Každý to známe. Koupíme si oblečení, které se nám líbí a jsme nadšení. Jenže po čase používání se na našem oblečení začnou tvořit žmolky. Bohužel, žmolkům se prostě nevyhneme, ani kdybychom chtěli. Mnohdy máme i tendenci oblečení se žmolky vyhodit, protože máme pocit, že nejdou odstranit. To je ale velká chyba, žmolků se dá jednoduše zbavit pomocí několika rad.
Proč se tvoří žmolky?
Žmolky jsou důsledkem častého nošení/používání. Nejčastěji se objevují na nejvíce namáhaných místech oblečení (například v oblasti rukávů či ramen). Nejvíce tvorbou žmolků trpí vlněné oblečení a textilie s umělými vlákny.
Jak vznikají žmolky?
Tím, že se oblečení tře a zauzluje se s ostatními vlákny, se vytvoří žmolek.
Kde všude mohou žmolky vznikat?
- na matraci
- na oblečení
- na dekách a podobně
Jak odstranit žmolky?
Odstranění žmolků se mnohdy může zdát jako nadlidský výkon, naštěstí však existují způsoby, jak je z věcí dostat a zbavit se jich.
Nůžky
Tato metoda by asi napadla skoro každého jako první. Platí ovšem pouze na ty větší žmolky (tzv. „chuchvalce“ například na kabátech, nebo svetrech). Při stříhání je nutné dávat dobrý pozor, abychom v látce neudělali dírku.
Houbička na nádobí
Houbička na nádobí se může zdát jako hotový kouzelník a může vás zachránit od žmolků. Dá se využít dokonce dvěma různými způsoby. U prvního způsobu stačí navlhčit abrazivní stranu houbičky a potírat látku. Žmolky se na houbičku nachytají. Pokud jsou ale žmolky a chuchvalce větších rozměrů, stačí si vzít drátěnku a navlhčit ji. Je ale důležité dávat při čištění pozor, abychom nějakým způsobem nepoškodili látku.
Silonky
U silonek byste to asi nečekali, ale žmolků vás zbaví téměř okamžitě. Stačí si natáhnout na ruku nějaké starší silonkové punčochy, které už nepoužíváte a přejíždět po žmolcích odshora dolů. Na silonky se nachytají všechny žmolky.
Žiletka
Žiletka se také dá použít na žmolky, nicméně jenom na menší. Stačí si vzít žiletku a přejíždět po oblečení. Nepoužíváme však žiletku na polyester.
Izolepa/lepící páska
Namotáme izolepu lepící plochou nahoru. Postupně přidáváme na látku a strháváme.
Suchý zip
Pokud máte po ruce starý suchý zip a potřebujete odstranit žmolky, právě teď pro něj můžete najít využití. Tvrdší stranu s háčky opatrně vkládáme na místa, kde jsou žmolky, dokud zip není plný žmolků.
Ruční odstraňování
Žmolky se sice dají odstranit i ručně, ale pokud je jich moc, nejspíše s odstraňováním ztratíte trpělivost, proto bych doporučila radši některou z metod výše.
Odžmolkovač
Pokud neradi zkoušíte nové rady, nejjednodušším řešení pro vás bude pořídit si odžmolkovač. Ten spolehlivě odstraní žmolky z oblečení během několika minut. Hodí se například pokud spěcháte do práce a nechcete odžmolkování věnovat více než jen pár minut.
Shrnutí
I když máte pocit, že s oblečením posetém žmolky se nedá nic dělat, pouze vyhodit, není to pravda. Žmolky se dají spolehlivě odstranit některou z metod výše. Při každé odstraňování žmolků musíme dávat pozor, být opatrní a odstraňovat žmolky postupně a jemně, to je prostě základ.
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Zdroje: www.cleany.cz, www.dobrytextil.cz, www.vesna.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já zvolila odžmolkovač, protože mi to připadá nejjednodušší, i když je pravda, že se s ním člověk nedostane tak úplně všude. Takže už jsem zkusila i silonky a lepící pásku, no a světe div se, ono to fakt skvěle funguje, ani bych tomu nevěřila. Nejvíc ty silonky, to bylo překvapení jak fungují.