Lení roh zvaný také francouzský roh nebo horna je dechový hudební nástroj. Lesní roh patří do skupiny žesťových hudebních nástrojů. Pro tento nástroj je charakteristický kulatý tvar stočené zvukové trubice. Délka zvukové trubice je více než 4 metry.
Trubice je zakončena velmi širokým roztrubem, který nese název ozvučník. Na začátku trubice je nátrubek, který má trychtýřovitý tvar. Tóny hráč na lesní roh vytváří pomocí ventilové soustavy s klapkami. Lesní roh se od ostatních žesťových nástrojů liší tím, že na klapky hraje hráč levou rukou.
Typy
Lesní roh má překvapivě velký rozsah a to více než 4 oktávy. Rozsah je v tomto případě velmi závislý na schopnostech hráče. V dnešní době se nejvíce používají dvojité rohy, které umožňují ladění v F a B.
- Jednoduchý lesní roh – tento nástroj se díky své velikosti používá při výuce na uměleckých školách
- Dvojitý lesní roh – nejoblíbenější podoba nástroje. Nástroj je doplněn o F klapku, kterou můžete velmi snadno přelaďovat. Moderní lesní rohy též umožňují otočit ladění z F/B na B/F.
- Trojitý lesní roh – nástroj je doplněn o palcový ventil. Na trojitý lesní roh však příliš často nenarazíte, jeho nevýhodou je vysoká hmotnost i pořizovací cena.
- Wagnerova tuba – ani tato podoba nástroje není příliš známá. Wagnerova tuba je jakousi kombinací lesního rohu a tuby.
Materiál
Původní lesní roh se vyráběl ze zvířecích rohů nebo klů. V pozdějších dobách se nástroj vyráběl z kůry stromů, skla nebo různých kovů. V dnešní době se na výrobu lesního rohu používá mosazný plech případně slitina mosazi a mědi. Plech nástroje pak mívá různé odstíny. Odstín není pouze designový prvek, čím je horna červenější, tím je zvuk měkčí. Tvrdý zvuk vydávají stříbrné lesní rohy. I zde platí čím stříbrnější, tím i tvrdší.
Hmotnost
Koncertní lesní roh váží cca 4 kilogramy. Lesní rohy lze však koupit v různých velikostech. Mezi nejlehčí patří nástroje určené dětem. Zde se váha nástroje pohybuje okolo 1 kg.
Příslušenství
K lesnímu rohu bude moci dokoupit různé nátrubky. Jednotlivé typy se liší především výrobním materiálem. Ne každému může nátrubek, který je součástí nástroje vyhovovat. Zvolit si můžete jiný tvar i velikost.
Mezi další příslušenství, které má více podob a liší se i účelem používání je dusítko. S laděním horny vám pomůže ladička. S čištěním pak čistící sada. Jestliže budete lesní roh častěji přenášet, bude vhodné opatřit i ochranný obal.
Značka
Hudební nástroje vyrábí mnoho výrobců. Ne každý však nabízí opravdu kvalitní a plnohodnotné nástroje. Vyvarovat byste se měli nákupu levných nástrojů od neznámých výrobců. Spolehnout se budete moci pouze na nástroje nejznámějších hraček, nebo si s výběrem nástroje nechejte poradit od opravdových znalců.
Mezi přední výrobce nástrojů a tedy i lesních rohů patří především Stagg a Levante. Tito výrobci nabízí velké množství kvalitních nástrojů v různých cenových kategoriích. I u těch nejlevnějších tak budete mít jistotu, že kupujete opravdu kvalitní a plnohodnotný nástroj. Profesionálové pak mohou hrát na špičkových hornách od výrobců Josef Lídl Brno nebo Alexander Mainz.
Cena
Cena hudebních nástrojů je obecně vysoká. Za kvalitní nástroj pro děti utratíte cca 1 – 2 000 Kč. Mezi poměrně levné patří i myslivecké rohy, jejichž cena se pohybuje od 1 – 2 500 Kč. Lesní roh pro dospělé amatérské hráče bude stát od cca 7 – 15 000 Kč. Nejoblíbenější jsou horny s cenou od 20 – 30 000 Kč. Profesionálové mohou za lesní roh utratit i více než 100 000 Kč.
Údržba
O lesní roh je třeba pravidelně pečovat. Čas od času je nutné celý nástroj vyčistit. K tomu slouží dlouhá hadice se speciálním štětečkem. Při hraní se bude v lesním rohu tvořit voda, kterou je nutné pravidelně vylévat.
Otázky a odpovědi
Jak vzniká tón?
Nedílnou součástí všech žesťových nástrojů je nátrubek, do kterého hráč fouká. Samotným foukáním však různé líbivé tóny nevznikají. Lesní roh může být vybaven klapkami, kterými se tóny tvoří. Koupit ale můžete i lesní roh bez klapek, kde budete tóny tvořit ucpáváním ozvučníku. Hra na nástroj bez klapek je mnohem složitější a nástroje patří do ruky spíše zkušenějším hráčům.
Jak se lesní roh drží?
Držení nástroje se postupe času nijak nezměnilo. Na lesní roh budete hrát tak jako naši předci. Ozvučník lesního rohu bude směřovat na pravou stranu, ventily neboli klapky tak budete ovládat levou rukou.
Co jsou dusítka?
Dusítko je příslušenství, který se při hře vkládá do ozvučníku. Dusítka se vyrábí z různých materiálů, například ze dřeva, papíru, plastu nebo kovu. Dusítko nahrazuje zvuk ozvučníku ucpaného rukou. Díky dusítku jednoduše změníte tón nástroje. Speciální dusítko je vhodné i při cvičení v bytech. Ozvučník se ucpe a tóny jsou tak mnohem tišší.
Závěr
Lesní roh je žesťový nástroj, který se v minulosti používal pouze během honů. Od 18. století má své čestné místo v orchestrech a hrát na něj můžete také sólově. Na lesní roh můžete hrát několika způsoby. Jednou z možností je otevřená hra, nejčastěji se jedná o tzv. handstopping, kdy vstup do trubice uzavřete pravou rukou. Poslední způsob využívá ke hře různá dusítka.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pro syna jsem kupovala Stagg WS-FS275S a je úžasný. Má tak krásný zvuk a mlaďas je z něj na větvi.