Plotry

Pod pojmem plotr se ukrývá několik různých přístrojů. V současné době jsou velmi oblíbené řezací plotry, které nejsou vybaveny inkoustem ale vyřezávacím nožem. Druhé typy plotrů při práci inkoust využívají a často je najdete také pod označením velkoformátová tiskárna. Tyto plotry jsou určeny zejména pro komerční využití, běžně je používají architekti nebo grafici.

Výběr plotru je třeba pečlivě zvážit, protože se nejedná o úplně levnou záležitost. Koupě nejlevnějšího plotru nemusí být úplně vhodné zejména pro ty, kdo vyžadují od přístroje přesnou práci. Na nenáročné domácí využití však může být ideální.

Plotry jsou k dostání v různých velikostech, a je tedy dopředu vědět, jaké největší výrobky by měl plotr dokázat vyřezat. Zvážit je třeba i to, jaké materiály budete používat, nejlevnější plotry využijete na řezání fólií. Dražší zvládnou zpracovat silnější plasty nebo textilie.

Porovnat ceny plotrů

Nejlepší plotry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. EPSON SureColor SC-P900 100 % 31 186 Kč Zobrazit Electroworld.cz
2. Canon ImagePROGRAF TM-300 97 % 45 751 Kč Zobrazit Alza.cz
3. HP DesignJet T230 95 % 18 190 Kč Zobrazit Mall.cz
4. CRICUT JOY 92 % 4 990 Kč Zobrazit Sicistroje-shop.cz
5. Brother ScanNCut CM 300 79 % 8 592 Kč Zobrazit Penta.cz

Typy

Pod pojmem plotr je dostupných více přístrojů. V krátkosti si jednotlivé typy představíme, avšak poté se již zaměříme na řezací plotr, které mají své využití i v domácnostech. Tiskové plotry jsou typické pro komerční využití a s jejich výběrem vám poradí samotní výrobci.

Řezací plotr

Pomocí řezacího plotru vyrobíte různé dekorace, podle vlastních předloh. Plotry se používají i k vyřezávání nápisů, obrázků, výšivek atd. Svým vzhledem plotr připomíná obyčejnou tiskárnu, obdobná je i jeho velikost. Stejný je i způsob zapojení do počítače.

Předlohy můžete nejprve v počítači vyrobit, poté je pošlete na zpracování. Veškeré vaše návrhy se vyřezávají do vinylu, použít však můžete obyčejný papír, koženku nebo látku. Dá se říct, že běžný domácí plotr zpracuje různé materiály s tloušťkou 2 mm.

Na trhu jsou zastoupeny dva typy těchto přístrojů. Pro občasné používání si vystačíte s válcovým, především do komerčních prostor nebo pro profesionály jsou vhodné větší stolní plotry.

Válcový plotr

Plotr menších rozměrů jsou díky nižší ceně vhodné do každé rodiny. Válcový plotr je multifunkční pomocník, který je schopen zpracovávat různé materiály od fólií, přes látku i kůži. Využijete ho tedy různými směry. Válcový plotr je k dostání ve velkém cenovém rozpětí a vyberou si méně nároční i náročnější uživatelé.

Stolní plotr

Tyto plotry se využívají zejména v reklamních společnostech. Jsou velmi přesné a spolehlivě zpracují i drobné detaily. Díky větším rozměrům s jeho pomocí vyrobíte velké nápisy, loga či cokoli jiného.

Plotry umožňují nastavit přítlak nože a zpracují mnoho materiálů. Do běžných domácnostech si ho však pravděpodobně díky vysoké pořizovací ceně nekoupíte.

Kreslící plotr

Mezi kreslící plotry je možné zařadit inkoustové, tužkové a perové plotry. Nejvíce jsou zastoupeny inkoustové plotry, které pracují stejně jako inkoustové tiskárny.

Velké plotry však mohou tisknout na formáty A0. Tužkové plotry využívají při kreslení speciální tužky, běžně je však nekoupíte. A podobně je na tom i perový plotr, který také není běžně k sehnání.

Materiál

Řezací plotry zvládnou zpracovat různé materiály. Nejlevnější přístroje využijete k řezání slabších fólií nebo papíru. Pro řezání slabších materiálů využijete zejména levnější válcové plotry. Pro řezání silnějších materiálů jako jsou textilie či silnější plasty využijete plotry stolové. Řezací plotr obvykle využijete na různé materiály do tloušťky 2 milimetrů.

Přítlak nože

Tento parametr je třeba zohlednit v případě, že budete na přístroji používat různé materiály. V tomto případě vybírejte přístroje, které umožňují přítlak nože nastavit. Parametr přítlaku nože se udává v gramech a měnit ho budete podle tloušťky materiálů, ze kterého budete vyřezávat.

Funkce

Plotry mají mnoho různých funkcí. Rozdíl je i samotné obsluze, která může být s velkým množstvím funkcí náročnější. Některé funkce nemusíte plně využít, při používání plotru se však neobejdete bez řezacího programu. Také řezací programy se v počtu funkcí liší.

Počet funkcí zohledněte i s ohledem na počet osob, které budou plotr používat. V případě více osob je rozumnější vybírat jednodušší zařízení, se kterým si každý uživatel poradí. Jestliže vybíráte plotr sami pro sebe, můžete zařízení vybírat podle vlastních představ.

Značka

Ani sebekvalitnější přístroj vám nemůže zaručit bezporuchový chod. Občas bude třeba zakoupit i náhradní díly. Na tyto skutečnosti je třeba při nákupu myslet také. Plotr je možné koupit i v bazarech, levné modely mohou patřit k již nevyráběným řadám.

V obou těchto případech bude velkým problémem poruchový plotr opravit a mnohdy se vám nemusí podařit obstarat náhradní díly, mezi které nejčastěji patří řezací nože. Kvalitní plotry koupíte od značek jako Brother, Prime, Canon, Epson, Secabo, HP nebo GCC.

Cena

Cena řezacích plotrů není nijak nízká. Nejlevnější přístroje stojí od 8 – 10 000 Kč. Jsou určené pro méně náročné uživatele nebo ty, kdo budou plotr používat pouze občasně. Větší možnosti vám nabídnou přístroje s cenou od 10 – 20 000 Kč.

V tomto případě plotr využijete na zpracování různých materiálů. Přestože je cena poměrně vysoká, stále se pohybujeme v kategorii válcových řezacích plotrů. Cena stolních plotrů začíná v případě nejlevnějších na cca 25 000 Kč. Pro méně náročné uživatele jsou určeny plotry s cenou do 50 000 Kč. Detailní řezy zpracujete velmi přesně s plotry nad 50 000 Kč.

Porovnat ceny plotrů

Otázky a odpovědi

Jak tvořit předlohy či šablony?

Vyřezávat budete moci vlastní předlohy pomocí grafického programu. Některé plotry jsou schopné předlohy naskenovat a nemusíte se tak trápit tvořením svých předloh. Pokud si se složitým softwarem nebudete rozumět, můžete si svoje šablony jednoduše nakreslit rukou.

Jaké funkce plotr nabízí?

Jednotlivých funkcí je více. Jmenovat můžeme možnost kreslení pomocí per. Ta mohou kreslit na papír i látku. Pro ty, kdo budou tvořit na látku, mohou být atraktivní mizící pera. Využít můžete funkci skenování. Jednoduše se šablonu vytisknete z některých volně dostupných nebo si nakreslíte svoji vlastní.

Některé plotry umožňují přímé řezní, embosování nebo také vytlačování, tečkování a další. Jednotlivé výrobky nabízí různé funkce, před samotným výběrem si důkladně projdete více modelů ve vámi zvoleném cenovém rozhraní.

Jakým způsobem je možné plotr propojit s počítačem?

Velmi běžné je propojení pomocí USB kabelu, stejný postup nabízí i tiskárny. Mnoho plotrů však umožňuje bezdrátové připojení pomocí Bluetooth. A častá je i možnost využít obě tyto varianty.

Závěr

Pokud budete vybírat plotr, nejčastěji se bude jednat právě o plotr vyřezávací, jehož obliba i přes vyšší pořizovací cenu pozvolna stoupá. Vyřezávací plotr jsou schopné zpracovat různé materiály do tloušťky 2 – 3 mm. Universální velikost plotru je 38,1 cm, což je tloušťka plotrové fólie, která se k vyřezávání používá. Kromě ní je však možné tvořit šablony na papír, látku a jiné materiály.

Různé materiály můžete používat díky možnosti nastavit optimální přítlak nože. Řezací plotr vybírejte také s ohledem na výrobce, který vám zaručí dostupnost náhradních dílů, mezi které patří především řezací nože.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.material.refo.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Jiří Novotný 27.8.2022 v 22:18

    Já sem koupil Brother ScanNcut a musím říct, že je to bomba. Pracuje dobře, spolehlivě a cena byla docela solidní, nic, co by mě nějak zruinovalo.

    • Dobrý den, mohla bych vám zavolat ohledně plottru?
      Moc děkuji za váš čas.

  2. Tak já sem neměla tušení, že nějaké plotry vůbec existují, dokud mi manžel neoznámil, že ho kupujeme. Donesl domů válcový plotr a stále na něm něco kutí.

  3. Reply
    Michal Jedlička 5.6.2022 v 22:46

    Pořídil jsem si pro svou firmu plotr Silhouette CAMEO4 za necelých 10 tisíc. Na samolepky a tomu podobné věcičky parádní, pracuje, jak má a ani ta cena nebyla nijak přehnaná.

Přidat komentář

Recenzer
Logo