Mlýnky na mák

Mák má specifickou chuť, pro kterou je jedněmi milován a jinými naopak zatracován. Mák spadá do kategorie superpotravin a v českých kuchyních se objevuje od nepaměti. Kdo by neznal makový závin, buchty plněné mákem nebo třeba obyčejné škubánky s mákem. Česká republika je navíc makovou velmocí a patří k největším producentům potravinářského máku.

Mlýnek na mák většinou spadá do kategorie jednoduchých mechanických mlýnků. Tyto mlýnky se zpravidla vyrábí z vysoce odolných materiálů, díky čemuž se může mlýnek pyšnit výjimečnou životností. Koupit však můžete i levnější model, který vás svojí kvalitou zrovna neosloví. Mák však můžete namlít i pomocí elektrických mlýnků. Každý z variant má svá pro a proti.

Porovnat ceny mlýnků

Konstrukce

Makomlýnky mají více různých podob, díky tomu si svůj mlýnek vyberou méně i více nároční uživatelé. Základem mlýnku na mák je speciální mlecí strojí, které vám umožní dokonale pomlít velmi jemná maková semínka. Součástí mlýnku je rovněž menší násypka. Mák namelete snadno a poměrně rychle pouhým točením kliky.

Mlýnek na mák je vyroben tak, aby ho bylo možné připevnit k pracovní desce stolu. Větší stabilitu budete mít v případě mlýnku se šroubem, naopak menší stabilitu lze očekávat od mlýnku s přísavkou. Použitý mlýnek by mělo být snadné rozložit a omýt pod tekoucí vodou.

Typy

Ačkoliv se k mletí máku používají spíše jednoduché ruční mlýnky, můžete si pomoci mlýnkem elektrickým.

  • Ruční – nejčastěji využívané mlýnky menší velikosti, které využijete výhradně při mletí máku případně jiných drobných semínek.
  • Elektrický – jedná se o multifunkční mlýnek, jehož součástí je větší množství nástavců. Součástí mlýnku může být i právě nástavec určený k mletí máku. Výběr není v tomto případě nijak velký a po skončení procesu mletí se nevyhnete náročnějšímu čistění a opětovnému sestavování většího mlýnku. Na druhou stranu se multifunkční elektrický mlýnek v domácnosti rozhodně neztratí. Tato varianta bude vyhovovat zejména těm, kteří mák zpracovávají méně často. Do kategorie elektrických mlýnků spadají i mlýnky určené k mletí kávy, obilí a jiných semen.

Materiál

Tělo ručního mlýnku je nejčastěji vyrobeno z odolného kovu například litiny nebo různých slitin železa. Méně kvalitní a levnější mlýnky mohou mít tělo plastové. Moderní mlýnky mohou být vyrobeny také z keramiky. Výhodou keramiky je dobrá odolnost a atraktivní vzhled. Konstrukce nemá na kvalitu mlýnku nijak zásadní vliv a souvisí spíše s odolností, životností a vzhledem. U kovového mlýnku pak budete muset počítat s vyšší hmotností, která se zpravidla pohybuje okolo 1 kg.

Mnohem důležitější je výrobní materiál mlecího mechanismu. Mlecí mechanismus by měl být v ideálním případě vyroben z nerezové oceli. Takovéto mlýnky jsou dostatečně kvalitní a výhodou nerezy je i odolnost vůči korozi.

Možnosti

Ruční mlýnky na mák jsou velmi jednoduché a žádné velké možnosti v jejich případě nelze očekávat. Levnější mlýnky nelze nijak nastavovat, ty dražší vám mohou umožnit nastavit v určitém rozsahu hrubost mletí. Kromě drceného máku tak můžete v kuchyni využít i hrubě namletý mák, který se bude hodit na různé posypky. Díky možnosti nastavovat hrubost budete moci mlýnek využívat i při mletí různých obilovin.

Značka

Ruční mlýnky na mák se stávají opět velmi oblíbené. Koupit je můžete od poměrně velkého množství výrobců. Kvalitní mlýnek koupíte například od značky TESCOMA, Jihokov, Orion, Westmark, Toro, Banquet či De Gusto. Tito přední výrobci nabízí vysoce kvalitní kovové mlýnky, které budete moci pravidelně používat po celý život.

Cena

Cena ručních mlýnků na mák není nijak vysoká. Ty nejlevnější malé mlýnky vyrobené v kombinaci kovu a plastu budete moci koupit za cenu do 300 Kč. Kvalitnější celokovový nebo keramický mlýnek vás vyjde na cca 800 Kč. Dražší však mohou být i celoplastové nastavovací mlýnky. Na jejich výrobu je použit vysoce kvalitní a odolný plast a jejich výhodou je nižší hmotnost ve srovnání s mlýnky kovovými.

Porovnat ceny mlýnků

Otázky a odpovědi

Proč spadá mák mezi superpotraviny?

Mák obsahuje cca 3x více vápníku než sýr a až 12x více vápníku než mléko. Pomocí máku tak můžete řešit potíže s osteoporózou. Další důležitou složkou máku je hořčík, který vám pomůže se správnou funkcí nervové soustavy. Vitamín E, který je v máku rovněž obsažen spadá do kategorie důležitých antioxidantů.

Díky máku můžete zpomalit stárnutí buněk a jeho pozitivní účinky můžete pozorovat i na stavu vlasů a pokožky. Mezi významné vitamíny patří i vitamín B, který pozitivně ovlivní psychické i fyzické procesy v těle. Mák je taktéž významným zdrojem bílkovin, pomoci vám může nejen při hubnutí, ale i při budování svalové hmoty. Do svého jídelníčku by ho tak měli zařadit také sportovci.

Jaký mák koupit a jak ho skladovat?

Pokud chcete koupit opravdu kvalitní mák, měli byste se při výběru zaměřit na mák od tradičních českých pěstitelů. Tento mák se obecně vyznačuje vyšší cenou, ale i kvalitou. Ačkoliv je Česká republika významným producentem, mák se do naší země také dováží z jiných zemí.

V takovém to levnějším máku může být namíchán i nekvalitní technický druh máku. Ten celkovou chuť máku kazí, ale způsobit může i různé zdravotní potíže. Skladovat byste měli pouze celý, nemletý mák a to na suchém, temném místě. Kvalitní mák poznáte podle krásně temné barvy, nekvalitní mák je zbarven do hnědo až rezava.

Proč mlít mák doma?

Díky tomu, že budete doma zpracovávat semínka máku, získáte mnohem chutnější a aromatičtější surovinu, než je tomu v případě mletého kupovaného máku. Nevýhodou dopředu namletého máku je navíc skutečnost, že se poměrně rychle kazí. Tento nešvar výrobci ošetřují procesem známým jako termostabilizace. Tento proces brání typickému žluknutí máku, ale velmi negativně ovlivňuje jeho chuť a aroma.

Závěr

V domácnostech, kde je třeba mít po ruce čerstvý mák, se investice do kvalitního mlýnku opravdu vyplatí. Mlýnek na mák využijete pouze k namletí máku, ale pokud investujete do kvalitnějšího mlýnku, který umožňuje nastavit hrubost mletí, ho budete moci využít i k umletí lněných, hořčičných nebo třeba sezamových semínek.

Při výběru konkrétního mlýnku si všímejte zejména materiálového zpracování. Za kvalitní lze považovat mlýnky s nerezovým mlecím mechanismem. Na jiný vhodný mlýnek vás mohou nasměrovat i uživatelské recenze.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (102 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mlynček zakúpený vpredani ORION , ale pravdepodobne sa objavuje pod viacerými „obchodnmi názvami“ . Liatinové telo, šnek nenaberá správne mak. ako keby ho vracal späť. Melie veľmi nekvalitne a pomaly. Po ukončení zostáva veľa maku vo vnútri rôznej konzistencie. Šnek voči telu nie je dobre odliaty. Ak meliete skutočne na jemno, tak nevychádza takmer nič von. Je to remeselne veľmi úbohá kvalita.
    Rozhodne NEDOPORUČUJEM.
    vraciam výrobok.

  2. Máme mlýnek na mák od značky Tescoma a dělá co má. Je to takový ten obyčejný manuální a bohatě stačí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo