Smyčce

Smyčec je nedílnou součástí každého smyčcového nástroje. Mezi smyčcové nástroje patří housle, violoncello, viola a kontrabas. Smyčec má velmi jednoduchou konstrukci, tvoří ho pouze hůlka s kruhovým nebo osmihranným průřezem. Na jednom konci tzv. špičce je smyčec rozšířený, díky čemuž je možné uchytit koňské žíně. Na svém místě drží žíně dřevěný klínek. Druhou stranu smyčce zakončuje tzv. žabka. Tato část žíně napíná, napnutí žíní můžete měnit pomocí napínacího šroubku.

Smyčec bývá velmi často součástí smyčcové nástroje. Pouze v případě nejdražších nástrojů je nutné koupit smyčec samostatně. Drahé nástroje pořizují především profesionálové, kteří mají na smyčec mnohem větší nároky. Na trhu lze však pořídit i levnější varianty, které budete potřebovat v případě, kdy starý smyčec nebude sloužit dobře, nebo ho během hry nějak poškodíte.

Vhodný smyčec budete vybírat právě podle toho, na jaký nástroj hrajete. Jednotlivé smyčcové nástroje mají různou velikost, které se musí smyčec rovněž přizpůsobit. Cenu smyčce pak ovlivňuje dřevo nebo jiný materiál.

Porovnat ceny smyčců

Nejlepší smyčce

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dictum BONDIX 4/4 100 % 1 195 Kč Zobrazit Houdek.cz
2. DICTUM CARBONDIX viola 100 % 2 942 Kč Zobrazit Kytary.cz
3. Stagg Bovn 1/2 97 % 825 Kč Zobrazit music-city.cz
4. Stagg Bovn 4/4 81 % 659 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Stagg Bovn 3/4 70 % 880 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Smyčec se liší podle podoby smyčcového nástroje. Každý smyčcový nástroj je pak k dostání v několika velikostech. Právě podle velikosti nástroje je nutné smyčec vybírat.

Smyčec na housle

Housle patří mezi nejmenší smyčcové nástroje. Housle jsou nástroj, který je vhodný i pro velmi malé děti. Na nejmenší housle s velikostí 1/16 mohou hrát již 4 leté děti. Dospělí hráči a děti od cca 15 let věku budou potřebovat housle o velikosti 4/4. Housle jsou dále k dostání ve velikostech 3/4, 1/2 a 1/4. Smyčec s velikostí 4/4 má celkovou délku 75 cm, přičemž délka prutu je 73,5 cm a délka žíní 65 cm.

Smyčec na violu

Viola je o něco větší než housle. Pro tento nástroj je typický měkčí a hlubší zvuk. V orchestrech violy zastupují střední hlas, housle hrají hlas vyšší. Také violu však můžete použít jako sólový nástroj. Velikost violy je označována číselným údajem v palcích. Pro hru na violu budete potřebovat smyčec se stejnou délkou jako při hře na housle. Smyčce pro violu jsou však o cca 10 gramů těžší. Smyčec pro violu poznáte i podle zaobleného tvaru žabky.

Smyčec na violoncello

Violoncello patří mezi větší smyčcové nástroje. Hrát na violoncello budete v sedě. Hlas violoncella se velmi blíží lidskému hlasu a nástroj tak nebývá pouze součástí orchestrů. Je velmi oblíbený také v popové hudbě. Celková délka violoncellového smyčce je 70 cm, délka žíní je 61 cm.

Smyčec pro kontrabas

Ze smyčcových nástrojů je největší právě basa. Basa je nástroj oblíbený v mnoha hudebních žánrech. Hráče na basu najdete v komorním i symfonickém orchestru, ale velmi často se používá také v country hudbě, rock and rollu, bluegrass nebo třeba jazzu.

Při výběru smyčce na kontrabas můžete volit ze dvou možností. První volbou může být smyčec s německou žabkou, druhou volbou pak smyčec s francouzskou žabkou.

  • Německý smyčec – je u nás používanější a má vyšší žabku. Tento smyčec je možné držet podhmatem z dolní strany hůlky.
  • Francouzský smyčec – varianta s kratší žabkou umožňuje držet smyčec shora, podobně jako třeba smyčec pro violoncello. Francouzská varianta je celosvětově více používaná.

Materiál

Smyčce se v minulosti vyráběly výhradně z tvrdého dřeva. Tento materiál se na výrobu používá dodnes. Většina dřevěných smyčců je vyrobena ze dřeva brazilského, na výrobu kvalitnějších smyčců se používá fernambuk nebo jiné exotické dřeviny.

Moderní smyčce jsou však velmi často vyrobeny z kompozitních materiálů. Nejčastěji se jedná o uhlíkové vlákno v mnoha podobách. Výrobní materiál nijak výrazně neovlivňuje zvukové vlastnosti nástroje. Kompozitní materiály jsou však mnohem odolnější a ustojí i hrubější zacházení.

Dekorativní částí smyčce bývá žabka. Dražší smyčce mají tuto část vyrobenou z tvrdého dřeva, velmi často se jedná o dřevo ebenové. Koupit můžete i smyčec, jehož žabka je vyrobena z želvoviny nebo kosti. K dekorování se používá zlato, perleť nebo je žabka alespoň zdobena gravírováním.

Značka

Výrobou smyčců se zabývá poměrně velký počet výrobců. Jmenovat můžeme například smyčce značky Bacio Instruments, Palatino, Glasser, Antoni, Stagg, Hidersine. V největším počtu jsou zastoupeny smyčce značky Gewa, Dictum nebo ELS.

Cena

Smyčec lze chápat jako spotřební zboží. Ačkoliv bývá velmi často součástí nástroje, bude nutné poškozený smyčec po určité době vyměnit. Koupě nového smyčce nepředstavuje příliš velkou investici.

Nejlevnější varianty lze koupit za méně než 600 Kč, i tato cenová kategorie nabízí smyčce předních výrobců. Pro amatérské hraní si můžete vystačit se smyčci s cenou od 1 000 – 2 500 Kč. Profesionálové za něj však mohou zaplatit i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny smyčců

Otázky a odpovědi

Jak se o smyčec starat?

Pečovat je nutné především o koňské žíně. Ty je nutné pravidelně mazat kalafunou. Četnost mazání je individuální a závisí na preferencích muzikanta. Obvykle se však doporučuje namazat žíně před každým hraním.

Kdy koupit nový smyčec?

Během hraní se smyčec postupně opotřebovává. Životnost smyčce prodloužíte jeho správným používáním a údržbou. Při hraní by neměl smyčec být příliš utažený. Díky velkému napnutí ztrácí svoji pružnost, což se na životnosti také podepíše.

Smyčec je nutné utáhnout před každým hraním, po skončení je nutné ho opět povolit. I při správném používání však dojde k opotřebení koňských žíní. Ty mohou být slepené kalafunou je třeba je vyměnit. Zde pak přichází na řadu otázka, zda necháte žíně odborně vyměnit, nebo zvolíte nákup nového smyčce.

Jaké lze koupit žíně?

K dostání jsou žíně z mongolských, sibiřských i čínských koní. Pravé koňské žíně se používají zejména u dražších smyčců. Levnější varianty mohou být opatřeny syntetickými vlákny. Tato varianta bude vyhovovat i těm, kteří nesouhlasí s takovýmto využíváním živočišných produktů.

K napnutí žíní budete vždy používat šroubek. Na žíně by se nemělo nikdy sahat rukou. V místě, kde na žíně sáhnete, nebude smyčec hrát. Jestliže při hraní žíně vypadne, doporučuje se ji ustřihnout. Naopak nevhodné je žíni vytrhnout, protože by mohlo dojít k uvolnění dalších žíní.

Závěr

Smyčcové nástroje se od sebe liší svojí velikostí. Právě velikost je při výběru smyčce tím nejdůležitějším. Správný smyčec budete jednoduše vybírat podle velikosti nástroje, který vlastníte. Smyčce pro housle mají délku 75 cm a jejich hmotnost je okolo 60 gramů.

Stejnou délku má i smyčec pro violu, jeho hmotnost se však pohybuje okolo 75 gramů. Smyčce pro violoncello jsou dlouhé 70 cm, nejkratší smyčec pak budou potřebovat hráči na kontrabas. V tomto případě je délka smyčce 69 cm. Uvedené délky budou vyhovovat dospělým hráčům, děti budou potřebovat o něco kratší smyčce.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.kytary.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Rozhodla jsem se investovat do nového smyčce, protože ten starý už pamatuje opravdu hodně. Objednala jsem si jej od značky Glasser a jsem velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo