Naslouchátka

Potíže se sluchem patří ke zdravotním komplikacím, které nejčastěji řeší senioři, mohou však postihnout kohokoliv. Nedoslýchavost může způsobit nemoc, vrozená vada, vzniknout může i vlivem úrazu. Potíže s nedoslýchavostí je možné řešit pomocí naslouchátka. Ty využijí lidé, kteří trpí nedoslýchavostí nebo částečnou hluchotou.

Naslouchátka obsahují malý mikrofon, který zvuky přijímá a předává v zesílené podobě postiženému. Těchto výrobků je k dostání celá řada a vybrat ten správný typ není úplně snadné.

S výběrem vám může pomoci lékař, je však dobré o těchto přístrojích vědět alespoň to nejdůležitější. Při výběru je nutné volit preferovaný způsob používání – sluchátko je možné umístit za ucho nebo do ucha, nosit je však můžete i v kapse. Dále se budete rozhodovat mezi analogovým a digitálním sluchátkem.

Porovnat ceny naslouchátek

Nejlepší naslouchátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Axon D-322 Digitální nabíjecí naslouchátko 93 % 3 219 Kč Zobrazit ilwy.cz
2. ZinBest VHP-202R Nabíjecí naslouchátko 90 % 1 390 Kč Zobrazit Naslouchatko.cz
3. Beurer HA 20 85 % 688 Kč Zobrazit Alza.cz
4. AXON K-88 MINI 82 % 899 Kč Zobrazit ilwy.cz
5. Platinium naslouchadlo JH-113 Klasik 81 % 499 Kč Zobrazit Mall.cz
6. ZinBest VHP-221T 75 % 1 890 Kč Zobrazit Naslouchatko.cz

Typ

Co se týká typů sluchadel, není v tomto případě rozdělení jednoznačné. Různí výrobci mají jednotlivá sluchátka dělená dle vlastních potřeb. Je tak možné vybírat mezi sluchátky kapesními, závěsnými, brýlovými, boltcovými, zvukovodovými, kostními, kanálovými… Volbu správného typu je vždy v první řadě nutné konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

Pro představu si některé typy představíme:

Naslouchátka za ucho

Tato naslouchátka mají větší rozměr a mohou je použít i osoby trpící těžkou nedoslýchavostí. Jejich výhodou jsou i větší ovládací tlačítka budou tedy pravděpodobně nejlépe vyhovovat starším osobám.

Veškerá elektronika a ovládání je uložena v pouzdře, které se při používání nosí za uchem. Ovládat můžete hlasitost, některá naslouchátka pak umožňují tlumit rušivé zvuky z okolí.

Mimo toto pouzdro je součástí naslouchátka také koncovka se špuntem. Ten se umísťuje do ucha. Aby naslouchátko dobře drželo, je možné vybírat z několika velikostí špuntů. Koupit je možné bateriové i nabíjecí typy.

Naslouchátko do ucha

Výhodou tohoto naslouchátka je malý rozměr, což ocení zejména mladší uživatelé. Využít ho mohou středně a mírně nedoslýchavý uživatelé. Oblíbené je tak u osob, které nosí brýle. Také v případě naslouchátka do ucha je možné vybírat z několika různých velikostí špuntů.

Naslouchátka umožňují nastavovat hlasitost a využít můžete možnost tlumení ruchů. I tyto modely fungují v kombinaci s bateriemi, nebo umožňují opakované dobíjení.

Kapesní naslouchátko

Tato naslouchátka jsou větší a skládají se ze dvou částí. Naslouchátko se špuntem se umístí do ucha, krabičku s ovládáním nosíte v kapse, ale k dostání jsou i taková, která je možné připnout k oblečení. Výhodou kapesních naslouchátek je možnost největšího zesílení, nejsou však vhodná pro celodenní nošení. Napájeny jsou pomocí baterií nebo je možné koupit dobíjecí verzi.

Kanálová naslouchátka

Jedná se o tzv. diskrétní sluchadla, díky velmi malému tvaru a způsobu vložení do ucha, nejsou téměř viditelná. Tato naslouchátka však nejsou běžně k dostání, je třeba je vyrobit každému uživateli na míru. Díky moderním technologiím je možné jejich spárování s chytrým telefonem.

Kostní naslouchadla

Pro umístění kostního naslouchadla je nutné podstoupit operaci. Tento typ vám může doporučit pouze ošetřující lékař a to v případě, že trpíte poruchou vzdušného vedení.

Způsob přenášení signálu

Dle způsobu nastavení, jsou k dostání sluchátka analogová a digitální.

Analogové

Analogová naslouchátka se dělí na dva typy:

Nastavitelná: Nastavení a další potřebné parametry určuje foniatr na základě potřeb každého uživatele. Jedná se o nejstarší a nejméně flexibilní typ obvodu.

Programovatelné: Elektrické obvody je možné naprogramovat více programy. Naslouchadla se programují dle potřeb každého uživatele během výroby, nebo ho může nastavit také foniatr. Uživatel má možnost dle potřeby programy měnit.

Změny je možné provádět přímo na ovládání, kterým každé naslouchadlo disponuje. Využít můžete dálkový ovladač a některá naslouchadle programy mění dle potřeby automaticky.

Digitální naslouchátka

Digitální obvod je více flexibilní a tedy oblíbenější. Lze ho zabudovat do všech typů naslouchátek. Umožňují nastavení více programů, které jsou schopné redukovat akustickou zpětnou vazbu jako například pískání. Upravují hluk pozadí a automaticky mění hlasitost podle potřeby.

Kanály a pásma

Vzhledem ke skutečnosti, že se všechny zvuky nenacházejí ve stejném zvukovém pásmu, je důležité, aby naslouchátka uměla rovnoměrně měnit hlasitost dle různých frekvencí.

Samohlásky A,E,I,O,U potřebují nižší frekvenci a souhlásky P,D,S,T naopak vyšší frekvenci. Také vada zvuku není ve všech případech stejná. Někteří mohou mít problém slyšet zvuky o nízké frekvenci, jiní naopak zvuky o vysoké frekvenci. Z tohoto důvodu by mělo naslouchátko umožňovat nastavit více různých kanálů, dle potřeb jednotlivců.

Směrový mikrofon

V případě těchto naslouchátek máte k dispozici dva mikrofony. Využijete je zejména, pokud často pobýváte v rušném prostředí a máte potíže porozumět mluvenému slovu. Naslouchátka umožňují zeslabit zadní mikrofon, který přenáší zvuky okolí.

Směrový mikrofon je schopný zvýraznit zvuk, který přichází zepředu, zadní a boční zvuky jsou tlumené. Funkci směrového mikrofonu můžete zapínat i vypínat dle potřeby.

Napájení

Možnost napájení jsme již letmo zmínili. K dostání jsou naslouchátka, která fungují v kombinaci s bateriemi a druhým typem jsou nabíjecí naslouchátka.

Naslouchátka na baterie jsou při pořízení levnější. Je však třeba počítat s častým kupováním nových baterií, díky čemuž se tento typ ve finále prodraží.

Dobíjecí naslouchátka jsou modernější, při pořízení dražší. Nemusíte však řešit koupi nových baterií a při vybití naslouchátka nabíjet ideálně během noci.

Značka

Naslouchátka jsou k dostání od různých značek, jmenovat můžeme například Axon, ZinBest, Platinium, Widex nebo Auris Audio. Pořízení naslouchátka byste však měli vždy nejprve konzultovat se svým lékařem, který vám pomůže vybrat model na základě vašich potřeb.

Cena

Nejlevnější naslouchátka, která jsou určena především pro osoby s mírně poškozeným sluchem, je možné koupit od cca 200 – 500 Kč. Jedná se o méně kvalitní typy, které v drtivé většině umožňují analogový přenos signálu.

Cena digitálních naslouchátek se pohybuje od 500 Kč výše. Kvalitnější naslouchátka, která využijí i uživatelé s horším sluchem, je možné koupit za cenu 1 – 2 000 Kč. Poskytnou vám více možností a také celkový design bude na vyšší úrovni. U těchto výrobků se vyšší investice rozhodně vyplatí.

Porovnat ceny naslouchátek

Údržba

Naslouchátka je třeba pravidelně zbavovat ušního mazu, který se tvoří zcela přirozeně a nesouvisí příliš s hygienou. Ušního maz chrání ucho před vysoušením a plní také ochranou funkci.

V některých případech se však tvoří ve větším množství a je tedy nutné uši čas od času čistit. Stejně jako uši vyžadují tuto údržbu také naslouchátka. Naslouchátka se čistí speciálním balonkem, který je součástí balení. Postup čištění je popsán u každého výrobku.

Otázky a odpovědi

Hradí naslouchátka pojišťovna?

Naslouchátka patří k pomůckám, která jsou hrazena v určitém rozsahu zdravotní pojišťovnou. Každá pojišťovna může přispívat jinou částkou, roli hraje také rozsah poškození sluchu. Některé pojišťovny mohou hradit určité typy v celém rozsahu. Je však vhodné tuto informaci ověřit u dané pojišťovny individuálně.

Jsou naslouchátka určena dětem?

Naslouchátka mohou děti využívat již v kojeneckém věku. Čím dříve se na vadu sluchu u miminka přijde, tím dříve je možné používat naslouchátka. V případě dětí naslouchátka vždy doporučuje a vhodný typ vybírá lékař na základě potřeb malých pacientů.

Je nutné koupit dvě naslouchátka?

Naslouchátka plní obdobnou funkci jako třeba dioptrické brýle. Je tedy vhodnější pořídit naslouchátko pro každé ucho. V případě, že se rozhodnete pro jedno naslouchátko, je doporučené používat ho v případě praváků v pravém a v případě leváků v levém uchu.

Kde koupit naslouchátko?

Naslouchátka jsou dostupná na různých místech, v závislosti na vašich potřebách a preferencích. Zde jsou některé z nejpopulárnějších možností:

  • Specializované prodejny s audiologickými pomůckami – Tyto obchody nabízejí širokou škálu naslouchátek různých značek a modelů. Odborníci vám zde mohou poskytnout konzultace, aby zajistili, že vyberete naslouchátko, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
  • Internetové obchody – Online nákup nabízí pohodlí a často i lepší ceny, ale je důležité vybírat z důvěryhodných zdrojů.
  • Lékárny a zdravotnické potřeby – Některé lékárny a obchody se zdravotnickými potřebami nabízejí základní modely naslouchátek. Tyto možnosti mohou být vhodné pro osoby hledající jednoduchá řešení nebo naslouchátka na přechodné období.
  • Audiologická centra a kliniky – Pro ty, kteří potřebují naslouchátka na lékařský předpis a chtějí profesionální posouzení svého sluchu, jsou audiologické kliniky nejlepší volbou. Tyto kliniky nabízejí nejen prodej, ale také nastavení a úpravu naslouchátek podle individuálních potřeb.

Závěr

Jestliže jste zaznamenali potíže se sluchem, je vhodné nejprve navštívit odborného lékaře. Teprve po absolvování patřičných vyšetření vám může s jistotou říct, zda budete potřebovat naslouchátko pořídit. Foniatr vám také pomůže vybrat vhodný model, nebo nechá naslouchátko vyrobit podle potřeb.

Na ceně naslouchátka mají vliv možné funkce nebo typ přenosu. V případě, že budete naslouchátko používat celý den, vyplatí se vám investice do digitálního dobíjecího naslouchátka. Jestliže se často pohybujete v rušném prostředí, zvažte pořízení naslouchátka se směrovým mikrofonem.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (119 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Jindřich Samek 15.12.2023 v 17:33

    Mohu nosit naslouchátka, když mám kardiostimulátor? Nedojde k jeho rušení. Děkuji Samek Jindřich.

  2. Pořídila jsem si Axon D-322 digitální nabíjecí naslouchátko za ucho a funguje skvěle. Je to opravdu vynikající pomocník, na kterého je spolehnutí a docela rychle probíhá i nabíjení.

  3. Nutně jsem potřebovala naslouchátko pro dědečka, ale moc se v takových věcech nevyznám. Během hledání jsem narazila na váš článek, který mi dost pomohl s hledáním i výběrem, až jsem nakonec objednala naslouchátko za ucho. Funguje velmi dobře, dědulka si ho chválí a prý s ním slyší perfektně, tak jsem ráda, že se to zdlouhavé pátrání vyplatilo.

  4. Naslouchátka jsem kupovala pro babičku a brala jsem jí ten typ do ucha. Je s ním opravdu velmi spokojená a moc si jej vychvaluje, jak skvěle slyší.

  5. NASLUCHÁTKA DO UŠÍ NABÍJECÍ DOMA DO ZÁSUVKY NA 22O ELEK . PROUDEM

  6. Velmi tento článek pomohl s výběrem. Děkuji.

  7. Pro dceru jsem pořídila tento typ naslouchátek Weinberger Naslouchátko JH-906 a zatím splnil očekávání.

Přidat komentář

Recenzer
Logo