SPF na obličej

Ochrana obličeje je důležitá, a to nejen v létě. SPF na obličej se postará o to, abyste byli déle mladí, vyhnuli se rakovině kůže a zamezili spálení pokožky při pobytu na slunci. I když jsou venku mraky nebo se schováváte za okny, i tehdy je důležité mít na sobě alespoň lehkou vrstvu. Mezi jakými produkty se budete rozhodovat a který z nich pro vás bude ten nejlepší?

Prohlédnout SPF krémy

K čemu slouží SPF?

Za poslední léta se dbá na důležitost aplikace SPF více, než kdy dříve. Kromě těla byste se měli zaměřit také na obličej, a to nejen v létě, ale v jakémkoliv období roku. I když je totiž zataženo, UV záření stále působí a může pokožku poškodit, nebo dokonce zadělat na rakovinu kůže. Při jejich výběru je důležité znát hned několik parametrů, mezi které patří faktor, druh SPF filtrů nebo druh UV záření, na které produkt působí.

Typy

Produktů s SPF je spousta, záležet bude na tom, jaké máte osobní preference. Lze zvolit kombinaci kosmetických výrobků s SPF faktorem, nebo vybrat výhradně pečující krém s ochranným filtrem.

Opalovací krém na obličej

Klasickým produktem s SPF je opalovací krém na obličej, který má jemnější strukturu a obsahuje hydratační složky.

SPF sprej na obličej

Spreje jsou ideální pro rychlou aplikaci na větší plochy těla a skvělé pro ty, kteří jsou neustále na cestách. Aniž byste si zamazali ruce, jej použijete doma i venku, klidně za pochodu. Nevýhodou ovšem může být pravděpodobnost, že určitá část spreje stříkne vedle, a tak sprej vypotřebujete mnohem rychleji než krém. Jeho cena je navíc vyšší.

Hydratační krém s SPF

Máte-li suchou pokožku, vyplatí se vám hydratační krém, který pleti dodá vše, co potřebuje. Většina produktů nabízí širokospektrální ochranu, což znamená, že chrání před UVA i UVB zářením. Pro citlivou pokožku hledejte produkty bez parfemace a s hypoalergenními složkami.

BB krém a CC krém s SPF

Jedná se o multifunkční kosmetické produkty, které kombinují výhody make-upu a péče o pleť. Obě varianty poskytují krytí, hydrataci, a ochranu proti slunečnímu záření. BB krém poskytuje lehké až střední krytí a zaměřuje se na hydrataci a vylepšení celkového vzhledu pleti. CC krém zase poskytuje všechny výhody BB krémů, ale s dodatečným zaměřením na korekci barvy pleti. Ideální, pokud chcete být chráněni před slunečním zářením, ale zároveň byste na sobě rádi měli trochu make-upu.

Make-up a pudr s SPF filtrem

Další z produktů, které poskytují 2v1 – krásu a ochranu. Počítejte ovšem s vyšší pořizovací cenou díky této výhodě.

Anti-age sérum s SPF a kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyaluronová intenzivně hydratuje pokožku, což pomáhá vyplnit jemné linky a vrásky, zároveň udržovat pokožku pružnou. Anti-age séra obvykle obsahují antioxidanty jako vitamín C, vitamín E, retinol a další složky, které pomáhají chránit pokožku před volnými radikály a podporují produkci kolagenu.

Jemný balzám na pleť

Jemný balzám na pleť s SPF je kosmetický produkt, který slouží k ochraně, hydrataci a vyživování pokožky, přičemž zároveň poskytuje ochranu před škodlivými UV zářeními. Tento typ produktu je ideální pro osoby s citlivou nebo suchou pokožkou, které vyžadují šetrnou péči.

Balzám na rty a oční víčka s SPF

Balzám na rty a oční víčka s SPF je speciálně formulovaný kosmetický produkt, který slouží k ochraně citlivých oblastí obličeje před škodlivými účinky slunečního záření. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby poskytovaly nejen ochranu před UVA a UVB zářením, ale také hydrataci a péči.

Typy SPF filtrů

SPF filtry můžeme rozdělit do dvou kategorií podle toho, o jaké složení se u SPF produktů jedná. Může být buďto přírodní a nebo chemické, přičemž ani jedno z nich není ,,to správné”, záleží spíše na tom, co preferujete a jak citlivou pokožku máte. Pojďme si je uvést podrobněji, abyste lépe pochopili, jak fungují.

Syntetické (chemické) SPF filtry

I když může znít název tohoto filtru strašidelně, není to tak hrozné. Syntetický proniká do pokožky, ve které absorbuje UV záření a pomocí chemické reakce jej mění na teplo. Dobře se roztírá, nevznikají při jeho použití bílé fleky. Aby se však vstřebal, je třeba ho namazat alespoň 20 minut před vystavením na slunci. Ochranu poskytuje po delší dobu, než je tomu u minerálních filtrů.

Minerální SPF filtry

Vhodný pro citlivou pokožku, které syntetické filtry nedělají dobře. Mezi jejich vlastnosti patří to, že nepronikají do pokožky, ale zůstávají na povrchu a pracují na principu mikroskopických zrcadel s odrážením UV záření. Není třeba je natírat nějakou dobu před, jelikož pracují okamžitě. Nejvíce se hodí pro děti, těhotné a kojící ženy.

Doplňkové látky

Kromě SPF najdete u produktů ještě další pečující látky, mezi něž patří:

  • Vitamín C – pro produkci kolagenu a boj proti zarudnutí pokožky.
  • Vitamín E – hydratuje a chrání citlivou pleť, zmírňuje ekzémy.
  • Niacinamid – zlepšuje tón pleti, funguje jako prevence proti akné i nadměrné produkci mazu, snižuje viditelnost pigmentových skvrn.
  • Kyselina hyaluronová – proti prvním známkám stárnutí, stará se o vypnutí pleti, podporuje mladistvý vzhled pokožky.
  • Aloe vera – protizánětlivé, hojivé a zklidňující účinky na pleť, nezanáší póry a pomáhá v boji proti akné.
  • Mandlový olej – podporuje funkci kožní bariéry, hydratuje a zabraňuje nepříjemnému svědění, zklidňuje.

Stupně SPF

Velmi důležitým parametrem je stupeň, jinak také hodnota, SPF faktoru, který určuje, do jaké míry vás chrání, respektive kolikrát prodlouží dobu strávenou na slunci, než dojde ke spálení pokožky.

Mimo letní sezónu lze využívat nižší stupeň, v létě byste měli volit ten nejvyšší. Ideální je používat SPF 30 nebo 50 či 50+. Záleží také na vašem fototypu, o čemž se budeme bavit později. Někdo se spálí dříve, někdo později. U některých produktů navíc naleznete označení PA, které udává sílu ochrany proti UVA záření. PA+ značí velmi nízkou ochranu, PA++++ velmi vysokou.

UV záření

UV záření se dělí na UVA, UVB a UVC, přičemž UVC na zemský povrch nedopadá, tudíž je třeba chránit se před zbylými dvěma. Každý přípravek s SPF na obličej má na obalu značení, zda je odolný vůči UVA, UVB, nebo oběma variantám, což je samozřejmě ideální.

UVA záření

Tvoří 97 % slunečního záření, prochází přes mraky i sklo. Jelikož proniká hluboko do kůže, má zásadní vliv na dlouhodobé opálení. Pokud se před ním nechráníte, vystavujete se riziku vzniku pigmentových skvrn, předčasného stárnutí pokožky a rakoviny kůže.

UVB záření

Slabší druh záření, které neproniká tak hluboko do kůže, stejně tomu je i s mraky a sklem. Logicky tvoří zbylá 3 %, tudíž není tak rizikové, i přesto byste se před ním ale měli chránit. Způsobuje totiž spálení pokožky při dlouhodobém pobytu na slunci, jeho intenzita navíc s vyšší nadmořskou výškou sílí. Stejně jako předešlé UVA záření se podílí na vzniku rakoviny kůže.

Fototypy

Podle toho, kolik máte kožního pigmentu melatoninu v pokožce, se určuje váš fototyp – na každého působí sluneční paprsky jinak. Na základě této informace se vám bude lépe volit vhodný faktor SPF stupně.

Fototyp I

  • Barva pokožky: Velmi světlá nebo bílá pokožka, často s pihami.
  • Barva vlasů: Zpravidla blond nebo zrzavé vlasy.
  • Barva očí: Světlé barvy jako jsou zelená, modrá nebo šedá.
  • Reakce na slunce: Tento fototyp obvykle získá spáleniny již po krátkém pobytu na slunci, téměř nikdy se neprojevuje přirozené opálení a často trpí bolestivými spáleninami.
  • Doporučení: Nepobývejte na slunci bez ochrany déle než 5 nebo 10 minut, jinak riskujete spálení. Používejte SPF 50 nebo SPF 50+.

Fototyp II

  • Barva pokožky: Obvykle světlá nebo bledá. Lidé s tímto fototypem často chytají barvu rychleji a jsou náchylní ke spálení s menší pravděpodobností získání opálení.
  • Barva vlasů: Často tmavší blond nebo světle hnědé.
  • Barva očí: Obvykle světlé barvy jako modrá, zelená nebo světle hnědá.
  • Reakce na slunce: Tito jedinci se obvykle spálí rychle, zřídka se opalují, a pokud ano, tak jen mírně. Mají vyšší riziko spálení od slunce již po krátkém pobytu na slunci.
  • Doporučení: Na slunci nepobývejte bez ochrany déle než 10 až 20 minut, v létě používejte SPF 50, mimo sezónu SPF 30.

Fototyp III

  • Barva kůže: Světlá až mírně tmavší, obvykle se označuje jako „světlá s béžovým nádechem“ nebo „olivová“.
  • Barva vlasů: Vlasy mohou být blond, hnědé nebo černé.
  • Barva očí: Typicky hnědé, zelené nebo světle modré.
  • Reakce na slunce: Kůže se obvykle spálí, ale postupně přechází v lehké opálení. Časté ovšem bývají pigmentové skvrny.
  • Doporučení: Nezůstávejte na slunci bez ochrany déle než 25 minut, v Čechách používejte SPF 25, u moře SPF 50.

Fototyp IV

  • Barva kůže: Olivová nebo světle hnědá.
  • Barva vlasů: Obvykle tmavě hnědé nebo černé.
  • Barva očí: Obvykle hnědé.
  • Reakce na slunce: Kůže se obvykle snadno opálí a zřídka spálí.
  • Doporučení: Bez ochrany vydržíte v bezpečí na slunci po dobu 20 – 30 minut, u nás vám postačí SPF 15, u moře používejte SPF 25.

Použití

Aplikace je naprosto jednoduchá, jen je třeba dávat si pozor na to, kdy je na nanášení SPF vhodný čas podle toho, jaký druh jste vybrali. U chemického filtru namazejte produkt 20 minut před vystavením se na slunci, u přírodního nemusíte čekat na nic. Nezapomeňte však čas od času SPF znovu aplikovat, zejména tehdy, kdy se potíte nebo koupete. Namažte i části těla, jako jsou nárty, zápěstí nebo krk, na které se často zapomíná.

Funkce

SPF (Sun Protection Factor) na obličej je zásadní pro ochranu pokožky před škodlivými účinky slunečního záření. Použití opalovacího krému s adekvátním SPF na obličej pomáhá chránit kůži před UVA a UVB zářením, které jsou hlavními příčinami různých problémů s pokožkou. Měl by se používat jak v létě, tak ostatních ročních obdobích, jelikož UVA záření proniká i skrz mraky.

Co se výše faktoru týče, doporučuje se SPF 30 nebo SPF 50. Pokud jej nebudete používat, budete dříve stárnout, mohou se u vás vyskytnou pigmentové skvrny a existuje vyšší riziko, že se projeví rakovina kůže.

Značka

Mezi oblíbené značky SPF na obličej patří CeraVe, Bioderma, Ryor nebo Ziaja.

Cena

Cenové rozpětí se liší podle stupně SPF, typu filtru a dané značky produktu. Nejlevněji seženete většinou chemické filtry, klidně i SPF 50, které nenabídnou nic extra navíc, na ochranu pokožky ale úplně stačí. Jejich cena dosahuje 300 Kč.

Od 300 Kč do 500 Kč obsahují produkty s SPF také nejrůznější výtažky, které přispívají kráse obličeje a hydratují. Co se velikosti balení týče, nejčastěji se objevuje 50 ml.

Nad 500 Kč už se objevují přírodní filtry určené především dětem, krémy pro zralou či alergickou pleť. Balení může přesáhnout 50 g, ale moc se to nestává.

Prohlédnout SPF krémy

Otázky a odpovědi

Jaký stupeň SPF na obličej je ideální?

Záleží na konkrétním fototypu, obecně se však doporučuje používat SPF 30 mimo sezónu, SPF 50 či 50+ v létě. Samozřejmě také platí, že pokud jste u moře, tam je riziko spálení vyšší, proto byste tomu měli uzpůsobit výběr SPF faktoru, viz. kapitola fototypy.

Proč je aplikace SPF na obličej tak důležitá?

Aplikace je klíčová pro ochranu pokožky z několika důvodů, které mají významný dopad na zdraví i estetiku. Pravidelné používání SPF na obličej může významně snížit riziko vzniku kožní rakoviny, zejména bazaliomu a spinocelulárního karcinomu, které jsou běžné na obličejových oblastech vystavených slunci.

Použitím SPF každý den můžete pomoci udržet kůži mladší a zdravější na delší dobu. Také se vyhnete riziku, že se spálíte.

Jak se přirozeně chránit před sluncem?

Používání ochranného krému s SPF by mělo být samozřejmostí. Kromě toho ale nezapomínejte ani na ochranu hlavy, tedy nějaký klobouček či kšiltovku, které vás ochrání také před úpalem. Ochranu organismu před působením volných radikálů a lepší obranyschopnost pokožky před UV zářením poskytuje betakaroten, který se hodí doplňovat pomocí doplňků stravy či oranžového ovoce a zeleniny, vaječného žloutku nebo lososa.

Kromě toho také podporuje zdravé opálení. Pro větší bezpečnost se vyhněte pobytu na slunci mezi 12. až 15. hodinou, kdy pálí nejvíce.

Závěr

Nyní už chápete, proč je používání SPF tak důležité. Podle typu vaší pokožky a fototypu zvolte vhodný produkt, který o ni bude nejen pečovat, ale také ji chránit, ať už je venku slunečno nebo oblačno. Vyberte si, který z produktů je pro vás nejvhodnější a používejte jej na denní bázi.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.notino.cz, www.dm.cz, www.cosibella.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo