Nýtovací kleště

Nýtování je proces, při kterém dochází ke zhotovení nerozebíratelných spojů pomocí nýtů. K tomu, abyste mohli takovýto spoj vytvořit, budete kromě dostatečně dlouhých nýtů potřebovat i nýtovací kleště. Nýtování je proces využívaný v mnoha odvětvích, například automobilovém průmyslu, stavebnictví a strojírenství.

Nýtovací kleště se prodávají v několika provedeních. Velkou skupinu tvoří ruční kleště, při častějším nýtování se bude hodit aku nýtovačka a kleště můžete koupit i v pneumatickém provedení. Před výběrem těch správných kleští, musíte především přesně vědět, jaké nýty budete potřebovat nýtovat.

U každých kleští by měly být výrobcem uvedeny, průměry nýtů, které jsou kleště schopné zpracovat. Velikost kleští souvisí s velikostí používaných nýtů a tedy i tloušťce materiálu. Tenčí materiály zanýtujete menšími kleštěmi, při nýtování silnějšího materiálu budete potřebovat kleště větší. Samotná odolnost a výdrž kleští souvisí s výrobním materiálem, zde se zaručeně vyplatí investice do dražších, avšak kvalitnějších kleští, které ustojí i časté používání.

Porovnat ceny kleští

Typy

Nýtovací kleště se dělí do několika základních skupin.

Ruční kleště

S ručními kleštěmi si zpravidla vystačíte v domácnosti při nýtování běžných, spíše však tenčích materiálů. V balení můžete velmi často najít nýtovací hroty několika velikostí.

Ruční kleště se dále dělí na jednoruční a pákové.

  • Jednoruční – jsou cenově nejdostupnější, avšak nejméně kvalitní. Na jejich výrobu se zpravidla používá hliník nebo měď. Díky výrobnímu materiálu jsou kleště lehké a jejich obsluha je jednoduchá. Využít je můžete k občasnému zanýtování malých nýtů.
  • Pákové – v domácím prostředí můžete využít i větší pákové kleště. Jsou určeny k nýtování nýtů s větším průměrem a na jejich výrobu se již používají kvalitnější materiály. Dlouhé rukojeti zajistí, že práce s kleštěmi nebude tolik namáhavá, počítat však již musíte s vyšší pořizovací cenou.

Akumulátorové kleště

Tyto kleště jsou ideální pro ty, kteří potřebují nýtovat pravidelně velký počet nýtů. Akumulátorové kleště můžete navíc používat prakticky kdekoliv a jsou tak ideální při práci v terénu. Z důvodu vyšší pořizovací ceny jsou akumulátorové kleště dobrou volbou pro profesionály, kterým se jejich nákup skutečně vyplatí.

Při výběru akumulátorových kleští narazíte na dvě různá provedení. Levnější kleště pracují v ručním režimu, dražší v režimu automatickém. Důležitým kritériem při výběru je i výdrž baterie a rychlost jejího opětovného nabití.

Pneumatické kleště

K zanýtování se využívá stlačený vzduch, kterým jsou kleště poháněny. Pneumatické kleště využijete spíše v průmyslové výrobě, protože jsou vhodné při velkém objemu nýtování.

  • Kleště pro matice – od běžných se liší specifickými nýtovacími hroty, kterými můžete zpracovat maticové nýty. Maticové nýty vytvoří velice odolné spojení dvou materiálů, což se opět nejvíce využívá v průmyslové výrobě.

Průměr nýtů

Při výběru nýtovač je nejdůležitějším parametrem průměr nýtů. Udává se v milimetrech a označuje se písmem M. Každé nýtovací kleště by měly být schopné zpracovat nýty v určitém rozmezí. Koupit můžete například kleště, které jsou vhodné na nýty s průměrem M3 – M6, M4 – M7, M 0,8 – 2,6 mm atd. U každého modelu je průměr nýtů uveden, což vám nákup těch správných kleští usnadní.

Možnosti

Nýtovací kleště jsou poměrně jednoduché, přesto i tento výrobek může nabídnout i něco navíc.

  • Ergonomie – aby bylo používání ručních nýtovacích kleští pohodlné, je nutné zaměřit se i na zdánlivou maličkost, kterou je ergonomie kleští. Kleště na nýtování mají mnoho podob a každé zpracování může vyhovovat trochu jiné stavbě ruky. Ideální by bylo, kdybyste si mohli kleště před nákupem vyzkoušet.
  • Sběrná nádoba – při nýtování z nýtů vždy odpadnou malé úlomky, které budete muset uklidit. Jednodušší práci s úklidem budete mít díky sběrné nádobě, kterou můžete na kleště připevnit. Právě do ní budou úlomky z nýtů odpadávat.

Značka

Nýtovací kleště koupíte od celé řady předních výrobců dílenského nářadí. Jednotlivý velcí výrobci zpravidla dodávají kleště ve všech podobách. Velké popularitě se těší nýtovačky značek Festa, Milwaukee, Extol, Bosch, Makita, Geko, Fortum nebo Worcraft. Nabídka je však pochopitelně mnohem větší.

Cena

Cena kleští souvisí s mnoha parametry. Nejméně zaplatíte za jednoruční a pákové kleště. V jejich případě se cena pohybuje v rozmezí 150 – 1 000 Kč. Nejdůležitějším parametrem při výběru těch správných je vždy průměr nýtů. Pneumatické kleště se prodávají za cenu od 1 500 – 50 000 Kč.

Levnější varianty využijete i doma, ty dražší jsou určeny zejména do průmyslového provozu. Akumulátorové kleště jsou výrazně cenově náročnější. Koupit je můžete za cenu v rozmezí 5 – 25 000 Kč. Tyto kleště se opravdu vyplatí profesionálům, kteří kleště využívají při práci v terénu.

Porovnat ceny kleští

Otázky a odpovědi

Jak nýtovat?

Nýtování je poměrně rychlý a jednoduchý proces, který zvládne opravdu každý. Stačí do předvrtaného otvoru vložit tělo trhacího nýtu. Trn je třeba následně uchopit do čelistí kleští a po několikerým stisknutím rukojetí dojde k zanýtování.

Kdy použít jednoruční a kdy pákové kleště?

Pokud budete nýtovat pouze občasně za pomoci nýtů do průměru 0,4 mm, budou vám stačit jednoruční kleště. Při nýtování nýtů s větším průměrem je již nutné pořídit obouruční pákové kleště. Koupit můžete kleště, které si poradí s nýty i o průměru více než 9 mm.

Podle jakých parametrů vybírat akumulátorové nýtovací kleště?

Stejně jako v případě jiného typu kleští, je i zde důležitým parametrem průměr nýtů. Akumulátorové kleště zvládnou zpracovat nýty v mnoha průměrech, celý rozsah bude uveden u každého jednoho modelu. Všímat si budete i upevňovací síly, což je parametr označený písmenem N.

Platí jednoduché pravidlo, čím je tato síla vyšší, tím jsou nýtovačky výkonnější. Upevňovací síla bývá nejčastěji v rozmezí 8 500 – 20 000 N. S výkonem souvisí i hmotnost, ty nejvýkonnější kleště mohou vážit i více než 2 kg.

Závěr

Nýtovací kleště využijete ke spojování dvou materiálů, nejčastěji plechů. Použít je můžete i v případě, kdy je přístup možný jen z jedné strany. Výběr správných kleští souvisí s několika parametry, důležité je vědět, jak moc bude budoucí spoj namáhán. S tím souvisí průměr použitého nýtu a materiál, ze kterého je vyroben. K upevnění základních hliníkových nýtů si vystačíte s levnějšími kleštěmi.

Ocelové a nerezové nýty je však třeba nýtovat opravdu kvalitními a odolnými kleštěmi. Délka rukojeti souvisí s průměrem nýtů. Čím je průměr větší, tím delší by měly být rukojeti kleští. Díky pákovým kleštím nemusíte při nýtování vyvíjet tolik manuální síly. Speciální skupinu tvoří kleště na maticové nebo šroubové nýty, při větším objemu nýtování se mohou hodit kleště akumulátorové a v průmyslových provozech se nejvíce sází na pneumatické nýtovací kleště.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (102 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo