Jednoduše řešeno je LIFO opak FIFO. Je to totiž zkratka slov Last In, First Out. V překladu tedy Poslední dovnitř, První ven.

Je to rovněž jedna z metod pro oceňování zásob, jen s tím rozdílem, že poslední prvek, který do skladu vstoupí, zase vystupuje jako první. Pro účetnictví není u nás metoda LIFO oficiálně povolena a její používání je tak čistě individuální.

Nutno podotknout, že používání není moc praktické, neboť ten nejstarší materiál bude stárnout a stejně tak jednou za čas budeme nuceni zásoby obměnit a použít ty nejstarší, než budou zcela znehodnocené či prošlé.

Jak se metoda LIFO používá?

Strategie LIFO spočíván v tom, že se jako první vyskladní to zboží, co přišlo jako poslední. Výhodu to má v případě materiálu, který je sypký, těžký nebo příliš rozměrný a je tak potřeba se ho co nejdřív zbavit, aby nepřekážel.

Tato univerzální metoda způsobu organizování, manipulace a určení priorit každého daného materiálu, dat a dalších položek se používá v logistice a dopravě, skladovém hospodářství, výrobní logistice, ale rovněž při oceňování zásob, programování a v neposlední řadě i řízení požadavků.

Poslední materiál, data či požadavek vstupující jako poslední vystupuje jako první. Této metodě se také dává přívlastek zásobník.

Rozhodně se tato metoda nehodí do skladů potravinářských, farmaceutických a ostatních, kde je materiál či zboží podléhající zkáze a často i s velmi krátkým datem spotřeby/trvanlivosti.

Určitě by nikoho netěšilo, kdyby například poslední přijatý balíček masa šel jako první zase pryč a ten, co byl přijat třeba před měsícem stále zůstával. Nejvhodnějším provozem je jednoznačně logistika a doprava, kde je hlavním předmětem materiál.

Příklad

Přijede nákladní automobil plný materiálu, včetně rozměrných trámů. Materiál se vyloží, přičemž trámy půjdou jako poslední. Ve skladu by samozřejmě dlouhodobě takový trám překážel, ale díky LIFO metodě se vyskladní jako první, čímž uvolní místo pro další materiál.


Zdroj: www.grit.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo