Mrazáky

Nejoblíbenější typy mrazáků

Přijít na správné skladování a uchovávání potravin trvalo lidem celá tisíciletí. Za tu dobu se vystřídali nejrůznější způsoby uchovávání potravin jako nasolování, sušení na slunci, zavařování a následně mražení. Samozřejmě i dnes dochází k pokroku v uchovávání potravin, protože řada nových mrazniček má stále dokonalejší funkce.

Porovnat ceny mrazáků

Nejlepší mrazáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch GSN54AWDV 100 % 18 990 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Whirlpool UW4 F2Y WB F 95 % 10 178 Kč Zobrazit Spořílek.cz
3. Whirlpool WH1410 A + E 91 % 4 490 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Amica GS 15600W 90 % 7 927 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Whirlpool UW8 F2C XBI N 88 % 12 490 Kč Zobrazit Allegro.cz

Jak vybrat mrazák?

Při výběru nové mrazničky bychom měli zvážit několik základních parametrů, aby následně, co nejlépe splňovala naše očekávání.

Velikost

První z otázek, kterou si většinou pokládáme, je ohledně velikosti mrazáku. Každý z nás je limitován rozdílnými prostory, někdo má malý byt, jiní pak velký dům. Musíme si tak dopředu určit, kam můžeme mrazák umístit a následně se pak zamyslet nad objemem, který si pořídíme.

Dříve se říkávalo, že je lepší mít plný menší mrazák než používat velký, ale mít jej poloprázdný, protože to zhoršuje jeho funkčnost. V současné době se již u moderních typů nedoporučuje mít narvané mrazničky, protože pak nedochází k rovnoměrné cirkulaci vzduchu a mraznička pak má tendenci se namrzávat.

Samozřejmě, že existují obecná doporučení k velikosti mrazáku podle počtu členů domácnosti. Obecně se udává, že na jednu osobu bychom měli počítat s objemem 40–60 litrů. Toto číslo je však diskutabilní, protože někteří lidé mrazí úrodu zeleniny ze záhonku či ovoce ze zahrady, aby jim zelenina a ovoce déle vydrželo.

Pak jsou tu i lidé, kteří si jezdí nakoupit méně často, než je běžné, protože bydlí daleko od města a podobně. Mrazáky se většinou dělí na malé mrazáky do 150 litrů, střední mrazničky s objemem 150-250 litrů a velké s kapacitou nad 250 litrů.

Typy mrazáků

Když už víme, jak objemný mrazák budeme vybírat a kam jej umístíme, začínáme mít jasno i o vhodném typu mrazáku do naší domácnosti. Typy mrazáků dělíme podle dvou základních parametrů:

Podle konstrukce

Nejčastěji rozlišujeme typ mrazáku podle jeho konstrukce, respektive podle toho, jak jej otevíráme na dva základní typy, kterými jsou mrazáky:

Šuplíkové mrazáky

Šuplíkové mrazáky jsou někdy nazývány také jako skříňové mrazáky, protože se otevírají zepředu jako skříň. Vnitřní konstrukce mrazáku je pak řešena policemi nebo praktickými plastovými šuplíky. Díky tomuto vnitřnímu uspořádání jsou tyto typy mrazniček velice přehledné.

Navíc jsou skříňové mrazáky méně náročné na prostor, protože jsou orientovány na výšku. Skříňové mrazničky jsou často součástí chladniček amerického typu, prodávají se však i jako samostatné.

Pultové mrazáky

Pultové mrazáky jsou koncipovány jako hluboké truhly a otevírají se směrem nahoru. Jedná se zpravidla o mrazáky s větší kapacitou. Velkou výhodou oproti skříňové mrazničce je jejich lepší tepelná izolace a tím pádem i menší spotřeba elektrické energie. Navíc tím, že jsou potraviny uloženy u dna mrazáku, nestihnou se tak rychle ohřát, takže déle vydrží, protože nejsou tak často vystaveny teplu.

Na druhou stranu jejich nevýhody tkví v tom, že nejsou vhodné pro starší lidi nebo osoby s problémy s páteří, protože je nutné se do nich hluboce ohýbat.

Dále jsou také trochu nepřehledné, protože vždy budou některé potraviny úplně až na dně mrazáku a abyste se k nim dostali, musíte část mrazáku prostě přeskládat. Rovněž je nutné říct, že v poměru prostoru, který svou plochou zabírají nabízí znatelně nižší kapacitu než mrazničky skříňové.

Podle umístění

Typ mrazáku podle umístění se začal rozlišovat až s příchodem vestavěných spotřebičů do kuchyní. Každý z těchto typů mrazáků má samozřejmě také své výhody i nevýhody.

Vestavěné mrazáky

Vestavěné mrazničky mají zpravidla šuplíkovou nebo skříňovou konstrukci a skvěle zapadnou do jakéhokoli interiéru, protože jsou umísťovány do skříní vyráběných k tomuto účelu, aby ladily s kuchyní.

Nevýhodou tohoto umístění mrazáku je problematičnost jeho přesouvání, či skutečnost, že se občas stává, že když měníte mrazák, musíte vyměnit i skříň a nemůžete sehnat odpovídající design.

Volně stojící mrazáky

Volně stojící mrazáky jsou dostupné jak v šuplíkové verzi, tak ve verzi pultové. Volně stojící mrazničky se používají v kuchyních či jiných místnostech, když plánujeme možné přesouvání v prostoru. Mnohdy si je pořizují i lidé v podnájmech, aby se je mohli v případě stěhování bez problémů vzít s sebou.

Parametry

Teď když už jsme si udělali obrázek, o tom, jaký typ mrazáku a jakou velikost chceme či potřebujeme, je na řadě si projít pár základních parametrů podle kterých vybírat.

Mrazicí výkon

Jako jeden z prvních důležitých parametrů nás zajímá mrazící výkon dané mrazničky. Tato vlastnost nám udává, kolik kilogramů potravin je schopna lednička za den zmrazit na teplotu -16°C. Mrazící výkon je značen hvězdičkami (*). Přičemž platí, že více hvězdiček značí vyšší mrazící výkon. Při nákupu mrazničky tak doporučujeme volit mrazničku se značením ****, či minimálně ***.

Klimatická třída

Je parametrem, který nám určuje, do jaké teploty je vhodné mrazák pro optimální funkčnost umístit. V praxi rozlišujeme čtyři základní třídy, které se značí ST, SN, T a N. ST zde znamená subtropické podmínky s teplotou v rozpětí 18-38 °C, SN pak znamená subnormální podmínky s teplotním rozpětím 10-32 °C, N vyjadřuje normální podmínky o teplotě 16-32 °C a T pak značí tropické podmínky s teplotami 18-43°C.

Akumulační doba

Vyjadřuje, jak dlouho nám vydrží potraviny zmražené po výpadku elektrické energie nebo poruše přístroje. Obecně tak můžeme říct, že čím delší je akumulační doba, tím lépe je mraznička izolovaná, a tedy i úsporná.

Hlučnost

Je důležitým ukazatelem, pokud budeme umisťovat mrazák do prostoru, kde se běžně zdržujeme. Aby nás mraznička nerušila nadměrným hlukem měli bychom vybírat modely s hlučností do 50 dB.

Energetická třída

Jak asi všichni víme energetická třída nám udává energetickou náročnost spotřebiče. Energetická třída se označuje symboly A+++ až G. Kde A+++ znamená nejnižší spotřebu a G nejvyšší spotřebu. Samozřejmě, že zde platí, že třída A+++ je nejlepší volbou, ale pokud by se vám líbil cenově dostupnější mrazák třídy A++ nemusíte se hned obávat, že s tímto modelem spálíte mnohem více energie.

Běžný uživatel pozná rozdíl ve spotřebě na účtu za elektřinu jen v rozdílu několika desítek korun ročně. Volit nižší třídu třeba A radši již nedoporučujeme, protože zde už může být rozdíl ve spotřebě energie poměrně značný. Sledování energetické náročnosti doporučujeme právě u spotřebičů jako je mraznička či chladnička, protože tyto spotřebiče jsou v provozu neustále.

Funkce

Vyznat se v rozsáhlé nabídce pokročilých funkcí u dnešních mrazniček se může zdát poměrně náročné, protože se na trhu objevují stále nové názvy dalších a dalších vylepšení. Společně se tak podíváme, alespoň na ty nejdůležitější.

Funkce alarmu

Neboli upozornění na otevřené dveře je velice praktická, protože nás zvukovou výstrahou upozorní třeba na špatně dovřené dveře, a kromě úspory energie tak chrání především naše potraviny.

No Frost

Je dnes velice oblíbenou funkcí, kterou si prostě každý zamiluje. Asi si pamatujete, že u starších mrazniček ráda vznikala hrubá námraza, kterou bylo nutné neustále odstraňovat, aby netrpěl výkon mrazničky.

Bez námrazový provoz mrazáku je zajištěn rozháněním suchého vzduchu uvnitř mrazničky. Je pravdou, že mrazáky s funkcí No Frost mají trochu vyšší spotřebu energie oproti mrazákům bez ní, ale tato spotřeba je srovnatelná s mírně namrznutým mrazákem.

Super Frost

Je funkce rychlého mrazení, která se hodí zejména tehdy když zapnou elektřinu po výpadku nebo když domů donesete větší nákup a potřebujete potravin zamrazit.

Navíc rychlé mrazení pomáhá v uchovávání vitamínů a dalších výživných látek v potravinách. Super Frost funguje tak, že po jejím aktivování teplota v mrazničce prudce poklesne a znovu se stabilizuje na původní úrovni po dosažení ideální teploty potravin či uplynutí daného časového intervalu.

Antibakteriální ochrana

Další současnou zajímavostí mnohých mrazniček je antibakteriální ochrana, která spočívá v tom, že jsou vnitřní plochy mrazáku potaženy antibakteriální vrstvou na bázi nanostříbra, která má omezit množení bakterií či vzniku plísní.

Regulace teploty

Tedy termostat je součástí mrazniček již velmi dlouho, dříve se však teplota regulovala na základě termostatické hlavice a teploměru, které jsme si do mrazáků dávali. Dnes už můžeme regulovat teplotu přímo na displeji mrazničky.

Zámek dveří

Oceňují u mrazniček zejména rodiče malých dětí, jedná se o bezpečnostní prvek, který zamezuje řadě nehod v domácnostech. Dříve jsme se setkávali s integrovaným zámečkem na mrazničce přímo na malý klíček. Dnes je již častěji tato funkce elektronická a dá se navolit na displeji mrazáku.

Výrobník ledu

Bývá nadstandardní výbavou u skříňových mrazniček oceníme zejména v létě, kdy se chceme rychle osvěžit a nepřemýšlet nad tím, zda jsme dali zmrazit nějaké sáčky. Mnohé výrobníky ledu umí také kostky rozdrtit a můžete si tak dát i ledovou tříšť.

Základem pak bývá ledová voda, kterou mnohé mrazničky filtrují přes různé filtry jako jsou HEPA filtry. Jen je třeba si rozmyslet, zda je možné k ledničce napojit nějaký zdroj vody, protože bez toho je tato funkce nevyužitelná.

Značky

V současné době působí na trhu mnoho značek, které se věnují výrobě velkých elektrospotřebičů, včetně mrazniček. Mezi současné favority jistě patří mrazničky od značky Samsung, které mají navíc 10letou záruku na jejich kompresor.

Dalším významnými hráči na trhu s mrazničkami jsou rozhodně značky Whirlpool, Beko či Liebherr. Každá z těchto značek má svou vlastní prodejní strategii a ač mají podobné užitné vlastnosti mnoho funkcí má trochu odlišné názvy.

Ceny

Na trhu je opravdu velice široká nabídka různých mrazniček, přičemž ceny jsou značně rozdílné. Menší modely pultových mrazáků bez zvláštních funkcí si můžete pořídit již od 3 000 Kč, na druhou stranu skříňová mraznička s řadou pokročilých funkcí se může cenově vyšplhat až ke 100 000 Kč.

V případě profi mrazniček bychom se měli připravit na cenu klidně i okolo 250 000 Kč, pokud má velkou kapacitu a je zároveň i šokovým zchlazovačem.

Porovnat ceny mrazáků

Péče o mrazničky

Aby nám mraznička dlouho a spolehlivě sloužila je nutné si dát pozor na její správné umístění. Mrazničky by nikdy neměli být u topení či jiného zdroje tepla a zároveň by měly být odsunuté od zdi, aby měli dostatečnou cirkulaci vzduchu, za ideální mezeru se považuje 10-30 cm.

Odmrazování není nutné provádět v pravidelných interval, ale je vhodné mrazničku odmrazit, pokud je námraza na stěnách 5 a více mm široká. Takováto námraza již začíná výrazněji ovlivňovat provozní vlastnosti mrazáku.

Jak odmrazit mrazničku?

Mrazák odpojíme od rozvodné sítě a veškeré potraviny z mrazáku vyjmeme, osušíme utěrkou a uložíme do chladu následně začneme odstraňovat led.

Pokud je některá přihrádka či šuplík přimrzlý počkáme až led povolí. Při odmrazování nikdy nepoužívejme hrubou sílu, protože bychom mohli mrazák poškodit. Urychlit tento proces můžeme třeba vložením misky s teplou vodou do mrazáku.

Čištění a další údržba

Po odmražení je čas na čistění mrazáku. Mrazničku čistíme octovou vodou nebo speciálními přípravky. Kromě vytření všech ploch mrazničky je důležité neopomenout vyčistit i těsnění, protože právě v těchto místech jsou často nedostatky přehlíženy. Přitom právě špatně očištěné těsnění může způsobit opětovné namrzání a zbytečně si tak přiděláváme práci.

Před uvedením do zpět do provozu nejprve vnitřek mrazáku a těsnění osušíme, aby hned nedošlo k námraze a následně jej můžeme zapojit zpět do sítě.

Mrazáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czAllegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.expert.cz, www.alza.cz, www.datart.cz, www.okay.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (84 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

13 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno jsem procházela různé mrazáky, protože jsem chtěla nějaký prostorný a praktický do kuchyně, jako navýšení kapacity současných tří šuplíků u kombinované chladničky, no a nadchl mě mrazák Beko RFSA 240 M33WN. Má velmi slušnou kapacitu, kompaktní rozměry a ještě je krásně tichý, takže za mou maličkost naprosto ideální volba.

  2. Já měla radost, když jsem náhodně narazila na váš článek, který mi poradil s výběrem vhodného mrazáku. Dala jsem na vás a také na hodnocení Heuréky, no a objednala jsem Bosch GSN54AWDV, který má podle recenzí hodnocení 100 % a jsem opravdu nadšená. Mrazák je velmi prostorný, takže se do něho hodně vejde a je úplně potichu.

  3. Já jsem si objednala v internetovém elektru pultový mrazák o objemu 300 litrů a je to paráda. Hodně se do něj vejde, dokonce do něj uložím celou krabici, třeba když koupím mražené polotovary, naskládám do krabice a šup do mrazáku, rozhodně je to dobrá investice, která se vám vyplatí, zvlášť, když jste velká domácnost.

  4. Bez mrazáku už nedám ani ránu. Ukládám do něj vše, co jde, protože zavařenin, kompotů atd. už máme plno, tak dávám přebytky do mrazáku.

  5. Já preferuji značku mrazáku Bosch. Jsou vykonný, poměrně tichý, kvalitně zpracovaný, pěkný design mají a jsou prostorný.

  6. Tento článek mi hodně pomohl s výběrem mrazáku. Našla jsem pro mě, ten nejlepší mrazák a to od značky Beko RFNE312E43WN, splnil moje očekávání.

  7. Váš článek mi náramně pomohl s výběrem kvalitního mrazáku od značky Whirlpool. Děkuji vám.

  8. Reply
    Antonín Polický 14.7.2021 v 8:46

    Jak bude fungovat mrazák, který je v místnosti, kde v zimních měsících se teplota pohybuje kolem 0° až – 5°C ?
    Kdy nebudou dodrženy klimatické podmínky.

  9. Koupil jsem mojí manželce mrazák Beko RFSA 210 K30WN na Datartu. Dobře mrazí, je tichý a velmi prostorný.

  10. prosím Vás nechci kupovat mrazák -lednici potřebuji jen filtr na přívod vody do mrazáku a navašich stránkách marně hledám náhradní díly (na prodejně mně PORADILI že si takovou koupi mám vyhledat na str.e-shopu okay děkuji za radu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo