Šipky

Házení šipek je zábava, která nedchne malé i velké. Jedná se o sportovní disciplínu, která má přesná pravidla. Šipky by měly být házený na terč patřičné velikosti z přesně dané vzdálenosti. Pravidla jsou důležitá především pro profesionální nebo zapálené hráče. Děti nebo rekreační hráči mohou hru přizpůsobit svým potřebám. Šipky jsou běžně k vidění v barech nebo jiných zařízeních, tato sportovní disciplína je však poměrně nenáročná a zahrát si budete moci také doma nebo na zahradě.

První šipky hráli vojáci již před 3 stoletími, v té době se místo šipek používaly krátké šípy. Později se k házení na terč používaly první šipky. První šipkový turnaj se konal v roce 1927 a v roce 1954 se házení šipek stalo oficiální sportovní disciplínou.

Při výběru šipek hraje důležitou roli úroveň hráče i to komu budou šipky určeny. Pro děti i amatéry jsou dostačující klasické šipky, sportovní nebo zapálení hráči upřednostní moderní verzi šipek. Důležitou roli hraje výrobní materiál jednotlivých částí, tvar šipky nebo hmotnost.

Tyto parametry ovlivňují kvalitu i techniku hry. Jestliže to myslíte se šipkami opravdu vážně, měli byste je vybírat až po tom, co vyzkoušíte, jak se vám bude šipka držet v ruce. Je totiž opravdu důležité, aby se vám šipky líbily nejen svým vzhledem, ale aby vám také dobře padly do ruky. Začátečníci mohou naopak sáhnout po levnější sadě a teprve v případě, kdy si tento sport opravdu zamilují, mohou přejít na dražší šipky.

Porovnat ceny šipek

Typy

Šipky se skládají z několika hlavních částí a to hrotu, těla, násadky a letky. Koupit můžete šipky s drsným i hladkým tělem, mohou být tenké i baculaté. Než se více zaměříme na jednotlivé části, je třeba šipky rozdělit na 2 hlavní typy.

Klasické

Šipky, které jsou po celém světě známé jako STEELZIP se používají při házení na sisálový terč. Tyto šipky mají hmotnost od 18 – 28 gramů. Těžší šipky se snadněji vedou a jsou vhodnější pro všechny, kdo se šipkami teprve začínají. Klasické šipky mají ocelové hroty, házet je můžete na papírové, dřevěné nebo sisalové terče.

Moderní

Moderní nebo též sportovní, jsou označeny jako SOFTIP a používají se při házení na elektronický terč. Sortip šipky mají hmotnost od 12 – 18 gramů. Šipky mají plastové hroty, které se zapichují do síta tvořícího povrch elektronického terče. Elektronické terče do domácnosti jsou menší a pověsit je můžete na zeď. V komerčních prostorách najdete mnohem častěji terče umístěné na stojanu.

Hroty

Hrot nepotřebuje nijak extra představovat. Jedná se o špičatou část, u které by vás měl zajímat výrobní materiál. Hroty mohou být plastové nebo ocelové, a to jaký materiál zvolíte, závisí i na samotném terči, do kterého se budou šipky zapichovat. Šipky s plastovým hrotem umožňují hrot měnit a koupit můžete i náhradní ocelové hroty. Takové šipky tak můžete používat s oběma typy terčů. Nikdy však neházejte se šipkou s kovovým hrotem do elektronického terče.

Plast

Plastový hrot se používá v kombinaci s elektronickým terčem. Plastovým hrotem jsou opatřeny šipky nazývané Softip. V případě, kdy dojde k poškození hrotu, budete ho moci vyměnit.

Ocel

Ocelový hrot je typický pro šipky, které se zapichují do sisalového terče. Šipky jsou známé jako Steeltip. Tyto šipky umožňují hrot přebrousit, výměna není možná, protože hrot je v těle zapuštěn. Ocelové hroty je možné koupit v několika délkách, nejmenší hroty mají délku 18 mm, prostřední velikost je 25 mm a nejdelší šipky mají hroty dlouhé 360mm.

Tělo

Druhou částí je tělo, za které se šipka drží. Zde lze vybírat mezi šipkami s hladkým nebo zdrsněným povrchem a opět budete moci vybírat mezi několika materiály. Kromě materiálu a povrchu se zaměřte také na hmotnost šipek.

Mosaz

Tyto šipky jsou levnější, ale rychleji se opotřebují. Mosaz je lehký materiál a šipky jsou díky tomu velké a objemné. Na terči tak zabírají více místa a neumožní se vám strefovat do jednoho místa. Mosazné šipky jsou dobrou volbou pro děti i začátečníky. Zvolit je mohou i hráči, kteří budou házet na terč spíše příležitostně.

Wolfram

Wolframové šipky mají 2x vyšší hmotnost a jsou díky tomu mnohem tenčí. Poloviční objem má velkou výhodu v tom, že budete moci do jednoho místa umístit až 3 šipky a tím velmi ovlivnit skóre hry. Tyto šipky jsou dražší a vydrží delší dobu. Jsou vhodné i pro zapálené hráče. Množství wolfranu je vyjádřeno v %, nejlevnější šipky mají pouze 70% wolfranu, nejdražší až 95%.

Nikl/stříbro

Méně často narazíte na tyto materiály. Výhodou je vyšší tvrdost i hmotnost. Tloušťka je tak menší než u mosazných šipek, ale cena není tak vysoká jako v případě wolframových šipek.

Tvar

Tvar šipky má vliv na těžiště, které ovlivňuje způsob držení šipky i techniku hodu.

  • Barre – těžiště šipky je uprostřed
  • Torpedo – těžiště je v přední části
  • Straight – těžiště je rozloženo rovnoměrně po celé délce

Násadky

Tato část se nachází mezi tělem šipky a letkou. Letka je umístěna v horní části, zasunuta je v zářezech, kterými je násadka opatřena. V dolní části násadky se nachází závit 2BA pomocí kterého se násadka šroubuje na tělo šipky.

Násadky se liší délkou, nejpoužívanější je velikost 48 – 50 mm, označována jako Medium. Kratší Short násadky mají délku 36 – 38 mm a nejkratší jsou Extra Short násadky s délkou 28 mm. Hmotnost násadky se odvíjí od délky a výrobního materiálu a bývá v rozmezí 0,7 – 2,8 g.

I u násadky hraje výrobní materiál důležitou roli, protože ovlivňuje způsob letu šipky.

  • Plastová násadka – je oblíbená a levná. Na výrobu se používá zejména polykarbonát, který je však poměrně křehký a plastové násadky jsou díky tomu náchylné ke zlomení.
  • Hliníková násadka – hliník je materiál, který vyniká pevností a nízkou hmotností. Na hliníkové násadky se budete moci vždy spolehnout. Přesto ani tento materiál není určen pro závodní hráče, při častém používání se mohou hliníkové násadky pokřivit.
  • Titanová násadka – u nejkvalitnějších šipek najdete násadky vyrobené z titanu. Tento materiál vyniká pevností i dlouhou životností.

Letky

Poslední částí šipky je letka, která se stará o to, aby šipka letěla tam, kam má. Letky se vyrábí z nylonu, papíru, plastových fólií nebo polyesteru. Pro tenké šipky jsou typické úzké letky, silnější šipky mají naopak letky široké. Letky představují tu nejvíce designově zpracovanou část šipky, vybírat můžete mezi pestrobarevnými i jednoduchými letkami. Koupit můžete také letky náhradní.

Značka

Šipky jsou k dostání od značky Harrows, Target, Crivit, Winmau, Red Dragon, One 80, Nodor, Mako, Predator a mnohých dalších. Výrobce bude důležitý především pro u profesionálních šipek. V domácím prostředí si vystačíte i s levnějšími méně známými výrobci.

Cena

Šipky jsou baleny po několika kusech, nejčastěji se jedná o sady po 3 – 12 šipkách. Koupit však můžete balení, které kromě šipek obsahuje i samostatné náhradní díly. Právě to, kolik kusů se v balení nachází, ovlivňuje pořizovací cenu. Dětem můžete koupit sadu 3 kusů za méně než 100 Kč. Větší sady nebo sady s příslušenstvím vyjdou na 300 – 500 Kč.

Cena wolframových šipek se pohybuje od 800 – 1 500 Kč. Nejdražší profesionální šipky mohou stát i více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny šipek

Otázky a odpovědi

V čem jsou výhodnější elektronické šipky?

Elektronické šipky vám poskytnou lepší požitek ze hry. U těchto šipek nebudete muset hlídat skóre, o vše zásadní se postará samotný terč. Díky tomu se budete moci plně soustředit na samotnou hru.

Elektronické šipky mají ve většině případů několik odlišných her. Zahrát si můžete sami, s přáteli nebo využít možnost navolit protihráče, kterého je možné nastavit v několika obtížnostech. Nevýhodou těchto šipek je vyšší pořizovací cena, nutnost zapojení do elektřiny a vyšší hlučnost.

Jaký koupit terč?

Terče se vyrábí z různých materiálů, nenároční hráči používající šipky s ocelovými hroty mohou zvolit prakticky jakýkoliv terč vyjma toho plastového.

Plastový elektronický terč lze používat pouze s plastovými hroty. Mezi nejkvalitnější terče, které můžete používat s ocelovými hroty, patří již mnohokrát zmíněné sisalové terče. Tyto terče běžně používají i profesionální hráči, koupit si ho však můžete i domů.

Kam terč umístit?

Hrací prostor by měl být podle doporučení cca 3 metry na délku. Klasická velikost terče je 18“, takto velký terč by měl být umístěn tak, aby byl střed terče 1,73 metru nad zemí.

Vzdálenost od terče je 2,37 metru. Tyto pravidla platí pro profesionály a všechny, kdo to myslí opravdu vážně. Jestliže se chcete pomocí šipek odreagovat, můžete terč umístit do vámi zvolené výšky a házet budete ze vzdálenosti, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Závěr

Rekreační hráči mohou koupit šipky společně s terčem. Kvalita těchto šipek není nijak oslnivá, ale pro občasné hráče naprosto dostačující. Jestliže budete hrát pravidelně nebo již patříte k pokročilým, měli byste vybírat šipky s větší pečlivostí. Zde by vás měl již zajímat ty nejpodstatnější parametry, mezi které patří délka šipky, tvar i hrot. Hru ovlivňuje také hmotnost šipek.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.e-sipky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Šipky jsou moje největší vášeň a ví to každý, kdo mě zná, takže když mám narozeniny nebo svátek, vždycky dostanu něco, co jakkoliv souvisí s mým koníčkem. Zrovna nedávno jsem dokonce k výročí svatby dostal parádní dárkový set šipek a jsem za něj moc rád.

  2. Před nedávnem jsem pořídil parádní šipky od značky Harrows a jsem s nimi velmi spokojen. Mají velmi kvalitní zpracování a bez problémů se s nimi dá trefit.

  3. Když si poskladam šipky na sisal špatně mi lítají kde je chyba

  4. Šipky Master jsou naprosto luxusní a mají skvělou kvalitu. Výhodou je i velké balení, kde je 12 kusů, což je paráda.

  5. Pěkný článek, hodně se mi líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo