Terče na šipky

Rádi hrajete šipky a zvažujete pořízení terče? Řekneme vám, jaké druhy na trhu existují a podle čeho byste ho měli vybrat. Hrát je může každý, a to dokonce i děti, venku i vevnitř, jen je třeba tomu přizpůsobit výběr. Kromě terče samozřejmě bude potřeba zakoupit také šipky, popřípadě jiné příslušenství, které si v dnešním článku uvedeme.

Porovnat ceny terčů

Typy

Na výběr máte z několika druhů provedení – výběr se odvíjí od pohodlnosti, způsobu využití a her, které máte v plánu se šipkami hrát. Podle typu se liší také cena, protože některé terče mají oproti ostatním velké výhody. Který bude vyhovovat vám?

Elektronický terč

Pokud se chcete soustředit hlavně na hru a hody šipkami, je elektronický terč praktickým řešením, protože body počítá za vás a také kontroluje pořadí hráčů. Dá se na něm zvolit hra, kterou chcete hrát, a to až desítky ve stovkách modifikací. Některé modely disponují možností navolit si funkci protihráče, tudíž zvládnete hrát i sami. Mohou být buďto na nabíjení nebo na napájení ze sítě. Nevýhodou může být vyšší hlučnost. Jsou vyrobeny z plastu a na jejich povrchu je umělé „síto“ z malých otvorů, do kterých se šipka s plastovým hrotem zapíchne.

Sisalový terč (tradiční)

Tento typ patří mezi ty tradiční a vyrábí se z rostliny sisala, jejíž vlákna jsou zpracována a následně je z nich vytvořena hlavní část – dopadová plocha pro šipky. Kvalitní sisalový terč obsahuje až šestnáct milionů sisalových vláken. Na sisalový terč se používají šipky s ostrými ocelovými hroty.

Jeho součástí je poutko na zavěšení, je ale zapotřebí počítat si každý hod, protože nemá žádné funkce, jako tomu bylo u elektronického terče. V dnešní době se vyrábí sisalové terče nové generace, které mají dráty žiletkové nebo zkosené a bez příchytových oček, díky čemuž můžete jasně vidět, kam jste šipku zapíchli – tento typ se doporučuje nejvíce.

Kvůli vlastnosti materiálu se po hodu a zabodnutí šipky roztáhnout a po jejím vyjmutí zatáhnout zpět terč dlouho vydrží a neopotřebí se. Pamatujte pouze, že nesmí přijít do styku s vodou, jinak by se mohl nenávratně poškodit.

Plastový terč

Pokud je na vás sisalový terč moc drahý, můžete pořídit levnější alternativu, a to terč plastový. Na profesionální úroveň to nebude, nicméně na domácí použití postačí. Materiál ovšem může snižovat celkovou přesnost hry.

Papírový terč

Spíše pro děti pořídíte papírový terč, který se hodí kromě běžného tréninku také na cestování. Má nízkou hmotnost, dlouhou životnost, za to je ale nevhodný na použití venku.

Magnetický terč

Další variantou pro děti je magnetický terč, na který se šipky přichytávají pomocí magnetu, a tak je tento způsob hry zcela bezpečný.

Velikost

Nejčastější a nejoblíbenější variantou je průměr 18 palců. Terč je rozdělen na celkem dvacet výsečí, mívá dvojitý střed s hodnotou 50 a 25 bodů. Po obvodu terče a uprostřed se pásy s dvojnásobnými a trojnásobnými bodovými hodnotami také dají nalézt.

Materiál

O materiálu už jsme si něco málo pověděli u typů terče, pojďme se na ně ale podívat ještě blíže.

Sisal

Tuhá vlákna vyrobená z rostliny s názvem agáve sisalová, která nese jméno podle mexického přístavu. Vlákna jsou slisována pod tlakem do terče, nabarvena a opatřena mřížkou, jež odděluje jednotlivá pole. Sisal je kvalitní, dejte jen pozor, aby se nedostal do kontaktu s vodou – vyboulí se a terč se znehodnotí.

Plast

Terč nese kovový rám, který zpevňuje jeho konstrukci. Do plastového terče se šipky zabodávají – nejedná se o tak kvalitní materiál, proto po čase může vykazovat známky opotřebení.

Vinutý papír

Tento materiál má velmi dobrou životnost, opět celou konstrukci zpevňuje kovový rám.

Příslušenství

Samozřejmostí jsou šipky, které potřebujete, abyste mohli hrát. Podle typu terče se jejich materiál bude lišit. V případě, že se vám hroty rozbijí, dají se samostatně dokoupit, to samé platí i pro letky. Při pořízení elektronického terče je k dispozici adaptér, popřípadě baterie, které ale většinou součástí balení nebývají. Šipky můžete uchovávat v pouzdře.

Šipky – pravidla hry

Začněme počtem hráčů. U sisalových a plastových terčů je počet hráčů neomezený, u elektronického musí být vždy minimálně jeden hráč, maximum bývá osm, u lepších modelů až šestnáct. Sisalový a plastový terč není nijak nastavován a lze s ním hrát jakoukoliv hru.

U elektronického modelu je her několik a stačí si nastavit, co přesně chcete hrát.
Obecná pravidla určují, že házíme vždy ze vzdálenosti 237 cm na terč, který je umístěn rovně a tak, aby při prvním hodu nespadl. Střed terče by měl být umístěn 172,7 cm od podlahy. Dále se držte následujícího:

  1. Hráči se střídají v kolech vždy po třech hodech.
  2. Vybrat si můžete hru 301 či 501 (čísla označují body).
  3. Cílem hry je dosáhnout každým hodem co nejvyššího bodového snížení (body se od hodnot 301 či 501 odčítají).
  4. Kola opakujte do té doby, dokud jeden z hráčů nedocílí bodové hodnoty 0.
  5. Konec hry je nejdůležitější. Hráč musí hodit přesně tolik bodů, kolik mu do nuly zbývá. Pokud trefí více bodů, než je zapotřebí, vrací se do stavu z předchozího kola.

DOUBLE OUT

Musíte skončit na hodnotě 0 hodem do správného pole. Pokud vám tedy zbývá například 32 bodů, je nutné trefit dvojité pole čísla 16.

DOUBLE IN

Než dojde k zahájení odpočtu, je zapotřebí nejprve hodit dublové vnější mezikruží či střed terče.

MASTER IN/OUT

Začít nebo ukončit hru musíte dvojnásobným či trojnásobným polem.

SINGL IN/OUT

Začít nebo skončit hru můžete hodem do jakéhokoliv pole na terči.

Funkce

Šipky jsou skvělou zábavou, ať už jste sami (v případě elektronického terče), nebo ve společnosti. Mohou je dokonce hrát i děti, jen je třeba jim uzpůsobit typ terče, aby se nezranily a hra byla bezpečná. Existuje několik způsobů, jak se dají hrát – najděte svůj oblíbený a užijte si večer plný legrace.

Značka

Mezi známé značky, které terče na šipky vyrábějí, patří Bullit, Canareval, Costway nebo třeba Windson. Každá z nich vyrábí terče z rozdílných materiálů, proto se také cenově liší.

Cena

Nejlevněji seženete terče z papíru, které se pohybují okolo 100 Kč. Pokud chcete magnetický nebo plastový model, oba seženete za 300 až 500 Kč. Oblíbenou klasiku, sisalový terč, pořídíte od 600 do 2 000 Kč. Nejdráž potom vyjde elektronické provedení, které většinou neklesá pod 1 000 Kč, i když i takové najdete.

Porovnat ceny terčů

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat terč na šipky?

Nejvíce vás bude zajímat provedení, které zvolíte podle toho, co preferujete – ať už se to týká materiálu či praktičnosti. Pokud chcete hrát venku, určitě se vyhněte papírovému terči. Naopak, pro děti budou společně s magnetickými modely ideální volbou.

Který materiál terče je nejkvalitnější?

Nejoblíbenější a nejkvalitnější je sisal, což je velmi odolný materiál, který funguje na principu roztáhnutí po hodu a zabodnutí šipky, po jejím vyjmutí se zase zatáhne zpět, díky čemuž terč dlouho vydrží a neopotřebí se.

Kam terč na šipky pověsit?

Povrch, na který terč zavěsíte, musí být pevný a rovný. Terč se nesmí hýbat a střed terče musí být vzdálen od podlahy 173 cm.

Závěr

Šipky jsou hrou vhodnou pro všechny. Na trhu je několik provedení, od těch pro hobby účely až pro profesionální. Je jen na vás, po jakém materiálu sáhnete a jaký styl hry budete hrát. Pamatujte ovšem na bezpečnost a umístěte terč tam, kde nebude překážet a bude splňovat podmínky – jestli venku nebo vevnitř, to už se odvíjí od daného materiálu. Vybírejte pečlivě a užijte si zábavu.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem manželovi Winmau BLADE 6 TRIPLE CORE, aby měl pěkný terč do své malé klubovny, kterou si vybudoval v našem rodinném domě. Byl nadšený, protože je prý hodně kvalitní.

  2. Šipky hrajeme pravidelně, takže jsem logicky sháněl při rozbití starého terče nový, ale dlouho jsem si nemohl vybrat. Naštěstí jsem objevil KLARFIT Darts terč na šipky, který mi padl do oka. Je to perfektní terč, maximální spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo