Krimpování je spojování vodiče s konektorem pomocí kleští. Krimpovací kleště jsou určeny převážně elektrikářům, někteří kutilové je využijí i v běžném životě. Krimpovací kleště mohou mít pevné nebo vyměnitelné čelisti. Při pořizování levnějších kleští s pevnými čelistmi musíte vědět, jak velké konektory budete na kabel nasazovat. Pokud budete pracovat s různými konektory, budete muset zakoupit kleště s vyměnitelnými čelistmi.
Krimpovací kleště využije k finální úpravě vodičů, které se následně upevní do koncovek spínačů, zásuvek nebo různých spotřebičů. Propojit však můžete i několik různých vodičů. A právě způsob používání je základním parametrem při výběru vhodných kleští.
Levné kleště využijete především jedním způsobem, v případě dražších je možné využít i několik praktických funkcí, které ocení zejména profesionálové. Velmi důležitý je i výrobce. Ten vám zaručí, že i levnější kleště budou dostatečně kvalitní.
Porovnat ceny krimpovacích kleští
Typy
Krimpovací kleště využijí amatéři i profesionálové. Podle toho, jakým způsobem a jak často budete kleště používat, budete vybírat mezi jednoduššími a speciálními kleštěmi.
Amatérské použití
Jednoduché kleště jsou vhodné ke krimpování jednoho, nebo v případě kleští s různě velkými výřezy, i pro několik odlišných vodičů. Práce s těmito kleštěmi chce trochu cviku, zvolit budete muset potřebnou míru stlačení tak, aby byl spoj pevný, ale i neporušený.
Profesionální použití
Jedná se o univerzální kleště. Díky všem možným nástavcům jsou vhodné pro krimpování různých kabelů. U dražších kleští můžete využít samonastavovací mechanismus, který se postará o konstantní lisovací sílu. Práce je tak jednodušší a vždy kvalitní. U dražších kleští se běžně setkáte s možností odizolování nebo řezání. Ty nejlepší mohou být navíc vybavené testerem.
Funkce
Krimpovací kleště mají mnoho podob a velikostí. Jednoduché kleště nedisponují žádnou z nadstandardních funkcí, avšak u dražších modelů můžete narazit na následující:
- Vyměnitelné čelisti – některé krimpovací kleště umožňují výměnu čelistí. Můžete je tak použít na krimpování různě velkých konektorů. Kleště můžete opatřit také čelistmi na dutinky.
- Zpětný chod – tato funkce vrátí zcela automaticky kleště do otevřené výchozí polohy.
- Bezpečnostní mechanismus – zabraňuje nežádoucímu otevírání kleští
- Tester – velmi praktická funkce. Díky testeru před samotným krimpováním zjistíte, zda je kabel, který chcete nakrimpovat v pořádku. Tester vás spolehlivě upozorní na přerušený, zkratovaný nebo poškozený kabel.
- Gumová rukojeť – pro pohodlnou práci je vhodné upřednostnit kleště s pogumovanou ergonomickou rukojetí. Díky nim bude práce pohodlná a kleště vám nebudou v dlani klouzat.
- Řezání – profesionální kleště mohou kabel dle potřeby zkrátit nebo upravit.
- Odizolování – funkce určená k odizolování kabelů. V případě, že je kabel správně odizolován, bude spoj kvalitní a zaručenou budete mít i jeho vodivost.
Značka
Kvalitní kleště ve všech cenových kategoriích koupíte od značky Vention, Parkside a Extol. Velmi kvalitní jsou kleště Toolcraft, Krimpex, Bernstein, Klauke, Knipex, Cimco nebo Weidmüller.
Cena
Nejjednodušší kleště nestojí více než 300 Kč. I přes tuto poměrně nízkou cenu, mohou být kleště velmi kvalitní. Jejich součástí je ocelová konstrukce i pogumovaná rukojeť. V případě nejlevnějších kleští však vždy sázejte na ověřeného výrobce.
Při častějším používání se vyplatí investovat do kleští s cenou od 500 – 1 000 Kč. Tyto kleště již v některých případech mívají vyměnitelné čelisti nebo umožňují krimpování různých konektorů.
Krimpovací kleště s krimpovací sadou jsou k dostání od 1 200. Vysoce profesionální kleště s řadou dalších potřebných funkcí vyjdou na 2 000 a více korun.
Porovnat ceny krimpovacích kleští
Otázky a odpovědi
Jaké konektory je možné krimpovat?
U každého výrobku by mělo být v technických parametrech uvedeno, jaké konektory je možné lisovat. Mezi nejběžnější patří konektory RJ11, 12 a 45, TNC, BNC nebo SMA. V mnoha případech však můžete kleště díky vyměnitelným nástavcům použít i na jiné typy konektorů.
Na co vše je možné s kleště použít?
Krimovací kleště jsou ideální pro rozvod síťových kabelů jako je RJ 45 Ethernet nebo RJ 11. Využijete je i při práci s koaxiálními kabely, které jsou součástí televizních a satelitních antén, WIFi atd. Své využití mají i ve stejnosměrném a střídavém proudu.
Na co si dát při krimpování pozor?
Správné krimpování chce trochu cviku. Zejména v začátcích se můžete setkat s různými vadami jako je příliš vysoká nebo naopak nízká výška krimpu. Nízká nebo vysoká izolace krimpu. Nedostatečné zalisování všech drátů, nedostatečná délka odizolování atd.
Závěr
Krimpovací spoje jsou považovány za kvalitnější v porovnání se spoji pájenými. Na rozdíl od pájení je krimpování rychlejší a po zvládnutí správné techniky také kvalitnější a stejné. I s levnými kleštěmi bude výsledná práce velmi kvalitní, ale i snadná a rychlá.
Pokud budete s kleštěmi pracovat častěji, je vhodné investovat do takových, které zvládnou kabel také správně odizolovat. Tyto kleště kvalitně odstraní izolaci, aniž by porušili některý z vodičů.
Krimpovací kleště můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Koupil jsem si obyčejné kleště od značky Extol a jsem za ně moc rád. Dělá se s nimi dobře a jednoduše.
Článek hodnotím velice kladně. Je stručný, přehledný i poučný.