Pojištění psa

Pořídit si psa je obrovský závazek, protože to není jen hračka na hraní či mazlení, ale plnohodnotný člen rodiny, který potřebuje péči. Vedle kvalitního krmení a různých potřeb pro psy, je zde také veterinární péče.

Základním kamenem je samozřejmě očkování a drobné úkony, na které si mnohdy doma netroufáme, jako například stříhání drápků. Bohužel se někdy může přihodit nečekaná událost a najednou se děsíte vysokých částek za léčbu.

Pokud vám na zdraví vašeho čtyřnohého miláčka opravdu záleží a chcete mít jistotu, že v případě potřeby budete mít dostatek finančních prostředků třeba na operaci či drahá léčiva, buďte o krok napřed a sjednejte si pojištění psa. Díky tomu vás v budoucnu nenadále situace z hlediska financí nezaskočí.

Co zahrnuje pojištění psů?

Současná doba má tu výhodu, že si můžete pojistit v podstatě cokoliv, ať už je to auto, dům, byt nebo třeba jednotlivé části těla, což je oblíbené pojištění celebrit. Zároveň s tím však není problém uzavřít pojištění pro psy a připravit se tak na veterinární péči.

Ta zahrnuje operace, léčbu medikamenty, rekonvalescenci atd. Mnohdy vás takové výdaje mohou nepříjemně zaskočit, a ne vždy jste na tom finančně tak, aby bylo možné zaplatit za veškeré veterinární úkony.

V takových situacích vás může zachránit právě pojištění psa. Pojištění uvítáte i ve chvíli, kdy váš mazlíček poničí nějakou cizí věc.
Nutno podotknout, že si vždy musíte dopředu zjistit, co přesně vaše pojištění psa pokryje a rozhodně nespoléhat na to, že vám u veterináře odpadne veškeré placení. Naopak, pojištění můžete využít jen do výše krytí.

Cena pojištění

Ta je samozřejmě individuální a odvíjí se od dvou zásadních faktorů. Hlavní roli hraje zejména věk psa, kterého chcete pojistit a druh pojistky. Počítejte s tím, že za štěňátko budete platit menší pojistku než za dospělého psa.

Cena za měsíční pojištění se může pohybovat již od 100 korun, až například do 1 000 korun. Musíte počítat s tím, že kromě základního pojištění nabízí většinou pojišťovny ještě různé připojištění či balíčky a pak se měsíční platba může vyšplhat o něco výše, než jste původně počítali. Jediné, co potřebujete, je vybrat ten správný typ pojištění.

Proč si pojištění psa zřídit?

Nikdy nespoléhejte na to, že když je váš pes tzv. gaučák, nemůže se mu cokoliv přihodit. Samozřejmě, že pes, který je stále venku, ať už na zahradě nebo na procházce, kde běhá často i bez vodítka, má vyšší pravděpodobnost úrazu či jiné negativní události.

Může si zranit nohu, srazí ho auto, dojde k pokousání od jiného zvířete a rozhodně to nemusí být jen pes. Zkrátka se může přihodit cokoliv, a dokonce i pejsek, který je vyjma krátké procházky stále doma není zcela v bezpečí.

Nikdo nechce svému mazlíčkovi něco přivolat, ale i gaučáci mohou mít v těle skryté a zákeřné nemoci, jejichž léčba bude finančně náročná.
Vedle těchto případů, jsou zde ještě případy, kdy vám pes uteče k sousedům a něco jim tam zničí, nebo někoho napadne atd. Dokonce i takové situace může často pokrýt vhodně zvolené pojištění.

Nejčastější druhy pojištění psa

  1. Pojištění léčby úrazy či nemoci
  2. Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem
  3. Pojištění pro případ smrti
  4. Pojištění pro případ ztráty či odcizení
  5. Pojištění nákladů na nalezení ztraceného či odcizeného psa
  6. Pojištění nákladů na opatrování
  7. Cestovní pojištění pro psa

Výše spoluúčasti u pojištění psa

Spoluúčast je určitá finanční částka, která je v případě nějaké události hrazena majitelem psa. Je součástí každého pojištění, ovšem její výše je odlišná. Jedná se buď o předem stanovenou pevnou částku, například ve výši 1 000 korun, nebo se vypočítá procentní spoluúčast.

Nízká spoluúčast není žádná výhoda, neboť se taková částka promítne do celkové ceny, kterou budete za pojištění platit. Pokud bude částka za spoluúčast vyšší, je možné uzavřít pojištění za výhodnější a levnější cenu.

Proč se pojištění psa vyplatí?

Existují majitelé psů, kteří si jsou na 100 % jistí, že se jejich mazlíčkovi nemůže nic stát, jak po zdravotní stránce, tak z hlediska úrazu či nějaké škody. Ti se domnívají, že je pojištění psa naprosto zbytečná investice.

Jenže právě tito lidé pak naříkají, že jsou platby za veterinární ošetření finančně neúnosné a litují, že nemají svého psa pojištěného. Ve většině případů se starším psům nemoci nevyhýbají a budete tak rádi, že vám pojištění pokryje aspoň poměrnou část nákladů za veterináře.

Jaké podmínky musí pes splňovat, aby jej bylo možné pojistit?

Podobně jako je tomu u nás lidí, musí i váš pes splňovat určité podmínky, aby jej vybraná pojišťovna vůbec pojistila. Tyto podmínky se mohou lišit podle toho, jakou pojišťovnu si vyberete. Ovšem některé jsou platné u všech a bez jejich splnění máte s pojištěním smůlu.

Pojistit lze jen takového psa, který splňuje jasně stanovený minimální a maximální věk, to v praxi znamená, že jde například pojistit štěně od minimálního věku 5 měsíců a dospělého psa do maximálního věku 8 let.

Pro každou pojišťovnu jsou tyto hodnoty individuální. Dále musí být pes očipovaný a očkovaný. Existují i faktory, které mohou pojištění komplikovat. Mezi ně patří špatný zdravotní stav vašeho psa, nadváha či březost u feny.

Jak vybrat pojištění psa

Dá se říci, že pojišťoven, které poskytují pojištění pro psa je na českém trhu jako šafránu, takže si ani moc nemůžete vybírat, aby člověk nepřebral. To ovšem neznamená, že není dobré vědět, co je při výběru pojištění důležité a na co se zaměřit.

Podle typu pojištění

Vybrat si ten správný druh pojištění není snadné, ale přesto si musíte stanovit prioritu a zvolit událost, proti které chcete psa pojistit. Nejčastějším typem je pojištění krytí nákladů v případě úrazu či nemoci.

To vám pomůže s vysokými částkami za veterinární péči i léky, kdy se takové částky mohou vyšplhat až do desetitisícových částek. Většina pojišťoven rovněž nabízí pojištění smrti zvířete. Netýká se to úmrtí stářím, ale náhlých úmrtí, kdy pes uhyne dříve, než by měl přijít jeho čas.

V takových případech většinou získáte náhradu do výše pořizovacích nákladů za psa. Dobré je také pojištění odpovědnosti za škody, které se vám bude hodit ve chvíli, kdy vám pes třeba zdrhne k sousedům a způsobí jim tam nějakou škodu.

U některých pojišťoven je dokonce běžné krytí nákladů za vydaný inzerát, pokud se váš mazlíček ztratí, nebo také zajištění péče o psa ve chvíli, kdy je jeho majitel hospitalizován v nemocnici a nemá se o psa kdo postarat.

Každý majitel tak musí předem promyslet, jaká situace je u jeho psa nejpravděpodobnější a podle toho zvolit ten správný typ pojištění, který se vyplatí.

Podle výše krytí

Tohle je další zásadní faktor, který je nutné si velmi důkladně promyslet. Mnohdy totiž mohou výdaje za veterinární péči značně překročit výši limitu pojistného krytí stanovenou pro konkrétní pojištění.

Když je třeba maximální výše limitu 50 000 a ošetření se vším všudy za vašeho psa bude stát 80 000, není výše krytí v takovém případě dostačující. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že čím vyšší limit krytí je, tím více bude měsíčně vaše pojištění psa stát.

Podle ceny pojištění

Cena pojištění se liší podle toho, kterou pojišťovnu zvolíte. Je však důležité si uvědomit, že cena se bude lišit podle typu pojištění, pojistného limitu a také na základě věku psa. Z obecného hlediska je cena pojištění od 100 Kč měsíčně v té základní verzi, ale může stát klidně i 600 a více, zvlášť pokud je to komplexní pojištění s vysokým limitem krytí.

Výběr pojištění by měl zohlednit také věk psa, jeho povahu, rizika, o kterých víte, že mu mohou hrozit, pokud je to třeba raubíř, co všechno ničí, ale i plemeno psa a případné specifické zdravotní komplikace, která jsou s konkrétním plemenem spojována (například dysplazie kyčelního kloubu u labradorů).

Podle věku psa

Věk psa hraje hodně velkou roli, takže pokud si psa pořídíte, pojistěte ho ihned, jak dosáhne minimálního věku pro pojištění. Pojišťovny zohledňují, že s přibývajícím věkem se zvyšuje i riziko úrazu či nemoci psa a zásadně to tak ovlivňuje cenu pojištění.

V mnoha případech vám psa, který překročí 8 let už skoro nikde nepojistí. No a u velkých plemen může být maximální věková hranice pro pojištění ještě nižší. Dokonce i tento parametr může významně ovlivnit výběr správné pojišťovny.

Podle spoluúčasti

Spoluúčast, tedy částka, která jde z kapsy majitele se liší podle jednotlivé pojišťovny. Někde to může být jen 500 korun, jindy třeba i 2 000 Kč, nebo 10 % z celkové částky.
Mnohdy je to jeden z faktorů, který od pojištění odrazuje. U vyšších výloh za léčbu může být totiž spoluúčast značným problémem pro rozpočet dané rodiny.

Nejčastější dotazy

Co pojištění nepokryje?

Když to vezmeme z obecného hlediska, tak pojištění nekryje očkování, kastraci (pokud není prováděna ze závažných zdravotních důvodů), kosmetické úpravy, dědičná a chronická onemocnění, ošetření zubů, transplantace a další. Záleží vždy na konkrétní společnosti, u které se pojistíte.

Na kolik mě pojištění vyjde?

To záleží na zvolené pojišťovně, typu pojištění a výši limitů. Měsíčně může začít na 100 korunách, ale dosahovat může i 600 a více.

Jak starého psa lze pojistit?

Z obecného hlediska je možné uzavřít pojištění u psa ve věku od cca 3 měsíců, přičemž maximální věk se nejčastěji pohybuje kolem 8 let.

Co je k pojištění psa důležité?

Pes by měl mít veškerá veterinářem doporučovaná očkování, dále by měl být čipován a splňovat požadovaný minimální či maximální věk. Někdy se může stát, že bude potřeba doložit vyplněný dotazník, který po vás může zvolená pojišťovna chtít jako doklad.

Jak pojištění sjednat?

Ideální je zajít na pobočku vámi zvolené pojišťovny a vše vyřídit na místě. Mnohdy je možné sjednat pojištění online, díky čemuž vám odpadne cesta na pobočku.

Je možné pojistit více psů najednou?

Rozhodně to není žádný problém, naopak můžete získat i nějakou tu slevu. U některých společností je možné pojistit více psů s jednou smlouvou, ale ve většině případů je potřeba pojistit si každého psa samostatně.

Platí pojištění psa i pro cestu do zahraničí?

Ve většině případů platí dané pojištění pouze na území České republiky, ovšem najdou se i výjimky, tedy pojišťovny, kde jsou pokryty výdaje za psa například v rámci celé Evropské Unie.

Co je smluvní veterinář?

Smluvní veterinář má smlouvu s určitou pojišťovnou. To znamená, že vám pojišťovna nemusí ani finanční prostředky vyplatit, ale vyrovná se přímo s veterinářem. Neváhejte si zjistit, kteří veterináři mají s takovými pojišťovnami smlouvu, třeba mezi nimi bude i ten váš.

Dají se pojistit i jiná zvířata?

Většinou se tato pojištění vztahují na psy a kočky, ovšem podmínky bývají odlišné. Na ostatní zvířata samozřejmě také seženete pojištění, ale je potřeba najít správnou pojišťovnu, která pojistí hospodářská nebo také exotická zvířata.

Je možné sjednat pojištění bez spoluúčasti?

Možné to samozřejmě je, ovšem v takových případech počítejte s tím, že výše plnění nebude v takovém rozsahu, jako u pojištění se spoluúčastí, i když třeba jen minimální.

Mohu z pojištění uhradit preventivní péči a očkování?

Kdepak, tyto veterinární úkony jsou běžnou záležitostí a rozhodně je nelze hradit z pojištění psa. Naopak můžete pokrýt náklady za léky a jiné výlohy za léčbu.

Zaplatí mi pojišťovna výlohy, když má můj mazlík onemocnění?

Pokud je váš pes nemocný, není problém jej pojistit, ovšem musíte počítat s tím, že vám v žádném případě pojišťovna neuhradí výdaje za nemoc, kterou pes trpěl již před uzavřením smlouvy.

Kdy začíná platit pojištění?

Pojištění psa je platné 30 dnů od uzavření smlouvy v případě nemoci, zatímco při úrazu jsou to 3 dny.

Nejlépe hodnocené pojištění psa

1) PetExpert

Toto pojištění PetExpert má pod křídly ČSOB a jedná se o jedno z nejlepších pojištění pro psa nebo kočku vůbec. Na výběr máte několik pojistných balíčků, a podle toho, který zvolíte, se následně liší výsledná cena pojištění.

Hradit jej můžete každý měsíc nebo jednou za rok, to už záleží na vás. Pojištění je možné pro úrazy, nemoc a odpovědnost za škodu. Nechybí ani speciální pojištění, kam patří pojištění smrti, nálezného, opatrovného, nebo také pojištění ztráty či odcizení zvířete.

K největším výhodám rozhodně patří, že jako klient hradíte u svého veterinárního lékaře jen spoluúčast, kdy jen nahlásíte číslo pojistky a z ní jsou poté hrazeny ostatní náklady.

KLADY
  • Komplexní pojištění pro psa i kočku
  • Platí se pouze spoluúčast
  • Léčba úrazů a nemocí
  • Diagnostika
  • Jednoduché sjednání on-line
  • Vysoké částky plnění
  • Pokrytí mnoha situací
  • Bohatý výběr balíčků pojištění
  • Obsáhlá síť smluvních veterinářů
ZÁPORY
  • Vyšší cena nadstandardních balíčků
  • Kastrace ani porod není hrazena
  • V zahraničí pojištění neplatí

2) Generali – pojištění domácích mazlíčků

U pojišťovny Generali si můžete sjednat pojištění psa, který má buď tetování nebo mikročip. Je možné sjednání pojištění na nemoc či úraz. K dispozici jsou tři léčebné limity. Kromě toho je možné pojištění úhynu, utracení a rovněž se dá sjednat připojištění odpovědnosti za škodu.

Ve chvíli, kdy se má uzavírat smlouva, musí pes dosahovat potřebného věku, který se liší v závislosti na tom, jestli je to pes či kočka, ale i na velikosti a váze daného zvířete. Pokud si sjednáte pojištění psa online, je možné získat i slevu.

U Generali je možné pojistit velkého psa jen do věku 4 let, zatímco menší plemena do 8 let. Důležité je, aby byl pes čipován. Vybírat je možné z tří hlavních pojištění – zdraví, odpovědnost za škodu a smrt.

Nastavíte si výši plnění podle vlastního uvážení. V případě veterinárních nákladů si můžete zvolit pojistné na 15 000, 20 000 nebo 30 000 korun, v případě uhynutí či utracení je na výběr 5 000, 10 000 či 15 000 Kč.

U pojištění odpovědnosti za zvíře je pevně stanovena sazba na 2 000 000 korun. Počítejte s tím, že čím vyšší je plnění, tím dražší bude pojistka, hlavně pak u tzv. těžkých plemen. Majitel má u veterinárních zákroků spoluúčast ve výši 10 %, ovšem u odpovědnosti je nulová.

KLADY
  • Při pojištění odpovědnosti není žádná spoluúčast
  • Jednoduché podmínky pojištění
  • Možnost kombinovat různé pojistky
  • Snadné uzavření smlouvy on-line
  • Výhodná cena u levnějších balíčků
ZÁPORY
  • U velkých psů se dá pojistit jen do 4 let
  • Vyšší plnění má vyšší cenu

Na jaké další pojištění můžete narazit?

  • Pojištění na psy a kočky Colonnade – je vhodné pro chovatelské stanice a ty majitele, kteří chovají/vlastní více zvířat. Pojistit se dají i zvířata ve služebním či sportovním výkonu.
  • Slavia Pejsek a kočička – online si můžete sjednat pojištění veterinární péče, dále pro případ úhynu a také pojištění odpovědnosti. Pes musí být čipován, nebo mít aspoň tetování.
  • Halali pojištění psa – je možné pojistit i psa, který nemá průkaz původu, musí být ovšem čipovaný.
  • Pojištění Hafan – poskytuje jej Česká podnikatelská pojišťovna a je možné jej sjednat ve výši od 10 000 Kč do 50 000 korun. Není možné jej sjednat online.

Cestovní pojištění pro psa

Pokud vyrážíte za hranice se svým čtyřnohým parťákem, rozhodně by to nemělo být bez vhodného cestovního pojištění. V zahraničí se vám totiž případné veterinární ošetření může značně prodražit a významně snížit váš rodinný rozpočet. Pojištění pro psa (kočku) si můžete sjednat jako součást svého cestovního pojištění. Ve většině případů je to tzv. připojištění veterinární péče.

Na co se cestovní pojištění vztahuje?

Samozřejmě, že je to zase individuální podle toho, kterou z pojišťoven zvolíte, ale z obecného hlediska jsou to akutní a neodkladná ošetření související s úrazem či onemocněním psa.
Pojišťovna pak hradí zásadní veterinární úkony, použitý materiál, nutnou hospitalizaci, léky, ale také náklady v případě, že došlo k úmrtí psa, nebo když musel být utracen. V některých případech může pojišťovna pokrýt i část nákladů na cestu k veterinárnímu lékaři.

Každá jednotlivá pojišťovna má stanovený pojistný limit, který se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 10 000 Kč do 40 000 Kč. Většinou je pojištění sjednáno se spoluúčastí, kdy například máte stanoven 1 000 korun, ošetření bude stát 6 000 korun, takže 5 000 Kč uhradí pojišťovna, zatímco majitel psa jen 1 000 korun.

Které pojišťovny nabízí cestovní pojištění pro psa?

  1. Axa – součást varianty Excelent.
  2. Uniqua – připojištění Pojištění domácího mazlíčka.
  3. Slavia pojišťovna – připojištění Náklady veterinární léčby.
  4. Union – doplňkové Pojištění domácího mazlíčka.
  5. VZP – doplňkové Pojištění veterinární péče, v balíčku NADSTANDARD je zdarma.

Na cestách se vám bude hodit také pojištění odpovědnosti. Nikdy nevíte, kdy vašeho mazlíčka popadne zlobivá nálada a může něco rozbít, rozkousat, ať už v hotelu, v parku atd. Dokonce se vám takové pojištění hodí ve chvíli, kdy váš pes nečekaně napadne jiného psa či osobu. Škody na zdraví se mohou vyšplhat do závratných výšek, takže rozhodně nepodceňujte i pojištění vztahující se na újmu způsobenou třetí osobě.


Zdroj: www.petexpert.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (55 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já pojistila našeho hafana u Generali a jsem spokojená, protože člověk má tak trochu větší pocit jistoty, když má pojištění. Doufám, že ho nikdy nebudu potřebovat, ale jsem ráda, že to pojištění vůbec existuje.

  2. Máme našeho psa pojištěného u společnost AXA, a přestože zatím nebylo nutné toto pojištění využít, rozhodně stojí za to si jej pořídit. Přece jen člověk nikdy neví, co se může přihodit, a je lepší být připravený na všechno.

  3. Zajímavý článek, vůbec jsem o takovém pojištění nevěděla, ale je fakt, že já zase tolik na internetu nesurfuji. Rozhodně jsem ovšem za tyto informace ráda, protože jsem už tento druh pojištění díky vám mohla využít, i když jsem doufala, že to nebude nutné.

Přidat komentář

Recenzer
Logo