Těhotenské testy

Těhotenský test není třeba dlouze představovat, zná ho prakticky každý. Pomocí této pomůcky můžete již velmi brzy zjistit pozitivitu nebo naopak negativitu gravidity. Každá zdravá žena ví, že ve chvíli, kdy dostane pravidelnou menstruaci, nemůže být těhotná. Jsou však i výjimky, kdy po oplodnění vajíčka může přijít poslední menstruace.

Aby byl těhotenský test správně proveden, nedoporučuje se ho provádět během tohoto slabého krvácení nebo špinění. V tomto případě moč obsahuje i stopy krve a bakterie, což pochopitelně ovlivní i konečný výsledek testu. Těhotenské testy se liší podle citlivosti a způsobu, jak lze test provádět. Moderní jsou digitální testy, klasiku tvoří jednoduché proužky.

Porovnat ceny testů

Nejlepší těhotenské testy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GS Mamatest 10 těhotenský test 2 ks 91 % 56 Kč Zobrazit Euclekarna.cz
2. Adiel SeeNow těhotenské testy hCG 5 ks 87 % 68 Kč Zobrazit Drmax.cz
3. MedPharma těhotenský test 10 mlU 84 % 61 Kč Zobrazit Malvik.cz
4. Clearblue digitální s ukazatelem týdnů 83 % 204 Kč Zobrazit Gigalekarna.cz
5. Pepino Dipstrip těhotenský test 77 % 49 Kč Zobrazit Pemi.cz

Typy

Těhotenské testy se provádí z moči nebo krve.

Moč

Tyto testy jsou běžně dostupné v lékárnách a to hned v několika podobách. Testy jsou velmi spolehlivé, cenově dostupné a provádět je můžete v pohodlí domova.

Krev

Těhotenský test, který se provádí z krve, je ještě spolehlivější. V případě, kdy budete chtít provést test z krve, neobejde se to zpravidla bez návštěvy gynekologa. Těhotenský test z krve se provádí hned v začátcích těhotenství, kdy není možné těhotenství spolehlivě odhalit na ultrazvuku.

V současné době se na trhu objevují i volně dostupné testy, které umožňují testování z krve. Výběr je však velmi omezený a z uživatelských recenzí vyznívá, že tyto testy nejsou příliš oblíbené a doporučované. Jejich cena je vyšší, proto nákup dobře zvažte. Před samotným nákupem se rozhodně vyplatí přečíst některé uživatelské recenze.

Druhy

Na trhu jsou k dostání těhotenské testy v několika podobách. Těhotenské testy slouží ženám, jsou však případy, kdy si těhotenský test provede také muž nejčastěji pochopitelně společně s partnerkou, a to v rámci odlehčení situace.

Zde může nastat situace, kdy těhotenský test vyjde pozitivně i muži. V tomto případě však odborníci radí, navštívit co nejrychleji lékaře. U mužů může totiž pozitivní těhotenský test značit závažné onkologické onemocnění mužských pohlavních orgánů.

Proužek

Těhotenský test v podobě proužku patří k jedněm z nejspolehlivějších. Tyto testy mohou odhalit těhotenství ve velmi raném období. Testy jsou schopny odhalit i malé množství hormonu hCG. Těhotenský test v podobě proužku je nutné na několik vteřin ponořit do skleničky s potřebným množstvím moči. Některé testy se prodávají přímo s vhodnou nádobkou na moč, což vám situaci velmi usnadní.

Tyčinka

I tyto testy patří k velmi spolehlivým, jejich aplikace je mnohem jednodušší. Tyčinku testu stačí ponořit do proudu moči. Testování je tak poměrně rychlé, snadné i komfortní a test můžete provést prakticky kdekoliv.

Kazetový

Test obsahuje testovací destičku a malé kapátko. Provádění těchto testů může být obtížnější. Moč je třeba vtáhnout do kapátka a poté potřebné množství aplikovat na destičku. Ty musí být umístěna na ideálně rovném povrchu.

Digitální

Jako jediné testy umožňují odhalit těhotenství ještě před očekávanou menstruací. Výrobci garantují správný výsledek i 4 dny před očekávanou menstruací. Tento test lze provádět v kteroukoliv denní i noční dobu. Testovat lze v nádobce s močí i v proudu.

Výsledek budete znát během několika málo vteřin. Digitální testy jsou na trhu zastoupeny v menším počtu, v případě pozitivního výsledku vám test prozradí i to, v kterém týdnu těhotenství se zrovna nacházíte.

Citlivost

Těhotenské testy se rozlišují na základě citlivosti. Citlivost určuje množství hormonu hCG. Citlivost je výrobcem uvedena na každém balení a najdete ji pod označením mlU/ml.

Po správném uhnízdění vajíčka je hladina hCG v rozmezí 5 – 50 mlU a to cca 1 týden před termínem menstruace. Většina těhotenských testů udává citlivost v hodnotách 20mlU/ml – 25 mlU/ml. Nejcitlivější testy udávání citlivost 10mlU/ml, a naopak nejméně citlivé testy mají tuto hodnotu 40mlU/ml.

Výsledek

Výsledek těhotenského testu zjistíte během několika vteřin až minut.

  • Pozitivní test je v případě, kdy je kontrolní i testovací zóně výrazná čárka.
  • Negativní test je v případě, kdy se čárka objeví pouze v kontrolní části testu.
  • Neplatný test je v případě, kdy čárka není ani v kontrolní části testu.

Falešně pozitivní test

Pokud vám vyjde test pozitivně, ale lékař vaše těhotenství nepotvrdí, nebo v případě, kdy budete test po několika dnech opakovat s negativním výsledkem, může být příčin hned několik. Nejčastěji se jedná o tzv. zamlklé těhotenství nebo potrat. Falešný test může být i vlivem užívání léků, které obsahují těhotenský hormon.

Falešně negativní test

Stát se může i skutečnost, že test přítomnost hormonu hCG neprokáže, přestože se těhotenství nakonec prokáže. Tento výsledek je nejčastěji vlivem brzkého provedení těhotenského testu. Pokud si tedy nejste jistá, je vhodné test po několika dnech opakovat.

Duch

Jako duch bývá označena slabá čárka na těhotenském testu, která zpravidla nesignalizuje těhotenství. Na druhou stranu však může značit velmi rané těhotenství, kdy hladina hormonu hCG není ještě nijak vysoká. K uhnízdění vajíčka dochází zpravidla až 6 den po pohlavním styku a každým 2 – 3 dnem se hormon hCG zvyšuje.

Značka

Těhotenské testy nabízí řada výrobců. Mezi nejoblíbenější patří testy značky Green Swan, které jsou označeny jako GS Mamatest. Tyto testy jsou velmi spolehlivé a cenově dostupné. Na předních místech v žebříčku oblíbenosti najdete testy značky Clearblue One, Adiel, MedPharma nebo Abfarmis. Krevní test koupíte od značky Vitamin Station.

Cena

Na cenu těhotenského testu má vliv výrobce, citlivost nebo třeba samotný vzhled testu. Cena těhotenských testů však není nijak vysoká, proužkové testy můžete koupit od 30 – 100 Kč. Velký výběr nabízí cenové rozpětí 100 – 200 Kč. Nejdražší jsou digitální texty, které koupíte od 200 – 300 Kč. Ještě více zaplatíte za krevní test, jehož cena je v rozmezí 300 – 400 Kč.

Porovnat ceny testů

Otázky a odpovědi

Kdy si těhotenský test udělat?

Ve většině případů si ženy těhotenský test provádí ve chvíli, kdy dojde k vynechání pravidelného menstruačního cyklu. Těhotenský test si však můžete udělat cca 7 dní po pohlavním styku. Po této době již může dojít k zahnízdění vajíčka a zvýšení hCG hormonu. V domácích podmínkách si ženy provádí těhotenské testy z moči.

Kdy je test pozitivní?

Naprostou jistotu o tom, že jste opravdu těhotná, máte ve chvíli, kdy se na těhotenském testu objeví 2 výrazné čárky. Poměrně často se stává, že se na testu zobrazí jedna výrazná a druhá mnohem slabší čárka.

V tomto případě však není výsledek jednoznačný a doporučuje se test po několika dnech zopakovat. Netrpělivější ženy budou mít 100% jistotu až ve chvíli, kdy navštíví svého gynekologa.

Může být žena těhotná i v případě, kdy test ukáže pouze jednu čárku?

Ano, i taková situace může nastat. Často se to stane v případě, kdy si těhotenský test uděláte velmi brzy po pohlavním styku. Méně často je nesprávný výsledek zobrazen vinou nekvalitního testu nebo špatně provedeného testu. Pokud se tedy ani po negativním testu necítíte dobře, je opět vhodné těhotenský test zopakovat.

Závěr

Těhotenský test provádějte ideálně po vynechání očekávané menstruace. V této době jsou těhotenské testy nejspolehlivější. Výsledek těhotenského testu mohou ovlivnit také hormonální léky, které může žena užívat pro zvýšení možnosti otěhotnění.

Z toho vyplývá, že pozitivní těhotenský test provedený během užívání hormonů, nemusí značit těhotenství. Těhotenský test může, ale nemusí odhalit, zda skutečně čekáte dítě, s jistotou vám to potvrdí nebo vyvrátí pouze váš ošetřující lékař. Toho se doporučuje navštívit nejpozději 1 – 2 měsíce po pozitivním výsledku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (44 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno jsem nutně potřebovala těhotenský test, tak jsem letěla do lékárny a tam mi byl doporučen GS Mamatest 10 Těhotenský test 4 × 2 ks, který naštěstí ukazoval to samé, co potom výsledky u lékaře. Takže ráda doporučuji test, co fakt funguje a nejsou to jen vyhozené prašule.

  2. Vyzkoušela jsem několik těhotenských testů, ale třeba Clearblue mi moc nevyhovoval, protože výsledek byl zkreslený. GS Mamatest se naopak osvědčil, takže mohu určitě doporučit.

  3. Jestli mohu na základě osobních zkušeností doporučit vhodný test, pak je to jednoznačně GS Mamatest 10 Těhotenský test 4 × 2 ks. Skutečně ukazoval to co má.

  4. Koupila jsem si v lékárně těhotenský test GS Mamatest a kupodivu ukazoval správný výsledek, takže za mě určitě spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo