Jednoduše řešeno je LIFO opak FIFO. Je to totiž zkratka slov Last In, First Out. V překladu tedy Poslední dovnitř, První ven.
Je to rovněž jedna z metod pro oceňování zásob, jen s tím rozdílem, že poslední prvek, který do skladu vstoupí, zase vystupuje jako první. Pro účetnictví není u nás metoda LIFO oficiálně povolena a její používání je tak čistě individuální.
Nutno podotknout, že používání není moc praktické, neboť ten nejstarší materiál bude stárnout a stejně tak jednou za čas budeme nuceni zásoby obměnit a použít ty nejstarší, než budou zcela znehodnocené či prošlé.
Jak se metoda LIFO používá?
Strategie LIFO spočíván v tom, že se jako první vyskladní to zboží, co přišlo jako poslední. Výhodu to má v případě materiálu, který je sypký, těžký nebo příliš rozměrný a je tak potřeba se ho co nejdřív zbavit, aby nepřekážel.
Tato univerzální metoda způsobu organizování, manipulace a určení priorit každého daného materiálu, dat a dalších položek se používá v logistice a dopravě, skladovém hospodářství, výrobní logistice, ale rovněž při oceňování zásob, programování a v neposlední řadě i řízení požadavků.
Poslední materiál, data či požadavek vstupující jako poslední vystupuje jako první. Této metodě se také dává přívlastek zásobník.
Rozhodně se tato metoda nehodí do skladů potravinářských, farmaceutických a ostatních, kde je materiál či zboží podléhající zkáze a často i s velmi krátkým datem spotřeby/trvanlivosti.
Určitě by nikoho netěšilo, kdyby například poslední přijatý balíček masa šel jako první zase pryč a ten, co byl přijat třeba před měsícem stále zůstával. Nejvhodnějším provozem je jednoznačně logistika a doprava, kde je hlavním předmětem materiál.
Příklad
Přijede nákladní automobil plný materiálu, včetně rozměrných trámů. Materiál se vyloží, přičemž trámy půjdou jako poslední. Ve skladu by samozřejmě dlouhodobě takový trám překážel, ale díky LIFO metodě se vyskladní jako první, čímž uvolní místo pro další materiál.
Zdroj: www.grit.eu
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?