Jak vybrat tuhý kondicionér?

Tuhé kondicionéry jsou velmi účinné a při tom ekologické i ekonomické. Neobsahují škodlivé chemické látky, které vlasy zatěžují, namísto toho využívají přírodní složky, jako jsou másla, oleje či extrakty. Ty mají na vlasy regenerační, hydratační, zklidňující a pečující účinek. Podle čeho byste měli vybrat tuhý kondicionér pro vaše vlasy?

Prohlédnout kondicionéry

Typy

Tuhé kondicionéry se liší svým složením podle toho, jakému typu vlasů jsou určeny. Každý z nich potřebuje trochu odlišnou péči, proto byste nejprve měli zvážit, které problémy řešíte a podle toho vybrat, jaký konkrétní produkt by vám mohl pomoci.

Pro všechny typy vlasů

Kondicionéry s univerzálním využitím mají takové složení, které vyhovuje všem typům vlasů, tudíž hydratují, vyživují, zlepšují elasticitu, chrání před poškozením a dodávají sílu i lesk. Pokud se ovšem potřebujete zaměřit na jeden konkrétní problém, nemusí vám takové kondicionéry stačit.

Pro suché vlasy

Takové vlasy vyžadují intenzivní hydrataci a výživu, kterou jim dopřeje bambucké či kakaové máslo, arganový, avokádový, makadamiový olej, panthenol, aloe vera nebo proteiny. Zajistí se tak hebkost vlasů a minimalizuje elektrizování.

Pro mastné vlasy

I mastné vlasy potřebují hydrataci, vysoušením by se jen podpořila produkce mazu. Ve složení by se ale měly nacházet pouze lehké oleje, které vlasy nezatíží – jojobový, hroznový, mandlový olej. S regulací mastnoty poté pomáhají máta, zelený čaj, kopřiva, rozmarýn nebo citronová tráva. Zaměřte se na důkladné vymytí kondicionéru z vlasů.

Pro normální vlasy

Nemáte-li ani příliš suché, ani mastné vlasy, jste majiteli normálních vlasů, jejichž údržba je nejjednodušší ze všech. Kondicionér by vám měl dodat hydrataci, lesk, jemnost, pružnost a lesk. Není třeba hledat nic speciálního, stačí základní, ale kvalitní složení.

Pro citlivou pokožku hlavy

Je důležité, aby bylo složení jemné, bez agresivních složek a nedráždilo. Ideálně se proto vyhněte parfémům, alkoholu a esenciálním olejům, jako je máta, citrusy, tea tree olej. Naopak upřednostněte heřmánek, měsíček nebo ovesný extrakt, které působí protizánětlivě.

Pro poškozené vlasy

Vlasy, které se často barví nebo tepelně upravují, bývají poškozené, a proto je důležité hledat kondicionéry, jež jim dopřejí hlubokou regeneraci. Obsahují bambucké a kakaové máslo, panthenol, arganový olej nebo třeba vitamín E.

Pro kudrnaté vlasy

Definuje kadeře, hydratuje, minimalizuje krepatění, obnovuje vlhkost, protože kudrny mají tendence být suché a křehké. Ve složení najdete avokádový, makadamiový, arganový či jojobový olej, glycerin, panthenol i rozmarýnový esenciální olej. Opět se vyhněte alkoholu, aby se vlasy ještě více nevysušovaly.

Pro barvené vlasy

Barvené vlasy jsou zatíženy, proto by na ně měl být použit kondicionér s lehkým složením, které hydratuje a obnovuje kvalitu, zároveň prodlužuje sytost barvy.

Pro jemné vlasy

Jemné vlasy mají tendence k plihnutí, proto potřebují takové složení, které jim zajistí hydrataci, objem a posílení. Vyhněte se kokosovému, avokádovému a ricinovému oleji, nebo vysokému obsahu bambuckého másla, které vlasy zbytečně zatěžují.

Složení

Složení se liší u jednotlivých produktů podle toho, na jaký typ vlasů jsou určeny. Obecně obsahují másla a oleje pro hydrataci, výtažky, proteiny, esenciální oleje, bylinné extrakty a aktivní složky. Pojďme se na jednotlivé látky podívat podrobněji.

  • Bambucké máslo – využívá se v kondicionérech pro suché a kudrnaté vlasy, intenzivně hydratuje, posiluje, poskytuje ochranu, zklidňuje pokožku hlavy.
  • Kakaové máslo – zjemňuje, chrání před vysušováním a poškozením, obnovuje vlasovou strukturu, dodává lesk a hebkost, podporuje pružnost, pomáhá proti lupům.
  • Arganový olej – regeneruje, chrání barvené vlasy, chrání před poškozením.
  • Jojobový olej – nezatěžuje vlasy, nemastí je, naopak snižuje tvorbu mazu, podporuje růst, podporuje lesk a hebkost.
  • Makadamiový olej – hydratuje, redukuje krepatění, podporuje růst vlasů, ideální pro suché, poškozené a kudrnaté vlasy.
  • Mandlový olej – proti vypadávání vlasů, nezatěžuje, zklidňuje pokožku hlavy, zajišťuje hebkost a ochranu.
  • Avokádový olej – regeneruje poškozené vlasy, redukuje lámání a třepení konečků, zabraňuje krepatění, poskytuje ochranu.
  • Kokosový olej – hydratuje, posiluje, pomáhá proti lupům a suché pokožce hlavy.
  • Aloe vera – hydratuje, zklidňuje pokožku hlavy, regeneruje poškozené vlasy, podporuje jejich růst.
  • Glycerin – působí jako zvlhčovač, díky čemuž vlasy hydratuje, snižuje statickou elektřinu, pomáhá proti lámání a roztřepeným konečkům.
  • Panthenol – regeneruje a zklidňuje, hydratuje, posiluje vlasy, redukuje lámání, chrání před tepelným poškozením.
  • Kyselina hyaluronová – udržuje vlhkost ve vlasech, zlepšuje texturu a lesk, ideální pro suché, poškozené a dehydratované vlasy.
  • Keratin – dodává vlasům sílu, pružnost a ochranu, zamezuje lámání, obnovuje strukturu poškozených vlasů.
  • Rýžový protein – zlepšuje pružnost, texturu, hydratuje, dodává objem, vhodný především pro jemné vlasy, protože nezatěžuje.
  • Hedvábný protein – zlepšuje strukturu a vzhled vlasů, regeneruje, hydratuje, chrání.
  • Pšeničný protein – posiluje vlasová vlákna, zlepšuje elasticitu, regeneruje, uhlazuje vlasy a dodává jim lesk.
  • Heřmánek – ideální pro citlivou pokožku, zanechává vlasy jemné a lesklé, hydratuje, zabraňuje vypadávání, zesvětluje blond vlasy, zmírňuje výskyt lupů.
  • Měsíček – zklidňující, regenerační a protizánětlivé účinky, stimuluje prokrvení pokožky hlavy, prodlužuje výdrž barvy na vlasech, zmírňuje výskyt lupů, zpevňuje a dodává lesk.
  • Máta – stimuluje růst vlasů, zmírňuje svědění pokožky hlavy, zabraňuje jejímu vysušování, zajišťuje pocit osvěžení a dodává lesk.
  • Kopřiva – stimuluje růst vlasů, reguluje tvorbu kožního mazu, posiluje vlasové folikuly, detoxikuje pokožku hlavy.
  • Zelený čaj – pomáhá chránit vlasy, čistí je, podporuje růst, má protizánětlivé účinky, reguluje tvorbu mazu, funguje preventivně proti lupům.
  • Rozmarýn – proti vypadávání vlasů, posiluje kořínky, zpevňuje, dodává lesk a hebkost.
  • Levandule – stimuluje prokrvení pokožky hlavy, zmírňuje svědění, bojuje proti infekcím pokožky hlavy i vypadávání vlasů.
  • Citronová tráva – zpevňuje vlasy, dodává jim lesk, pomáhá proti lámání, zklidňuje pokožku hlavy, reguluje mastnotu, má osvěžující účinek, zmírňuje lupy.
  • Tea tree olej – působí proti plísním a bakteriím, odstraňuje lupy, zklidňuje podráždění, účinně čistí, snižuje pravděpodobnost přesušení a infekcí, ideální pro suchou či citlivou pokožku hlavy.

Použití

Tuhý kondicionér se používá stejně jako tekutý, odlišný je především ve složení a balení. Aplikujte jej vždy až po umytí vlasů následovně:

  1. Vlasy umyjte šamponem, jak jste zvyklí.
  2. Vezměte si tuhý kondicionér do ruky a navlhčete jej ve vodě, aby se dal nanášet.
  3. Kondicionér přiložte na vlhké vlasy a natřete jej do délek nebo si z něj nejprve vytvořte pastu třením mezi dlaněmi a až poté naneste do konečků vlasů.
  4. Nechte působit jednu až dvě minuty.
  5. Důkladně opláchněte vlažnou vodou.

Funkce

Tuhý kondicionér, stejně jako ten tekutý, má za cíl vlasy (konkrétně délky a konečky) hydratovat, vyživovat a zjemnit. Konečky se mohou třepit, proto obsahuje takové látky, které strukturu vlasů uhlazují, usnadňují rozčesávání a snižují lámání. Kondicionér dále omezuje elektrizování, které je způsobeno suchostí vlasů.

Podle složení se následně stará o konkrétní problémy, jako je nadměrná suchost nebo naopak mastnota, poškození barvením či nadměrným tepelným stylingem, jemnost, kudrliny, citlivá pokožka. Celkově se tuhé kondicionéry starají o zdraví a lepší vzhled vlasů, aniž by je zatěžovaly chemickým složením. Jsou také navíc ekologické i ekonomické, protože se balí do papírových obalů a vyjdou vás na méně peněz, než je tomu u tekutých produktů. Protože neobsahují vodu, spotřebovávají se pomaleji, takže se opravdu vyplatí, pokud je chcete používat dlouhodobě.

Značka

Mezi oblíbené značky tuhých kondicionérů patří Kvitok, Goodie, Ponio nebo Foamie.

Cena

Tuhé kondicionéry jsou svou cenou velmi přívětivé, seženete je již do 200 Kč. V této cenové kategorii najdete kondicionéry jak pro všechny typy vlasů, tak pro jednotlivé druhy, které vyžadují speciální péči. Co se objemu týče, narazíte jak na 50 g, tak ale i 80 g.

Od 200 Kč do 400 Kč může být složení o něco kvalitnější nebo detailnější, obsahuje například prémiové přírodní složky, objem se pohybuje okolo 50 g až 75 g, jsou přidány i vůně.

Nad 400 Kč najdete luxusní tuhé kondicionéry, které se vyrábějí ručně a mají specializované složení pro konkrétní potřeby. Jsou 100% přírodní a obvykle neobsahují žádné chemikálie.

Prohlédnout kondicionéry

Otázky a odpovědi

V čem jsou hlavní rozdíly mezi tuhým a klasickým kondicionérem?

Tuhý kondicionér neobsahuje vodu, tudíž nepotřebuje ke své výrobě žádnou chemii, jako je tomu u tekutých kondicionérů. Hodí se tak skvěle pro citlivou pokožku se sklony k podráždění.

Prodává se v papírovém balení nebo dokonce bez obalu, což jej dělá ekologicky přívětivým. Spotřebovává se pomaleji, a tak vám déle vydrží, což znamená, že jeho používáním ušetříte peníze. Pohodlně se s ním cestuje, protože se vám nikde nemůže vylít a také váží méně. Tuhý kondicionér ale musíte nejprve navlhčit, abyste jej mohli použít, kdežto tekutý už je rovnou připraven k aplikaci.

Jak dlouho vydrží tuhý kondicionér?

Protože je ho potřeba na aplikaci menší množství, vydrží déle než tekutá varianta, a to 6 měsíců a více. Záleží na délce vlasů, velikosti balení a frekvence používání.

Kdy používat tuhý kondicionér?

Tuhý kondicionér používejte pouze po umytí vlasů. Naneste do délek a konečků, nechte minutu až dvě účinkovat a poté důkladně vypláchněte, aby nebyly vlasy zatíženy a nevypadaly mastně.

Závěr

Tuhé kondicionéry jsou velmi dobrou volbou, pokud hledáte produkt, který bude k vašim vlasům šetrný a při tom odvede veškerou práci, která je zapotřebí. Z dlouhodobého hlediska vás navíc vyjdou levněji, protože je k aplikaci nutné pouze malé množství. Tím, že tyto kondicionéry neobsahují vodu, nestane se, že byste spotřebovali více, než chcete. Jsou také přátelské k životnímu prostředí, protože se balí do papírových obalů, nebo jsou dokonce bezobalové. Svůj výběr zvažte na základě vašeho typu vlasů, problémů, které řešíte a složení, jež vám bude vyhovovat nejvíce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.notino.cz, www.ekodecko.cz, www.madokonalost.cz, www.attitudeliving.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo