  2. Dříve jsem používal hoblík od značky Bosch, ale pak jsem přešel na značku Makita a to je úplně jiná liga. Myslel jsem si, že si pohorším, ale opak je pravdou, jsem velmi spokojený, protože pracuje daleko lépe než ten předchozí.

  3. Hodně mi pomohl s výběrem. Děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo