Inhalátory

Inhalování je velmi účinný způsob léčby, protože působí lokálně v místě použití. Při inhalaci tak léčebné látky neprochází trávicím traktem, ale působí přímo na místě. Léčivé látky jsou v tekuté podobě, ať už se jedná o minerální vody nebo některá chemická léčiva. Inhalátor toto léčivo promění na dýchatelný aerosol, který se pak dostává do plic.

Inhalátor využijí všichni, kdo trpí dlouhodobým kašlem, dále pak může částečně pomoci astmatikům i alergikům. Pomocí inhalátoru tak můžete vyřešit kašel, který nevyžaduje lékařský dohled, a potíže jste schopni vyřešit doma přírodními prostředky.

Není však určen pro osoby s vážnější formou onemocnění, mezi které je možné zařadit laryngitidu nebo bronchitidu, v tomto případě je nutné řešit zdravotní problém s lékařem a inhalátor používat jako prevenci nebo způsob, který může proces léčby urychlit.

Výhodou inhalátoru je na rozdíl od často využívaného napařování, bezpečné používání, které oceníte zejména v případě dětí. Vyhnete se možnému opaření horkou párou nebo vodou, používání je komfortnější a na rozdíl od páry má inhalátor lepší účinek.

Porovnat ceny inhalátorů

Nejlepší inhalátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lanaform FC LA131 Facial 91 % 720 Kč Zobrazit Electroworld.cz
2. Beurer IH 40 89 % 1 785 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Nobilis inhalační tyčinka Proti rýmě 89 % 109 Kč Zobrazit Biooo.cz
4. Omron A3 Complete 87 % 1 301 Kč Zobrazit Prozdravi.cz
5. Omron NE-C301 Duobaby 83 % 1 561 Kč Zobrazit Drmax.cz

Typy

Inhalátory jsou k dostání v několika podobách. Parní nebo také aerosolový, kompresorový i ultrazvukový inhalátor je určen pro studenou inhalaci. V případě, že budete na základě vašich zdravotní potíží preferovat teplou inhalaci, budete vybírat pouze mezi kompresorovým a ultrazvukovým typem, které jsou schopné minerální vodu rozprášit na velmi malé části.

Parní

Jedná se o vůbec nejstarší typ, topné těleso je ponořené ve vodě a tím se vylučuje vodní pára. Parní inhalátor se běžně využívá při relaxaci a je vhodný i pro kosmetické účely. Použít můžete bylinné i vonné oleje. Výhodou tohoto typu je především nízká cena.

K nevýhodám patří skutečnost, že se nedoporučuje používat při tělesné teplotě. Inhalátor je schopen vytvářet velké částice, které se nedostanou do celých plic.

Kompresorový

Inhalátor pracuje na principu trysky, k výhodám tak patří velký nebulizační výkon a s ním spojená větší produkce léčebných částic. Lze ho používat v kombinaci s různými léčivy. K nevýhodám patří hlučnější chod a větší velikost.

Ultrazvukový

Patří k tomu nejlepšímu, co je v současné době možné koupit. Produkuje velmi malé částečky, ale není schopen zcela zpracovat tuhá olejová léčiva. Výhodou je i tichý chod a snadné přenášení.

Dětský

Dětský inhalátor je k dostání ve všech podobách. Funkce jsou stejné a v kombinaci se správnou velikostí masky ho mohou používat i dospělí. Od běžných přístrojů se inhalátory odlišují designem, který má děti zaujmout a zbavit případného strachu.

Velikost částic

To jaký inhalátor bude tím nejlepším pro vás, záleží především na velikosti částic, které je schopen produkovat. Zde platí jednoduché pravidlo, čím menší částice jsou, tím hlouběji se dostanou.

Inhalátory, které produkují velké částice 10 – 14 mikromilimetrů, mohou léčit horní cesty dýchací, tedy nos, hrtan, hltan, jícen a zmírňuje průběh laryngitidy.

Inhalátory, které produkují menší částice 6 – 9 mikromilimetrů, vyléčí horní cesty dýchací i dolní část cest dýchacích kam patří průdušnice a průdušky. Využít je můžete při zánětu průdušek a bronchitidě.

Inhalátory, které produkují nejmenší částice 1 -5 mikromilimetrů, léčí i plicní sklípky. Využít je můžete také jako doplňkovou léčbu při zápalu plic.

Nebulizační výkon

Je parametr, který označuje rychlost rozprašování léčiva a je udáván v ml/min. Čím je rychlost vyšší, tím rychleji bude proces inhalace u konce, což oceníte opět zejména v případě dětí. Nebulizační výkon se pohybuje v rozmezí 0,2 – 0,5 ml / min. Některé inhalátory jsou vybaveny funkcí, která umožňuje rychlost rozprašování nastavit.

Objem

Objem je také při výběru velmi důležitý. Pro to, abyste vybrali správnou velikost, je třeba znát velikost jedné dávky léčiva. Tuto informaci je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem. Na základě jeho doporučení pak můžete vybírat správnou velikost.

Objem se nejčastěji pohybuje v rozmezí 7 – 12 ml. Pokud bude mít inhalátor menší velikost, neznamená to, že ho nemůžete využívat, budete jen muset léčivo doplnit a proces inhalace zopakovat.

Příslušenství

Součástí balení je často několik velikostí masek, díky tomu je možné, aby inhalátor používalo více osob. Masky v různých velikostech by vám měl výrobce umožnit dokoupit také samostatně.

Z dalšího příslušenství můžeme jmenovat trubici nebo rozprašovací část. Nejen na cesty se vám bude taška nebo úložný box, který vám bezpečné uskladnění inhalátoru.

Způsob inhalace

Pro zmírnění zdravotních obtíží můžete využít studenou a teplou inhalaci.

  • Studená inhalace – v tomto případě má roztok teplotu 22 – 26 stupňů. Nejčastěji se využívá při různých respiračních onemocněních, zánětu hrtanu, zánětu průdušek, laryngitidě, bronchitidě i hlubokém zápalu plic.
  • Teplá inhalace – probíhá při teplotě roztoku v rozmezí 38 – 42 stupňů. Teplá pára, kterou inhalátor vytváří, využijete k prokrvení sliznic. Díky tomu je teplá inhalace vhodná při léčbě rýmy.

Nástavec

Při výběru vhodného nástavce hraje svou roli věk i zdravotní komplikace. Na výběr máte ze dvou možností a to masky nebo náustku.

Maska

Jedná se o universální variantu. Využijete ji při ošetření horních dýchacích cest a to při vdechování nosem. Pakliže budete vdechovat ústy, budete léčit dolní cesty dýchací. Maska je vhodná pro inhalaci dětí a upřednostnit ji můžete také při ošetřování starších a mentálně postižených uživatelů.

Náustek

Náustek je při inhalaci nutné držet v ústech a důležité je i správné dýchání. Jeho používání je tedy možné pouze u osob, které tuto techniku zvládnou. Obecně jsou to starší děti a dospělí. Je vhodnější při kašli, laryngitidě nebo astmatu.

Co inhalovat?

Inhalovat by se mělo dle doporučení 1x denně po dobu 5 – 10 minut v případě, kdy se jedná o preventivní inhalaci. V případě prvních zdravotních obtíží a jako prevence při astmatu je vhodné inhalovat 2 – 3 x denně. Inhalace by měla probíhat v klidu, dětem ji pak můžete zpříjemnit sledováním televize, nebo četbou knihy.

Inhalovat můžete minerální nebo slanou vodu, doporučené množství na jednu inhalaci je do 10 ml. Pro inhalaci se doporučuje používat Vincentku nebo Bílinskou kyselku. Inhalovat můžete také lázeňskou minerální vodu a to jako prevenci i při běžných obtížích. Vystačit si můžete také se slanou vodou, kterou připravíte z 1 litru vodu a 9 g soli.

K inhalaci je určený také roztok chloridu sodného, a dále pak látky s mukolytickým účinkem, které je možné roztokem chloridu solného ředit. Sem patří například běžně dostupná léčiva jako Bromhexin, Ambrobene nebo Mucosolvan.

Naopak sporné je používání různých éterických olejů. Zatímco někdo jejich používání nevylučuje, jiný je naopak v žádném případě nedoporučuje. Proto je jejich možné používání vhodné nejprve konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

Značka

Inhalátory nabízí značky jako Laica, Omron, Beurer, Sanitas nebo Respira. Inhalátor na Vincentku je možné koupit od Nimo, Intec, Norditalia nebo Vapinal.

Cena

Inhalátor není nijak nákladné zařízení. Ty nejlevnější koupíte již za cca 1 200 Kč. Zlatou střední cestu tvoří cenové rozpětí 1 500 – 2 000 Kč. Nejdražší modely je možné koupit do 3 500 Kč.

Porovnat ceny inhalátorů

Otázky a odpovědi

V čem se liší inhalace od napařování?

Pomocí napařování můžete léčit horní a střední část dýchacích cest. Pára se skládá z větších částic. Inhalátor je schopen vyrobit asi o 1/3 menší částice, které se následně dostanou do celých plic. Sliznice jsou s pomocí inhalátoru zvlhčovány, minerální látky mají pozitivní dopad na obranyschopnost.

Jak pomáhá inhalace při astmatu?

Astma je onemocnění průdušek, kvůli zúžení dýchacích cest při něm dochází k záchvatům kašle a dušnosti. Inhalace v tomto případě plní funkci preventivní ochrany.

Pro předcházení astmatickým záchvatům se doporučuje provádět inhalaci 2x denně 15 minut v kombinaci s vhodným léčivem. V tomto případě využijete studenou inhalaci.

Co je nebulizátor?

Jedná se o elektrický inhalátor, který vytváří jemnou mlhu. Nebulizátory jsou k dostání jako ultrazvukové nebo kompresorové přístroje, které se liší pouze principem fungování, avšak oba typy umožňují kvalitní inhalaci. Nevýhodou kompresorových nebulizátorů je hlučnější chod, na druhou stranu mají delší životnost.

Závěr

Na běžnou inhalaci jsou nejideálnější ultrazvukové inhalátory. Jestliže budete inhalovat léčiva, bude vám nejvíce vyhovovat kompresorový inhalátor. V případě potíží vám může inhalátor předepsat váš ošetřující lékař.

V tomto případě máte nárok na příspěvek od zdravotní pojišťovny. Jestliže si přístroj pořídíte pro prevenci sami, vždy jeho používání se svým lékařem nejdříve konzultujte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.proalergiky.cz, www.medihum.cz, www.wikipedia.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

12 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mě zaúkolovala manželka, abych sehnal co nejvhodnější inhalátor pro teplou inhalaci na rýmu. No pro mě to je absolutně neznámá oblast, takže jsem zasedl k počítači a snažil se něco najít prostřednictvím internetového vyhledávače, který mě nakonec odkázal na váš článek. Moc mi to pomohlo s výběrem, za což děkuji.

  2. My máme vyzkoušen Laica MD6026 ultrazvukový inhalátor a musím uznat, že nás mile překvapil, ačkoliv neměl zrovna nejlepší hodnocení. Určitě svůj účel splňuje na jedničku, jsem s ním velmi spokojeni a za sebe můžeme jedině doporučit.

  3. Inhalátor jsem sháněl pro svoji paní, protože měla zdravotní problémy. Nakonec jsem díky vašemu článku pořídil Omron C102 Total a byla moc spokojená, hodně jí pomohl.

  4. A co mesh inhalátory?

  5. Stručně a jasně popsáno jak to funguje. Super

  6. Koupil jsem nedávno tento inhalátor od značky Omron C102 Total a je super. Určitě doporučuji si ho pořídit.

  7. Děkuji za výborný článek, velmi mi pomohl v rozhodování, jaký typ přístroje bude pro mě ten pravý.

  8. Stručné, přehledné moc pěkně napsané.

  9. Koupila jsem si nedávno tento inhalátor Omron C28p Comp Air a splnil všechno, co jsem očekávala od produktu.

  10. Výborně napsaný článek o inhalátorech.

Přidat komentář

Recenzer
Logo