Drony jsou v posledních letech čím dál oblíbenější a postupně získávají čím dál větší využití v řadě oborů. Jestli s nimi chcete létat, musíte si je ale nejdříve zaregistrovat (pokud nejde o hračku do 250 g pro děti). Kde se tato registrace provádí a co vše je k tomu potřeba?
Kategorie dronů
Drony rozdělujeme do několika základních kategorií, podle hmotnosti a rychlosti se dělí do těchto pěti tříd:
- C0 – do 250 g, rychlost do 68,4 km/h
- C1 – do 900 g, rychlost do 68,4 km/h
- C2 – do 4 kg, nastavitelná rychlost a FailSafe system
- C3 – do 25 kg, neomezená rychlost
- C4 – nad 25 kg, neomezená rychlost
Kromě toho se drony rozlišují i podle jejich využití, dělíme je do tří základních skupin:
- Open – sem patří drtivá většina dronů pro běžné a volnočasové využití
- Specific – jedná se o profesionální drony, které obvykle potřebují speciální povolení
- Certified – v budoucnu se bude jednat o drony určené k přepravě nákladu, případně osob
Kde se provádí registrace dronu?
Pokud máte zájem o registraci, možná vás potěší, že kvůli tomu nemusíte nikam jezdit. Registrace dronu se totiž provádí výhradně online, a to na internetových stránkách Úřadu pro civilní letectví (na adrese dron.caa.cz). Registrace platí po dobu 5 let, po jejím uplynutí je pak potřeba buď absolvovat školení, nebo si udělat test znovu.
Kdy je nutná registrace dronu?
Zaregistrovat se je nutné pouze v případě, že provozovatel se s dronem chystá létat, pokud ne, pak tento úkon provádět nemusí. Samotná registrace se skládá ze dvou částí, tou první je přihlášení přes elektronickou identitu, druhou pak online znalostní test. V případě, že má provozovatel nebo pilot dronu méně než 18 let, musí za něj registraci provést jeho zákonný zástupce, tedy např. jeden z rodičů.
Přihlášení k registraci dronu
Jako fyzická osoba musíte mít před registrací založenou Identitu občana a přes ni se pak přihlásíte. Můžete k tomu použít např. bankovní identitu, MojeID, eObčanku nebo jiné metody. Pokud žádnou nemáte založenou, je potřeba si identitu občana založit – nejjednodušší je to pomocí bankovního účtu nebo přes NIA ID. V obou případech se dá e-identita založit přes internet.
Online test pro registraci dronu
Součástí registrace dronu je také online test, který prověřuje, zda má žadatel dostatečné znalosti o problematice dronů. Test se skládá z celkem 40 otázek, uchazeč musí správně odpovědět minimálně 30 z nich, na jeho vyplnění má 60 minut.
Pokud ale test nezvládne, nic se neděje, test je možné si kdykoliv znovu, a navíc zdarma zopakovat. Na internetu navíc můžete najít různé stránky a videa, kde jsou jednotlivé otázky a odpovědi. Není tak problém se na test dobře připravit.
Po registraci a úspěšném složení testu pak dostanete identifikační číslo pilota dronu a doklad o absolvování online výcviku.
Často kladené dotazy
Které typy dronů se registrovat nemusejí?
Registrace není povinná pouze u těch dronů, které váží méně než 250 g a buď nemají žádnou kameru nebo se jedná o hračku pro děti do 14 let.
V jaké maximální výšce je možné s dronem létat?
Dříve to bylo až 300 m, nově je ale maximální povolená výška 120 metrů. Je to mimo jiné proto, aby nemohlo dojít např. ke srážce s letadlem.
Když mám více dronů, musím mít registraci pro každý z nich?
Ne, stačí vám pouze jedna registrace – každý dron pak označíte svým registračním číslem.
Shrnutí
Registrace dronu není nic těžkého, stačí se jen přihlásit přes e-identitu a úspěšně vyplnit znalostní test. Ten se dá navíc kdykoliv zopakovat, takže i kdyby vám to napoprvé nevyšlo, nemusíte se vůbec stresovat. Drony se nemusejí registrovat pouze v případě, že váží méně než 250 g a nemají kameru, případně je na nich uvedeno, že slouží pouze jako dětská hračka.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?