Krimpovací kleště

Krimpování je spojování vodiče s konektorem pomocí kleští. Krimpovací kleště jsou určeny převážně elektrikářům, někteří kutilové je využijí i v běžném životě. Krimpovací kleště mohou mít pevné nebo vyměnitelné čelisti. Při pořizování levnějších kleští s pevnými čelistmi musíte vědět, jak velké konektory budete na kabel nasazovat. Pokud budete pracovat s různými konektory, budete muset zakoupit kleště s vyměnitelnými čelistmi.

Krimpovací kleště využije k finální úpravě vodičů, které se následně upevní do koncovek spínačů, zásuvek nebo různých spotřebičů. Propojit však můžete i několik různých vodičů. A právě způsob používání je základním parametrem při výběru vhodných kleští.

Levné kleště využijete především jedním způsobem, v případě dražších je možné využít i několik praktických funkcí, které ocení zejména profesionálové. Velmi důležitý je i výrobce. Ten vám zaručí, že i levnější kleště budou dostatečně kvalitní.

Porovnat ceny krimpovacích kleští

Typy

Krimpovací kleště využijí amatéři i profesionálové. Podle toho, jakým způsobem a jak často budete kleště používat, budete vybírat mezi jednoduššími a speciálními kleštěmi.

Amatérské použití

Jednoduché kleště jsou vhodné ke krimpování jednoho, nebo v případě kleští s různě velkými výřezy, i pro několik odlišných vodičů. Práce s těmito kleštěmi chce trochu cviku, zvolit budete muset potřebnou míru stlačení tak, aby byl spoj pevný, ale i neporušený.

Profesionální použití

Jedná se o univerzální kleště. Díky všem možným nástavcům jsou vhodné pro krimpování různých kabelů. U dražších kleští můžete využít samonastavovací mechanismus, který se postará o konstantní lisovací sílu. Práce je tak jednodušší a vždy kvalitní. U dražších kleští se běžně setkáte s možností odizolování nebo řezání. Ty nejlepší mohou být navíc vybavené testerem.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Krimpovací kleště mají mnoho podob a velikostí. Jednoduché kleště nedisponují žádnou z nadstandardních funkcí, avšak u dražších modelů můžete narazit na následující:

 • Vyměnitelné čelisti – některé krimpovací kleště umožňují výměnu čelistí. Můžete je tak použít na krimpování různě velkých konektorů. Kleště můžete opatřit také čelistmi na dutinky.
 • Zpětný chod – tato funkce vrátí zcela automaticky kleště do otevřené výchozí polohy.
 • Bezpečnostní mechanismus – zabraňuje nežádoucímu otevírání kleští
 • Tester – velmi praktická funkce. Díky testeru před samotným krimpováním zjistíte, zda je kabel, který chcete nakrimpovat v pořádku. Tester vás spolehlivě upozorní na přerušený, zkratovaný nebo poškozený kabel.
 • Gumová rukojeť – pro pohodlnou práci je vhodné upřednostnit kleště s pogumovanou ergonomickou rukojetí. Díky nim bude práce pohodlná a kleště vám nebudou v dlani klouzat.
 • Řezání – profesionální kleště mohou kabel dle potřeby zkrátit nebo upravit.
 • Odizolování – funkce určená k odizolování kabelů. V případě, že je kabel správně odizolován, bude spoj kvalitní a zaručenou budete mít i jeho vodivost.
zpět k obsahu ↑

Značka

Kvalitní kleště ve všech cenových kategoriích koupíte od značky Vention, Parkside a Extol. Velmi kvalitní jsou kleště Toolcraft, Krimpex, Bernstein, Klauke, Knipex, Cimco nebo Weidmüller.

zpět k obsahu ↑

Cena

Nejjednodušší kleště nestojí více než 300 Kč. I přes tuto poměrně nízkou cenu, mohou být kleště velmi kvalitní. Jejich součástí je ocelová konstrukce i pogumovaná rukojeť. V případě nejlevnějších kleští však vždy sázejte na ověřeného výrobce.

Při častějším používání se vyplatí investovat do kleští s cenou od 500 – 1 000 Kč. Tyto kleště již v některých případech mívají vyměnitelné čelisti nebo umožňují krimpování různých konektorů.

Krimpovací kleště s krimpovací sadou jsou k dostání od 1 200. Vysoce profesionální kleště s řadou dalších potřebných funkcí vyjdou na 2 000 a více korun.

Porovnat ceny krimpovacích kleští

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jaké konektory je možné krimpovat?

U každého výrobku by mělo být v technických parametrech uvedeno, jaké konektory je možné lisovat. Mezi nejběžnější patří konektory RJ11, 12 a 45, TNC, BNC nebo SMA. V mnoha případech však můžete kleště díky vyměnitelným nástavcům použít i na jiné typy konektorů.

Na co vše je možné s kleště použít?

Krimovací kleště jsou ideální pro rozvod síťových kabelů jako je RJ 45 Ethernet nebo RJ 11. Využijete je i při práci s koaxiálními kabely, které jsou součástí televizních a satelitních antén, WIFi atd. Své využití mají i ve stejnosměrném a střídavém proudu.

Na co si dát při krimpování pozor?

Správné krimpování chce trochu cviku. Zejména v začátcích se můžete setkat s různými vadami jako je příliš vysoká nebo naopak nízká výška krimpu. Nízká nebo vysoká izolace krimpu. Nedostatečné zalisování všech drátů, nedostatečná délka odizolování atd.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Krimpovací spoje jsou považovány za kvalitnější v porovnání se spoji pájenými. Na rozdíl od pájení je krimpování rychlejší a po zvládnutí správné techniky také kvalitnější a stejné. I s levnými kleštěmi bude výsledná práce velmi kvalitní, ale i snadná a rychlá.

Pokud budete s kleštěmi pracovat častěji, je vhodné investovat do takových, které zvládnou kabel také správně odizolovat. Tyto kleště kvalitně odstraní izolaci, aniž by porušili některý z vodičů.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz