Venku se otepluje, léto už je skoro za dveřmi, a to také znamená jediné – přichází sezóna klíšťat. Letní procházku v lese nám můžou klíšťata pěkně znepříjemnit, a i když se snažíme bránit všemožnými repelenty, někdy nás před kousnutím klíštěte prostě nezachrání. Jak zakousnuté klíště bezpečně vytáhnout z kůže?
Vytahování klíštěte krok za krokem
Odstranění zakousnutého klíštěte nemusí být tak složité, jak se zdá. Budete potřebovat jen pinzetu (speciálně určenou na klíšťata nebo kosmetickou) a gumové rukavice.
- Jako první si důkladně umyjte ruce. Pokud máte tu možnost, nasaďte si navíc gumové rukavice.
- Vezměte si pinzetu, do které zachytíte klíště, a opatrným vikláním ze strany na stranu se ho snažte vyjmout.
- Jakmile se vám podaří ho vyjmout, vytažené klíště spláchněte v záchodové míse nebo spalte. Jinak byste mohli riskovat, že se infekční látky z klíštěte roznesou do okolí.
- Nepodařilo se vám vytáhnout klíště celé? Jestliže jde o větší část, zkuste to ještě podruhé. Pokud jde jen o kusadla klíštěte, tak se nemusíte bát, tělo si s nimi samo poradí.
- Ránu důkladně vydezinfikujte vhodným dezinfekčním prostředkem.
Jak vytáhnout klíště bez pinzety?
Pokud doma nenaleznete kosmetickou pinzetu, spolehlivě si vystačíte i s obyčejnou vatovou tyčinkou. Vatovou tyčinku navlhčete, a poté se snažte jemným vikláním klíště „vydloubnout“.
Další alternativou je postup, který znaly už naše babičky. Nebudete potřebovat nic jiného než tuhé mýdlo. Namydlený prst nebo kousek uřezaného mýdla šetrně přiložte na klíště (tak, abyste ho nerozmáčkli), a pomalu kružte na jakoukoliv stranu. Klíště by se mělo samovolně pustit.
Jak vyndat klíště domácím mazlíčkům?
Přestože na trhu už existují různé vychytávky jako speciální repelenty pro zvířata nebo obojek proti hmyzu, klíšťatům se v letních měsících nevyhnou ani naši čtyřnozí miláčci. Jak vyndat klíště psovi nebo kočce?
- Po pobytu venku byste měli vašeho mazlíčka pročesáním prsty zkontrolovat. Zbystřete hlavně tehdy, pokud se zvíře nadměrně škrábe nebo olizuje.
- Jestliže si všimnete přichyceného klíštěte, jako první si umyjte ruce a nasaďte rukavice.
- Váš mazlíček může sebou hodně cukat, což by vám stěžilo odstraňování klíštěte. Proto pokud je to možné, požádejte někoho o asistenci.
- Vytahování klíštěte u zvířete je komplikovanější, takže vám mýdlo nebo vatová tyčinka nemusí pomoct. Použijte proto pinzetu a velmi opatrně se snažte klíště vyviklat.
- Po odstranění ránu vydezinfikujte.
Rady na závěr
- Klíště je přenašečem nebezpečných nemocí jako je encefalitida nebo borelióza. Pokud si ho na svém těle všimnete, snažte se ho co nejrychleji vytáhnout.
- V České republice je velmi rozšířené očkování proti klíšťové encefalitidě, které je obecně doporučováno.
- Po vytažení klíštěte rána může svědět a být zarudlá. Vyrážku asi měsíc kontrolujte, a pokud si všimnete neobvyklého zvětšení nebo změny tvaru, obraťte se na svého lékaře.
- V lékárně nebo domácích potřebách si můžete zakoupit kartu na klíště, plastovou kartu, která obsahuje malou lupu a usnadní vám vytažení klíštěte.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.pilulka.cz, www.benu.cz, www.alza.cz, www.kliste.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Děkuji za článek. Velmi užitečné rady, opravdu fungují.
Díky za zajímavý článek. Pro příští sezonu už budu vědět, jak se správě dá klíště vyndat, aniž bych musela pokaždé letět k lékaři.
Tak naši miláčkové snad ta klíšťata přitahují, protože není snad den, abych jim aspoň jedno nemusela vyndávat. Naštěstí jsem si na to koupila Dog fantasy pinzetu a mám klid, protože s její pomocí jdou klíšťata ven rychle a jednoduše.