Respirátory

S příchodem pandemie se stále více zajímáme o ochranné pomůcky, které mají zabránit nakažení různými viry a bakteriemi. Dříve se respirátory používaly především ve firmách, které bojovaly s prašným prostředím. Dnes se pomalu stávají součástí vybavení každé domácnosti.

V současné době je na trhu více typů respirátorů, nabízející různý stupeň ochrany před viry. Respirátory mohou poskytnout 80% – 99,97% ochrany. Výhodou respirátoru je tvar, který přesně kopíruje obličej. Díky tomu jste přímo chránění před vdechováním virů nebo bakterií, ale také prachu, pylu atd.

Účinnost respirátoru mohou narušit vousy, díky kterým nebude přesně přiléhat k obličeji. Pokud tedy o respirátoru uvažujete, ale patříte k těm, kteří se mohou chlubit vousatým obličejem, musíte počítat s tím, že vás bezpečně neochrání ani ten nejkvalitnější respirátor.

Nevýhodou respirátoru je universální velikost. Díky ní je nemohou nosit děti, ale spolehlivě neochrání ani drobnější osoby s menším obličejem. Při výběru je třeba zohlednit jejich účinnost nebo možnost opakovaného použití.

Porovnat ceny respirátorů

Nejlepší respirátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. SpurTex V100 FFP2 NR 5 ks 95 % 265 Kč Zobrazit Drmax.cz
2. Czech Royal Protection FFP2 20 ks 92 % 50 Kč Zobrazit Svetuklidu.cz
3. General Public FFP2 NR CE 10 ks 91 % 89 Kč Zobrazit Demande.cz
4. Sunway respirátor KN95 bílá 1 ks 88 % 4 Kč Zobrazit Besta-shop.cz
5. Promedor24 FFP2 Premium bílý 10 ks 87 % 48 Kč Zobrazit Megaknihy.cz

Typy

Respirátory lze rozdělit do dvou skupin. První tvoří průmyslové respirátory, které dnes již zastínily respirátory určené jako ochrana proti virům.

Průmyslové

Průmyslové respirátory vás ochrání před prachem nebo různými malými částicemi, které byste mohli při práci vdechovat. Neobejdou se bez nich osoby pracující v těžkém průmyslu. Tyto respirátory nejsou určeny pro ochranu proti virům.

V případě, že je budete běžně nosit, poslouží vám jako klasické bavlněné nebo jednorázové roušky, jejichž účinnost se pohybuje v rozmezí 15 – 80 %. K nevýhodám patří skutečnost, že po zvlhnutí ztrácí účinnost, nelze je používat opakovaně a často bývají opatřeny výdechovým ventilem.

Nano respirátory

Nano respirátory poskytují garantovanou ochranu před viry i bakteriemi. Jejich účinnost je v rozmezí 80 – 99,97 %. Lze je používat opakovaně, což má pozitivní dopad na životní prostředí.

Po použití je možná sterilizace, ale je možné je ošetřit také pomocí desinfekce. K dostání jsou bez výdechového ventilu a neztrácí účinnost zvlhnutím.

Rozdělení podle filtrační třídy

Respirátory je dále možné rozdělit podle filtrační kapacity, tedy toho kolik % částic o průměru 0,3 mikronu nebo větších dokáží odstranit.

FFP1

Tyto respirátory přináší nejmenší ochranu kolem 80%. Chrání především před pevnými částicemi. Nejsou vhodné do míst, kde se vyskytují toxické látky.

FFP2

Účinnost těchto respirátorů je cca 84 %. Opět se jedná o respirátory, které jsou běžně používané v těžkém průmyslu, jako je hutní nebo těžební. Slouží jako ochrana před kouřem nebo aerosoly.

N95 a KN95

Respirátory s tímto označením poskytnou až 95% ochranu před viry. I tyto typy je možné používat v průmyslových odvětvích, ale také ve zdravotnictví. Ani tyto respirátory vás neochrání před jedovatými plyny nebo výpary.

FFP3

Tyto typy jsou doporučovány i jako ochranné pomůcky před viry, dosahují účinnosti cca 99,95%. Jsou vyrobeny z několika vrstev nanovláken. Jejich použití je možné i v místech, kde přicházíte do styku s jedovatými plyny.

N100

Respirátory s největší účinností až 99,97%.

Ventily

U průmyslových respirátorů jsou běžné výdechové ventily. Princip těchto respirátorů spočívá v tom, že při vdechování se vám do plic dostane pouze čistý vzduch, při výdechu však vypouští i škodlivé viry nebo látky.

Tyto respirátory je tak zakázané používat jako ochranu před viry. Zjednodušeně to znamená, že takový respirátor přinese určitou ochranu pouze vám, ne však osobám ve vašem okolí. Pokud má tento respirátor nasazený i nakažená osoba, při výdechu do ovzduší vypouští i všechny bakterie.

Respirátory určené jako ochranné pomůcky proti virům výdechové ventily nemají. I podle toho je tak snadno odlišíte od průmyslových typů.

Značka

Mezi české výrobce nanovláknových respirátorů patří PARDAM a SPUR. Výrobky těchto značek patří k vysoce kvalitním, mají účinnost až 98% a splňují potřebné certifikace. Dále jsou to značky jako 3M, MOLDEX, BLS, Respilon, Goodmask a mnoho dalších.

Cena

Cena respirátoru závisí na výrobním materiálu, účinnosti i možnosti respirátor opakovaně používat. Nejlevnější koupíte v rozmezí 10 – 20 Kč. I zde najdete respirátory, které je možné používat opakovaně.

Dražší jsou respirátory doplněné o výdechový ventil. Zde se cena pohybuje od 100 – 300 Kč. Respirátory je možné koupit v balení po více kusech. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 100 – 500 Kč.

Porovnat ceny respirátorů

Údržba

Respirátory, které je možné používat opakovaně, vyžadují správné zacházení a údržbu. Nano respirátory je možné desinfikovat. Desinfekci provádějte po každém použití. Lze koupit speciální desinfekce určené právě k desinfekci respirátorů i roušek vyrobených z nanovlákna.

Obecně se uvádí, že pokud respirátor nevykazuje známky poškození nebo zanesení nečistotami, můžete ho používat dle četnosti až 14 dní. V případě, že cítíte, že se vám hůře dýchá, je nutné ho vyměnit za jiný.

Každý výrobce by měl uvádět, jak se přesně o respirátor starat a jak často je nutná výměna. Většinu kvalitních respirátorů můžete nosit 8 i více hodin.

Otázky a odpovědi

Je třeba vybírat pouze certifikované respirátory?

Záleží na tom, za jakým účelem chcete respirátor použít. Průmyslové respirátory nejsou testovány na záchyt virů, jsou rozděleny pouze podle stupně ochrany, kterou poskytují. Nesou označení FFP1, FFP2 a FFP3. Jako spolehlivé jsou označovány typy FFP2 a FFP3, ale ani tyto respirátory nejsou testovány na účinnost vůči virům.

Díky celosvětové pandemii COVID – 19 však vznikají norma i pro respirátory. První certifikované respirátory, které byly testované na jaře loňského roku, nesou označení PPE-R/02.075v1. V dnešní době je možné narazit i na jiné značení.

Jsou tedy respirátory FFP2 a FFP3 určeny jako ochrana proti virům?

Takto označené respirátory mohou a nemusí tuto ochranu poskytovat. Tato označení nesou průmyslové respirátory, které nejsou na účinnost proti virům testovány. Najdete je však i u certifikovaných respirátorů, díky již zažité představě, že právě takto označené respirátory vás před viry ochrání.

Pokud chcete respirátor, který vás potřebnou ochranu přinese, vybírejte takový, který vlastní certifikaci a obsahuje nanovláknovou membránu. I tyto respirátory totiž nesou stejné označení jako průmyslové typy.

Jsou lepší roušky nebo respirátory?

Mnoho odpůrců roušek kritizují nařízení vlády na takový způsob ochrany před viry. Pravdou ovšem je, že i nekvalitní rouška vám může přinést alespoň nějakou ochranu. Účinnost roušek je udávána v rozmezí 15 – 95 % v závislosti na výrobním materiálu.

Z tohoto hlediska mohou přinášet roušky kvalitní ochranu. Jejich nevýhodou je však tvar, který nepřiléhá tak těsně k obličeji jako respirátor. Jak už ale bylo řečeno, respirátor v současné době není možné koupit dětem nebo osobám s drobnější postavou. V tomto případě se budete moci spolehnout na roušky.

Závěr

Respirátory budou pravděpodobně dlouhodobě patřit k ochranným pomůckám, které je povinné stejně jako roušky používat v uzavřených prostorech, na zastávkách MHD nebo na místech s větším počtem osob. Ať už patříte mezi jejich příznivce nebo odpůrce, budete muset nějaký typ této ochrany zakoupit nejen sobě, ale také ostatním členům rodiny.

Cena těchto výrobků není nijak extrémně vysoká, již za několik desítek korun je možné koupit vysoce kvalitní typ. Zdraví je to nejdůležitější, co člověk má a není rozumné s ním z jakéhokoliv důvodu nebo přesvědčení hazardovat. Proto při nákupu respirátorů zohledněte zejména certifikaci, která vám zaručí velkou účinnost těchto výrobků.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.nanospace.cz, www.forjobprotect.cz, www.obchod.klimafil.cz, www.korus-eshop.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (58 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Při své práci potřebuji respirátor v podstatě každý den, takže se musím pravidelně zásobit. Momentálně jsem objednala v internetovém obchodu General Public Protection respirátor FFP3 10 ks, tak jsem zvědavá, jaké budou. Cena byla přívětivá a recenze docela slušné.

  2. Kvůli covidu byl respirátor důležitým vybavením při každé cestě ven, ať už jel člověk kamkoliv, takže jsem se zásobila FF2 i FF3 a v podstatě je máme doma stále uložené, kdyby náhodou někdy zase něco bylo. Občas když dělám generální úklid půdy nebo sklepa jej také používám, protože mi vadí ten prach a na některých místech i plíseň, zejména tedy ve sklepě, protože je tam vlhko.

  3. Reply
    Andrea Skálová 5.1.2023 v 14:27

    Již v době koronaviru jsem nakoupila dostatečné zásoby respirátorů FFP2, protože byla povinnost je nosit. Doposud je ještě používáme, i když jsem doplňovala zásoby také o respirátor FFP3.

  4. Koupene ffp2 respiratory z pvc materialu nemuzu mit na obliceji ani vterinu, takze jsem si presne podle vytvorene sablony orig.vyrobku usila vlastni latkove respiratory s gumickami na sicim stroji.
    Neda se to srovnat, nikdo nepozna rozdil, nosim je stridave vsechny, vyperu a vydesinfikuji a priste je zas pripraven k pouziti!

Přidat komentář

Recenzer
Logo