Ochranné štíty

Ochranné štíty představují jednu z mnoha pracovních pomůcek, které se používají při různých profesích. V souvislosti s pandemií COVID 19 se těmto pomůckám věnovalo více pozornosti a štíty používalo mnoho osob v zaměstnání místo ochranných roušek. Zde se používaly proto, aby osoby chránily před kapénkami a viry.

Ochranný štít budete vybírat podle toho, k jakému účelu má štít sloužit. Nejlevnější jsou zdravotní štíty. U těch se zaměřte na certifikace, hmotnost či možnost opakovaného používání. Dražší jsou pracovní štíty, které musí být dostatečně odolné, a jejichž součástí často bývají i další doplňky.

Porovnat ceny ochranných štítů

Nejlepší ochranné štíty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Levior 50562 100 % 168 Kč Zobrazit Tsbohemia.cz
2. Husqvarna Classic 5807543-01 97 % 1 199 Kč Zobrazit Agrozet.cz
3. Canis CN-4320-002-000-00 95 % 318 Kč Zobrazit Atilashop.cz
4. Extol Premium 8856580 89 % 238 Kč Zobrazit Teshop.cz
5. HECHT 900101 82 % 349 Kč Zobrazit Elespo.cz

Typy

Ochranné štíty se dělí do dvou hlavních skupin podle toho, kde je budete používat a před čím vás má štít ochránit.

Pracovní pomůcka

Ochranný štít, který plní funkci pracovní pomůcky, by vás měl ochránit před částečky materiálu, který odlétává při řezání dřeva, broušení atd. Každá profese má na štít trochu jiné požadavky.

Při řezání s pilou vám přijde vhod štít, jehož součástí je také helma popřípadě sluchátka na uši. Drátěné štíty jsou určeny lesníkům a své využití mají také na zahradě. Ochranný štít by měl používat i ten, kdo pracuje s vyžínačem, strunovou sekačkou nebo jinými zahradními stroji.

Ochrana před viry

Tyto štíty se používají především ve zdravotnictví, ale díky celosvětové pandemii byly lehké a průhledné štíty viděny ve školství, používaly se v obchodech i při dalších profesích. Tyto štíty jsou k dostání také v dětských velikostech a nosit ho mohou i osoby s dioptrickými brýlemi. Ochranné štíty lze používat i v kombinací s respirátorem nebo rouškou.

Obličejový štít musí být opatřen potřebnou certifikací CE. Ta potvrzuje, že se jedná o ochranný štít, který je schválený k nošení i prodeji na území Evropské unie. Tyto štíty však zároveň splňují veškeré bezpečnostní i zdravotní požadavky.

Ochranné štíty mohou být:

  • Jednorázové – tyto výrobky obsahují části, které není možné dezinfikovat. Zpravidla se jedná o textilní pruženku nebo molitanový pásek.
  • Opakovatelně použité – na výrobu se používají materiály, které lze vydezinfikovat, a štít díky tomu můžete používat opakovaně.
  • Dětské štíty – pozor však dejte u štítů určeným dětem. Tyto výrobky zpravidla normy nemají a to, zda dítěti štít pořídíte, je čistě vaší volbou. V případě dětí však mohou velmi často vznikat různé úrazy, jako je poranění očí či obličeje.

Materiál

Na výrobu ochranných štítů se používají různé materiál. I zde hraje nejdůležitější roli určení štítu. Jedno však mají všechny výrobky společné, materiál musí být kvalitní a odolný vůči poškrábání.

  • Plast – nejčastěji narazíte na plastové štíty. Na výrobu zdravotních štítů se používá slabší plast, u těchto výrobků se dbá na co nejnižší hmotnost. Průmyslové štíty jsou kvalitnější a vyrobené z kvalitního polykarbonátu. Spolehlivě vás ochrání před menšími i většími mechanickými částicemi.
  • Ocel – používá se na výrobu drátěných štítů. Tyto štíty mají drátěný zorník a zpravidla je jejich součástí také helma. Drátěné štíty jsou určeny především lesníkům.
  • Akrylát – z akrylátu se vyrábí štíty, které se používají při sečení trávy se strunovou sekačkou. Kvalitní štít by vás měl spolehlivě ochránit i před úlomky kamenů. Součásti těchto štítů mohou být i sluchátka. A některé štíty umožňují připnout i sluneční kšilt.
  • PMMA – i tuto zkratku můžete v kolonce materiál najít. Jedná se o štíty, které mají hledí vyrobené z plexiskla.
  • HDPE – polyethylenové štíty používají lesníci nebo ti, kteří pracují s motorovou pilou.

Velikost

Zdravotní štíty jsou k dostání také v dětských velikostech. Pracovní štíty jsou určeny pouze dospělým. Prakticky každý štít disponuje posuvným mechanismem, který umožňuje velikost přizpůsobit obvodu hlavy.

Značka

Výrobou ochranných štítů se zabývá velké množství výrobků. Preferovat byste měli ty, kteří vám umožní dokupovat náhradní díly. Zdravotním štítům by pak neměla chybět ani již několikrát zmiňovaná certifikace. Ochranné štíty můžete koupit od Cerva, Canis, Zenco, Medic, Oregon, Husqvarna, Delta Plus, UHK a dalších.

Cena

Ochranné štíty můžete koupit již za 10 Kč. Za tuto cenu koupíte jednorázový štít, který vás ochrání před viry a kapénkami. Dražší štíty vyjdou na necelých 100 Kč a jsou opatřeny ochrannou proti zamlžení.

Do 200 Kč je možné koupit i jednodušší drátěné a universální plastové štíty. Nejdražší jsou štíty pro lesáky, jejich cena bývá v rozmezí 1 000 – 2 000 Kč. Součástí těchto štítů bývají i další praktické prvky, tedy sluchátka nebo helma. Vybírat můžete mezi drátěnými, plastovými i akrylátovými štíty.

Porovnat ceny ochranných štítů

Otázky a odpovědi

Jak nasadit ochranný zdravotní štít?

Manipulace s virovým štítem by měla probíhat podle přísných hygienických pravidel. Stejně jako v případě roušky, byste měli štít nasazovat až po té, co si důkladně vydezinfikujete ruce. Poté štít nasadíte jednoduše pomocí pásku. Na štít by se nemělo zbytečně sahat.

V čem jsou zdravotní štíty výhodné?

Na rozdíl od respirátoru nebo roušky je možné používat štít opakovaně. Po použití jednoduše plastovou vydezinfikujete. Pravidelnou údržbu vyžaduje také pásek. Na rozdíl od respirátoru vás štít nijak neomezuje při dýchání, avšak ochrana před viry není tak kvalitní jako v případě respirátoru.

Lze použít ochranný štít v kombinaci s dioptrickými brýlemi?

Výrobci myslí na vše, a proto je možné používat pracovní i zdravotní štíty v kombinaci s dioptrickými brýlemi. Ne každý štít vám však tuto kombinaci umožní, proto vybírejte mezi těmi, jejichž konstrukce vám umožní pohodlné nošení. I u těchto štítů je uživatelský komfort velmi důležitý. Nošení dioptrických brýlí vám umožní například štíty s náhlavním křížem.

Závěr

Používání ochranných pomůcek by mělo být při mnoha profesích automatické. Svoje štíty mají lesníci i všichni, kdo pracují se dřevem. Bez ochranného štítu se neobejdou ani zdravotníci. Ať už vyberete jakýkoliv štít, měli byste věnovat pozornost výběru správné velikosti a kvalitnímu výrobnímu materiálu. Zdravotním štítům by neměla chybět certifikace. U průmyslových štítů zase oceníte i další příslušenství, například přilbu, brýle nebo sluchátka.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Používám ochranný štít od značky Cerva, případně Canis a jsem spokojená. V obou případech splnil výrobce má očekávání, protože štít chrání tak, jak by měl, takže jsem ráda, že jsem našla dobrou značku.

  2. Pracuji s různými materiály, když vyrábím dekorace a občas se mi stalo, že se kousek odlomil a sekl mě do oka. To byl důvod, proč jsem si pořídila ochranný štít. Od té doby už mám naprostý klid.

  3. No tak já sem si koupila ochranný štít do kuchyně, když smažím. Jinak to na mě prská a kolikrát mám strach, aby mi nestříkl horký olej do oka.

  4. Naše firma pracuje se dřevem, takže ochranné štíty potřebujeme neustále. Určitě se vyplatí vsadit na kvalitu a odolnost, než na cenu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo