Jídlonosiče jsou speciální několikapatrové nádoby, které se používají k přenášení hotového oběda. Využít je můžete v jakékoliv domácnosti, budou pro vás k nezaplacení v mnoha situacích.
Jídlonosič je velmi jednoduchý a nelze od něho příliš očekávat, avšak i tento výrobek je díky své oblíbenosti na trhu zastoupen v několika podobách. Kromě toho se na výrobu jídlonosičů používají různé materiály, které se pak liší v dalším používání. V nerezovém jídlonosiči bude jídlo déle teplé, plastový vám pak umožní pokrm ohřát v mikrovlnné troubě popřípadě zamrazit v mrazničce.
Právě proto, že každý jídlonosič vám umožní trochu odlišné používání a každý můžete využívat v jiné situaci je vhodné, zjistit si o tomto výrobku alespoň několik základních informací. Poté již budete s jistotou vědět, který výrobek je pro vás tím pravým, nebo zjistíte, že se ve vaší domácnosti využije i více různých výrobků.
Typy
Jídlonosiče jsou velmi často spojovány se staršími občany, které je využívají při donášce obědů. Tyto nádoby jsou však k dostání v mnoha různých podobách a ve velkém je používají děti i dospělí. Proto se nejprve podíváme, co vše současný trh nabízí.
Jídlonosič
Klasické jídlonosiče mají obvykle 2 – 4 patra a jsou určeny k přenášení celého oběda. Jedna nádoba je určena na polévku, do druhé pak můžete dát zbytek oběda, popřípadě rozdělit hlavní chod a přílohu. 4 patro využijete k přepravě salátu nebo dezertu. Nádoby jsou vyrobeny z plastu nebo nerezu, vhodné jsou pro děti i dospělé.
U těchto modelů si ověřte, jakým způsobem lze nádoby otevírat a přenášet. Dětem budou pravděpodobně více vyhovovat lehčí a snadněji ovladatelné plastové jídlonosiče. Dospělí si hravě poradí i s bytelnějšími nerezovými nádobami. Ani jedné verzi by nemělo chybět ucho k bezpečnému přenášení.
Jídlonosič s termoobalem
Náročnější mohou sáhnout po jídlonosiči, jehož součástí je i termooobal. Zpravidla nerezový jídlonosič můžete celý vložit do speciálního plastového termoobalu. Ten udrží potraviny delší dobu teplé a používat ho můžete také samostatně jako další nádobu.
Druhou možností jsou pak jídlonosiče nebo plastové nádoby, které lze vložit do termotašky. Součástí obalu je účinná termoizolační aluminiová vložka. Výhodou plastových nádob je, že je můžete vložit do lednice, mrazničky i mikrovlnné trouby a potraviny díky tomu uchováte dlouhou dobu v požadované teplotě.
Ešus
Ani ešus není nutné nijak dlouze představovat. Ešusy jsou oblíbené především u trampů a všech, kdo rádi tráví čas pobytem v přírodě. Ešus budou potřebovat také malí skauti nebo děti, které navštěvují prázdninové tábory, používat je můžete při kempování, kde vám nahradí talíř.
Ešus je zpravidla složen z 3 nádob, ale i v této kategorii najdete dvoudílný nebo naopak čtyřdílný set. Balení mnohdy obsahuje i lžíci, popřípadě celý příbor a hrnek. Na výrobu prvních ešusů se používal hliník, dnes se ešusy vyrábí také z oceli, nerezu nebo titanu.
Elektrický box
Na cestách lze používat ohřívací box, tyto moderní jídlonosiče lze napájet pomocí 12 V i 230 V. Díky tomu je můžete používat v autě, doma, na chalupě, studentských kolejích atd. Také v tomto případě máte k dispozici několik plastových nádob, které se vejdou do praktického obalu. Součástí výrobku pak bývá také příbor a potřebné kabely.
Elektrické boxy jsou na trhu zastoupeny v menším počtu, liší se objemem nádob i příkonem. Jejich součástí bývá zpravidla pouze LED kontrolka, která se při uvedení do provozu rozsvítí. Samotné použití je pak velmi jednoduché.
Materiál
Na výrobu se používají různé materiály. V největším zastoupení jsou nerezové nebo plastové jídlonosiče. Najdete i tradiční hliníkové nebo naopak moderní titanové nádoby.
Nerez
Tento materiál se používá na výrobu jídlonosičů i ešusů. Nerezové nádoby jsou velmi oblíbené, snadno se udržují, mýt je můžete v myčce. Nerez je zdravotně nezávadný materiál, který není náchylný k mechanickému poškození a vyznačuje se dlouhou životností. Nerezové nádoby můžete umístit do lednice, avšak pokrm si v tomto materiálu neohřejete v mikrovlnné troubě. Zmínit můžeme i o něco vyšší hmotnost, ale i s nerezovým jídlonosičem si velmi dobře poradí malí strávníci.
Plast
Plast je považován za méně kvalitní materiál, avšak v případě jídlonosiče můžete využívat i mnoho výhod. Plastové nádoby lze vkládat do lednice, mikrovlnné trouby, mrazničky i myčky na nádoby. Kvalitní plastové nádoby je možné používat při teplotách od -40 ° C do + 90 ° C Díky tomu jsou plastové jídlonosiče velmi oblíbené.
Plast je však méně odolný materiál a nepoužívá se na výrobu ešusů. U plastu vždy dbejte na výrobce. Nekvalitní materiál může být zdravotně závadný, při ohřevu nádoby může docházet k uvolňování nebezpečných toxických látek. Nekvalitní plastová nádoba se rovněž může vlivem tepla deformovat. Kvalitní nádoby můžete vkládat do myčky, méně kvalitní je nutné mýt v ruce. Nevýhodou plastu je i pohlcování pachů.
Hliník
Jídlonosiče a ešusy vyrobené z hliníku jsou lehké a hliníkové nádobí je stále velmi oblíbené. Jeho další výhodou je dlouhá životnost a nízká pořizovací cena. Hliník je velmi dobrý tepelný vodič, což však u jídlonosiče ani ešusu nevyužijete. Hliníkové nádoby nelze mýt v myčce a poškrábat je můžete pomocí ostrých předmětů.
Dočíst se můžete i o škodlivosti hliníků, toto téma se však týká klasického nádobí vyrobeného z hliníku. Zde traduje názor, že při zahřívání se mohou do potravin uvolňovat škodlivé látky. Jídlonosič ani ešus však nebude vkládat do trouby ani ohřívat na plotně, proto tyto obavy pusťte z hlavy. O oblíbenosti hliníkových ešusů hovoří velké zastoupení na trhu.
Titan
Jídlonosiče a ešusy vyrobené z titanu patří k tomu nejdražšímu, co můžete koupit. Výhodou tohoto materiálu je především vysoká odolnost a nízká hmotnost. Tento materiál je ideální pro ty, kdo se pohybují v extrémních podmínkách. Titan je odolný vůči všem biologickým i chemickým látkám, které mohou být v potravinách obsaženy. Výhodou je i snadné čištění.
Objem
Klasické jídlonosiče mohou mít 2 – 4 nádoby. Jednotlivé nádoby mají stejné i odlišné velikosti. Mnohem častěji narazíte na variantu se stejně velkými nádobami, v případě, kdy je velikost rozdílná, je největší nádoba vhodná na polévku, menší nádoby na hlavní chod a dezert. Jídlonosiče mohou mít objem od 1 – 2,5 litru. Ešusy mývají objem okolo 1,25 litru.
Značka
Výrobců jídlonosičů je celá řada. Oblíbené jsou výrobky značky Lamart, Orion, Tefal, De Gusto, Banquet, APT, Tescoma, či Home Element. Ešusy nabízí Toro, Var, Yate, MFH nebo třeba Esbit. Elektrickou variantu koupíte od Maxxo, InnovaGoods, De Gusto, Noveen, APT nebo Cappa.
Cena
Nejlevnější jídlonosiče stojí okolo 200 Kč. Koupit můžete menší nerezové i plastové výrobky. V rozmezí 300 – 500 Kč je výběr opravdu velký a zvolit můžete i netradiční a ojedinělý vzhled. Prakticky stejná je i pořizovací cena ešusů. Dražší jsou pouze elektrické jídlonosiče, zde se cena pohybuje nejčastěji od 600 – 1 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Co jídlonosič nabízí?
Tyto výrobky jsou opravdu jednoduché a zpravidla vám žádný bonus nenabídnou. Výjimkou je skutečnost, že zatímco některé budete muset používat vždy jako komplet, jiné umožňují bezpečně přenášet menší počet nádob.
Co je materiál bez BPA?
Plastové jídlonosiče se vyrábí z polypropylenu, což je kvalitní a odolný plast. U některých se pak můžete dočíst, že neobsahují BPA. Tyto nádoby jsou velmi kvalitní a mají řadu výhod, které vám levnější a méně kvalitní plast nenabídne. Plastové nádoby jsou více náchylné k nasávání pachů, avšak v případě kvalitního materiálu tuto skutečnost řešit nemusíte. Dražší plastové nádoby pak mají mnohem kvalitnější těsnění.
Co je anodizovaný hliník?
Hliník je pro mnohé méně kvalitní a zdraví škodlivý materiál, proto výrobci přišli s eloxidovaným nebo také anodizovaným nádobím. Nádobí vyrobené z anodizovaného hliníku má speciální povrchovou úpravu, která se provádí pomocí elektrického proudu.
Tímto způsobem se vytvoří ochranná vrstva. U tohoto nádobí si můžete být naprosto jistí zdravotní nezávadností a větší odolností. Současně však zůstávají i další přednosti hliníku, tedy dobrá tepelná vodivost a nízká hmotnost. Z tohoto materiálu se vyrábí hrnce, kastroly nebo právě ešusy.
Závěr
Nejoblíbenější jsou v současné době plastové jídlonosiče, jejichž nádoby můžete ohřívat v mikrovlnné troubě i zamrazovat v mrazáku. U tohoto materiálu si vždy ověřte, že neobsahuje BPA. Druhým nejoblíbenějším materiálem je nerez a bez obav můžete používat i hliníkové ešusy.
Velikost volte podle vlastní potřeby, zatímco jedni si pohodlně vystačí s jídlonosičem, který se skládá ze dvou nádob, jiný naopak ocení velký jídlonosič se čtyřmi nádobami. Největší pohodlí budete mít u nádob, které lze mít v myčce.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Zajímalo by mně, kde je možné zakoupit náhradní držadlo k plastovému jídlonosiči (combi2x nádoba 1l, 1x nádoba1,5l. Mám již dva jídlonosiče které nelze použít, držadla praskla, náhradní nelze sehnat. Děkuji za odpověď.
Připravuji si s sebou do práce menší porce, takže se mi hodil jídlonosič. Objednala jsem si Lamart tempo a dobré. Splnil veškerá moje očekávání, dobře pasuje do sebe a dost se do jednotlivých pater vejde.
Manžel si pravidelně nosí jídlo do práce, takže jsem mu objednala jídlonosiče. Vzhledem k tomu, že občas nějaký zapomene v práci, vzala jsem jich rovnou víc, aby bylo na střídačku. Je to skvělá pomůcka.
Já si dělám do práce svačiny i obědy, takže sem pořídila jídlonosič, abych to měla do čeho vůbec dát. V práci pak jen oddělím příslušné patro a mám vystaráno.
Do jídlonosiče jsem investovala, abych si mohla do práce nosit jídlo na celý den, protože chodit den co den do restaurace je pro mě něco nemyslitelného. Pořídila jsem od Orionu se 4 patry a jsem velmi spokojená.