Repelenty

Repelenty jsou prostředky určené k odpuzování hmyzu, by měly být nedílnou součástí výbavy každého, kdo se chystá strávit příjemné okamžiky kdekoliv v přírodě. Díky repelentu budete chráněni před některými nepříjemnými nemocemi, které může hmyz způsobovat.

Repelenty jsou na trhu zastoupeny nejčastěji spreji. Méně často se jsou pak k dostání ve formě gelu, oblíbenou variantou jsou náramky a v domácnosti vás ochrání repelent do zásuvky. Před nákupem je tedy vhodné zvážit, kde všude budete repelent potřebovat. Mezi klíčové parametry pak patří kromě podoby i obsah a množství účinné látky, která hmyz odpuzuje.

Porovnat ceny repelentů

Typy

Repelenty lze rozdělit několika způsoby. První možností je jejich forma, druhou potom rozdělení podle složení. Nejprve se zaměříme na formu, která udává, jakým způsobem můžete repelent aplikovat.

  • Sprej – nejoblíbenější jsou repelenty s podobou spreje. Ty lze podle doporučení výrobců aplikovat na oblečení nebo kůži. To, kam můžete repelent nastříkat, určuje zejména účinná látka, kterou jednotlivé přípravky obsahují.
  • Náramek – druhou velmi oblíbenou formou jsou repelenty v podobě náramku. Nosit je můžete nepřetržitě po dobu několika hodin nebo dní. Dobu účinnosti opět určuje účinná látka, ale i cena. Náramky jsou k dostání pro děti i dospělé.
  • Gel – méně známé jsou repelenty v podobě gelu nebo krému. Tyto přípravky lze aplikovat vždy pouze na kůži. Některé však mohou zanechávat stopy na oblečení.
  • Do zásuvky – v domácnostech můžete používat i repelenty do zásuvky. Tyto repelenty jsou vhodnou ochranou před komáry. Nevýhodou je, že účinné látky budete po celou dobu vdechovat.

Účinné látky

Repelenty jsou na trhu velmi rozšířené a najdete je v různých podobách. Každý se pak liší svým složením a množstvím účinných látek. Při výběru repelentu myslete na to, že čím je v přípravku obsažena vyšší koncentrace účinné látky, tím déle vás bude přípravek chránit.

Obecně se repelenty rozdělují do 2 skupin. V té první najdete syntetické repelenty, ve druhé pak repelenty přírodní.

Syntetické repelenty

Vyznačují se vysokou účinnosti a poskytnou vám dobrou ochranu před různým hmyzem. Jednotlivé přípravky se liší typem účinné látky i způsobem aplikace.

  • DEET – Diethyltoluamid – nejúčinnější a nejrozšířenější jsou repelenty s účinnou látkou DEET. Jedná se o velmi účinnou látku, která se při výrobě repelentů používá již desítky let. DEET dokáže velmi dobře odpudit klíšťata, komáry, mouchy a jiný létavý hmyz. V repelentech může být DEET obsaženo v koncentraci od 5 – 50%. Přípravky s nejvyšší koncentrací vás mohou ochránit na více než 9 hodin.
  • Icaridin – druhou velmi účinnou látkou je icaridin. Předostí icarininu je i to, že se jedná o látku bez zápachu a barvy. Repelenty s icaridinem nezanechávají skvrny na oblečení a aplikovat je tak můžete na kůži i oblečení. Repelenty i icaridinem nedráždí pokožku a aplikovat je můžete u dětí od 3 let i dospělých. Tyto repelenty vám poskytnou dobrou ochranu před klíšťaty, ale horší ochranu před komáry.
  • IR3535 – tato látka nabízí ve srovnání s předešlými lepší ochranu proti mouchám, muškám i klíšťatům. Naopak se vyznačuje horšími účinky proti komárům. Nevýhodou je i její větší zápach a pozor musíte dávat i při aplikaci repelentu. Látka působí jako rozpouštědlo a může poškozovat plasty.

Přírodní repelenty

Repelenty s přírodním složením jsou šetrnější, což je výhodné u dětí i osob s citlivou pokožkou. Jejich nevýhodou je však výrazně nižší ochranný účinek.

  • Citriodiol – jedná se o látku přírodního původu. I tyto repelenty se liší účinností na určitý hmyz. Repelenty s citriodiolem jsou ve srovnání s repelenty s DEET účinnější proti mouchám, muškám i klíšťatům, ale méně účinně vás ochrání před komáry. Nevýhodou je jeho nadměrný citronový zápach. Repelenty s citriodiolem se rovněž kvůli možné alergické reakci nesmí používat u dětí do 3 let věku.
  • Další látky – přírodní repelenty mohou obsahovat také tea tree nebo eukalyptový olej. Komáry mohou odpuzovat repelenty obsahující česnek, mátu, hřebíček, levanduli či rozmarýn.

Používání

Repelenty spadají do kategorie biocidů a platí pro ně tak stejná pravidla jako pro léky. Bezpečnost jednotlivých přípravků je tak před uvedením na trh vždy posuzována experty. Pokud pak nebudete repelent používat správně nebo ho budete aplikovat ve větším než doporučeném množství, můžete řešit různé nežádoucí účinky.

Nejvíce to mohou pocítit osoby s citlivou pokožkou. Před koupí i použitím je tedy žádoucí, seznámit se s návodem použití, který musí být uveden na každém výrobku. Důležité jsou zejména informace o věkové hranici a dávkování.

Značka

Repelenty jsou běžně k dostání v drogeriích, lékárnách i větších supermarketech. Na trhu jsou tyto přípravky zastoupeny například značkou Bros, Biolit, Predator, Para Kito, Raid, Trixline, Cobra a mnoha jinými.

Cena

Repelenty jsou poměrně dostupné prostředky. Ty nejlevnější koupíte za cenu nižší než 100 Kč. Nejlevnější repelenty však obsahují pouze velmi malé množství účinné látky a před hmyzem vás neochrání nijak spolehlivě. Kvalitnější jsou přípravky v cenovém rozmezí 100 – 300 Kč. Tyto repelenty většinou obsahují různé koncentrace účinných látek DEET či icaridin.

Porovnat ceny repelentů

Otázky a odpovědi

Před čím může repelent chránit?

Mezi jedny z nejnebezpečnějších nemocí patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Obě nemoci mají na svědomí klíšťata. Další nemoci mohou přenášet i komáři. Konkrétně se jedná o rozšířeného komára písklavého a méně rozšířeného komára tygrovaného. Tento druh může přenášet nebezpečnou horečku zika a dengue či žlutou zimnici.

Co ještě o repelentech vědět?

Většina repelentů obsahuje účinnou látku DEET. Ta sice hmyz odpudí, ale má i svoje negativa. DEET působí jako rozpouštědlo a může způsobit poškození lakovaných nebo plastových povrchů. Rovněž velmi často zanechává skvrny na oblečení. Pokud budete aplikovat repelent obsahující DEET, myslete na to, že jej můžete použít pouze na kůži. Tyto repelenty jsou však k lidské kůži velmi šetrné a používat je mohou i děti. Pokud chcete bezpečnější repelent, zaměřte se na ty s účinnou látkou icaridin. Tento repelent nepoškodí lakované povrchy ani plasty.

Lze koupit repelent s přírodním složením?

Koupit můžete repelenty, které jako účinnou látku používají například citronovou trávu či různé esenciální oleje. Tyto repelenty vás možná potěší svým přírodním složením, na druhou stranu v jejich případě nelze zaručit vysokou účinnost. V jejich případě se totiž nejedná o skutečné repelenty.

Závěr

Repelenty jsou k dostání v různých podobách, kromě formy se liší svojí účinností i schopností odpuzovat různé druhy hmyzu. Každý přípravek je vhodný pro odpuzování jiného druhu hmyzu, proto dobře zvažte, před čím primárně potřebujete ochránit.

Některé repelenty vás lépe ochrání před komáry, jiné pak nabídnou lepší ochranu před klíšťaty nebo mouchami. Při výběru myslete i na bezpečné používání jednotlivých přípravků. Zejména se zaměřte na bezpečné používání u dětí. Obecně je možné jednotlivé repelenty používat u dětí ve věku od 2 let. Z hlediska bezpečnosti pak není vhodné překračovat doporučené množství výrobku.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.cestovatelskyobchod.cz, www.quillcz.cz, www.earplugs.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Tak pokud jde o repelenty, tam naše rodina vsadila na náramky, protože na jakékoliv spreje a podobně je skoro celá naše rodina alergická. Ovšem náramky, to je něco úplně jiného, opravdu fungují a moc dobře odpuzují.

Přidat komentář

Recenzer
Logo