Ovulační testy

Snažíte se otěhotnět a zatím se nedaří? Nezoufejte! Vyzkoušejte ovulační testy, díky kterým zjistíte, kdy je nejvyšší šance na početí miminka. Bez ovulace se to totiž nepodaří. Za pomocí testů zjistíte výsledek rychle a z pohodlí domova. Kromě budoucích maminek se ovulační testy budou hodit také ženám, které naopak nyní rozhodně otěhotnět nechtějí. Pojďme se podívat na to, jak se takové testy vybírají a na vše, co se ovulace týče.

Porovnat ceny testů

Nejlepší ovulační testy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Livsane Test ovulační plodné dny proužky 7 ks 100 % 80 Kč Zobrazit Benu.cz
3. Ovular ovulační test 5 ks 87 % 72 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Donna FertilControl Light ovulační test 1 ks 82 % 499 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Adiel SeeNow ovulační testy LH 5 ks 78 % 49 Kč Zobrazit Benu.cz

Co je to ovulace?

Ovulace je proces, během kterého se z vaječníků uvolní zralé vajíčko do vejcovodů kvůli oplodnění spermií. Během ovulace se vaječníková stěna rozplyne a vajíčko je uvolněno do jednoho z vejcovodů. Stává se nejplodnějším obdobím v menstruačním cyklu ženy, a to z důvodu, že vajíčko je připraveno na oplodnění spermiemi, tedy na početí.

Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko se rozpadne a opustí tělo spolu s menstruačním krvácením. Pokud dojde k oplodnění, vajíčko se setká s jednou spermií a spojí se, čímž vznikne zygota, která se začne množit, vyvíjet se v embryo, a později v plod. Tento proces žena na svém těle může pozorovat, pokud je vnímavá, nebo využije metody, které ji v tom utvrdí – mezi jednu z nich patří právě ovulační testy.

Typy

Než se do toho dáte, máte na výběr z mnoha variant provedení. Některé metody jsou pohodlnější či spolehlivější, ale v konečném důsledku záleží na tom, co vyhovuje nejvíce vám. Rozdíl pocítíte i v pořizovací ceně.

Ovulační test z moči

Stejně jako u těhotenského testu, můžete ovulační test počůrat. Test sleduje hladinu hormonu LH, který před ovulací vzrůstá. Je zde ale jeden hlavní rozdíl – moč by neměla být ranní, testování by mělo probíhat ideální v průběhu dne, ideálně mezi 10. a 20. hodinou.

Při každodenním použití se snažte, aby se jednalo o stejnou dobu. Moc před testem nepijte, abyste moč nenaředili a bylo jasně rozpoznatelné, zda se v ní hormon nachází. Testy jsou jednorázové a jejich přesnost je cca 99 %. Výsledkem si tudíž můžete být jisti.

Ovulační test ze slin

Stejně jako test z moči, zkoumá hladinu hormonu LH, jen ze slin. Není tak častý, nicméně funguje na principu miniaturního mikroskopu a vzhledem připomíná rtěnku. V období ovulace se struktura slin mění z nepravidelné na kapraďovitou. Test lze opakovat. Hlavní výhodou ovulačních testů ze slin je jejich nízká cena a bezpečnost.

Ovulační testy ze slin však nejsou vhodné pro všechny ženy – některé mohou mít obtíže s rozeznáním obrazce na slinách, což může být způsobeno řadou faktorů, jako je jídlo, pití, kouření, ústní hygiena a zubní problémy. Přesnost se uvádí až 98 %.

Klasický ovulační test

Za klasický ovulační test považujeme takovou metodu, na jejíž výsledek musíte čekat – třeba proužek, který počůráte. Výsledek zjistíte jen za několik málo minut.

Digitální ovulační test

Digitální ovulační testy jsou výhodné pro ty, kteří se chtějí vyhnout čtení barevných výsledků a chtějí získat jasnou odpověď na to, zda ovulace probíhá nebo ne. Některé digitální ovulační testy mají také možnost zobrazení několika dnů plodnosti, což pomáhá při plánování pohlavního styku. Poskytuje přesnější a jednodušší výsledky než klasický ovulační test, protože místo toho, aby se vyhodnocovala barva čáry na proužku nebo pásku, digitální ovulační test ukazuje na displeji jasný výsledek.

Proužek

Nejlevnější možný způsob, jak zjistit, jestli máte ovulaci, je testování proužkem. Ten se ponoří na několik vteřin do moči, která se nachází v kelímku či jiné nádobce. Následně čekáte pár minut, než se zobrazí výsledek – jedna čárka negativní, dvě čárky pozitivní.

Kazeta

Tento typ se využíval při domácích testech na COVID-19, takže ho určitě znáte. Jedná se o plastové pouzdro, které obsahuje reakční proužek, do kterého se vzorek kape. Vyhodnocení pak probíhá stejně jako u proužku. Výhodou je aplikace přesného množství vzorku moči, což zajišťuje vyšší přesnost.

Midstream

Nejdražší variantou, která je ovšem nejpohodlnější a nejrychlejší, je midstream, což je podlouhlé plastové pouzdro obsahující reakční proužek, na který se přímo čůrá, neponořuje se tedy do kelímku s močí. Vyhodnocování výsledku pak probíhá stejně jako u proužku.

Použití

Aby byla ovulace zjistitelná, je třeba ovulační test provádět 9. a 18. den menstruace, jelikož k nárůstu hladiny luteinizačního hormonu dochází zhruba 24 – 48 hodin před ovulací. Jak jsme si již řekli, doporučuje se testovat mezi 10. a 20. hodinou.

Pokud tak činíte na denní bázi, snažte se dodržovat stále tu stejnou dobu, lépe tak zachytíte průběh nárůstu hladiny LH hormonu. Obecně se však řiďte příbalovým letákem, který si pozorně přečtěte ještě před samotným použitím. Každý typ ovulačního testu vyžaduje rozdílné použití.

Ovulační test ze slin

Zde stačí pouze nanést sliny na ochranné víčko, které byste měli před použitím očistit vlhkým hadříkem. Celý proces probíhá následovně:

 1. Před získáním vzorku si vyčistěte zuby.
 2. Vyčkejte 30 minut, než vezmete slinu na testovací sklo.
 3. Ujistěte se, že máte čisté ruce a ústa.
 4. Na sklíčko nanesete přiměřené množství slin a mikroskop vložíte do obalu.
 5. Na výsledek počkáte přibližně 10 minut.

Ovulační test z moči

Tento typ testů se dělí dále na proužky, které se vkládají do kelímku se vzorkem moči a na midstream, který získává vzorek z tekoucího proudu moči. Co se týče první varianty, kelímek by měl být čistý a suchý, aby se dal výsledek považovat za pravdivý. Proužek se do tekutiny na chvilku ponoří a poté vytáhne, nechá ve vodorovné poloze uschnout a za pár minut je výsledek k dispozici. U druhého typu stačí počůrat jeden konec reakčního proužku a pár minut počkat na výsledek.

Výsledek ovulačního testu

Po provedení ovulačního testu vyčkáte několik minut na výsledek. Objeví se buďto jedna nebo dvě čárky, přičemž:

 • Pozitivní ovulační test – dvě čárky, jedna v kontrolní a druhá v testovací části. Výsledek značí, že se ovulace blíží nebo právě probíhá.
 • Negativní ovulační test – jedna čárka, pouze v kontrolní části, značí, že ovulace neprobíhá.

Pokud se neobjeví ani jedna čárka, znamená to, že je test neplatný, tudíž jste ho neprovedli správně a je třeba ho provést znovu s novým testem (popřípadě s tím samým, jestliže se nejedná o jednorázový ovulační test).

Metody pro zjištění ovulace

Kromě ovulačního testu existují i další metody, jimiž můžete zjistit, zda u vás ovulace momentálně probíhá. Jedná se například o:

Tělesné příznaky

Každá žena na sobě ovulaci může rozpoznat, pokud je vnímavá. Mezi hlavní tělesné příznaky patří například řidší a průhledný cervikální sliz, bolest prsou, břicha i citlivější čich. Obecně se žena také cítí více sebevědomě, má lepší náladu, pleť a paměť. Můžete pozorovat i zlepšení úzkostí.

Měření bazální teploty

Některé ženy využívají jako antikoncepci právě tuto metodu, která měří plodné a neplodné dny tím, že zaznamenává bazální teplotu. V polovině cyklu se teplota zvýší zhruba o 0,3 °C, a takto zůstává až do menstruace. U této metody je nutné, abyste se měřili pravidelně každý den, nejlépe ve stejnou dobu ihned po probuzení.

Sledování menstruačního cyklu

Podle pravidelnosti a délky menstruačního cyklu může být přibližně určeno, kdy nastane ovulace. Například, ovulace se obvykle vyskytuje kolem 14. dne cyklu u žen s 28 denním cyklem. S počítáním vám pomůže i aplikace přímo uzpůsobená na sledování ovulace, která vám ukáže, kdy máte také plodné dny.

Ultrazvuk

Kvůli ovulaci obvykle ke gynekologovi nezavítáte, i tak je ale možné tímto způsobem ovulaci zjistit. Jde o nejpřesnější metodu vůbec, což je logické už jen z toho důvodu, že ji provádí lékařský odborník. Doma si ji bohužel neprovedete.

Funkce

Ovulační testy slouží k detekci přítomnosti luteinizačního hormonu (LH) v moči. LH je hormon produkován hypofýzou v mozku a jeho hladina se zvyšuje okolo ovulace. Když hladina LH dosáhne určité úrovně, znamená to, že ovulace pravděpodobně nastane během následujících 24 až 48 hodin.

Pokud používáte ovulační testy, můžete předpovědět okamžik, kdy budete mít největší šanci na otěhotnění. To může být užitečné pro ty, kteří mají problém s početím a snaží se o dítě. Ovulační testy také umožňují provádět vlastní sledování ovulace bez nutnosti návštěvy gynekologa.

Značka

Ovulační testy zakoupíte jak na e-shopech, tak v lékárnách. Mezi nejoblíbenější výrobce patří Beurer, Clearblue nebo Green Swan (GS). Na všechny se můžete spolehnout, teď už zbývá si jen vybrat podle vašich požadavků.

Cena

Ovulační testy nemusí být vůbec nijak nákladné, seženete je již od 50 do 200 Kč. Převažují testy z moči, cena se zejména odvíjí od toho, kolik testů balení obsahuje – většinou tři až sedm kusů.

Nad 200 Kč už objevíte i digitální modely či ovulační mikroskopy, tedy testy ze slin. Co se týče počtu, mikroskop je vždy jeden, jelikož je možné jej znovupoužívat, kdežto klasické testy jsou jednorázové, proto jich v této cenové kategorii naleznete deset až dvacet. Cena zlatého středu se pohybuje do 1 000 Kč.

Nad 1 000 Kč si ovulační testy koupí málokdo, nabízejí ale naprosto nové funkce – test lze například dokonce propojit s aplikací. Cenovým vrcholem bývá 1 500 Kč.

Porovnat ceny testů

Údržba

Ovulační testy jsou poměrně jednoduché k použití a jejich údržba také není náročná. Zde jsou některé základní tipy na údržbu ovulačních testů:

 1. Skladování: Uchovávejte testy v suchu a mimo přímé sluneční světlo při pokojové teplotě.
 2. Použití odpovídající nádoby k sběru vzorku moči: Je důležité používat čistou misku nebo kelímek ke sběru vzorku moči pro provedení testu.
 3. Dodržení návodu k použití: Dodržujte instrukce pro správné použití v souladu s konkrétním typem testu. Většina ovulačních testů má specifické časy a postupy pro sbírání vzorku moči a aplikaci testu.
 4. Skladování a ukládání si výsledků: Je dobré znát výsledky testů, aby bylo možné sledovat změny a určit, kdy je nejlepší čas pro pokus o oplodnění. Je dobré zapisovat výsledky testů do deníku či aplikace, aby bylo možné sledovat změny v ovulačním cyklu.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží ovulační testy?

Ovulační testy slouží k určení nejplodnějších dnů ženy během menstruačního cyklu. Testy měří hladinu luteinizačního hormonu (LH) v moči, který se zvyšuje před ovulací. Když je hladina LH vysoká, testy ukazují pozitivní výsledek, což naznačuje, že je žena v období ovulace a má největší šanci na oplodnění. Ovulační testy jsou často používány při plánování těhotenství, ale také jako metoda prevence těhotenství bez hormonální antikoncepce.

Jaký typ ovulačního testu je nejoblíbenější?

Nejpopulárnější bývají testy ze vzorku moči v kelímku, jelikož jsou jednoduché na použití a zároveň jsou nejlevnější. Načůráte do nádobky, test do ní na pár vteřin ponoříte, poté umístíte do vodorovné polohy a čekáte několik minut na výsledek. U náročnějších je oblíbenou volbou digitální ovulační test, který se také ponoří do vzorku, nicméně výsledek nemusíte číst z čárek, ale z displeje.

Jak poznám, že je výsledek pozitivní?

Pozitivní výsledek značí dvě čárky, a to jak v kontrolní, tak v testovací části. Znamená to, že vaše ovulace probíhá nebo se blíží.

Závěr

Využití ovulačních testů může být užitečné pro ženy, které plánují otěhotnět, nebo naopak chtějí předcházet těhotenství bez hormonální antikoncepce. Tyto testy jsou relativně snadné na použití a mohou pomoci ženám rozpoznat jejich nejplodnější dny během menstruačního cyklu.

Je důležité používat testy správně a pečlivě sledovat svůj cyklus, aby byly výsledky co nejspolehlivější. Ačkoliv existují i další metody, které vám dokáží říci, zda zrovna ovulujete, testy jsou jedny z nejspolehlivějších a nejpohodlnější, navíc vám jasně ukáží pozitivní nebo negativní výsledek.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.pilulka.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo