Kalač je velká dřevorubecká sekera, kterou využijete při sekání velkých i neforemných špalků. Na rozdíl od jiných seker má kalač opravdu robustní konstrukci, která vám má rozštípání dřevěných polen usnadnit. Kalač má těžkou a širokou hlavu, která dřevo rozdělí velmi efektivně. Naproti tomu klasická sekera má hlavu lehčí a užší, což oceníte při preciznějším sekání dřeva. Hlava kalače může mát hned několik podob. Ostří kalače má tupější úhel ostří, což opětovně pomáhá k efektivnímu štípání dřeva. Rukojeť je naopak delší, což přináší větší pákový efekt. Při štípání dřeva tak nebude třeba vyvíjet příliš velkou fyzickou sílu.
Ačkoliv je kalač poměrně jednoduchý nástroj, přesto byste neměli jeho výběr uspěchat. Kalač by vám měl při štípání dřeva co nejvíce vyhovovat. Zaměřit byste se měli především na hmotnost kalače, důležitá je i jeho délka. Ta ovlivňuje účinnost i pohodlí při práci. Na životnost má velký vliv výrobní materiál rukojeti. I kalače mohou mít speciální funkce, nabídnout mohou protiskluzový úchop i ergonomický design.
Typy
V základu je možné kalače rozdělit do dvou skupin podle způsobu, kterým budete moci nasadit hlavu na topůrko.
- Kalač s malým okem – topůrko budete nasazovat zespodu, podobně jako u kladiva. Poté je třeba hlavu a topůrko zajistit klínkem.
- Kalač s velkým okem – u těchto kalačů se topůrko nasazuje seshora, podobně jako u krumpáče.
Hmotnost
Hmotnost kalače má vliv na několik faktorů, zejména ovlivní způsob manipulace a účinnost při sekání. Kalače mívají nejčastěji hmotnost od 1,5 – 5 kg. S těžím kalačem bude manipulace náročnější, avšak odměněni budete větší efektivitu při štípání. Největší oblibě se těší kalače s hmotností 2,5 – 3,5 kg.
Stejně jako hmotnost je důležité i správné vyvážení. Vyváženost hlavy společně s délkou rukojeti má rozhodující vliv na minimalizaci námahy a efektivitu štípání.
Délka
I délka kalače by měla odpovídat vaším potřebám. Obvykle se délka rukojeti pohybuje v rozmezí 70 – 90 cm. Delší rukojeť vám bude moci nabídnout lepší pákový efekt, štípání dřeva tak bude efektivní i při nižším úsilí.
- Delší rukojeť – je vhodnější při štípání velkého a tvrdého dřeva.
- Kratší rukojeť – poskytne lepší kontrolu při práci, štípání dřeva bude přesnější. Kratší rukojeť vám umožní štípat dřevo i ve stísněných prostorách.
Při výběru konkrétní délky tak zohledněte vaše požadavky a preference.
Hlava
Na kvalitu při práci má vliv výrobní materiál hlavy. Výrobní materiál má velký vliv na odolnost i funkčnost při práci. Vybírat můžete z různých materiálů, přičemž každý materiál ovlivňuje odolnost, tvrdost i celkovou hmotnost.
- Uhlíková ocel – jedná se o vysoce odolný materiál, který vám může nabídnout vysokou ostrost. Všechny tyto vlastnosti mají vliv na efektivní štípání dřeva. Uhlíková ocel je však náchylnější k rezivění. Tento materiál tak požaduje pravidelnou péči a údržbu. V opačném případě nelze počítat s příliš dlouhou životností.
- Kalená ocel – extrémně tvrdý a odolný materiál. Tyto vlastnosti zajistí dlouhou životnost, kalač s kalené ocele je vhodný pro časté používání. Kalená ocel je velmi odolná proti deformaci a zvládne zpracovat i velmi tvrdé dřevo.
Tvar hlavy
Tvar hlavy ovlivní účinnost kalače. Tvar a velikost hlavy volte podle toho, jak velké dřevo budete pravidelně zpracovávat. Nejoblíbenější jsou kalače s klínovým tvarem čepele. Tento tvar usnadní pronikání kalače do dřeva a špalek rozdělí na dvě části s vaším minimálním úsilím. Klínový tvar čepele rovněž sníží riziko zaseknutí čepele ve špalcích.
- Široká hlava s ostrým klínem bude vhodnější při štípání velkých dřevěných polen.
- Užší hlava s jemným klínem je vhodnější pro přesnější štípání spíše menších kusů dřeva.
Násada
Štípací kalače mohou mít dřevěnou nebo sklolaminátovou násadu. Dřevěnou násadu lze považovat za klasiku, sklolaminátová násada je moderní a velmi odolnou variantou. K dostání jsou i mimořádně kvalitní kalače s plastovým topůrkem.
- Dřevěná násada – dřevo velmi dobře absorbuje otřesy, čímž zvyšuje komfort uživatele. Dřevěná násada však vyžaduje pravidelnou údržbu, dřevo je méně odolné před působením vody.
- Sklolaminátový násada – vysoce odolný materiál, který je odolný vůči korozi i případnému mechanickému poškození. Sklolaminátová násada je ideální do náročných podmínek i pro dlouhodobé používání.
- Plastová násada – je lehký a vysoce odolný materiál, který nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.
Možnosti
Kalače mohou nabídnout i něco navíc. Jednotlivé funkce vám mohou používání kalače usnadnit.
- Ergonomický tvar – kalače s ergonomickým tvarem budou více vyhovovat anatomii lidské ruky. Při práci nebudete cítit takovou únavu a budete moci zpracovat větší množství dřeva.
- Protiskluzová úprava – postará se o pevnější i bezpečnější držení a zároveň minimalizuje případné vysmeknutí nástroje z ruky.
- Tlumení – velmi žádaná je funkce vibračního tlumení. Vibrace nebudou v takové míře přenášeny do rukou a práce bude komfortnější i méně únavná.
- Vyměnitelná hlava – opotřebenou hlavu budete moci v tomto případě snadno vyměnit za jinou.
- Antikorozní vrstva – zvýší odolnost kalače vůči korozi.
- Ochranný kryt – zajistí správné skladování nástroje.
Značka
Dřevorubecký kalač budete moci koupit ve specializovaných prodejnách i prostřednictvím internetových obchodů. Velmi oblíbené jsou kalače značky Fiskars, které patří k dražším, ale vyrobeny jsou z těch nejkvalitnějších materiálů. Velký výběr budete mít i v případě značky Hultafors, Hecht, Stihl, Magg, Husquarna, Toya, Festa či STIHL.
Cena
Cenově dostupnější jsou kalače s jednoduchou dřevěnou nebo sklolaminátovou násadou. Koupit je můžete již za cenu okolo 500 Kč. I v této cenové kategorii budete moci vybírat mezi nářadím předních výrobců. Ty byste měli při výběru vždy upřednostnit, v opačném případě nemusíte mít jistotu, že pořizujete bezpečný nástroj.
Kalače s cenou okolo 1 000 Kč bývají delší, opětovně nabízí především dřevěnou a sklolaminátovou násadu. Nabídnout již mohou ergonomický tvar nebo jiné prvky. Za mimořádně kvalitní kalač však můžete zaplatit i více než 1 500 Kč.
Údržba
Aby kalač na dřevo sloužit spolehlivě dlouhou dobu, budete o něj muset správně pečovat. Pravidelnou údržbu vyžaduje čepel, kterou je nutné pravidelně ostřit pomocí brousku nebo brusného kamene. K očištění čepele velmi dobře poslouží olej, který by měl být nanášen pravidelně v tenké vrstvě. Díky tomu zabráníte korozi.
Otázky a odpovědi
Jaké příslušenství ke kalači pořídit?
Společně s kalačem budete potřebovat štípací klíny. Ty jsou k dostání v několika velikostech. Mezi další příslušenství patří kvalitní brousek a ochranné pouzdro. Myslet musíte i na své bezpeří, při práci by vám neměli chybět pracovní rukavice, ochranné brýle i kvalitní pracovní obuv.
Co označuje Rockwellova tvrdost?
Rockwellova tvrdost s označením HRC, tento parametr má klíčový vliv na výkon a odolnost hlavy kalače. Tvrdost určuje schopnost kalače odolávat opotřebení a vliv má i na kvalitu ostří. Za kvalitní lze považovat hlavu s HRC od 50 – 60.
Je možné kalač využít i jiným způsobem?
Tupou stranu hlavy budete moci použít jako palici. Posloužit vám může při zatloukání klínů. Hlava kalače má opravdu bytelnou plosku, použít ji můžete stejně jako kladivo, avšak poslouží vám především při štípání dřeva. Tupou část tak využijete i při zatloukání klínů do dřevěných polen.
Závěr
Dřevorubecký kalač je nepostradatelným pomocníkem při chystání dřeva na otop. Díky robustnímu kalači velmi snadno a efektivně naštípáte na menší kusy. Při výběru kalače je nutné zohlednit rozměr a hmotnost kalače. Důležité je zvolit správný materiál topůrka i štípacího klínu. Na kvalitu kalače má vliv zejména pořizovací cena a renomé výrobce.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?