Nejčastější poruchy bojlerů

Bojler je na mnoha místech stále velmi oblíbeným parťákem, který zajistí ohřev vody všude tam, kde je to potřeba. Samozřejmě, že ani bojlerům se čas od času nevyhne nějaká ta porucha. Jaké jsou ty nejčastější poruchy bojlerů?

Nízký tlak teplé vody v bojleru

Když začne z kohoutku s teplou vodou vytékat jen tenký proud vody, nejspíš je viníkem vodní kamen či nečistoty a došlo k ucpání ventilů, trubek nebo sprchové hadice. Je potřeba vše důkladně očistit, a to nejen sprchovou hadici, ale také hlavici, proudový regulátor i odtok na baterii.

Nezapomeňte použít vhodné přípravky na odstraňování vodního kamene, které jsou dostupné v každé drogerii, případně můžete vyzkoušet některého pomocníka v podobě běžných surovin, které používáme v domácnosti, jako je například ocet.

Bojler přestal ohřívat vodu

Voda je pouze vlažná, přestože jste otočili páku teplé vody až na konec? Zřejmě nebude správně nastaven termostat ohřívače. Jestli ohřev vody stále svítí nebo je teplota vody nízká, je potřeba jí o několik stupňů zvýšit.

Je nutné počítat s tím, že ohřev vody je dlouhodobější záležitostí. Pokud tedy někdo vybral všechnu teplou vodu před vámi, klidně se mohlo stát, že se ještě voda nestačila nahřát na dostatečnou teplotu, neboť se jedná o krátkou dobu.

Nastavení vyšší teploty bude potřeba i ve chvíli, kdy používá bojler velký počet lidí a ten na to jednoduše nestačí svou kapacitou. Nutno podotknout, že teplota vody by na každém odběrném místě neměla překročit 55°C, proto buďte velmi opatrní při nastavení vyšší teploty, ať se neopaříte.

Voda je příliš horká

Někdy se stává, že je voda až moc horká, což může být problém nesprávně nastaveného termostatu na moc vysokou teplotu. Stačí jen o něco snížit a voda by měla mít optimální teplotu, která bude vyhovující pro sprchování, mytí nádobí atd.

Bojler začal téct/kapající voda

Zásadní a poměrně běžná závada je, když bojler začne kapat nebo rovnou téct. Poznáte to na základě rezavých map tvořících se na povrchu bojleru. S ohledem na materiál, z kterého jsou bojlery vyráběny je to pochopitelné.

Přestože má ochranou vrstvu, přesto ho rez překonala a vytvořila v bojleru se tak začínají objevovat díry. Dá se to řešit prostřednictvím záplaty, ale to stejně nevydrží nijak zvlášť dlouho, takže je nejlepší vyměnit starý bojler za nový.

Dá se říci, že díry v bojleru se objevují ve chvíli, kdy už má to nejlepší za sebou, protože na životnost má vliv mnoho faktorů, přičemž průměrně se životnost pohybuje mezi 5 až 8 lety. Důvodem může být i netěsnost v potrubí nebo v nádrži. U potrubí se musí najít poškozené místo a netěsnost opravit. V případě, že netěsní nádrž, pak se musí jednoduše vyměnit za novou.

Bojler vydává divné zvuky

Některé zvuky mohou připomínat vrzání, pískání, bouchání a podobně. Problém by mohl spočívat v pojistném ventilu nebo v chybě pojišťovací armatury. Ta je schopná nejen vydávat nežádoucí hluk, ale hlavně citelně zvyšovat spotřebu vody, což se poté projeví ve vyúčtování. Když jde o pojistný ventil, není problém ho vyměnit.

Jak se pozná špatný pojišťovací ventil?

Když se voda ohřívá, narůstá tlak a pojišťovací ventil začne kapat. Pokud to je jen v minimálním množství a občas, je to běžná součást jeho funkce, ovšem při nepřetržitém kapání, to vypadá, že je ventil poškozený a musí se vyměnit za nový.

Bojler přestal svítit

Hned několik důvodů, může něco takového mít. Bojler zřejmě bude mít problém s napájením, kdy do něj nejde žádný elektrický proud. Buď nenívhodně zapojen do sítě, došlo kvýpadku proudu, vypnuli jste omylem jistič atd. Jakmile toto všechno zkontrolujete a není žádný problém, je nutné zjistit skutečný důvod problémů a nejlépe zavolat odborníka, který vše pečlivě prověří.

Bojler přestal reagovat

Někdy se může stát, že nebude reagovat žádné z tlačítek a bude dokonce i blikat signalizace, že jsou tlačítka zablokovaná. Stačí, když se tato funkce vypne, což si snadno dohledáte v návodu, který jste obdrželi spolu s bojlerem přímo od výrobce. Jestli bude na displeji rozsvícena ikona v podobě servisního klíče, pak je nutné rovnou zavolat servisní středisko.

Časté otázky

Jak poznat špatný bojler?

Dá se říci, že bojler uslyšíte opravdu úplně všude, pokud je s ním něco špatně, protože plně funkční a bez problémů pracující bojler je naprosto tichý a nevychází z něj žádné nežádoucí hlasité zvuky.

Jak poznat špatný termostat u bojleru?

Je to základní kámen každého bojleru a svým způsobem jedna z nejdůležitějších součástek, jejímž úkolem je regulace teploty vody. Když nastane situace, že z bojleru jde jen studená nebo horká voda, pak může být problém právě s vadným termostatem.

Proč odkapává bojler?

Pokud během ohřevu vody odkapává voda je to v pořádku a je to signál, že pojistný ventil pracuje na 100 % a je plně funkční. Má v sobě totiž zabudovaný tzv. zpětný ventil, jehož úkolem je zabránit protlačení vody zpět do vodovodního řádu.

Jak poznat špatný pojistný ventil?

Jednoduše řečeno, nebude jen občas odkapávat, ale naopak bude kapat stále, až úplně poteče. V takovém případě je nejlepším řešením jeho okamžitá výměna, protože je to poznávací znamená, že je pojistný ventil poškozený.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo