Magnetická náramek není jenom módní doplněk, pro mnohé se jedná i o důležitou zdravotní pomůcku. Magnetickým náramkům se léčivé schopnosti přisuzovaly již v dobách Kleopatry, přesto je účinnost těchto náramků stále velmi horkým tématem. Magnety nebývají pouze součástí náramků, najít je můžete v ponožkách, atletickém oblečení, matracích či kompresních punčochách. Tyto doplňky se používají k léčbě artritidy, bolesti v chodidlech, kolenech, zádech, kyčlích atd. Magneterapia se hojně využívala také v období renesance a v 70. letech 20. století vstoupila do pozornosti mnohých znovu a to díky studiím doktora Alberta Roye Davise. Právě doktor Davis přišel s tvrzením, že magnetická energie může likvidovat maligní buňky, zmírnit bolest nebo dokonce vyléčit neplodnost. Po té, co tyto teorie spatřily světlo světa, stal se z prodeje magnetických výrobků léčících bolest velký byznys, a to i přes to, že mnohé studie pozitivní účinky magnetů naopak vyvracejí.
Magnetické náramky obsahují magnety, kterým jsou přisuzovány léčivé schopnosti. Pomocí magnetoterapie můžete tlumit bolest, vyrovnávat krevní tlak, urychlit hojení, i zvýšit hladinu okysličení krve. Za pomoci magnetů dochází k biochemickým i elektromagnetickým změnám v buňkách, což by se mělo příznivě podepsat na zdravotním stavu. Mnozí tak magnetické náramky používají jako doplněk lékařské péče. Výrobci náramků vám mohou také slíbit, že za pomoci náramku můžete snáze hubnout, zvýšit svoji fyzickou aktivitu, snížit zánět nebo bolest, zlepšit krevní oběh, snížit úzkost a stres či zlepšit spánek. Dle mnohých studií však nošení magnetických náramků způsobuje spíše placebo efekt. To znamená, že lidé věří, že jim mohou náramky pomoci zlepšit jejich zdravotní stav, zhubnout atd. Pakliže je vaše víra skutečně pevná, můžete na sobě některé pozitivní změny skutečně pozorovat.
Magnetické náramky mohou nosit ženy i muži. Před výběrem náramku byste měli přesně vědět, co přesně od náramku očekáváte. Pod pojmem magnetický náramek můžete najít různé podoby nejen módních, ale i praktických doplňků, které se liší svými vlastnostmi, ale i funkční výbavou. Náramek je doplněk, který bude vždy vidět, přesto by při výběru neměl hrát hlavní roli design. Mnohem důležitější je vybrat správný materiál. Na kvalitu a účinnost náramku má velký vliv také poctivost a profesionalita výrobce. Jednotlivý výrobci do náramků umisťují magnety s rozdílnou sílou, což se pochopitelně podepíše na jejich účinnosti.
Typy
Pod názvem magnetické náramky jsou na trhu zastoupeny dva zcela různé výrobky. Prvním a známějším typem jsou zdravotní náramky, druhým méně známým typem jsou náramky pro kutily.
- Zdravotní magnetické náramky – tyto náramky jsou známější a již byly představeny v úvodu. Věnován jim bude i celý další text, proto je není třeba nijak dál přestavovat. Alternativou k náramkům mohou být magnetické náhrdelníky, které mohou pomoci potlačit bolest zad, páteře. Dále jim je přisuzována schopnost pomoci při bolesti zubů nebo migréně.
- Kutilský magnetický náramek – zcela jinou podobu a vlastnosti nabízí kutilský nebo také montérský náramek. Jedná se silný náramek vyrobený většinou z technického nylonu, jehož součástí je sada magnetů. Magnety vám umožní k náramku přichytit drobné kovové předměty, například šroubů, matic, vrutů, podložek či bitů.
Síla magnetů
Účinnost magnetických náramků souvisí se sílou magnetu. To, jak silný magnet budete potřebovat, souvisí s vašimi konkrétními zdravotními potřebami. Mezi účinnější patří náramky s neodymovými magnety, které se vyznačují nejen větší magnetickou sílou, ale i delší životností. S činností nijak nesouvisí velikost magnetů. Malé magnety mohou být účinnější na akupunkturní body či menší oblasti.
Účinnost magnetů je udávána v gaussech. Hodnota gaussů určuje množství siločar magnetické síly, která prochází jedním cm2. Za dostatečně účinné se považují magnety se sílou od 1 000 – 3 000 gaussů. Aby však byl náramek skutečně účinný, je důležité, aby obsahoval dostatečné množství magnetů. Levnější náramky mívají pouze několik magnetů, účinnější jsou však náramky, které mají magnety po celé svojí délce.
Typ magnetů
Součástí náramků mohou být neodymové nebo feritové magnety.
- Neodymové magnety – jsou účinnější a silnější. Náramky s těmito magnety bývají dražší.
- Feritové magnety – přesným opakem jsou magnety feritové, které najdete u levnějších náramků.
Materiál
Magnetický náramek bude v kontaktu s vaší kůží, proto je velmi důležité věnovat pozornost výrobnímu materiálu. Náramek může být vyroben z různých materiálů, oblíbené jsou náramky kovové, textilní i kožené. Výběr na trhu je, co se materiálů týká mnohem bohatší.
- Nerezová ocel – náramky vyrobené z nerezové oceli jsou vysoce odolné. Nerez navíc patří mezi hypoalergenní materiály a nošení náramku by vám tak nemělo působit žádné potíže.
- Titan – patří mezi bezpečné hypoalergenní materiály, které jsou bezpečné i pro osoby s citlivou pokožkou. Titanový náramek bude velmi lehký, ale i odolný a pevný.
- Chirurgická ocel – další ze skupiny hypoalergenních materiálů. Ve srovnání s titanem je chirurgická ocel těžší. Potěší vás však svojí odolností vůči korozi či poškrábání.
- Wolfram – tento stříbřitě šedý kov spadá rovněž do skupiny hypoalergenních materiálů. Wolfram se používá na výrobu sportovních náramků, protože nijak nereaguje na pot ani nepodléhá oxidaci.
- Keramika – pořídit můžete i elegantní keramické náramky. Tento materiál potěší především ženy, avšak díky křehkosti keramiky nejsou náramky příliš vhodné pro denní nošení.
- Silikon – oblíbeným materiálem je i silikon. Silikonové náramky jsou vhodné pro každodenní nošení, silikon časem nemění svůj tvar ani vzhled, nepodléhá UV záření ani klimatickým podmínkám. I v tomto případě se jedná o hypoalergenní materiál, který se používá především na výrobu sportovních náramků.
Velikost náramků
Dalším neméně důležitým parametrem je velikost náramku. Vybrat správnou velikost není nijak složité. Náramek si můžete jednoduše vyzkoušet přímo na prodejně. Tímto způsobem zjistíte nejlépe a nejrychleji, zda vám náramek vyhovuje svojí velikostí i dalšími vlastnostmi. V případě, kdy preferuje nákup prostřednictvím internetu, bude třeba správnou velikost zjistit změřením obvodu zápěstí. Velké množství náramků navíc umožňuje délku dle potřeby upravovat.
Možnosti
Kromě běžných magnetických náramků můžete pořídit multifunkční magnetické náramky. Ty využívají kombinaci spojení několika technologií. Kromě účinků magnetů tak můžete využívat infračervené záření, záporné ionty a germanium.
- Infračervené záření – posiluje imunitní systém, podpoří metabolismus a má antibakteriální účinky. Infračervené záření povzbuzuje aktivitu vodních elementů v lidském těle, díky čemuž je tělo lépe prohříváno a dochází k rychlejšímu vyplavování těžkých kovů a nečistot. Infračervené záření dále zmírňuje bolest a posiluje dýchací a kardiovaskulární systém.
- Záporné ionty – podpoří krevní oběh a zlepší látkovou výměnu. Dále posilují imunitu, pomohou v boji s alergií i migrénou, podpoří somatickou buněčnou aktivitu, sníží náchylnost k nachlazení a pomohou odstranit únavu.
- Turmalín – odstraňuje napětí, regeneruje a posiluje orgány, zvyšuje imunitu, čistí lymfatický systém a pozitivně působí na páteř i srdce.
- Germanium – obohatí organismus kyslíkem, ochrání před volnými radikály, odstraní z těla toxiny, má silné antirevmatické a analgetické účinky. Germanium dále normalizuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a pomáhá bránit kornatění cév.
Značka
Magnetické náramky začínají být velmi populární u mužů i žen. Na trhu tak najdete náramky mnoha různých stylů. Vaše zápěstí mohou zdobit módní náramky, které neudělají ostudu ve společnosti, pro běžné nošení můžete použít méně výraznou klasiku a na své si přijdou i vyznavači sportovního stylu. Vybrat správnou podobu náramků souvisí s preferencemi jednotlivců. Důležité však je vybírat kvalitní a funkční náramky ověřených výrobců. Kvalitní náramky nabízí například MASTER, MODOM, Euro Trade, Steel Edge, Police, Evolution Group, Toolcraft či inSPORTline.
Cena
Přes všechny zmíněné pozitivní účinky nepatří magnetické náramky do skupiny nedostupného zboží. Cena náramku se odvíjí především od výrobního materiálu a konečného vzhledu. Za méně než 200 Kč můžete pořídit jednodušší zdravotní i montérské náramky. Větší výběr budete mít v případě cenového rozmezí 200 – 500 Kč. Za stylovější a módnější náramky můžete zaplatit 500 – 1 000 Kč.
Údržba
Způsob údržby souvisí s výrobním materiálem. Náramek můžete většinou vyčistit pomocí jemné tkaniny nebo šperkařského ubrousku. S čištěním větších nečistot vám mohou pomoci speciální čistící přípravky. Při péči byste měli vždy respektovat pokyny výrobce.
Otázky a odpovědi
Co je při výběru magnetického náramku nejdůležitější?
Při výběru náramku byste měli věnovat zvýšenou pozornost výběru materiálu. To platí ještě více v případě jedinců s citlivou pokožkou. Ne každý materiál bude bezpečný a zejména náramky vyrobené z levných kovů mohou způsobit nepříjemné alergické reakce. Dobrou volbou jsou tak hypoalergenní materiály mezi které patří především chirurgická ocel, titan, keramika nebo třeba kůže.
Mohou magnetické náramky ovlivňovat elektronické přístroje?
Náramky se silnějšími magnety mohou mít negativní dopad na různá zařízení v podobě hodinek, mobilních telefonů či kreditních karet. Proto se doporučuje náramek nosit na jiné ruce, než na které nosíte hodinky. Rovněž je vhodné držet náramek v dostatečné vzdálenosti od drobné elektroniky. Mnohem obezřetnější by však měly být osoby používající elektronická lékařská zařízení jako je například kardiostimulátor nebo inzulínovou pumpu. V tomto případě je vhodné nákup náramku raději konzultovat s lékařem.
Jsou magnetické náramky skutečně účinné?
Dle mnohých výzkumů a studií nefungují magnetické náramky tak, jak výrobci slibují. Dle výzkumu z roku 2007 vám není náramek schopen ulevit od bolesti ani zánětu jakéhokoliv původu. Obecné doporučení tak radí nepoužívat náramky jako náhradu na profesionální lékařské ošetření. Účinnost magnetů je velmi často srovnávána s účinností placeba, přičemž účinky obou těchto variant jsou totožné.
Závěr
Magnetické náramky jsou v současnosti velmi populární, a to i přesto, že věda účinnost náramků vyvrací. Dle výzkumů vám náramek pravděpodobně nepomůže od zánětu nebo bolesti, s jeho pomocí rovněž rychleji nezhubnete a ani jiným způsobem nezlepšíte svůj zdravotní stav. Pakliže však hledáte opravdu originální a netradiční šperk či módní doplněk, může být magnetický náramek dobrou volbou. Magnetické náramky jsou k dostání v mnoha podobách, přičemž vás mohou zaujmout svým moderním vzhledem. Při výběru se tak zaměřte především na kvalitu materiálu a nezapomeňte vybrat ani správnou velikost.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.insportline.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?